רביעי 30 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  AFP
  חדשות • 01.12.2017
  "ביקשו לתת אז נתתי"
  שיתוף הפעולה: פאקר אישר שארנון מילצ'ן ביקש ממנו להשתתף במימון המתנות שאותן נאלצו המיליארדרים, כך על פי עדותם, לספק למשפחת נתניהו • המנגנון: העוזרת האישית של מילצ'ן תיאמה את אספקת המתנות, ובחלק מהמקרים אף קיבלה הוראות ישירות מראש הממשלה: "הוא נהג לקרוא להם 'עלים' והראה לי אילו סיגרים לקנות" • הביקורת: "זאת דרישה, ומתנות לא דורשים", אמר מילצ'ן לחוקרים, "זה הגעיל אותי" • תגובת נתניהו: "סיפור שאין בו כלום"
  אלי סניור

  חקירת תיק 1000, תיק המתנות וטובות ההנאה, צפויה להסתיים בימים הקרובים. עדותו של המיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר, שנערכה השבוע, השלימה חלק מרכזי בפאזל שהיה חסר לסיומה של החקירה. ל"ידיעות אחרונות" נודע כי פאקר אישר את עדותו של איש העסקים ארנון מילצ'ן ולפיה המתנות לא היו אקט חברי כי אם דרישה שגם הוא נאלץ לעמוד בה. "מילצ'ן ביקש ממני לעזור במתן המתנות", סיפר לחוקרים, "ארנון דיבר איתי והסכמתי. אני לא יודע מה בדיוק ניתן". לדבריו, "ביקשו לתת אז נתתי. לא רציתי לקבל שום דבר".

   

  פאקר הסכים למסור את העדות לאחר חודשים ארוכים שבהם התחמק מהמעמד. לפאקר הובטח שהעדות שלו לא תוכל לשמש נגדו ושחוקרים אוסטרלים הם אלה שיגבו ממנו את העדות. מדובר במסירת עדות, ולא בחקירה באזהרה. כבר בראשית העדות סיפר פאקר לחוקרים כי הוא נאלץ לתת מתנות לרה"מ נתניהו, לאחר שהתבקש לעשות כן על ידי ארנון מילצ'ן. מי שתיאמה את מנגנון המתנות הייתה הדס קליין, העוזרת האישית של מילצ'ן שנחשבת לעדת מפתח בפרשה. "היא הייתה מתאמת מה צריך ומה חסר, ואני הייתי מאשר את זה. ככה זה עבד", סיפר פאקר, ואמר כי הוא לא ביקש לקבל שום דבר בתמורה.

   

  פאקר למעשה סיפק לחוקרים את התשתית המחזקת לכך שהמתנות של מילצ'ן אינן מנהג מקובל בין חברים, כפי שטוען ראש הממשלה, אלא דרישה שהגיעה מצד משפחת נתניהו. ההערכה בקרב הגורמים המוסמכים בעקבות עדותו של פאקר היא כי התשתית הראייתית לקבלת טובות הנאה מצד ראש הממשלה נתניהו מתחזקת. בתחילת השבוע יחלו הישיבות על סיכומי התיק, כדי לאפשר את סיכומו עוד לפני אישור אפשרי וכניסה לתוקף של "חוק ההמלצות" — החוק האוסר על המשטרה להעביר המלצות חקירה. תיתכן חקירה נוספת של נתניהו בימים הקרובים לצורך עימותו עם עדות פאקר.

   

  בחדשות 2 פורסמו אמש ציטוטים נוספים מעדותה של הדס קליין, העוזרת של מילצ'ן, המחזקים את המעורבות האישית והישירה של נתניהו בקבלת "המתנות". לפי הפרסום, קליין אמרה: "היו פעמים שאת הסיגרים נתניהו היה מבקש ממני ישירות. את השמפניות לא. הוא נהג לקרוא להם 'עלים' והראה לי אילו סיגרים לקנות. הוא היה מדבר איתי על זה בטלפון וגם כשהייתי רואה אותו. פאקר לא מעשן, אבל אני יידעתי את הבחור שעובד איתו על זה שקונים סיגרים על חשבונו". בניגוד לעמדת נתניהו על יחסים בין חברים, אתמול פורסם כי מילצ'ן אמר בעדותו: "זה לא בדיוק מתנות, זאת דרישה, ומתנות לא דורשים. זה הגעיל אותי".

   

  רה"מ נתניהו מסר אתמול בתגובה: "זהו שוב ניסיון להחיות סיפור שאין בו כלום, על ידי הדלפות שקריות ובלתי חוקיות שגם בהן אין כלום. הציבור מזמן מאס במסע התקשורתי המאורגן שמטרתו להפיל את ראש הממשלה נתניהו ולהחליף את השלטון שלא בקלפי. אנו חוזרים ואומרים: לא יהיה כלום כי אין כלום".

   

  בתוך כך, יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (ליכוד), ממובילי חוק ההמלצות, צפוי להיות מוזמן לחקירה בתחילת השבוע. החקירה נגד ביטן עוסקת בתפקידו כסגן ראש עיריית ראשון־לציון. ייתכן כי חקירתו תיערך כבר ביום ראשון או שני — היום שבו צפויה ההצבעה בכנסת על חוק ההמלצות.