רביעי 24 באוקטובר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 04.12.2017
  ניצחון פירוס
  שלמה פיוטרקובסקי

  חוק ההמלצות הוא חוק חשוב מאוד, שלמרבה הצער התחיל את דרכו בצורה עקומה.

   

  החוק הזה נועד להגן על מי שנחשדו בפלילים ובסוף ההר הוליד עכבר אך שמם כבר הוכתם לעד ללא סיבה. בפועל, ספק אם בכל מדינת ישראל ניתן למצוא אדם אחד שמאמין שלא מדובר בחוק שבא לעולם על מנת להגן על ראש הממשלה נתניהו ולקנות לו עוד כמה חודשי שקט.

   

  גם חקירת השחיתות בראשון־לציון היא חקירה חשובה. באופן כללי, בשלטון המקומי בישראל יש בעיה. חבר טוב העיר פעם בסרקזם שאולי כדאי למוסד לביטוח לאומי להכיר בשחיתות כ"מחלת מקצוע" בנוגע למקצוע הפוליטיקה המקומית. משהו כנראה רקוב מאוד בשיטה שלנו, ופרשיית ראשל"צ היא לא הראשונה. כמובן שכל החשדות הם כרגע רק בגדר חשדות, אבל אם יתברר שיש ממש בדברים המיוחסים לחשודים בפרשה, ובתוכם גם ח"כ דוד ביטן, איש מהם לא יוכל עוד לשמש בשום תפקיד ציבורי.

   

  ולמרות זאת, ספק אם בכל מדינת ישראל ניתן למצוא מישהו שחושב שעיתוי הפיכתה של החקירה לגלויה וזימונו של ח"כ ביטן לחקירה, בדיוק ב־48 השעות הקריטיות ביותר לחקיקת חוק ההמלצות, היה מקרי. תחושת הסירחון העולה מעיתוי החקירה לא במהרה תימחה. ספק אם דוברת המשטרה הצליחה בהכחשותיה לשכנע מישהו בהגינות התנהלותה של המשטרה. ספק אם שיכנעה אפילו את עצמה. גם אם במשטרה לא אוהבים את חוק ההמלצות, ההתנהלות הזו שבה חקירה משמשת להשפעה על התהליך הפוליטי נראית כמו הדבר הכי קרוב לפוטש שהתרחש כאן מזה שנים.

   

  ראש הממשלה דאג להעביר אתמול באמצעות מקורביו מסר שלפיו ההפגנה בתל־אביב לא הזיזה לו. ייתכן שהוא צודק, אבל ההפגנה כלל לא כוונה אליו. היא נועדה להפעיל לחץ חברתי על הבטן הרכה של הקואליציה, על חלק מחברי סיעת כולנו, ובגזרה הזו היא נחלה הצלחה לא קטנה.

   

  השילוב בין חקירתו של ביטן ובין מצב הרוח הלוחמני שאיתו קמו אתמול בבוקר כמה מחברי כולנו הביא את נתניהו להכריז שידאג שחוק ההמלצות לא יחול על חקירותיו. אלא שלפחות בכל מה שנוגע למשטרה, העובדה שהיא תורשה לפרסם את סיכום חקירתו מהווה ניצחון פירוס: בדרך לתוצאה הזו איבדה המשטרה הרבה מאוד מאמון הציבור במקצועיותה ובאובייקטיביות שלה בכל הנוגע לחקירות הללו. כתוצאה מכך, כאשר יפורסמו ההמלצות, משקלן הציבורי, בכל הנוגע ליכולתו של ראש הממשלה להמשיך לכהן בתפקידו, יהיה אפסי.