רביעי 24 באוקטובר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום פול: מארק ישראל סלם
  חדשות • 04.12.2017
  התקפלות
  הפגנת ההמונים בתל־אביב, ההתנגדות הנחרצת של כחלון וההסתייגות בספסלי הליכוד עשו את שלהן • אחרי כל המאמצים שהשקיע בקידום החוק שנתפר לפי מידותיו, נתניהו הבין שאין לו רוב והודיע: "חוק ההמלצות לא יחול עליי" • "ממילא ההמלצות כבר נקבעו מראש", התמרמר
  יובל קרני, איתמר אייכנר ועמיחי אתאלי

  "על מנת שהדיון בחוק יהיה ענייני ולא ינוצל לתעמולה פוליטית, ביקשתי מח"כ אמסלם לוודא שהחוק ינוסח כך שלא יחול על החקירה שמתנהלת בענייני" — כך, בפוסט קצר בפייסבוק, התקפל אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו וסתם את הגולל על "חוק ההמלצות" שהסעיר בשבועות האחרונים את המדינה.

   

  עשרות האלפים שצעדו שלשום בשדרות רוטשילד, לצד הלחץ הציבורי והמחאה הגוברת בתוך הקואליציה, ובעיקר התנגדותו של השר כחלון, עשו את שלהם. החוק — שזכה לכינוי "חוק ביבי" ושנתניהו אומנם הצהיר כי אין לו עניין בו אבל מאחורי הקלעים עשה הכל כדי לקדם אותו במהירות, עוד לפני שהמשטרה תשלים את החקירה ותפרסם את המלצותיה — יתוקן כעת כך שלא יחול רטרוקאטיבית על חקירות שכבר נפתחו. ובמילים אחרות — לא יחול על חקירות ראש הממשלה.

   

  "חוק ההמלצות הוא חוק טוב, הוא שומר על כבוד האדם", כתב נתניהו בפוסט שפירסם בצהריים, אחרי שהבין שאין לו רוב. "החוק נועד למנוע פרסום של המלצות משטרה שמותירות עננה על אנשים חפים מפשע, דבר שקורה חדשות לבקרים. לצערי העיסוק בחוק ההמלצות הפך לכלי ניגוח פוליטי נגד ממשלה נבחרת שמביאה הישגים חסרי תקדים בביטחון, בכלכלה, בחברה ובזירה המדינית".

   

  נתניהו לא הסתפק בכך והמעיט בחשיבותן של ההמלצות, שאותן ניסה עד כה להסתיר. "ממילא ברור לכל שלהמלצות המשטרה בענייני אין שום משמעות", כתב. "נראה שהן נקבעו כבר בתחילת החקירה, הודלפו לכל אורכה, ולא השתנו למרות העובדות הברורות שמוצגות פעם אחר פעם — שמוכיחות שלא היה כלום".

   

  גורם בכיר בליכוד טען אתמול כי ההתקפלות של נתניהו הפתיעה את שני נאמניו, הח"כים דוד אמסלם ודוד ביטן, שקידמו את חוק ההמלצות במרץ. "ביבי בגד בהם", אמר הגורם, "הם התאבדו בשבילו על החוק הזה, ונדהמו שהחליט להתקפל אחרי עיסוק יומיומי בו".

   

  בעקבות הודעת נתניהו אמר ח"כ אמסלם: "אני מכבד את בקשתו של ראש הממשלה, למרות שהחרגתו מהחוק תהפוך את החוק הזה כעת לפרסונלי. אתייעץ עם יו"ר הקואליציה ועם ראשי הסיעות על מנת לבצע את ההתאמות הנדרשות". אף שנתניהו קרא להמשיך לקדם את החוק גם בלי שיחול עליו, בקואליציה אמרו אמש כי יצא העוקץ ועל כן קידומו יידחה למועד לא ידוע. בניגוד למתוכנן, החוק לא יעלה היום להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

   

  האות למפולת ניתן כבר בבוקר, בדיון בוועדת הפנים על ההסתייגויות לחוק. האופוזיציה התגייסה בכל הכוח כדי להציג מאות הסתייגויות, אבל עד מהרה התברר שגם בקואליציה לא כולם מרוצים ממנו. ח”כים מהליכוד, ביניהם אורן חזן ויהודה גליק, הצטרפו לעמדתו של ח"כ בני בגין (ליכוד), שמלכתחילה התנגד לתחולה הרטרואקטיבית של החוק ובשל כך סולק מהוועדה והוחלף בח"כ דוד ביטן.

   

  אבל מי שפורר סופית את הרוב של הקואליציה הייתה סיעת כולנו: זה התחיל עם ח”כ רחל עזריה (כולנו) שמההתחלה התנגדה לחוק והגיע לשיא עם ההפגנה שלשום, שבעקבותיה הבין כחלון שצריך להוריד את החוק הזה מעל סדר היום. נציגת כולנו בוועדה, ח"כ מירב בן־ארי, דרשה לדחות את כניסתו של החוק לתוקף בשלושה חודשים, כחלון נתן לכך אור ירוק – וכך החל הסחף שסופו בפוסט של ראש הממשלה. גם בבית היהודי מתחו ביקורת על החוק, ושרת המשפטים איילת שקד הודיעה כי "לא בשביל חוק כזה נבחרה ממשלת ימין לשלטון".

   

  באופוזיציה חגגו אתמול את כישלונה של הקואליציה. "אני שמח שעשרות האלפים ברחובות, חברי הכנסת שלנו שהגישו מאות הסתייגויות והפנייה הישירה שלי לכחלון ולבנט הובילו לשינוי", אמר יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי. ויו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, אמר: "הודעת נתניהו היא הודאה באשמה. החוק היה פרסונלי מהרגע הראשון ונולד בחטא".