רביעי 24 באוקטובר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 04.12.2017
  המיאוס הכריע
  יובל קרני

  נתניהו הוא לא ראש ממשלה שנוהג לוותר, להתפשר או להיכנע. אבל האיש שמעיד על עצמו בסגנון יהיר ש"כשאני רוצה משהו — אני משיג אותו" הניף אתמול דגל לבן וויתר אחר כבוד על אחד החוקים הכי חשובים לו, "חוק ביבי" או בשמו המכובס "חוק ההמלצות".

   

  ההתקפלות הזו נכפתה על נתניהו. האם זה קרה משום שקול הזעקה מהפגנת האלפים הספונטנית ברחוב רוטשילד בתל־אביב הגיע עד רחוב בלפור בירושלים? או שהיה זה האיום שהשמיע ברגע האחרון משה כחלון לסרס את החוק? או שמא דווקא הביקורת של שרת המשפטים איילת שקד הכריעה? או אולי בכלל האמירה המהדהדת של בני בגין? התשובה היא: הכל ביחד. המסה המצטברת של מיאוס וטעם רע — וזו בכלל לא שאלה של אופוזיציה או קואליציה, של ימין או שמאל — הצליחה להכריע גם מנהיג חזק כמו נתניהו.

   

  הסוף של החוק היה צפוי. בכיר בליכוד העיד שנתניהו היה נתון ללחץ ציבורי ופוליטי עצום ולכן החליט בחוכמה לסיים, גם אם באיחור מה, את מחול השדים סביב החוק ההזוי הזה. אפילו שני שריו הנאמנים, יריב לוין וזאב אלקין, עצרו אתמול בהפתעה את ישיבת ועדת השרים לענייני חקיקה כדי לרדת קומה אחת ללשכת ראש הממשלה ולומר לו ש"צריך לרדת מזה".

   

  אבל הסיפור המשמעותי בפוסט ההתקפלות של נתניהו הוא לא הכותרת אלא האותיות הקטנות. "ממילא ברור לכל שלהמלצות המשטרה בענייני אין שום משמעות", כתב, "נראה שהן נקבעו כבר בתחילת החקירה, הודלפו לכל אורכה, ולא השתנו למרות העובדות שמוצגות פעם אחר פעם — שמוכיחות שלא היה כלום".

   

  אסור להתבלבל. קמפיין ההמלצות לא ירד מסדר היום. הוא פשוט עבר מהזירה הפרלמנטרית לזירה הציבורית והפוליטית. נתניהו יודע היטב מה צפוי לו בתיק 1000 ולכן פתח בקמפיין חדש שלפיו לא צריך את חוק ההמלצות פשוט כי להמלצות המשטרה אין משמעות, ולכן הוא יכול להמשיך לכהן גם אם המשטרה תמליץ להגיש נגדו כתב אישום חמור בשורה של עבירות כמו שוחד, מרמה והפרת אמונים.

   

  במילים אחרות, הוא יכול להיות מועמד לראשות ממשלה גם אם עננת המלצה כזו או אחרת תרבוץ מעל ראשו.

   

  אחרי "לא יהיה כלום כי אין כלום" מגיעה אם כן הגרסה החדשה והמעודכנת של "לא יקרה כלום אם אסחוב גיבנת קטנה של המלצה לכתב אישום". זה יהיה מעתה הנרטיב של נתניהו. אגב, זה אותו נתניהו שכיו"ר אופוזיציה קרא לקודמו בתפקיד אהוד אולמרט להתפטר עוד לפני שחקירתו במשטרה בכלל הסתיימה.