רביעי 24 באוקטובר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  Marc Israel Sellem
  חדשות • 04.12.2017
  חוק המרכולים עבר: ליברמן התנגד - אך לא הטיל וטו
  איתמר אייכנר, יובל קרני ותלם יהב

  ברוב של עשרה קולות בעד ורק שניים נגד — שרי ישראל ביתנו — העבירה אתמול הממשלה את חוק המרכולים, שיזם שר הפנים אריה דרעי ואשר יעניק לו את הסמכות לבטל חוקי עזר עירוניים — ובכך למעשה למנוע פתיחת מרכולים בשבתות מחוץ לתל־אביב.

   

  החקיקה הצפויה, שהגיעה בעקבות משבר השבת האחרון עם המפלגות החרדיות, עוררה את התנגדותו העזה של יו"ר ישראל ביתנו — שתקף בחריפות את החוק, אך לא השתמש בזכות הווטו שבידיו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים.

   

  בדיון סוער שהתקיים לפני ההצבעה אמר דרעי לשרים כי "זה לא חוק שרצינו בו, בית־המשפט כפה עלינו לבוא ולהתערב" וטען כי בכוונתו "לשמור על הסטטוס קוו". אבל ליברמן מחה: "הרצל וז'בוטינסקי לא שמרו שבת ואני גם לא בטוח שאכלו כשר". דרעי לא נותר חייב: "יותר משישראל שומרת על השבת, השבת שומרת על ישראל". גם השר נפתלי בנט התערב בשלב זה ואמר כי "בלי 3,000 שנות שבת לא היינו מגיעים להרצל". לזה הוסיף דרעי: "צאצאי הרצל התנצרו כולם". בשלב זה השרה הגיבה סופה לנדבר (ישראל ביתנו) בזעם למה שהגדירה כפייה דתית והצהירה: "לא ניתן שמיעוט קטן ישלוט לנו על החיים". ח"כ יאיר לפיד מיהר לתקוף את ההצבעה: "עוד חוק מעליב של כפייה דתית בחסות הדיל הפוליטי של נתניהו עם החרדים".

   

  סיעת ישראל ביתנו הודיעה אמש כי בכוונתה להצביע בכנסת נגד החוק.

   

  בהתפתחות נוספת החליט אתמול בלילה בג”ץ להוציא צו ביניים המקפיא את “חוק הג’ובים”. המשמעות: לא ניתן ליישם את החלטת הממשלה שתאפשר למנות משנה למנכ”ל במשרדי הממשלה, עד לקיום דיון בעתירה שצפוי להתקיים בהמשך החודש. רק באוקטובר אישרה הממשלה את החוק מעורר המחלוקת שמאפשר מינוי של תפקיד בכיר במשרדי ממשלה של משנה למנכ”ל בפטור ממכרז.