רביעי 24 באוקטובר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  נדב איל
  חדשות • 04.12.2017
  זה לא ימין ושמאל
  נדב איל

  כבר למעלה מעשור שישראל עוברת תהליך של טיהור. היא מרוקנת ומנקה את באר השחיתות הציבורית, אך זו ממשיכה לבקוע, לזרום, להיעצר, להיכנס לכלא וחוזר חלילה. זהו נס פך השמן, רק הפוך: לא טהור אלא טמא, לא נס אלא מעשה אנושי מאוד.

   

  ביממות האחרונות נבקעו שוב חומות השחיתות. חוק ההמלצות היה המושחת ביותר שהוצע בכנסת. לשווא יחפשו מלחכי הפנכה שדל רה"מ איזו דוגמה נוראה יותר, ולשווא יאמרו כי לחוק עצמו יש רציונל חברתי חשוב. הנקודה היא הנסיבות והפרסונליות של החוק. החוק ניסה לא רק להביא ליתרון תדמיתי לרה"מ על ידי הסתרת המלצות המשטרה נגדו, אלא איים לפגוע בחקירות ממש — כך אמרו המפכ"ל ופרקליט המדינה. השיקוץ הזה, בעיצומה של חקירה חמורה, היה רגע שבו רה"מ ואנשיו יצאו מתחום הסביר והנורמלי בחיים פוליטיים. כולם הבינו זאת חוץ מהם, ולמעלה מ־60 חברי כנסת היו מוכנים להשלים עם הביזיון הזה — עד שסיעת כולנו התמרדה. עכשיו מתברר שדוד ביטן, קבלן הביצוע של רה"מ, התנדב למשימה הזו כאשר צל אפל מרחף מעליו, וסביר להניח שידע על התקרבותו של הצל.

   

  לא, זה לא היה לא־אסתטי לזמן את ביטן לחקירה בבוקר לפני חקיקה אפשרית; הדברים המיוחסים לו חמורים הרבה יותר מאנחות מזויפות בטוויטר, וראוי היה לבודקם במהירות האור ללא שיקולים אסתטיים. הפרטים שנחשפו אתמול על מיליוני שקלים שהגיעו לחשבון בנק של רעיה מסוימת מוכיחים עד כמה שחיתות איננה רק רעה, אלא גם טיפשית.

   

  בתקופת אולמרט האשימו את הפרקליטות שהחקירות הן נקמה על רפורמות במערכת המשפט ועל דניאל פרידמן. בתקופת נתניהו מאשימים האשמות מגוחכות על ימין־שמאל. הספינים לא יעזרו: ההתנקות הפנימית של ישראל היא תהליך עמוק יותר ממפלגה או מחנה. ישראל היא מדינה מודרנית, מצליחה ומשגשגת; זה לא בגלל הפוליטיקאים שלה אלא בגלל העבודה יוצאת הדופן והחרוצה של אזרחיה. המערכות הציבוריות שלה אינן עומדות בקצב ובסטנדרט של החברה בכללותה והשוק הפרטי. הכנסות המיסים האדירות, תולדה של גל צמיחה חסר תקדים, נבזזות בחלקן על ידי אינטרסים מיוחדים ופוליטיקאים מושחתים שרואים כיצד החברה מתעשרת ומרחמים על מר גורלם במגזר הציבורי.

   

  הסיפור של חוק ההמלצות באמת איננו עניין של ימין־שמאל, כמו שהחקירות הפליליות בממשלת אולמרט לא היו כאלה. זה עניין פשוט של אנשים הגונים מול כאלה שמוכנים למכור את הגינותם. לפני כמה ימים נכתב כאן שרק הציבור יכול וצריך לשים קו אדום מהבהב מול החקיקה הזו. הציבור עשה זאת. האופוזיציה ובעיקר אלדד יניב מחוץ לכנסת תיעלו את הזעם הציבורי היטב. הציבור ניצח. הקרב עוד ארוך.

   

  נדב איל הוא עורך חדשות החוץ של חדשות עשר