רביעי 24 באוקטובר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יובל חן
  חדשות • 04.12.2017
  החשד: "שוחד מעבריין בכיר"
  האיש החזק ביותר בכנסת בילה כ־14 שעות בחדר החקירות — כשמעליו מרחפים חשדות כבדים • המשטרה חושדת כי דוד ביטן קיבל שוחד תמורת קידום אינטרסים בעיריית ראשון־לציון, בתקופתו כסגן ראש העירייה • לפי החשד, הוא היטה מכרז כדי להיטיב עם עבריין שסייע לו לסלק חובות של מיליונים לשוק האפור • כמו כן נחקרה אשתו של ח”כ, ונשאלה כיצד הגיעו שני מיליון שקל לחשבונה • תגובתה: “לא מאמינה שבעלי קיבל שוחד” • ביטן למקורביו: "תופרים לי תיק, לא מצאו רבב בתפקודי ועברו לבני משפחתי"
  מאיר תורג'מן

  בשעה 7 בבוקר זה קרה: חקירת פרשת השחיתות בעיריית ראשון־לציון, "תיק 1803", שהתנהלה במשך חודשים ארוכים מתחת לפני השטח, הפכה לגלויה — כאשר חוקרי המשטרה דפקו על דלתותיהם של 17 בני אדם וביקשו מהם להתלוות אליהם לחקירה. האדם ה־18, המפורסם שבחבורה, היה האחרון ברשימה — ולחקירתו קדמה שיחת טלפון אל יו"ר הכנסת.

   

  צילום: אבי חי

  צילום: אבי חי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  דקות ספורות לאחר השעה 7 בבוקר צילצל הטלפון של יולי אדלשטיין. על הקו: ראש אגף החקירות במשטרה, ניצב מני יצחקי. "יו"ר הקואליציה דוד ביטן יזומן היום לחקירה", עידכן החוקר את יו"ר הכנסת. וכך, בשעה שבמשכן נערכים במרץ לקראת ההצבעה על "חוק ההמלצות" שביטן מקדם, צולם חבר הכנסת של הליכוד עשר דקות לפני השעה 9 בבוקר מגיע אל חדר החקירות במשרדי יחידת להב 433 בלוד. בשל חסינותו הוא זומן לחקירה בטלפון והגיע אליה בעצמו ולא בניידת. ניתן גם להניח שאלמלא חסינותו, היה ביטן נעצר — אולם בשל היותו חבר כנסת, הסתפקו החוקרים בתשאול שנמשך כמעט 14 שעות, וצפוי להימשך מחר בבוקר.

   

  "תיק 1803" כולל שורה של חשדות בנוגע לפרשיות שחיתות בעיריית ראשון־לציון, שמבוססות על פי החשד על אותה שיטה: גורמים בעיריית ראשון־לציון — כולל הבכירים ביותר — דאגו לסגור מכרזים עבור קבלנים וגורמים חיצוניים, ובתמורה קיבלו מהם לכאורה טובות הנאה. שמו של ביטן, נטען, עובר כחוט השני לאורך הפרשה כולה — בהתייחס לתקופה בטרם כיהן בכנסת, שבה היה במשך שנים רבות בכיר בעירייה.

   

  בעבר נחשף כי בתקופתו בעירייה, ובתקופה שבה ניהל את קבוצת הכדורגל עירוני ראשון־לציון, צבר ביטן לכאורה חובות של מיליוני שקלים לשוק האפור ואף נאלץ לרדת למחתרת. במשטרה חושדים כעת כי החובות שצבר לכאורה ביטן באותה תקופה שימשו לכל הפחות כחלק מהמניע לעבירות שבגינן הוא חשוד. ביטן עצמו טען בזמנו כי חובותיו היו נמוכים בהרבה וכוסו על ידי בני משפחתו — וכי לא היה מעורב עם גורמים בשוק האפור.

   

   

   

  המשטרה חושדת כי ביטן, בתקופתו כסגן ראש העירייה, קיבל שוחד — בין היתר מעבריין בכיר — בתמורה לקידום אינטרסים בעירייה, ובמסגרת זו גם נסגרו חובות המיליונים שלו לשוק האפור. אותו עבריין בכיר הכחיש את הדברים באמצעות עורך דינו בארנסי נדיר. "מה לי ולמשפחות פשע?" אמר אותו עבריין, "בחיים לא ישבתי במאסר". כמו כן נחקרו אתמול כמה מקורבים לביטן ונשאלו לגבי תנועות בחשבונותיהם. בנוסף, אשתו של חבר כנסת נשאלה במשטרה לגבי שני מיליון שקל שנמצאו בחשבונה. היא טענה בתגובה בין היתר כי החשבון אומנם רשום על שמה, אך לא היא זו שניהלה אותו — והוא נוהל עבור אדם שחשבונו עוקל. האישה שוחררה בסיום חקירתה לחמישה ימי מעצר בית. “אני לא מאמינה לחשדות שלפיהן בעלי קיבל שוחד”, אמרה האישה אתמול, באמצעות פרקליטה עו”ד צדוק חוגי. “הכל עורבא פרח, וההר יוליד עכבר”. הפרקליט הוסיף: “העיכוב שלה לחקירה נועד ללחוץ על בעלה בדרך מניפולטיבית – העיתוי של החקירה לא מקרי, ונבחר בקפידה על ידי המשטרה”.

   

  במוקד החקירה, בכל הנוגע לביטן, נמצא פרויקט "מתחם ה־1000" בראשון־לציון, מול ה"יס פלאנט" — פרויקט לבניית אלפי דירות ומשרדים, שיצא לדרכו בינואר 2017. המשטרה חושדת כי ביטן קיבל שוחד מקבלן ומבעלי עסקים נוספים, ובתמורה סייע להם לקבל חלק מהעבודות במתחם. עוד נטען כי בהמשך סייע ביטן להגדיל את התשלום מהעירייה בפרויקט, וזאת אף שהמכרז כבר הסתיים. אחד החשדות הוא כי החברה שזכתה במכרז לכריית חול שימשה חברת קש להעברת כסף אל אותו עבריין בכיר ואל משפחת פשע מוכרת ממרכז הארץ.

   

  בנוסף נחקר אתמול ביטן בנוגע למכירת אחת החלקות בעיר, גם היא בסמוך למתחם ה"יס פלאנט". במשטרה חושדים כי העירייה מכרה את חלקה בחלקה ליזם שהחזיק בחצי השני במחיר נמוך משווייה האמיתי — וכי ביטן, שהיה יו"ר ועדת התכנון והבנייה המקומית, היה ציר מרכזי בעסקה. המשטרה מייחסת לביטן עבירות של קבלת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים. גורמים המעורבים בחקירה טענו כי ישנן ראיות חזקות שקושרות את ביטן לחקירה — כולל הקלטות שבהן נשמע שמו, וכן חשבונות מייל, חשבונות בנק והתכתבויות שכוללים אזכורים שלו.

   

  אתמול צוטט ביטן כמגיב על הפרשה, במהלך אחת ההפוגות מהחקירה. "כבר תקופה ארוכה לא מפסיקים לרדוף אותי", הוא אמר למקורבים לו. "כשלא מצאו רבב בתפקודי, עברו גם לבני משפחתי. אני שוקל להתפטר מהכנסת כי במשטרה עושים הכל — אבל הכל — כדי לתפור לי תיק, כי אני נלחם בהם". עורך דינו, אפרים דימרי, מסר לאחר החקירה: “ביטן שיתף פעולה באופן מלא עם חוקריו, וימשיך לשתף פעולה. לאחר מכן הוא ידבר – כעת הוא נחקר תחת אזהרה ולא יכול להגיב”.

   

   


  פרסום ראשון: 04.12.17 , 00:26