רביעי 24 באוקטובר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יריב כץ
  חדשות • 04.12.2017
  ראש העיר מאחורי הסורגים
  עם עלות השחר נעצרו 18 בכירים בעיריית ראשון־לציון ואנשי עסקים בפרשת שחיתות חסרת תקדים — כשבראשם ראש העירייה דב צור • החשד: עבירות שוחד ומרמה בתמורה לקידום עניינים • פרקליטיו של צור: "פעל ללא רבב"
  מאיר תורג'מן

  בשעה 4:00 לפנות בוקר החלו חוקרי המשטרה לפשוט על בתיהם של בכירי עיריית ראשון־לציון במסגרת חקירת פרשת 1803. במהלך היום טיפטפו החשודים, אחד אחרי השני, לתוך בית־המשפט והובאו בפני שופט להארכת מעצרם, כאשר הבכיר מבין העצורים הוא ראש העיר דב צור.

   

  השופט עמית מיכלס האריך את מעצרו עד ליום חמישי. "התמונה המצטיירת עגומה ומדאיגה. מדובר בחשדות בלבד ולכן אין לחרוץ גורלות", אמר בדיון. עם זאת, הורה להשאירו בינתיים במעצר, שכן טען: "בחלקים רבים מחקירתו תשובותיו אינן עולות בקנה אחד עם חומר החקירה בתיק... לא ניתן להתעלם מהעובדה שישנו חשד שהחשוד עשה לאורך השנים מעשים שנועדו להסתיר את מעשיו".

   

  צור חשוד בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, ובמשטרה טוענים כי ניצל את מעמדו כדי לקדם אינטרסים של אחרים תמורת טובות הנאה. קיים גם חשד לשיבוש חקירה.

   

  עורכי הדין גיורא אדרת, טל שפירא ואריאל כפרי המייצגים את צור מסרו בשמו כי הוא מכחיש את החשדות: "כל פעילותו של צור לאורך השנים הייתה כשרק טובת העיר לנגד עיניו. נושא ניגוד העניינים המיוחס לראש העיר נבחן בזמן אמת על ידי היועצת המשפטית הראשית של העירייה, שקבעה בצורה מפורשת כי לא נפל כל דופי בהתנהלותו וכי לא היה ניגוד עניינים". הם כינו את צור "אדם ללא רבב", טענו כי כלל לא השתתף בישיבות שעסקו בפרשה והתעקשו: "המעורבות בעסקה היטיבה והעשירה את קופת העיר ובוודאי לא היטיבה עם היזם".

   

   
  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

   

  צור לא לבדו: לצידו נעצרו 17 חשודים נוספים — עשרה נשלחו להמשך מעצר ושבעה עוכבו לחקירה, הבכירים שביניהם המשנה לראש העיר אייל מושיוב וח"כ דוד ביטן (על פרטי החקירה — ראו למטה). מושיוב חשוד בקבלת שוחד, ובמרמה והפרת אמונים, ובית־המשפט האריך את מעצרו בחמישה ימים. הוא הכחיש את הטענות נגדו.

   

  החקירה הסמויה, בשיתוף רשות המסים והרשות לאיסור הלבנת הון, החלה לפני שנה וחצי. במוקד: התנהלות הענקת המכרזים בפרויקט "מתחם ה־1000" שבמערב העיר. החוקרים חושדים כי ביטן ובכירים נוספים בעירייה סייעו לקבלנים ולבעלי עסקים לפתח את המתחם בתמורה לשוחד. יתר העצורים בפרשה חשודים בשוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון, ועבירות מס. "החקירה החלה בעקבות פיקוח על פעילות פלילית בקרב גורמים העוסקים בפשיעה חמורה, שזוהו כמי שנכנסו לוואקום שנוצר לאחר סיכולי עומק בארגוני הפשיעה הגדולים. במהלך החקירה הסמויה נחשף שיתוף פעולה לכאורה בין גורמי פשיעה חמורה אלה לבין בכירים ברשויות מקומיות", מסרו במשטרה. חשודים נוספים, ששמם בינתיים אסור לפרסום, כוללים את אשתו של חבר כנסת מכהן שנחקרה באזהרה בנוגע לפעולות כספיות בחשבונה, כמו גם מקורבת לביטן ואביה. פרקליטיהם הכחישו את הטענות.

   

  על הקשר ההדוק בין ביטן לצור ניתן ללמוד מדבריו של ראש העיר בטקס פרידה שערכו בעירייה לביטן ב־2015. "למרות העובדה שאף פעם לא היינו באותה רשימה, נוצרה חברות שקשה לי להסביר במילים... הניסיון שלו איפשר לי לתת לו לעסוק בנושאים מורכבים, ודוד הצליח בפיקחות לחלץ אותנו מלא מעט פלונטרים". חבר האופוזיציה במועצת העיר, אסף דעבול, הגיב אמש: “מזה מספר שנים אני מתריע על התנהלות לא תקינה של ראש העיר וחברי המועצה. יחד עם זאת ליבי עם המשפחות של הנחקרים”. ואילו חבר המועצה ליאל אבן זוהר הוסיף: “זה לא משמח לראות את ראש העיר ואנשים נוספים נעצרים אבל זה חשוב והכרחי לנקות את האורוות”.