yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: גיא הכט
  24 שעות • 06.12.2017
  מיכל הגדולה
  באירועי חנוכה מיכל ינאי תגלם אימא של כוכבת ילדים אחרת — מיכל הקטנה. בגיל 45 היא מדברת בכנות על המחיר שגבתה ממנה הכהונה הארוכה כמלכת הילדים הבלתי מעורערת, על ניסיון האונס שעברה וקמפיין metoo#. עכשיו היא מגלמת בסדרה "פולמון" ב־HOT אם חד הורית ומספרת מה גרם לה סוף־סוף להתמסד וליהנות מחיי המשפחה. "פחדתי שלא אפגוש בנאדם שאני באמת אוהב, ושאצטרך לעשות ילד לבד"
  יואב בירנברג

  היו שנים שמיכל ינאי לא יכלה להסתובב ברחוב בלי שעשרות ילדים יעוטו עליה. היא הייתה הכוכבת האולטימטיבית של ערוץ הילדים, והתפקידים הראשיים במחזות זמר לכל המשפחה התדפקו קודם כל על הדלת שלה. אלפי ילדות חלמו על שיער בלונדיני וחיוך קולגייט כמו שלה, אבל ינאי לא הייתה מרוצה בכלל. היא רק רצתה לברוח מהליהוק של חייה ולעבור לשחק במגרש של הגדולים — להפוך לכוכבת למבוגרים. "נורא רציתי באיזשהו שלב לבעוט בזה ולעשות כבר דברים אחרים", היא אומרת.

   

  מה היה כל כך נורא בזה?

   

  "לא הייתי אז הבנאדם הכי מאושר בחיים, הפרסום גם גבה מחיר. זה לא כיף שכל היום כולם צורחים את השם שלך ברחוב, וגם כשאתה חותם לאלף איש אם באלף ואחד אתה עייף, מתבאסים עליך. אתה כבר נהיה בובה של התעשייה. כנראה כל מה שאתה עושה המון, באיזשהו שלב אתה מואס בו".

   

  אבל ינאי הייתה לכודה. המלהקים התייחסו לתדמית שלה ככוכבת ילדים ולא לכישורים שלה כשחקנית. "בכל מקום שהייתי הולכת להיבחן, היו אומרים 'היא שייכת לערוץ הילדים', 'היא כוכבת ילדים', או שבכלל לא רצו להזמין אותי לאודישן. עם הזמן זה התרכך והשתנה, ובשנים האחרונות זה כבר לא קורה. בתיאטרון כן היה לי יותר קל כי באתי מבית צבי ומתלמה ילין. לכן עשיתי הצגות בקאמרי ובהבימה, ולאחרונה גם שיחקתי שנתיים בתיאטרון באר־שבע".

   

  "תפקידי האמהות משמחים יותר מתפקידים אחרים". ינאי בפול מון
  "תפקידי האמהות משמחים יותר מתפקידים אחרים". ינאי בפול מון

   

   

  עכשיו, בגיל 45, כשהיא מככבת במופעי הילדים לחנוכה בדיוק כמו פעם, ומשחקת גם בתיאטראות הרפרטואריים, ינאי מסתכלת על השנים ההן בהשלמה. "נשבעת לך שהיום במבט לאחור לא הייתי משנה שום דבר בקריירה שלי, באמת נשבעת", היא אומרת, "עולם הילדים הוא באמת אהבה גדולה. השנים ההן היו מדהימות, ואפשר לראות את זה כנראה רק ממרחק".

   

  ואולי באמת המרחק, או הקילומטרז' יוצא הדופן שצברה, הם מה שעוזרים לה לשנות את הפרספקטיבה על הנתיב בו צעדה. "הקריירה שלי נמשכת כמעט ארבעים שנה", היא חוזרת על המשפט פעמיים, כלא מאמינה. ינאי התחילה לשחק כבר בגיל 8 בהצגות ילדים. "אני אומרת את זה ולא מצליחה להבין את המספר. פתאום ניגשים אליי אנשים עם ילדים ואומרים 'גדלתי עלייך'. כיף לדעת שהייתי חלק מהתבגרות של המון אנשים, שעכשיו מביאים את הילדים שלהם להופעות שלי. חתיכת היסטוריה".

   

  "צרחתי, קמתי וברחתי"

  אף אחד לא דחף את ינאי להיות שחקנית והיא לא נצר לאצולת תרבות. שנים היא נסעה באוטובוסים ברחבי הארץ מאודישן לאודישן, העיקר לשחק. "כשהייתי ילדה קטנה הבנתי שלא נולדתי למלכה אליזבת, שנולדתי למשפחה חמודה ורגילה בבת־ים, ויש לי מסלול חיים מאוד ברור", היא אומרת. "ההסתכלות הזאת הפחידה אותי. הבחירה להיות שחקנית הייתה ההוכחה שניצחתי את המערכת, כי יכולתי להיות מיליון דמויות. זה היה הרבה יותר טוב מהחיים הפשוטים שיכלו להיות לי כילדה מבת־ים, וזה החזיק אותי".

   

  כשחקנית, מה את חושבת על קמפיין#metoo ?

   

  "אני שמחה שהנושא הזה סוף־סוף עולה למודעות, כי באמת גברים מרשים והרשו לעצמם המון שנים לעשות מה שהם רוצים. מצד שני, יש כמה נשים שמבחינתי הגזימו והלכו מעט רחוק מדי. בקיצור, עשו מזה קריירה".

   

  גם את סבלת מהטרדות מיניות?

   

  "פעם מישהו ניסה לאנוס אותי ולא הצליח, אבל אני לא רוצה לפתוח את זה. מה זה ייתן חוץ מכותרת. טיפלו בזה והוא כבר נענש, אז למה לפתוח את זה עוד פעם. מה עשיתי כשהוא ניסה? צרחתי, קמתי וברחתי".

   

  התלוננת נגדו?

   

  "לא התלוננתי. האחרות התלוננו. זה היה מזמן, ואף אחד לא התלונן, וכשזה כבר יצא החוצה אמרתי: כולן כבר התלוננו, אז למה גם אני צריכה? אני בנאדם שלא אוהב לעשות רעש".

   

  בגיל 45 ינאי מבינה שהשנים שחולפות מביאות גם יתרונות לצד החסרונות. "כאישה אני כל הזמן אומרת 'הנה עוד קמט' ולא תמיד שמחה איתם. מי רוצה קמטים? כל אלו שאומרות 'הרווחתי את הקמטים ביושר', או 'זה מהמם קמטים', הן מתחת לגיל 40. אם רק מישהו יגיד לי היכן מעיין הנעורים אני אשמח, אבל אני לא חושבת שהייתי רוצה לחזור אחורה בשנים. היום אני במקום מאוד מאוזן, שקט. זה שווה הכל".

   

  בגזרת התפקידים שמוצעים לה אפשר לומר שהגיל הביא איתו מהפך מסוים, ונראה שהוא יושב על ינאי מצוין. בסדרה "פולמון", שמשודרת ב־HOT, בידור ישראלי (ראשון־רביעי, 20:45) היא האימא של און רפאלי ("היה תענוג לעבוד איתו, הוא ילד מקסים, נשמה"), וב"מותק הטרול הקסום", הצגה שתרוץ בחנוכה, היא אמורה לגלם את האימא של מיכל אחרת, מיכל הקטנה. "תמיד חיכיתי שייתנו לי לשחק את האימא", היא אומרת, "אבל כל הזמן אמרו לי 'את נראית צעירה'. מה זה צעירה, אני כבר בת 45, באימא שלכם. תפקידי האימהות משמחים יותר מתפקידים אחרים".

   

  כוכבת ילדים, דור ההמשך

  ינאי נשואה לבן מוסקל ואימא לשלושה — אלכס בת 8, יהלי בן 7 ויובל בן השנה ותשעה חודשים. למוסקל נישאה בגיל 37, אחרי פרק א' של נישואים סוערים וכושלים שהסתיים אחרי שנתיים. "מזל שחיכיתי כל כך הרבה שנים עד שהפכתי לאימא", היא אומרת ונאנחת אנחת רווחה. "אוי ואבוי אם הייתי עושה את זה עם בעלי הראשון. היינו נשואים שנתיים, שנתיים יותר מדי, וזה הסתיים בפיצוץ גדול".

   

  לא הבנת את זה עוד לפני החתונה?

   

  "אני חושבת שידעתי. כל בנאדם שעומד תחת החופה יודע עמוק בתוך ליבו אם זה נכון או לא. למה התחתנתי? כי אמרתי די, אני בת 33 ולא מצאתי אף אחד, אז יאללה, לא רוצה להישאר רווקה זקנה. חשבתי שאני עושה איזה תפקיד בסרט, ותיכף יהיה קאט וזה ייגמר. במודעות מלאה הלכתי עם הראש בקיר, ומהר מאוד הבנתי שעשיתי את הטעות של חיי. היו התערבויות בין אורחי החתונה כמה זמן זה ישרוד, אבל הראש היה בקיר".

   

  שבועיים לפני שמלאו לה 36 ינאי הודיעה לכל מי שהיה מעוניין לשמוע שעד יום ההולדת תמצא את גבר חייה. והיא צדקה. "אני מאמינה שפשוט לא הייתי בנויה לפני זה לקשר אמיתי", היא אומרת. "הייתי נשואה לעבודה שלי, ובעיקר חיפשתי בן זוג שלא יפריע לי. רק בגיל מאוחר מצאתי בתוכי מקום לאינטימיות, למשפחה ולזוגיות אמיתית. עד אז העבודה סיפקה לי כל כך הרבה הנאה וכל כך הרבה אושר, ומבחינתי היה לי הכל. כל פעם שהיה לי חבר נורא התבאסתי שהוא גונב לי את זמן העבודה שלי".

   

  ההורים לא לחצו עלייך להינשא?

   

  "אימא שלי חשבה שזה נוראי, אז התחתנתי כדי שיפסיקו להציק לי. ואז, כשהיא ראתה את בן, בערך אחרי דייט וחצי שיצאתי איתו, היא אמרה לי, 'יו, איזה עיניים טובות יש לו, תתחתני איתו'".

   

  במה בן שונה מכל הקשרים והאהבות האחרים?

   

  "בן צעיר ממני בחמש שנים, אבל רגשית מבוגר ממני בהרבה יותר. הוא הביא אותי לאיזה איזון, להבנה שאני יכולה ליהנות לא רק בעבודה. עשיתי שלושה ילדים מהר, לא הייתה ברירה, אני זקנה", היא צוחקת, "יובל נולד כשהייתי בת 43. באיזשהו שלב פחדתי שאני לא אפגוש את הבנאדם שאני באמת אוהב ולא תהיה לי משפחה, ואולי אני אצטרך לעשות ילד לבד".

   

  אלכס, הבת הבכורה שלה, כבר הצטלמה לסרט "הנשף", לצד סתיו סטרשקו, ותככב יחד עם אימא שלה בסדרה "צוות הצלה" שבערוץ ניקלודיאון. "קיבלתי את האודישן בזכות אלכס", היא צוחקת. "עשו אודישנים לילדים, ואחרי שאלכס התקבלה אמרו 'אנחנו צריכים גם גננת', ופנו אליי".

   

  והיא בכלל רוצה להיות שחקנית?

   

  "זה מה שהיא רוצה כרגע. היא כל כך קטנה ואי אפשר לדעת מה יהיה. אני בחיים לא הייתי רוצה לעשות משהו אחר מלבד משחק, אז אני לא מוצאת שום סיבה למנוע את זה ממנה, ואם יש לי את היכולת לעזור לה להשיג את מה שהיא אוהבת, אז אני מנסה כמו כל אימא להגשים לה את החלום. אני כמובן גם מאוד שומרת עליה ומודעת לכל מה שמסביב. באה איתה לצילומים ושומרת עליה שתאכל בזמן. להיות אימא, אישה ולנהל קריירה זה ממש סודוקו. הילדים הם ילדים, הם תמיד מתלוננים שאימא לא נמצאת מספיק, אבל אני אימא מאוד נוכחת".

   

  הם יודעים איזה כוכבת גדולה הייתה אימא שלהם פעם?

   

  "את יהלי זה כאילו לא מעניין, הוא כבר כזה 'גבר', אבל אני שומעת מהאחרים שהוא מגיע לכל מיני מקומות ואומר 'אתם יודעים שאימא שלי זאת מיכל ינאי?'. אלכס כמובן יודעת ושומרת את הנשק לרגעים החשובים, אבל הם לא יכולים להבין את ההיסטריה שהייתה". •

   

   

  פרקי הסדרה "פולמון" זמינים ב־HOT VOD

   


  פרסום ראשון: 06.12.17 , 20:50
  yed660100