yed300250
הכי מטוקבקות
  צילומים: אלעד גרשגורן
  חדשות • 11.12.2017
  מועקה בוואדי
  בכביש 65 עמוס הנוסעים בדרך כלל נראתה אתמול תנועה דלילה למדי • ערימת הסופגניות במאפיית השוק המתינה מיותמת ללקוחות היהודים שלא הגיעו • גם השולחנות במסעדת "אל באבור" הוותיקה נותרו ריקים • ההפגנה האלימה וזריקות האבנים בשבת, יחד עם קריאתו של ליברמן לחרם צרכנים, עשו את שלהן
  ישראל מושקוביץ

  מסעדת אל־באבור נחשבת לעוגן קולינרי עבור נוסעי הקבע בכביש 65, אחד הכבישים העמוסים ביותר בצפון. בימות השבוע תושבים רבים ורעבים מגיעים למסעדה שבצומת אום אל־פחם. אך אתמול היא נותרה ריקה מלקוחות יהודים, למעט ארבעה שוטרים על מדים — תמונה שמשקפת את הטעם המר שנותר לאחר ההתפרעויות שאירעו בוואדי ערה בערב שבת האחרונה.

   

   

  סיור לאורך ציר ואדי ערה חשף אתמול את האווירה המתוחה שהתאפיינה בהיעדר נוכחות יהודית בבתי־העסק השייכים לתושבי הוואדי. התנועה של הקונים היהודים הייתה מועטה, ונוסעים רבים העדיפו לוותר על מעבר במקום ובחרו בדרכים חלופיות. יש שייחסו זאת לשגרת יום ראשון העצלה, אך לא היה אפשר להתעלם מהאווירה הקרה במקום. בבוקר עוד שידר אחמד מחאג'נה, הבעלים של מאפיית השוק, אופטימיות ואמר בחיוך: "חכו, כל חמש דקות מגיע לכאן יהודי לקנות". אולם אחרי יותר מחצי שעה שאף לקוח יהודי לא נכנס למאפייה הוא שינה את הטון והבין שכנראה היום הם לא יגיעו. סברין אחמד מחאג'נה שעובדת עימו עמדה מאחורי הסופגניות המיותמות שנותרות על המגש עוד מאתמול וחיכו ללקוחות היהודים שבדרך כלל חוטפים אותן בתענוג.

   

   

  בשבת האחרונה הפגינו צעירים רעולי פנים במחאה על הצהרת ירושלים של נשיא ארצות־הברית טראמפ. ההפגנה יצאה במהירות מכלל שליטה, וצעירים החלו ליידות אבנים לעבר כלי רכב ואוטובוסים, הבעירו צמיגים וגרמו לשיבושי תנועה. במהלך ההתפרעות אף הסבו נזק רב לאופנוע של צלם "ידיעות אחרונות" ופצעו גבר בן 43 באורח קל.

   

  מסעדת הדקלים בערערה נותרה ריקה
  מסעדת הדקלים בערערה נותרה ריקה
   

   

  בעקבות ההתפרעויות קרא אתמול בבוקר שר הביטחון אביגדור ליברמן להחרים את תושבי ואדי ערה. "תפסיקו לקנות שם", הצהיר והוסיף: "תושבי ואדי ערה צריכים להבין שהם לא רצויים ושהם לא חלק מאיתנו. הם פועלים מבפנים על מנת לפגוע במדינת ישראל".

   

  הצהרתו עוררה סערה וגררה גינויים מימין ומשמאל. ערביי ישראל שלא השתתפו בפעולות האלימות הביעו כעס והתנגדות לדבריו: "הוא מזיק לדו־קיום שנמשך באזור כבר יותר מ־40 שנה", אמר אתמול חוסאם עבאס, מבעלי מסעדת אל־באבור, "אמירותיו מתאימות לפרחח ולא לשר הביטחון. אני לא מאמין שאמרה שלו תצליח להשפיע על הלקוחות שלנו אלא רק על אנשי הימין הקיצוני. כולם בעבר התארחו פה, מאריאל שרון ועד נתניהו כשעוד היה באופוזיציה".

   

  "כולם התארחו פה בעבר". חוסאם עבאס , הבעלים של אל־באבור
  "כולם התארחו פה בעבר". חוסאם עבאס , הבעלים של אל־באבור

   

  בקפה ארומה בצומת כפר קרע ישבו כמה יהודים תושבי האזור והגנו בלהט על חשיבות החיים המשותפים. "ברגע שלשכן שלי יהיה רע גם לי יהיה רע", אמר חזי, תושב קציר. "הם אזרחי המדינה ויש להם את כל הזכויות. גם לי יש לקוחות מהמגזר ואין סיכוי שאשנה את הרגליי בגלל אמירתו של ליברמן". גם אורי אריאלי ממושב העמקים הביע כעס: "זה היה גול עצמי למגזר הערבי שאני מאוד מחובר אליו. אך הדור החדש של ערביי ישראל בעד התקרבות וחיבור למדינה, רק קומץ קטן היה אחראי למה שקרה אתמול".

   

  אביגדור ליברמן | צילום: דנה קופל
  אביגדור ליברמן | צילום: דנה קופל

   

  קרן אברהם הפועלת לבניית עתיד משותף ליהודים ולערבים אזרחי ישראל הגיבה בשאט נפש על קריאתו של שר הביטחון. מנהליה, מנון בארי־סוליציאנו ות'אבת אבו־ראס, קראו לראש הממשלה להתייחס לדבריו ולגנותם. "הציונות מעולם לא מסרה שטחים בגלל התפרעויות ולא נתחיל לבתר את ארצנו", אמר אתמול השר נפתלי בנט בתגובה להצהרתו של ליברמן להתנתק מוואדי ערה.

   

  "אם שמאלנים וימנים תוקפים אותי — כנראה שאני צודק", הגיב אתמול ליברמן על הביקורות כלפיו. "אני לא יודע מה זה מיעוט. מעולם לא ראיתי בוואדי ערה מישהו עם דגל ישראל. לכן הם צריכים להבין שהם לא רצויים כאן". על הרוב המתון שאינו שותף למהומות אמר ליברמן: "שלא יסתתרו ויגנו בפומבי. אם הם ישראלים שיוכיחו את זה".

   

  השתתף בהכנת הכתבה: יובל קרני

   

  yed660100