yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: טל שחר
  24 שעות • 13.12.2017
  מעלים על נס
  צביקה הדר והראל סקעת מככבים ביחד במחזמר "מסביב לעולם בשמונים יום" ומדברים על טירוף חנוכה, ילדים, הורות, מחאת רוטשילד, אסי עזר ורותם סלע, המשקל של צביקה ואיך השפיעה היציאה מהארון על המוזיקה שסקעת כותב
  יואב בירנברג

  כשצביקה הדר נכנס לבית הקפה וקולט בזווית העין את הראל סקעת הוא קורא לעברו, "מה נשמע חיימי", מניח את הקסדה על השולחן ודופק לסקעת חיבוק. מפתיע לגלות שלשניים יש כינויי חיבה הדדיים, הראל מכנה אותו "צבי", ובשביל הדר הוא פשוט "סקעתי". מי שלא מכיר אותם מופתע לגלות שהם חברים קרובים. הם אפילו חולקים את אותו פרלמנט של שישי ביחד עם ניקי גולדשטיין ורועי בר־נתן. אבל לתאם איתם את הראיון הזה היה יותר קשה מלהפגיש את ביבי עם אבו־מאזן. ככה זה כששניהם לא מפסיקים לעבוד ועכשיו עוד יש להם על הראש ארבע הצגות מדי יום כל חנוכה. כן, אם יש לכם ילדים בגיל המתאים בטח כבר נתקלתם בפרסומות למחזמר "80 יום מסביב לעולם".

   

  "בחודש הזה אני כמעט לא נח", אומר סקעת. "קם בבוקר וחוזר הביתה בלילה. אני רואה את עידן לחצי שעה־שעה, אבל זה כיף. אני גם לא עושה כל שנה הצגות חנוכה, רק פעם בארבע שנים. פתאום להגיע לקהל של ילדים זה נפלא".

   

  הדר: "אצלי הדרישה להצגות באה קודם כל מהילדים הקטנים שלי, בני שש ושבע, שאומרים שגם הם רוצים לראות את אבא שלהם על הבמה".

   

  סקעת: "ראיתי את הילדים שלו בחזרה הגנרלית, והיה מרגש לראות איך הם יושבים מרותקים ומתלהבים שאבא שלהם על הבמה".

   

  הדר: "הם מתלהבים בעיקר שאבא שלהם חבר של סקעת ושל רוני דלומי. במקרה שלנו זה גם יופי של הצגה עם קאסט מעולה וגם פרנסה טובה. יש גם מופעים ברמה לא טובה, אבל הקהל כבר לא פראייר".

   

  "מתפלאים שיש לי ביצים"

   

  סקעת, שנמצא עכשיו בתהליך פונדקאות יחד עם בן זוגו עידן רול, למד כבר מזמן לצעוק את מה שבוער בו או מכעיס אותו. לפני חמישה חודשים, כששמע על ההחלטה למנוע מזוגות חד־מיניים לאמץ ילדים, פירסם פוסט נוקב במיוחד בעמוד הפייסבוק שלו, וקרא לבני הנוער הלהט"בים לא להתגייס לצבא. "תמיד מתפלאים עליי שיש לי ביצים ואני אומר את מה שאני חושב בלי חשבון, כי תדמית הילד הטוב שלי כל כך חזקה", הוא אומר. "כשיש לי מה להגיד, אני אומר אותו בלי לחשוש ממה שיגידו, ועם הזמן אנשים מבינים שאני לא פראייר".

   

  "זאת הייתה התדמית שלך, ופתאום, כשאתה אומר משהו שהוא מדם ליבך, אנשים אומרים וואו", אומר הדר. "אצל הראל הכל אותנטי ואמיתי, דברים שהוא התבשל איתם שנים, ולכן זה כל כך חזק. כשאתה עצבני ומרגיש שמתייחסים אליך כמו אל אזרח סוג ב', כאל אדם נחות, הצעקה מתפרצת. זה שניסו להוציא את הדברים שהראל אמר מהקשרם, ופוליטיקאים שהיום נחקרים במשטרה תפסו על זה טרמפ פוליטי, זה לא אומר כלום. להפך".

   

  הראל, התרגשת כשתקפו אותך?

   

  "לרגע לא. יש דברים שאתה עושה ואומר, והם באמת מדם ליבך ואין לך אופציה אחרת. אני לא אשנה את הרגשות ואת המחשבות שלי כדי להתאים את עצמי להלך הרוח הכללי. אני אתיישר רק לפי הלב שלי ומי שאני".

   

  הדר: "הראל חטף ביקורת אבל גם קיבל פרגון מקיר לקיר. בעיניי טוב שהוויכוח הזה התרחש. יש עניינים שחלק מהאנשים רואים אותם באופן אחד וחלק באופן אחר, וזה בדיוק המקום לדבר עליהם. לא צריך לפחד משיח. אנחנו מפחדים משיח, ומרגישים שיש עכשיו איזה מקרתיזם, שבו אתה לא יכול להגיד משהו שאינו קונצנזוס, אבל זה לא מה שצריך להיות".

   

  אמנים חוששים לומר את דעתם הפוליטית כדי לא לאבד קהל.

   

  הדר: "אני לא באמת חושב שמישהו צריך להגיד כל שנייה את דעתו, אלא אם כן זה בוער בו. ביום הבחירות שמים את הפתק הנכון".

   

  סקעת: "כשמארגנים כל מיני מקבצי אמנים שרוצים לצאת בהצהרה פוליטית משותפת, אני אומר 'לא'. אני לא חלק משום עדר. אני לא הסמן שלכם ולא דובר של אף אחד. כשיש לי משהו להגיד ברמה האישית, כשאכפת לי, אני אומר אותו. אם לא, אז לא".

   

  צביקה, לך יש כבר חמישה ילדים משלך, ועוד שניים של ליאת אשתך. אתה נותן להראל טיפים לקראת ההורות?

   

  "רשף לוי ניצח, יש לו שבעה ילדים, קטורזה אחריו עם שישה ואני עם חמישה ילדים ביולוגיים פלוס השניים של ליאת. אני נותן להראל מלא עצות על אבהות. אני גם נותן לו את הילדים שלי שיתרגל איתם הורות ובורח. אתה צריך לראות איך הוא מתפקד יפה".

   

  "בעזרת השם, כשיהיה על מה לדבר, נדבר", מרגיע סקעת.

   

  מה אתם חושבים על ההפגנות ברוטשילד?

   

  "השחיתות מרגיזה אותי, אבל ההפגנה הזאת נראית לי פוליטית מדי", עונה הדר. "אני לא שמאל ולא ימין, אלא מרכז. אנשים שמשרתים אותנו כציבור צריכים להיות נקיי כפיים, אבל כל פוליטיקאי חושב על הישרדותו הפוליטית, לא עלינו האזרחים".

   

  מה איתך הראל?

   

  "הייתי בהופעה באותו ערב, אבל יש מצב שאם לא הייתי בהופעה, הייתי בא להפגנה. אני רואה בעצמי, לפני הכל, אזרח במדינת ישראל ובן אדם. ברגע שאנשים מובילים את המדינה שאני כל כך אוהב לעתיד שאינו נקי כפיים, שלא יהיה בה טוב לילדים שיהיו לי, זה מכעיס אותי ומקומם".

   

  אז המצב מייאש?

   

  הדר: "פתאום מה שאתה רואה ב'פולישוק' זה הבקרוב של המציאות, כי מה שקורה באמת הוא נורא, ועל זה צריך להילחם. הבטיחו שינויי ממשל, שינוי בחוקה, ואף אחד לא עושה כלום. אנשים פה מתמוטטים. שר הבריאות התפטר לא בגלל שהמצב בבתי החולים קשה, אלא בגלל איזו טורבינה. על מה דרעי איים להתפטר? על שטויות, והמשרד שלו מתפקד אלוהים יעזור. ומה עם מצב המורים והחינוך? אז אתה אומר, רגע, התבלבלנו כולנו".

   

  אין נוקאאוט

   

  שניהם עסוקים עכשיו מעל הראש. סקעת מככב במחזמר המצליח "עלובי החיים" בתיאטרון הבימה, משמש כשופט בריאליטי של קשת "הכוכב הבא" ומריץ מופע חורף (ב־4.1 יארח את אסף אמדורסקי במועדון התיאטרון ביפו, וב־9.1 יארח את ריקי גל בהיכל התרבות במודיעין). וזה בלי לספור ארבע־חמש הצגות ביום של "מסביב לעולם בשמונים יום" (אביחי חכם ביים וירון כפכפי כתב על פי ספרו של ז'ול ורן). הדר מתמקד בתוכנית יום שישי שלו, "מחר שבת", ועובד על תוכנית חדשה ברשת.

   

  לשניהם יש הרבה מה להגיד על פיצול ערוץ 2 והתחרות המטורפת על כל פסיק רייטינג בין שתי הזכייניות. "הכוכב הבא" של הראל סקעת עוד סוחבת לא רע בעלייה, הדר מתמודד עם פיחות משמעותי באחוזי הצפייה. "עד עכשיו אני ממש לא מבין למה הפיצול היה טוב", אומר הדר, "המון אנשים אומרים לי, 'מה עשיתם לנו? מה עוללתם? בשביל מה היינו צריכים את זה?' גם מבחינת הרייטינג יש כאן פחות או יותר תיקו בין רשת לקשת. אין נוקאאוט. אז למי זה היה טוב?!"

   

  הדר חש על בשרו את הירידה באחוזי הצפייה של התוכנית שלו בעקבות השינוי. "הרייטינג שלי נחתך ממש בחצי", הוא אומר. "יש לי רייטינג של שמונה־תשעה אחוזים, לפעמים אפילו פחות. עם השידור החוזר הוא מגיע ל־15 אחוז".

   

  כמי שהורגל לרייטינג גבוה בתוכניות כמו "כוכב נולד", זה מבאס אותך?

   

  "לא, זה החיים. מדורת השבט פשוט קטנה. זה כבר מזמן לא מה שהיה פעם. גם בחוץ לארץ זה ככה. ערוץ 2 היה הערוץ היחיד בעולם שהביא כאלה מספרים גבוהים של אחוזי צפייה, ולכן זה הזוי שוויתרו על המותג הזה. זה יישמע לך קלישאתי ואתה יכול לא להאמין לי, אבל כשאתה הולך לעשות תוכנית ביום שישי, אתה מראש לא הולך כדי להביא רייטינג. זה יום קשה מאוד מבחינת רייטינג, אבל יום שמביא איתו גם הזדמנות אחרת. לא הייתי יכול לעשות תוכנית שבאה ממקום טוב, ערכי, לא ציני, אם היא לא הייתה משודרת ביום שישי אלא בין כל תוכניות הריאליטי".

   

  אז אתה מסופק ממנה לגמרי?

   

  "בהחלט. מרוב הדברים שעשיתי נהניתי. כשלא נהניתי — ראו את זה עליי. קשה לי לזייף רגשות. ב'שישי שואו' (תוכנית הראיונות הראשונה שהגיש הדר לפני כעשרים שנה ושנחשבה לכישלון) לא נהניתי. הייתי שם בזמן הלא נכון ובמקום הלא נכון. היה לי שם נורא קשה. זה לא שהתוכנית התרסקה ברייטינג, אבל היא לא הצליחה, ואז הזכיין עשה את זה בקלאסה — וניפנף אותי אחרי חמש תוכניות. אפשר גם להוריד אחרת, אבל שטויות".

   

  סקעת: "אני אוהב את התוכנית של צביקה. היום, לצערי, מה שמוכר זה מלחמות שוורים של אנשים ודם. כמה שיהיה יותר דם וקושי, יהיה מעניין יותר. בסופו של דבר יש הרבה דברים טובים בארץ הזאת והתפקיד של האמנים והתקשורת הוא להראות גם את הצד הזה, ולא את הפילוג".

   

  צביקה, היית מראיין גם את אורן חזן?

   

  "בחרתי לא לראיין את אורן חזן, אבל גם לו יש אמת. לכל אחד יש אג'נדה, השאלה איך משמיעים אותה. את הפוליטיקאים שעושים עבודה טובה לא רואים לצערי מספיק, ויש הרבה כאלה".

   

  "הכוכב הבא", אחת המנצחות הגדולות של הפיצול, גוברת ברוב המקרים על מה שמוצב מולה. "לפי התגובות זו העונה הכי טובה שהייתה לכוכב", הוא אומר. "הסוד הוא שאנחנו לא לוקחים את עצמנו ברצינות ולא מנסים להיות רעים. אנחנו באים לעשות כיף".

   

  סטטיק ובן־אל הפכו להפתעת התוכנית.

   

  סקעת: "המילה 'הפתעה' לא כל כך מדויקת. אני לא הופתעתי, כי ברגע שראיתי אותם והכרתי את העשייה המוזיקלית שלהם, ידעתי שיש שם משהו מעבר לזה. כשאמנים מצליחים לעשות דרך כזו מתחת לרדאר ולסחוף אחריהם כל כך הרבה אנשים, זה אף פעם לא סתם. כיף לי איתם ברמות. הם גם מצעירים את שולחן השופטים, ויש להם שפה מקסימה משלהם".

   

  הדר: "לפני התוכנית כולם התעסקו ביחסים בין בן־אל ושימי תבורי, ופתאום אף אחד כבר לא מתעסק בזה. פתאום אתה שומע את לירז מדבר ואת בן־אל מתרגש, ואומר לעצמך, 'וואלה, יש שם סיפור'".

   

  ומה עם המנחים אסי ורותם? יש אנשים שחושבים שהם דומיננטיים וקולניים מדי.

   

  הראל: "אני חייב להגיד, ואני מאוד כן לגבי אסי, שהם עושים עבודה מדהימה".

   

  אסי עוקץ אותך מדי פעם על הרומן שהיה ביניכם.

   

  "הוא מרים לי להנחתה. אם הוא לא היה מדבר על היחסים בינינו, לא הייתי מדבר על זה. זה לא רלוונטי מבחינתי, אבל זה נחמד".

   

  בלי אורז, פסטה ולחם

   

  בגיל 51 הבריאות של הדר, שעבר לפני חמש שנים התקף לב, מצוינת. הוא נראה דק ושמור מתמיד. "בדיוק הייתה לי עכשיו בדיקה אצל הרופא לקראת הנסיעה לצילומי שעשועון חדש, והרופא אמר לי, 'אתה עשר'", הוא מתגאה. "אני לא נוגע באורז ובפסטה, רק קצת לחם. שרק נהיה בריאים".

   

  הדר מתגאה בסדרה "לצבי יש בעיה", שהזכירה לאנשים שהוא גם שחקן מוכשר. עם כל העיסוקים מסביב, מה שהכי חשוב לסקעת זו עדיין הקריירה המוזיקלית שלו. "אני עושה עכשיו דברים שלא הייתי עושה בעבר", אומר סקעת. "פתאום חזרתי למקום יותר שורשי. נוצרה לי איזו תדמית של הילד הטוב מבית הספר למשחק, שטיפה משתכנז ושר שירי משוררים, בעוד שגדלתי גם על שירי משוררים וגם על דקלון וציון גולן וזהר ארגוב. בשיר האחרון שלי, 'בין השמיכות', חזרתי לסלסל. זה עניין של בגרות ובשלות אמנותית. אני מרגיש שנהייתי מוזיקאי אמיתי רק בשנים האחרונות.

   

  "העובדה שאני לא כבר תלוי בשום כבלים, העובדה שאני כבר לא בארון אלא עושה מה שאני רוצה, משפיע עליי גם מוזיקלית. אחד הדברים שהיה קשה לי להתמודד איתם כשהייתי בארון הוא שלא הייתי אני עד הסוף, כי אני בן אדם שלא מפחד מאף אחד ולא שם על אף אחד, והיה לי מאוד מוזר לא להיות חופשי עד הסוף. היום אני מה זה חוגג את החופש הזה".

   

  גם הטקסטים שלך השתנו?

   

  "אתמול, בחדר ההלבשה של ההצגה, מישהו מהצוות אמר לי שהשיר שכתבתי, 'עכשיו', מאוד השפיע עליו, ושאל מה אומר המשפט, 'אומרים בשלישיות תרגיש יפה'. אמרתי לו, 'אתה הבנת מה הוא אומר?' והוא אמר שכן. וזה מה שחשוב. זה ממלא אותי אושר". •

   

   

  המחזמר "מסביב לעולם בשמונים יום" מוצג בסופ"ש ולאורך חופשת חנוכה ברחבי הארץ

   


  פרסום ראשון: 13.12.17 , 20:19
  yed660100