שני 16 בספטמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אלכס קולומויסקי
  ממון • 17.12.2017
  אפשרויות הסיוע הנבחנות: מענק או ערבות מדינה לטבע
  גד ליאור

  "צריך לתת חבל הצלה לטבע. זה ברור לכולנו". כך אמר אתמול גורם ממשלתי בכיר, שצפוי להיות מעורב במהלכים לסייע לחברת התרופות שנקלעה למשבר. בלשכות ראש הממשלה, שר האוצר ושר הכלכלה והתעשייה נערכים כדי לנסות ולסייע ל"טבע", כדי למנוע את קריסתה. בכיר במשרד האוצר אמר: "מה שכבר קרה — קרה. עכשיו צריך לדאוג שלא יקרה עוד רע".

   

  אלי כהן | צילום: חיים צח לע"מ
  אלי כהן | צילום: חיים צח לע"מ

   

  בין ההצעות שנבחנות במשרדי הממשלה:

   

  • מתן מענק משמעותי לטבע, אולי מהקרן למפעלים במצוקה, כדי לתמוך במפעלי החברה בירושלים ולמנוע את סגירתם.

  • מתן ערבות מדינה לטבע במיליארדים, כדי להבהיר שהמדינה תתמוך בחברה. ערבות כזו תבטל את האפשרות שחברות הדירוג הבינלאומיות יורידו את דירוג האשראי של אגרות החוב של "טבע" ל"אג"ח זבל".

  • ניסיונות לשכנע את טבע לעכב את הפיטורים כדי למצוא פתרונות לעובדים, בין השאר תוך הפעלת הכשרה מקצועית במשך שנה למיועדים לפיטורים.

  • למצוא קונים למפעלים בקריית־שמונה ובדרום, תוך הקלות וסיוע ממשלתי גדול לחברות שיסכימו לרכוש את המפעלים ויתחייבו לא לפטר עובדים בשנים הקרובות.

   

  שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן אמר אתמול ל"ממון": "אל לנו לעסוק כעת בהענשה. לא נפגע בהטבות המס של החברות הגדולות שמעסיקות עשרות אלפי עובדים בישראל, בין השאר בשל ההטבות האלה. אנחנו חייבים לנסות ולראות איך עוזרים לחברת טבע ואיך מאפשרים לחברה, שבה יהיו גם אחרי הפיטורים אלפי מועסקים, להשתקם. יש כאן 320 חברות בינלאומיות. יש השקעות ענק שבוצעו רק לאחרונה. מדינת ישראל צריכה לשדר שטוב לעשות פה עסקים ולא לגזור גזירות, לבטל הטבות מס ולהרחיק מכאן את המשקיעים".

   

  לעומת זאת, שר האוצר לשעבר רוני בר־און אמר כי "אי אפשר לסייע לכל חברה שמנהליה נכשלו. כמה שמצבה של טבע מצער, אני נגד האפשרות לתת לה ערבות מדינה על חובותיה. זה יחייב את שינוי החוק והקצבת מיליארדים מתקציב המדינה. זה לא תפקיד הממשלה לחלץ חברה שמנהליה נכשלו".

   

   
  רוני בר-און | צילום: צביקה טישלר
  רוני בר-און | צילום: צביקה טישלר

   

   

  לדברי הכלכלן שלמה מעוז, "צריך לעזור לחברות אחרות לקנות את המפעלים שנסגרים על ידי טבע. יש להתייחס לאותן חברות שיקנו את המפעלים כמבצעות השקעה חדשה ולתת להן הטבות בהתאם. לעובדים שיפוטרו יש לאפשר תקופת הכשרה ארוכה יותר. טבע היא חברה גדולה מכדי לתת לה ליפול. פיטורי 1,750 עובדים וסגירת מפעלים פירושם שייפגעו עשרת אלפים עובדים בישראל, שמעניקים שירותים ועובדים עם טבע. זה נורא ואיום וצריך להיערך לזה. אסור עכשיו להגיד 'בואו ננקום בטבע'. גזירות רק יזיקו. צריך לדאוג כעת למי שיישאר לעבוד בחברה ולמזער את הנזק. כשחברת הענק כור נפלה, המדינה נתנה לה ערבות. אולי זה מה שצריך לעשות עכשיו עם טבע. להתרסקות טבע תהיה תוצאה קשה. הדף הגלים במשק יהיה אדיר".

   

  כלכלן בכיר אחר ציין כי "יש לתת לטבע מענק גדול מאוד, בתנאי שלא תפטר את רוב העובדים. אסור לתת לטבע ליפול. מצב כזה יזעזע את המשק הישראלי".

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "היעד הראשון שלנו יהיה למזער את הפגיעה בעובדים. נעשה ככל שניתן למנוע את סגירת שני המפעלים בירושלים. אפעל שטבע תישאר במדינת ישראל. נשתמש באמצעים השונים שעומדים לרשותנו, כדי לנסות להשיג את היעדים".

   


  פרסום ראשון: 17.12.17 , 19:46