חמישי 24 באוקטובר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יואב מרדכי (מימין) וגיל פומפ עם המפה המנוקבת | צילום מהפייסבוק
  חדשות • 24.12.2017
  המעגל נסגר
  יואב מרדכי נפצע אנושות בקרב עקוב מדם שהתרחש בלבנון ב־1996 ובו נהרגו ארבעה מחבריו • כשפונה במסוק נשמטה מכיסו מפה מנוקבת כדורים • בשבוע שעבר, באיחור של 22, היא הוחזרה לו אחרי שנמצאה בבוידעם של אחד מחבריו לגדוד
  יוסי יהושוע וקורין אלבז־אלוש

  זה היה קרב עקוב מדם.

   

  בשנת 1996‬ שימש יואב מרדכי מ"פ בגדוד 12 של חטיבת גולני שהוצב באיזור הכפר מרכבא בלבנון. יום אחד קיבל דיווח על חייל שנפגע מצרור, ויצא לרדוף אחרי המחבלים עם כוח בראשות מפקד הגדוד דאז, סא"ל חוסיין עמאר.

   

  במהלך המרדף עלה הכוח על מטען צד. סא"ל עמאר נהרג ואיתו עוד שלושה לוחמים, סגן אורי הלמן, סמ"ר מחמוד גומעה ורס"ר מוחמד פואז. תשעה לוחמים נפצעו, ביניהם גם מרדכי שנפצע קשה ומצבו הוגדר קריטי.

   

  אחרי ארבעה חודשי אשפוז החל מרדכי בהליך שיקום מייגע, שבסופו חזר לגולני. באוגוסט האחרון, אחרי קריירה צבאית ארוכה, השתחרר בדרגת אל"מ.

   

  המפה ששרדה
  המפה ששרדה

   

   

  בסוף השבוע נסגר מעגל, כשהמפה מנוקבת הכדורים והמוכתמת בדם שהייתה בכיסו של מרדכי באותו קרב ארור ונשמטה ממנו כשנפצע, הושבה אליו אחרי 22 שנה. את הפרטים תיאר יובל בזק, שהיה הסמג"ד באותו קרב עקוב מדם, פוסט מרגש שהעלה בפייסבוק: "כשהמסוק עזב את המנחת, יואב עוד היטלטל בין חיים ומוות. פצוע אנוש", כתב. "רק קרעי מדים ספוגים בדם וחומרי חבישה הפזורים סביב העידו על הדרמה שהתרחשה שעה שהרופאים והחובשים נלחמו לייצב את מצבו בטרם הועלה למסוק.

   

  "את ההמולה במנחת 'צבעוני' החליף שקט מעיק. קצינים וחיילים מהגדוד אספו בדממה את הציוד של ההרוגים והפצועים שנותר מאחור. נשק מנוקב כדוריות של חוסיין המג״ד שנהרג, ווסט עם כתמי דם, אמצעי ראיית לילה ועוד. ציוד לחימה שרק שעה קודם לכן היה משופצר ומאורגן לקרב נערם עתה בדממה חרישית לתוך הקומנדקר בדרך למפקדת הגדוד.

   

  "לפני כחודש יצר אתי קשר גיל, שהיה קצין המודיעין של הגדוד בעת האירוע. הוא סיפר לי שמצא את המפה של יואב אצלו בבוידם, וביקש שאקשר בינו לבין יואב.

   

  "השבוע, כמעט 22 שנים לאחר שנמצאה באותו המנחת בכיס מכנסיו של יואב, מנוקבת מכדוריות המטען, נפגשו גיל ויואב בכדי להחזיר את המפה לבעליה".

   

  מרדכי הפצוע עם הרמטכ"ל דאז, אמנון ליפקין שחק | צילום: ארכיון דו"צ
  מרדכי הפצוע עם הרמטכ"ל דאז, אמנון ליפקין שחק | צילום: ארכיון דו"צ

   

   

  גיל פומפ, שמצא את המפה והחזיר אותה ליואב, הגיב על הפוסט הזה בפוסט משלו שבו כתב: "שנים עברו מהאירוע,

   

  ועדיין בכל כניסה ללבנון, רגלית או מוסק, יש את החלל שלא מתמלא, גם שכשהמשימה מוצלחת. נער הייתי גם בגרתי,

   

  זכיתי להיות גם מהצד המחלץ ולא רק מהצד המחולץ. ועדיין האירוע ההוא, הראשוני, עם האנשים היפים שלא מזדקנים

   

  מלווה... מקווה שהמפה המחוררת תסגור את המעגל ותזכיר לנו כמה טוב".