שני 27 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: מוטי קמחי
  חדשות • 24.12.2017
  אלוף הפיקוד נגד יוצר "ג'נין, ג'נין"
  אלוף פיקוד המרכז רוני נומה הגיע לבית־המשפט כדי לתמוך בקצין במיל' שלחם ב"חומת מגן" והגיש תביעת דיבה נגד מוחמד בכרי
  רותם אליזרע

  לאולם הדיונים בבית־המשפט בלוד, שבו מתנהלת בימים אלה תביעת הדיבה שהוגשה נגד מוחמד בכרי, יוצר הסרט "ג'נין, ג'נין", הגיע ביום חמישי אורח מפתיע: אלוף פיקוד המרכז, רוני נומה.

   

  נומה, לבוש מדים, הגיע כדי לתמוך בתובע, סא"ל (מיל') ניסים מגנאג'י, שהשתתף בקרב במחנה הפלטים ג'נין במסגרת מבצע "חומת מגן" ב־2002, ותובע מבכרי 2.6 מיליון שקל בגין פרסום לשון הרע. לטענתו מגנאג'י הוא נראה בסרט פוסע ליד ג'יפ צבאי בדיוק קטע שבו מתאר תושב ג'נין כיצד במהלך הלחימה נכנסו חיילים לביתו וגזלו את כל חסכונותיו.

   

  תביעתו של מגנאג'י הוגשה חמש שנים אחרי שבית־המשפט העליון דחה תביעה דומה של חמישה לוחמים אחרים, שתבעו את יוצר הסרט אך נדחו בטענה שמדובר בתביעה כללית של לוחמים שכלל לא הופיעו בסרט ושמם לא הוזכר ועל כן הם לא יכולים לתבוע דיבה. עם זאת, בית־המשפט קבע כי הסרט כולו מהווה לשון הרע שבבסיסה חוסר תום לב ומגמה מכוונת לעוות את הדברים. לתביעה של מגאנג'י הצטרף באופן חריג היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

   

  מלבד נומה הגיעו לבית־המשפט גם הורים שכולים הדורשים להרשיע את בכרי, 16 שנה אחרי שהסרט יצא לאור. "אנו דורשים ממערכת המשפט לעשות צדק ללוחמי צה"ל, זו חובתה", אמרו. "למרות שהשופטים קובעים פעם אחר פעם שמדובר בשקרים ובעלילה גסה, בדיבה ובלשון הרע, הם מוציאים את בכרי כשידו על העליונה ומוציאים אותו ללא חיוב וללא פסק דין נגדו".

   

  צילום: מוטי קמחי
  צילום: מוטי קמחי

   

   

  במהלך הדיון טען בכרי כי הצילומים שעליהם מדובר נעשו על ידי צה"ל וכי הצילום שבו נראה מגאנג'י הוא "חלק בפרופיל וחלק מאחור". בסוף הדיון אמר כי "המשפט הזה הוא חלק מרדיפה פוליטית שהתחילה ב־2002, ומאז עליית הימין הישראלי לשלטון היא הולכת ומחריפה. אין לאיש מונופול על האמת, גם לא לי וגם לא לבית־משפט. קבעו שזו הוצאת דיבה, אבל אני הבאתי את האמת של הפלסטינים שחוו חוויה קשה וסיפרו עליה. בעיני הישראלי המצוי זו הוצאת דיבה, אך בעיני הפלסטינים זו האמת".