ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  בילי בן משה דורון ערן והבת לני | צילום: יונתן בלום
  זמנים מודרנים  • 07.01.2018
  "בגיל 24 היא דיברה אליי כמו אישה בת 60"
  הוא הזמין אותה לדייט אצלו על הגג. היא הגיעה עם מיני וכשהוא ביקש ממנה "תעשי סיבוב, שנראה אותך", היא עשתה סיבוב, פשטה את הבגדים ושאלה: "אפשר להירגע עכשיו ולהתחיל לדבר?" מאז הם 14 שנה ביחד. מדברים, עושים אהבה וסרטים, ומגדלים את לני, בת 3 וחצי. זהו סיפור האביב־חורף, אש ומים, של המפיק דורון ערן (62) והתסריטאית בילי בן משה (38)
  גאיה קורן ׀ צילום: יונתן בלום

  נגיד שאת בחורה צעירה וגבר מזמין אותך לדייט, ונגיד שהגבר הזה כבר לא ילד, הוא בשלב הביניים ההולל לאחר נישואים ארוכים, והוא רוצה שתגיעי אליו הביתה. מה את עושה? 1) חושבת שהוא חצוף ונמאס כבר מכל הגברים האלה שמרשים לעצמם, 2) מציעה לו לשבת בבר שכונתי, כדי שיבין שאת לא מתמסרת בקלות, 3) הולכת, כי דיברתם מלא ובסך הכל הוא נשמע סבבה.

   

  מצד אחד הגבר נשמע לה יהיר ומחוספס, אבל הבחורה גם זיהתה בו רגישות והומור שמצאו חן בעיניה. היא בחרה בווילון מספר 3 ומתחה אותו עד לקצה: היא הגיעה עם מיני וכשהוא ביקש ממנה "תעשי סיבוב, שנראה אותך", היא עשתה סיבוב, פשטה את הבגדים, וכשהיא עירומה לגמרי התיישבה על כורסה ושאלה: "אפשר להירגע עכשיו ולהתחיל לדבר?"

   

  מאז הם 14 שנה ביחד. מדברים, עושים אהבה וסרטים, ומגדלים את לני, בת 3 וחצי. אנחנו נפגשים למחרת הפרמיירה של "רוח חדשה", סרט שדורון ערן הפיק וביים, כשבילי בן משה – תסריטאית ובת זוגו – נושפת בעורפו רוח גבית. ברזומה שלו יותר מ־60 סרטים, אבל הוא יודע שהיא קורצה מחומר אחר, אותנטי, ומתייעץ איתה בתהליכים שהוא עובר. כשהכירו היא הייתה בת 24 והוא מבוגר ממנה באותו מספר שנים, אבל שניהם הבינו שגיל זה משהו שלא קשור לשניהם. היא למדה שמאות, "שיהיה משהו ביד", חלמה להתבגר ("בגיל 20 את עושה את כל הטעויות, עשור די מיותר אבל חייבים לעבור אותו") ואחרי שהכירה את דורון נרשמה ללימודי תסריטאות וקולנוע. בין השאר הם הפיקו יחד את אחד הסרטים הישראליים המרגשים, "נמס בגשם" עם חן יאני.

   

  בינתיים אני נמסה מסיפור ההיכרות שלכם, שאם היה מתרחש היום, קיים חשש סביר שהיה מסתיים ב־#MeToo.

   

  מתוך הסרט "רוח חדשה" | צילום: דיאנה פקלדינץ
  מתוך הסרט "רוח חדשה" | צילום: דיאנה פקלדינץ

   

   

  "כשאת מגיעה לבית של גבר יש מתח מיני של האם ומתי זה יקרה", מסבירה בילי (38), "רציתי להוריד את המגננות, להראות שהנה, הכל חשוף, בוא נשב, נדבר. עניין אותי לשבור לו את הקטע הגברי של הפוזה. לא היה בזה אלמנט של פיתוי או של סקס, פשוט ישבנו ודיברנו".

   

  דורון התפשט?

   

  "הוא נשאר עם בגדים, באיזשהו שלב נרדמנו חבוקים על המרפסת בגג ומאז לא נפרדנו".

   

  השוגר דדי

   

  דורון היה גרוש טרי, אחרי 25 שנות נישואים, שחיפש מזור לנפשו הפצועה בסיבובי ברים או בצעידה על שפת הים. "כשנפרדים אתה נמצא במקום כואב והדבר היחיד שהרגיע אותי היה לעשות הליכות ולשבת בחוף של חבר לבירה", הוא אומר. "בילי ישבה שם עם השותף שלה לדירה והתחילה שיחה על זוגיות, שמעתי אותה אומרת שאישה צריכה ארבעה גברים כדי להיות מרוצה – אחד בשביל תמיכה, שני בשביל שיחות נפש, שלישי שיהיה אבא ורביעי בשביל סקס. זה עיצבן אותי".

   

  בילי: "נגעתי לו בנקודה רגישה, הוא יצא עליי, טחן אותי לפני כולם, השותף שלי אפילו אמר, 'מה זה, איך הוא מדבר אלייך?' אבל אני חשבתי איזה גבר רגיש הוא, איזה חמוד, והזמנתי אותו לקפה".

   

  יצאת גבר.

   

  "אמרתי לו קח את הטלפון שלי, תתקשר אליי. הוא רשם את המספר וסיפר שהוא טס לברזיל, לפגוש שחקנית ברזילאית יפהפייה. כשחזר הוא התקשר והזמין אותי לדירת הגג שלו בתל־אביב, הוא נשמע לי אגרסיבי, מחוספס כזה, וכמעט התחרטתי, אבל אמרתי לעצמי שאם נתתי לו את המספר שלי אז כנראה יש שם משהו וכדאי לתת צ'אנס".

   

  התסריט שלכם – גבר גרוש מחזר אחרי בחורה בגיל של הילדים שלו בערך – הוא אחד הקלישאתיים, ואם היה מוצג בקולנוע, כולל ההתפשטות, הייתי אומרת שזה לא אמין.

   

  "זה כל היופי, שכל הקלישאות נכונות. בעיניי, יש בזה נחמה. יכולתי לראות אותו כאבא, את ההתנהלות שלו, את ההתייחסות שלו לחיים. אין לך את זה עם רווק בגילך. פעם היינו נכנסים לחנויות והוא היה אומר שהוא השוגר דדי שלי, המוכרות היו ממש מתאכזבות שהוא לא שולף שום פלטינה".

   

  דורון, אחר הבמאים המוערכים בתעשייה, מחייך בשקט. הוא לא מנסה לביים אותה או לערוך את דבריה, יש ביניהם זוגיות שמערבבת אש עם מים וזה עובד להם נפלא. "כשהכרנו יצאתי די הרבה, אבל הייתי זקוק לחברה לצידי, רציתי זוגיות, כל השאר מסביב זה שטויות", הוא אומר. "על ההתחלה ראיתי שבילי היא לא ילדה, זאת פיקציה, בגיל 24 היא דיברה אליי כמו אישה בת 60. הייתה לי תחושה שזה זה כבר בהתחלה וקראתי לה 'חופש', הרגשתי שהיא החופש שלי, וככל שהזוגיות יותר אינטנסיבית היא יותר חופשית. יש בינינו אנרגיה שנותנת שקט, אנחנו מאוד דומים בהסתכלות שלנו על דברים, שנינו חסרי גבולות, לא מתעכבים על דברים קטנים ובעלי השקפת עולם יוצאת דופן. יש טענה שלפיה זוגות מנוגדים משלימים זה את זה, אבל גיליתי שאני ובילי כל כך דומים בכל כך הרבה תחומים, שזו ההצלחה שלנו".

   

  איך נראית מריבה שלכם?

   

  "כשרבים זו מריבה. שנינו מאוד דומיננטים, יודעים לריב, אבל זה לא נמשך הרבה כי אני מתנצל באותו רגע. אני אומר לה, איזה כיף לך שאני בן 62 ואין לי אגו. בגילי אני מבין שחבל לבזבז אנרגיה על שטויות ושחברות היא מעל הכל. גם בילי חושבת כמוני. כשאני בוחר לעשות סרט והיא חושבת שזה לא נכון לי, היא לא חוסכת ממני את דעתה, אבל היא תתאבד איתי על זה".

   

  ההסתכלות שלהם על העולם מולידה פרויקטים נועזים, שלא עוברים מתחת לרדאר. "רוח חדשה", שבו בילי לא לקחה שותפות פעילה, הוא מסוג הסרטים הבועטים בבטן הקטנה, מציפים נושא שפוחדים לגעת בו. "זה הסרט הישראלי הראשון שעוסק בישוע", אומר דורון. "סיפור על בחור שהתחיל כנער מצוקה והמשיך כרועה משיחי יהודי".

   

  את חלקת האלוהים השקטה שלהם מוצאים בילי ודורון באשראם של אושו בהודו. זמן קצר אחרי שהתחילו לצאת הוזמן דורון לפסטיבל כלכותה, בילי נסעה איתו, ומאז חזרו פעמים נוספות למקום שהתמסחר והפך לנחלתם של עשירים בעיקר. "אנחנו חיים כאן לטוב ולרע, ואנחנו יכולים לבחור איך להתייחס לחיים שלנו", אומרת בילי. "אושו הוא לא הגורו שלנו, אבל אנחנו מתחברים לטענה שגוף ונפש פועלים ביחד".

   

  קולנוע ישראלי הוא יותר לנפש מאשר לחומר, לא?

   

  דורון: "קולנוע זאת האמנות הכי יקרה בעולם, טעות אחת יכולה להפיל אותך לקרשים. חוויתי נפילות קשות, היה פרויקט שבוטל והחזיר אותנו שנתיים אחורה מבחינה כלכלית, אבל אנחנו קמים על הרגליים וממשיכים קדימה".

   

  בילי: "אנחנו במיטבנו בקצה, הופכים עולמות ולא רואים ממטר".

   

  הם חיים טוב, מתגוררים במגדל יוקרה, הילדה הולכת לגן פרטי, אבל הם יודעים שהכל נזיל, שלא לעולם חוסן. "אם יש לנו אפשרות אנחנו נשכור דירה במקום טוב ונהיה בה כל עוד אנחנו יכולים, וכשלא יכולים – נעבור", אומרת בילי בפשטות. "אנחנו עובדים המון, לא עוצרים, נהנים מכל רגע ובגלל זה יש לנו רק ילדה אחת. אני מפחדת שלא אוכל להשקיע את כולי בבית ובקריירה, הבחירה הזאת מאתגרת אותי".

   

  ובכל זאת יש ילדה ואתם מצליחים לתמרן.

   

  "לא רק מתמרנים, גם עושים סיבובים, מסיעים אותה לגן רחוק אבל שווה, לוקחים אותה לכל חוג אפשרי, ובגלל זה אני שואלת את עצמי איך אעשה זאת עם שניים? אני טוטאלית, חיה את המשפחה. הייתי מחכה גם עם לני, אבל דורון הציב אולטימטום שאחרי 60 הוא לא מביא ילדים לעולם. לא הייתה לי ברירה. עכשיו אנחנו מדברים על עוד ילדים, אבל אני מנסה לדחות את זה עוד קצת".

   

  לדורון יש ילדים ונכדים מהסיבוב הקודם, מה שהופך את בילי לאמא חורגת ולסבתא בגילה הצעיר, אבל היא מתחלחלת רק מלשמוע את זה. "אני לא אמא חורגת ואני לא סבתא", היא שולפת, "בת הזוג של אבא נשמע דודתי, אז אני פשוט בילי שלהם. הילדים של דורון קיבלו אותי מאוד יפה ונורא שמחתי שהוא אבא לבת, כי אין לי אחיות. בתוך תוכך, כשאת בוחרת פרטנר את רוצה להקים איתו משפחה, ראיתי איך הוא מתפקד, שהוא יודע לתת את הזמן ואת הנשמה. יש לו כישרון לאהוב".

   

  צמחנו מהקושי

   

  היא גדלה בטבריה, לאמא כרמליסטית שהכירה טברייני שחום, הקימה איתו משפחה וניסתה להקנות לילדיה ביטחון ועצמאות. מאז שהייתה ילדה לכולם היה ברור שבילי תהיה שחקנית, היא עסקה בהפקות, היו לה צוותי בידור בבתי מלון, היא הופיעה המון, אך עם השנים מחיאות הכפיים הפסיקו לרגש אותה. היא רצתה לצלול אל הנפש פנימה, להתמסר לכתיבה, להתחבר לעצמה. לקח לה שלוש שנים להודות שהיא בזוגיות ולספר למשפחה שיש לה חבר. "בשלוש השנים הראשונות החזקתי דירה משלי, למרות שרוב הזמן גרתי עם דורון", היא מספרת. "ידעתי שרק אחרי שלוש שנים המסכות נופלות לגמרי וכל האמת יוצאת לאור, כל דבר לפני כן זה ברמת ההשתדלות".

   

  זה נורא מה שאת אומרת, זה לחיות בפחד תמידי שתכף הבועה הזאת תתפוצץ.

   

  "שלוש שנים זה לא שלושה חודשים – זה לא רק לקום בכיף, אלא לקום בסיזיפיות של החיים, של הכביסות, הארוחות, המשברים. אמא שלי עם ניתוח בלב, אחי מאושפז שנים עם גידולים במוח, יש מפולות כלכליות – כל זה יכול להפיל או להרים. התהליך שלנו היה מחבר, צמחנו מהקושי. היום אני יודעת שזאת אהבה, שאצלנו זה פור אבר אנד אבר".

   

  הם לא מיהרו להקים משפחה. "דחיתי ודחיתי את ההיריון של לני כי לא רציתי להביא לעולם ילדה שתעבור איתנו תהליכים", אומרת בילי, "רציתי להביא ילדה למקום שהוא רק שלה, שלא יהיה לאף אחד ספק כמה היא רצויה, שתהיה קבלה והכלה מכל הכיוונים. היום הילדים והגרושה של דורון רק מחכים שלני תבוא אליהם. אני רוצה בשבילה עוד אח או אחות, אבל אני מתה מפחד שלא אצליח לשלב הכל".

   

  מיליוני נשים עשו, עושות ויעשו את זה לפנייך ואחרייך.

   

  "כשלני הייתה בת שלושה שבועות עשינו סרט קולנוע ונעדרנו מהבית 12 יום בגלל צילומים. היו לי ייסורי מצפון ומאז היא מקבלת את מלוא תשומת הלב. אנחנו מטורפים בגידול של לני, דורון יעזוב השקה של סרט כדי להיות איתה, היא במיליון חוגים, מאוד מושקעת. זה כנראה יותר בשבילי מאשר בשבילה. כשיהיה עוד ילד משהו יבוא על חשבון משהו, אני משתדלת להאמין שיהיה בסדר ומקווה שזה לא ייקח לי עוד עשר שנים".

   

  תהיי בת 48 ודורון 72, יסתכלו עליכם מוזר כשתקנו טיטולים.

   

  "הוא לא ייתן לי לחכות יותר מדי, אנחנו כבר בשלב הדיבורים המתקדמים".

   

  איך לני מסתדרת עם זה שאבא שלה הוא גם סבא?

   

  דורון: "הייתה תקופה שהיא קראה לי אבא־סבא, אחר כך עברה לקרוא לי סבא דורון, היום היא קוראת לי אבא". *

   

   

  gayakoren@gmail.com

   

   


  פרסום ראשון: 07.01.18 , 19:17