שישי 24 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יונתן רושפלד | צילום: רמי זרנגר
  7 לילות • 09.01.2018
  מטבחי הגיהינום
  על המסך הוא היה השופט הכי חד ובוטה ב'מאסטר שף'. אחד שרואים את התוכנית כדי לשמוע מה יגיד הפעם. אבל תחקיר '7 לילות' חושף שמאחורי הקלעים יונתן רושפלד התנהל כאדם מטיל אימה: מתעלל בעובדים ובמתמודדים, מדבר ללא הרף על איבר המין שלו ומעלליו המיניים, משפיל את הקולגה מיכל אנסקי ושוקע בהתקפי זעם שכוללים אלימות פיזית גסה. כך הפך רושפלד את הסט של תוכנית הטלוויזיה המצליחה בישראל ואת מסעדותיו לזירות חסרות בושה שבהן כולם סובלים והוא צוחק - עד שפוטר
  אנה בורד, רז שכניק | צילום: רמי זרנגר

  יונתן רושפלד הוא בוודאי אחד השפים הגדולים שהיו כאן. אחד מאיקוני המטבח הישראלי בשני העשורים האחרונים וגם כוכב טלוויזיה. אלא שלצד המחמאות המפליגות על יכולתו המקצועית, יותר ויותר עדויות חושפות אדם מטיל אימה. כזה שגם במטבח וגם על סט הצילומים, התעמר בעובדיו תוך שימוש בשפה בוטה במיוחד, שלעיתים לוותה בקללות והתבטאויות מיניות בלתי נסבלות. כזה שבמקרים מסוימים, כפי שהעידו עובדים שתבעו אותו, גלש לאלימות של ממש. "מטבחי הגיהינום זו לא תוכנית טלוויזיה", אומר טבח שעבד איתו, "זו המציאות עם יונתן רושפלד".

   

  ההתנהגות של רושפלד כבר הובילה אותו לבית המשפט, עם תביעות שהגישו נגדו כמה מעובדיו לאורך השנים. את הראשונה, בשנת 2001, הגיש מלצר שעבד אצלו וטען שרושפלד הטריד אותו מינית, האחרונה הוגשה ב־2015, על ידי שפית שטענה כי השפיל אותה והעיר הערות מיניות גסות. האווירה הזאת שררה גם בימי הצילום של 'מאסטר שף'. רושפלד של מאחורי הקלעים הוא גרסה מוקצנת של האיש שראיתם בטלוויזיה - חד, חכם, אימפולסיבי ומרושע. אדם שחלק מהאנשים שעבדו לצידו מתארים כמי שנהנה מתחושת הכוח שמגיעה עם השפלת אחרים, ובו־בזמן שף נערץ. מצד אחד איש מקצוע ברמה עולמית, מצד שני, אחד שמעיף את כל הצלחות של הסרוויס על הרצפה אם האוכל לא לטעמו, וכזה שכינה עובדת אחת שלו "זונה אסייתית", איים על אחרת לדחוף בגט לאיבר מינה, והטיח בקולגה מיכל אנסקי שלל עלבונות בגוון סקסיסטי. רושפלד קיבל לידיו את רשימת הטענות ותגובתו לא התקבלה.

   

   

  × × ×

   

  פנינה טורנה
  פנינה טורנה

   

  הוא הגיע ל'מאסטר שף' בעונה השנייה. במהלך העונה הראשונה פוטר השופט רפי אדר אחרי מה שתואר בתקשורת כתקרית בודדת ולא נעימה עם אחת מעובדות ההפקה, אולי בהשפעת אלכוהול. רושפלד, דמות טלוויזיונית מרשימה יותר, קיבל מרחב נדיב בהרבה. מתמודדים בתוכנית ועובדים בהפקה מעונות שונות ששוחחנו עימם מציירים תמונה קשה: רושפלד מנבל את הפה, יורד מתחת לחגורה ובעיקר הופך את סביבת העבודה איתו לבלתי נסבלת. "המטרה העיקרית שלו הייתה מיכל אנסקי, שהוא ממש בז לה", מספר גורם בהפקה, "היא סבלה ממנו במיוחד. 'את לא מבינה כלום' או 'מי את בכלל' היו שני משפטים כמעט בסיסיים בשיח איתה".

   

  מתמודד לשעבר בתוכנית מספר: "באחד השלבים החשובים בעונה היה ריב בין השופטים על מי יעלה. שמענו צרחות וכולנו השתתקנו. אני שמעתי את רושפלד צורח כמו משוגע וקורא לאנסקי 'חתיכת זונה'. היא יצאה בוכה מהחדר ליד כולנו. היה ברור שהוא מאוד מזלזל בה. פעם אחת הוא אמר לה לידנו, 'מה את בכלל מבינה' והיא אזרה אומץ וענתה לו, 'לא נשכח כמה מסעדות כבר סגרת'".

   

  "לאחד המתחרים הוא קרא בבון", מתאר המתמודד, "וזה לא נכנס לפרק ששודר. הוא אמר על מנות שהן פח אשפה ושוות לזבל והייתה גם מנה של מתמודדת שהוא לא הסכים לטעום ואמר, 'זה לא מכבודי'. בסוף, אחרי שבהפקה התעקשו, הוא טעם וירק את זה בהפגנתיות. להפקה היה סיוט איתו".

   

  "השיח שלו מאוד מיני", אומרת מתמודדת נוספת באחת העונות. "הוא היה אומר כל הזמן דברים מגעילים ליד מיכל, דברים שלא היו עוברים היום. מדבר עם פה ג'ורה בלי שום רגישות. אני זוכרת שהוא אמר לה משהו כמו, 'בואי נעשה מזה מרק דגדגנים'". אנסקי סירבה להגיב לכתבה.

   

  מחקה את שני, קורא לאנסקי זונה, מעריץ את חיים כהן. מאסטר שף
  מחקה את שני, קורא לאנסקי זונה, מעריץ את חיים כהן. מאסטר שף

   

  ואיך היא הגיבה?

   

  "השופטים קצת אטומים כלפיו, יש להם איזו ויטרינה שהם מורידים כשהוא מתנהג ככה. הם מכירים את זה, זה חלק מהסדר יום. רושפלד חשב שזה חינני כנראה להיות כאילו ילד רע, אבל זה לא היה ילד רע, זה חולני בעיניי".

   

  הצילומים היו ממשיכים כרגיל אחרי דברים כאלה?

   

  "כן, הייתה איזו הפגנת זעזוע כזאת אבל ממשיכים. מה יעשו? הייתה פעם שכולנו עמדנו וחיים כהן התחיל לדבר מהפרומפטר ורושפלד התחיל להפריע לצילומים. ואז עוצרים, והוא שוב מפריע ושוב, ושוב. אחד המתמודדים הסתובב ושאל את הצלם אם זה תמיד ככה והצלם אמר, 'כן, מהעונה שעברה'. הוא לא יודע סתם להיות. הוא חייב ליצור התרחשות סביבו, בין אם אלה הערות מיזוגיניות, ובין אם זו התנהגות ילדותית. הוא היה מאוד אגרסיבי".

   

  "הבן אדם היחיד שרושפלד מכבד ומעריך זה חיים כהן", מספר עובד אחר בהפקה, "הוא מעריץ אותו. זה לא נראה אבל אוף קאמרה הוא רק ניסה להרשים אותו. לפחות חיים מאוד עידן אותו, הוא היה אומר לו, 'ג'וני, די, סתום'. היה מרגיע אותו. מיכל לעומת זאת סבלה ממנו. הוא היה גומר אותה, מעליב אותה, משפיל אותה. גם אייל איכשהו היה מעדן את רושפלד אבל הייתה אווירה נורא קשה איתו. אם הוא רוצה עכשיו להתהפך הוא פשוט מתהפך. אם עכשיו נשבר לו הוא יכול לצאת מהאולפן, להגיד שיפסיקו לצלם. זה תוקע ימי צילום. אני חושב שהוקל לכולם שהוא לא משתתף בעונה הנוכחית של 'מאסטר שף'".

   

  גורם נוסף בהפקה מספר: "הוא לא ספר איש. היה יכול להתחיל להתווכח עם הצוות באוזנייה מול כל המתמודדים ולהגיד למתמודדים דברים איומים. הוא ידע נורא להעליב מתמודדות. אני פחדתי ממנו".

   

  חיים כהן הסתדר איתו.

   

  "הם חברים ותמיד שמרו אחד על השני. לא סתם חיים והוא היו אמורים לעשות עכשיו תוכנית ביחד עד שזה התפוצץ".

   

  ואייל שני?

   

  ״אייל והוא זה תלוי במצבי הרוח. יונתן היה יכול לעשות חיקויים בצורה מגעילה של אייל - בנוכחותו. אבל אייל הוא אחד כזה שהדברים עוברים לידו. במיכל הוא זילזל וניסה שיעיפו אותה מהתוכנית למרות שיש להם את אותו סוכן. אסף גיל, המפיק של 'מאסטר שף', סבל מהעבודה איתו. הוא רצה להעיף אותו וחיכה להזדמנות".

   

  גם אייל שני עצמו הצביע על ההתנהגות הבעייתית של רושפלד. "היו לו התקפות זעם. זאת הסיבה שכן היה נכון לעשות את זה, כלומר להיפרד", אמר לנו כאן בראיון לפני כחודשיים. "הוא פשוט פתאום מתעצבן על מנה ורואה דם בעיניים. זה מפחיד כי זה משתק. וזה משכין בסוף איזה דיכאון. זה גם סוג של איום". שני גם הצביע על היחס הקשה של רושפלד לאנסקי. "חלק גדול מהחברות שלי עם מיכל נוצרה מתוך זה שהגנתי עליה מפני רושפלד. כי רושפלד היה לפעמים תוקף אותה באכזריות שאין לה גבול".

   

  "בעונה שלנו, כל בוקר בצילומים הוא דיבר על איבר המין שלו", מוסיף מתמודד בעונת ה־VIP. "אף אחד לא היה עונה לו".

   

  גם מעצבת האופנה פנינה טורנה, שהגיעה למקום השני בעונה הזו, מתארת את אותה אווירה. "רושפלד הפך את החוויה הזו למאוד־מאוד לא נעימה", היא אומרת. "ההתבטאות שלו הייתה בוטה ומינית בפני כולם. הוא אדם שאוהב לדבר בשפה גסה ובמילים שיש להן קונוטציה מינית. לי זה עבר ליד האוזן, אם אני לא רוצה שיטרידו אותי מינית זה לא קורה, אבל אין לי ספק שהיו אנשים שלקחו את זה קשה. הוא אדם שהתחיל את הבוקר בלהצהיר שהוא אלוהים ולדבר על כמה המיניות שלו שופעת".

   

  אז למה איש לא התלונן?

   

  "אני התלוננתי. אמרתי להפקה שאני עם האיש הזה לא עובדת. קמתי והלכתי והוא שמח. באחד הצילומים הוא התחיל לצרוח עליי, אחרי שעשיתי פרצוף באיזו משימה והוא אמר, 'נמאס לי מההתנהגות המטומטמת הזו' וכל מיני יציאות. הורדתי את הסינר, זרקתי על הדלפק ואמרתי, 'איש לא יצעק עליי'. הוא הסתכל עליי בחצי חיוך ואמר לי, 'לכי, לכי'. ההפקה הפסיקה את הצילומים ולא הסכימה להמשיך עד שאחזור".

   

  "לפני הגמר של התוכנית", היא מוסיפה, "שמעתי מאחד המנהלים של אחת המסעדות הידועות בארץ שרושפלד ביקר שם וסיפר שיש לי רומן עם אייל שני. עכשיו, אני מאוד אוהבת את אייל שני והוא בנאדם מקסים אבל רומן לא היה לנו. בעלי ואני שקלנו לתבוע. אני לא בנאדם שמחפש מריבות ולא היה מוצדק שהוא יהיה כל כך לא נחמד ולא נעים, ואני מאמינה שבעונה שבה המתמודדים לא היו סלבריטיז הוא בטח הרשה לעצמו להתנהג עוד פחות יפה מאשר איתנו".

   

   

  × × ×

   

  המתמודדים אשר נדהמו מהתנהגותו של השף שהעריצו הם רק חלק אחד בסיפור הזה. לצידם נמצאים עובדי ההפקה, זוטרים ובכירים, שתיארו בפנינו את העבודה לצד רושפלד כסיוט. חלקם עבדו על הסט של 'מאסטר שף' במשך כמה עונות ונאלצו לשאת את האווירה הרעילה שיצר סביבו במשך שנים. כולם הצביעו על אותם דפוסים: מההערות המיניות, דרך זלזול בעובדים, פגיעה בימי צילום ובעיקר התנהגות בלתי צפויה ומעוררת אימה. "אני עובד המון שנים בטלוויזיה ועשיתי הרבה תוכניות גדולות, אבל הוא אחד האנשים המגעילים שיש, בצורה חד־משמעית. איש נטול רסן", מספר גורם שעבד בהפקה זמן ממושך. "מדובר באדם שנהנה להקטין אחרים, לצחוק על אחרים, לדבר בצורה מאוד בוטה. אם הוא לא מכבד אותך, הוא רומס אותך. הרבה אנשים לא מבינים כמה זה דוחה לעבוד איתו, וזה לא בהכרח עובר במסך. הדיבור שלו מאוד מיני - מיני מהסוג הדוחה. כל שיחה שנייה היא על זין ועל כוס".

   

  איך זה בא לידי ביטוי?

   

  "הוא יושב לצד השופטים האחרים ומתבדח. יכול לדבר על בולבול או להגיד למיכל, 'תראי את הכוס שלך הבוקר'. הוא כל הזמן היה מדבר עם חיים על בולבול. התעסקות אובססיבית. הוא היה מגיע בבוקר, מוריד את הבגדים, מסתובב בתחתונים ורוצה ללכת להתקלח. זה היה דוחה. למה הוא צריך להתפשט שם? זה מסר של 'אני לא סופר אתכם'. צריך להתחיל לצלם אבל הוא אומר, 'חכו לי'. אומרים לו, 'בוא נעלה לסט', והוא עונה, 'אין לי זין, אני לא עולה', או 'תרימו לי את הזין ואז אני אגיע אחריו', או 'אני אעלה כשיבוא לי, יאללה עופו לי מהחדר'. זה מישהו שאתה מקשיב לו ואומר, 'איכס'. הוא פשוט הרשה לעצמו לעשות מה שהוא רוצה. כאילו הוא מלך העולם".

   

  "לרוב הוא לא ילך על מישהו בגודל שלו", מסביר העובד, "הוא מלכתחילה ילך לקטנים, לזוטרים, יגמור אותם עוד יותר, יקטין אותם, יעליב אותם. קרה לא מעט שהבנאדם השפיל את עוזרי המטבח, את עוזרי ההפקה. דיבר אליהם בצורה בוטה ומעליבה, 'אתה יכול להיות נטו שוטף כלים', או 'אתה בן אדם טיפש'. אנשים בכו בגללו".

   

  מה למשל?

   

  "הוא יכול לשגע את המלבישה. או נגיד אם הסאונדמן בא לחבר לו את המיקרופון אז הוא יתחיל ללכת. למה? כי הוא נהנה שהסאונדמן הולך אחריו כמו מטומטם. הוא אומר כל הזמן, 'אתם על הזין שלי', בבריונות. פעם אחת הוא התפוצץ על איש מטבח וזה היה דבר מחריד. הוא היה מבשל לשופטים בצהריים - כי הוא חייב שהם יגידו לו 'איזה טעים' - ואנשי מטבח של התוכנית היו עוזרים לו ושמים עין על האוכל, ופעם אחת מישהו לא שם לב לסיר ויונתן פשוט השתגע עליו באולפן".

   

  מה זה אומר?

   

  "השתולל בהתקף זעם. ואני בספק אם הוא מתנהג ככה בבית. הוא בוחר איפה להתנהג ככה. היה גמר אחד שאשתו באה, כנראה בשביל לשמור עליו שלא יעשה בלגן".

   

  "עם אהרוני זה עולם אחר", מתייחס גורם אחר בהפקה למחליף שגייסה הפקת התוכנית במקום רושפלד לעונה השמינית המשודרת בימים אלה, "ימי צילום מתקצרים. יונתן היה תוקע צילומים בגלל שהאוכל קר, בגלל שלא הגישו מה שצריך, הייתה לו את האמת שלו, וימות העולם. אני זוכר שהוא הפיל פעם צלחת עם אוכל לרצפה בכוונה וביקש מעוזר הפקה להרים. דברים משפילים כאלה. אגב, גם אייל שני חטף ממנו צעקות כל הזמן אבל הוא פשוט נשאר אדיש. ב'קרב שפים' (תוכנית שבה רושפלד ושני טסו לאיטליה ובישלו שם עימותים קולינריים) רושפלד כבר ירד על אייל יותר מדי עד שאי־אפשר היה לנהל מערכת עבודה תקינה והיה ברור שזה הסוף".

   

  אייל שני לא הגיב לדברים.

   

   

  × × ×

   

  רושפלד פוטר מ'מאסטר שף' אחרי שבע עונות, כולל עונת VIP ועונת ילדים. "בגמר של העונה הקודמת, האחרונה שלו, הוא קרא למיכל אנסקי 'זונה' בשלב של הטעימות של הגמר, כשהשופטים לבד בחדר. היה ברור שזו שירת הברבור שלו", מתאר גורם נוסף בהפקה את הרקע לפיטוריו. עם זאת, חשוב לזכור שרושפלד התארח גם בעונה הנוכחית של 'מאסטר שף' כשהגיש לשופטים המכהנים מנה בהפתעה.

   

  בהפקת 'מאסטר שף' ידעו על המוניטין הבעייתי של רושפלד עוד לפני הצטרפותו לתוכנית בשנת 2011, אבל התאהבו מיד בדמותו הטלוויזיונית. "הוא ליהוק מושלם למסך", מסביר בכיר בתעשייה, "כי האיש אימפולסיבי, לא רואה ממטר ובטח לא פוליטיקלי קורקט. אבל מי שעובד איתו משלם את המחיר. בהפקה של 'מאסטר שף' סבלו קשות בכל עונה עד שנאלצו להיפרד ממנו. שום יתרון לא הצדיק את תחושת הפחד שהוא עורר בצילומים. בסופו של דבר הבינו בקשת שרושפלד מייצר יותר בעיות מתועלת וחששו מנזק תדמיתי קשה שגם יעלה להם בתביעות. הם נפרדו ממנו בדיוק בזמן".

   

  לא כולם חושבים שזה קרה "בדיוק בזמן". "התפלאתי שלקח כל כך הרבה זמן למאוס בו. הם היו צריכים לדעת להרפות קודם", אומר אחד המתמודדים. "הם לא טיפחו את ההתנהגות הזאת אבל הם רצו אותו צבעוני. הם הבינו כנראה שזה מס שהם צריכים לשלם: ככל שהוא יותר דלוק אז הוא גם יותר מבריק ויוצאים ממנו יותר ניצוצות".

   

  "הבנו מההתחלה שהבנאדם מאוד בעייתי", מודה גורם בקשת, "בעונה האחרונה ההפקה אמרה לנו שהם לא מוכנים לעבוד יותר עם האיש הזה כי זה כבר היה בלתי נסבל. הוא התנהג כמו רוק סטאר, כל הזמן שלילי, כל הזמן באנטי, כל הזמן בדיחות גסות בפומבי על 'האיש הזה והזה שמוציא את הזין ועושה ככה וככה'. כמובן שזה בעייתי גם אם נאמר בצחוק. עבודה עם רושפלד זה תוואי של מאניה־דיפרסיה. הופתעתי שבכלל ביקשו אצלנו להמשיך איתו ל¯'My Kitchen Rules'. לא מופתע שזה התפוצץ".

   

  גם לאחר פיטוריו מ'מאסטר שף', מיאנה קשת להפרד ממנו סופית, בין היתר מפאת החשש שילך למתחרים. הוא קיבל פיצוי בדמות תוכנית אחרת, 'My Kitchen Rules'' ('המטבח המנצח'). לצידו לוהק, באופן לא מפתיע, חיים כהן, השופט היחיד שהוא הסתדר איתו על סט 'מאסטר שף'. אבל רושפלד לא התחבר לתוכנית הפיצוי ובפגישה שנערכה במשרדי קשת הוא "פשוט יצא מהחדר בהפגנתיות", לדברי גורם בהפקה. הפרומואים שבישרו על תוכנית משותפת של השניים נשארו רק עם דמותו של כהן.

   

  "כל עונה אמרו, 'שנה הבאה בלי רושפלד' אבל נקודת המפנה הייתה פיצול ערוץ 2", מסביר בכיר בעולם הטלוויזיה שמכיר את העניינים מקרוב. "בקשת רצו להרוויח את ישראל אהרוני כדי להשיג את הצופים של ערוץ 10, ומצד שני ידעו את המצוקה שיש ל'משחקי השף' של רשת בגלל הריב של מאיר אדוני עם אסף גרניט. הם ידעו שאם הם משחררים את רושפלד הם מקבלים זהב. אז הם אמרו, 'נפתח לך תוכנית' והושיבו אותו על הספסל בינתיים. הם יודעים מה רושפלד שווה, אחרת היו משחררים אותו לרשת".

   

  לגורם בהפקה שספג אש מרושפלד, חשוב לציין כי "המפיק של התוכנית, אסף גיל, שמר עלינו. אם הוא שמע שרושפלד הגזים הוא היה ישר יורד לאולפן ועושה סדר. צריך לומר את זה לזכותו וגם לזכותה של דורית (גבירצמן, עורכת התוכנית). כן הרגשת שיש מי ששומר עליך על הסט. ובכלל, כמה שרושפלד בעייתי ככה כל שאר הצוות של 'מאסטר שף' אנשים מדהימים".

   

  "אבל בואו לא נתייפייף", מוסיף הגורם. "טאלנט ברמה הזאת אי־אפשר להשתיק או להרקיד רק לפי החליל שלך. יש פה כוכב שמחזיק לך עונה, אתה לא תפטר מישהו כזה רק כי הוא לא נעים על הסט. מה שמותר בטלוויזיה לא מותר ברוב המקומות".

   

  "אני חושבת שיש בו גם צדדים מאוד רכים, ורגישים, אבל לפעמים הוא מסתיר אותם יותר מדי", מספרת עובדת הפקה אחרת שמאירה גם צדדים חיוביים ברושפלד. "אני בטוחה שיש לו לב רחב. ההתנהלות השוטפת שלו הייתה גסה. היו לא מעט אירועים וקראו אותו לסדר לא פעם. הצטרפתי לצוות באחת העונות המתקדמות יותר, והבנתי שבעונות הקודמות יונתן היה אפילו יותר גרוע והתרכך עם השנים. אולי זו הזוגיות שלו והילדים".

   

  למשל?

   

  "לפעמים הוא היה מפעיל את אנשי המטבח אצלנו ואפשר היה לראות איך הוא חונך אותם, מסביר, מלמד. מצד שני אם מישהו בא לשחזר מנה שלו, הוא יכול לרדות בו, בלי אלוהים. לרדת עליו באופן הכי מעליב. לפעמים זה הפתיע אותי, חשבתי שאנשים ידעו לפתח חספוס מולו, אבל הייתה יראה - גם יראת כבוד, וניסיון להרשים - אבל גם פחד".

   

  "אליי הוא היה ממש טוב ונחמד, ואהב אוכל הודי וכל פעם העביר אותי", מספרת בטי רוקאוויי שהתמודדה בעונת ה־VIP. "לדעתי הוא ילד קטן שצריך חיבוק, הוא כזה שגדל בקיבוץ, בלי חום, בלי אהבה, בלי אוכל, מאוד חכם, מאוד פיקח, לי הוא מצטייר כמו דובי, אחד שזקוק לחיבוק".

   

  בהפקת 'מאסטר שף' סירבו להגיב. מקשת לא נמסרה תגובה.

   

   

  × × ×

   

  בן 48, נשוי, אב לחמישה. שלושה מנישואיו הראשונים, שניים מאשתו הנוכחית, שרון וקס. למד לבשל בצרפת. שלוש שנים במסעדת שני כוכבי המישלן של השף ז'אק שיבואה, ואחר כך שנה במסעדת שלושת כוכבי המישלן של השף ז'אק לאמלואז. עבד ב'מול ים' המיתולוגית, ב'תפוח זהב' של אהרוני ואז ב־1998 ייסד בתל־אביב את המסעדה הראשונה שלו 'רושפלד', ואחריה את הביסטרו הסמוך 'יונתן רושפלד' - שנסגרו שתיהן ב־2002.

   

  תקופת השיא שלו נרשמה בשנים שבהן עבד בקבוצת עדי'ס לייף סטייל, של עדי ועירית שטראוס, במסעדות 'הרברט סמואל' (שעדיין פועלת בהצלחה במלון ריץ קרלטון), 'עלמה', 'טאפאס אחד העם', ו'יבנה מונטיפיורי', ואולם היחסים בין רושפלד לעדי שטראוס התפוצצו לאחר אינספור מריבות ומחלוקות. רושפלד פוטר מהקבוצה.

   

  "הוא פשוט התעלל במנהלת משמרת בביסטרו ביבנה מונטיפיורי, היה משפיל אותה, צועק עליה, דיבר אליה במילים בוטות, היא בכתה ועדי שטראוס אמר לו, 'לא מעניין אותי מה, אתה הולך הביתה'", מספר עובד לשעבר במסעדה.

   

  בשנתיים האחרונות הספיק לפתוח ולסגור עוד שתי מסעדות: 'ארוחת ערב בלונץ', שנעלה את הדלתות ב־2015 בתוך ארבעה חודשים בלבד, אחרי שהעיתונאית שרית ישי לוי כתבה פוסט ובו ביקרה את רושפלד על הגשת מנה עם חמישה ניוקי ב־188 שקל והוסיפה פנינים כמו, "המנות הראשונות לא נכללו במחיר אבל הן יכולות להתהדר בתואר אוכל של בית תמחוי". רושפלד טען שאייטם ב'צינור' (עם גיא לרר בערוץ 10 דאז) על הפוסט גרם לביטול הזמנות שמוטט את המסעדה, איים לתבוע אבל נסוג. אחר כך הצטרף השף למסעדה הירושלמית הוותיקה 'קבלייר', והשיק את 'ארוחת ערב קבלייר', שנסגרה בתוך מספר חודשים גם כן.  

   

  רושפלד נחשב לאחד השפים החשובים והמוערכים שפועלים בקולינריה הישראלית בעשורים האחרונים, כזה שהניח כאן יסודות לסצנה העכשווית המפעפעת ותחת ידיו עברו והוכשרו אנשי מקצוע רבים. ואולם כרגע אין ברשותו מסעדת שף, אלא שני סניפים של רשת מזון הודי בשם 'קפטן קארי', בשוק האוכל שרונה בתל־אביב וברחוב דיזנגוף בעיר. הסיפורים על התנהגותו מאחורי הקלעים של 'מאסטר שף' חוזרים גם כאן.

   

  "היו לא מעט פעמים שהוא זרק צלחות ומחבתות על טבחים", מספר אדם שעבד איתו, "פעם אחת מרוב עצבים הוא תפס טבח שהוציא לא טוב מנה של טונה, הצמיד אותו לזכוכית ואם לא היו מפרידים ביניהם זה היה נגמר לא טוב.

   

  "הוא זרק על מלצרית בהרברט סמואל עט לפנים והיא ברחה בוכה. אם הייתה מנה לא טובה, הוא היה מנפץ את הצלחות על הרצפה, 'תעשו הכל חדש'. אורחים היו שומעים צלחות מתנפצות, הייתה מבוכה מאוד גדולה ואז היינו עושים מחדש".

   

  "היה לו דיבור מלוכלך מאוד", מספרת טבחית שעבדה איתו. "זה היה יורד לפסים אישיים, הוא היה משפיל טבחים. 'אתה מטומטם, עלוב, לא ייצא ממך כלום, אפס', היה דבר שגרתי.

   

  "הוא אמר לקונדיטורית אחת שידחף לה את הבגט לכוס אחרי שהרגיזה אותו. הוא היה במצב כזה של שיכרון כוח שהוא היה פשוט אומר הכל".

   

  לצד עובדים שפשוט ספגו את ההתנהגות, היו גם כאלה שלקחו את רושפלד לבית המשפט. כך, בשנת 2001, מלצר שעבד אצלו במסעדת 'רושפלד', תבע ממנו 50 אלף שקלים. בכתב התביעה נטען כי רושפלד נהג לקלל את המלצר: "יא הומו, עבד, כלב, אני אקרע אותך, אתה רוצה לרדת למשרד ולמצוץ לי". ועוד נטען כי רושפלד חסם למלצר את הדרך במדרגות, תפס באשכיו ובאיבר מינו ומישש אותם. האירוע הזה הסתיים רק אחרי שרעייתו של רושפלד דאז קראה לו. בכתב התביעה נטען גם כי השף עודד את הטבחים האחרים במסעדה להתנהג בצורה דומה. "כך נוצרה אווירה של הטרדה מינית ושל השפלה במסעדה בעידודו של רושפלד". בתקרית אחרת תיאר המלצר שלאחר ששבר כמה כוסות, רושפלד קילל אותו, הכה אותו בחוזקה באמצעות מלקחיים ואמר: "אם תצחק עוד פעם אחת אני אכה אותך, כך שכל חייך לא יספיקו לתביעות שתגיש על הנזקים שאני אעשה לך, אני אפרק אותך, אני אקרע אותך".

   

  רושפלד מסר אז בתגובה לאתר 'וואלה' שפירסם את דבר הגשת התביעה כי "בשנתיים האחרונות אני זוכה לחשיפה ופופולריות גבוהה. אני מודע לעובדה שבשל כך אני עשוי למשוך כל מיני מקרים מסוג זה. אם היה מדובר בתביעה נגד מישהו אחר זה לא היה מעניין אף אחד". הוא ציין כי הוא אדם הגון ו"יעידו על כך האנשים שעובדים איתי"

   

  תביעה אחרת, שהגישה ע', קונדיטורית שעבדה אצל רושפלד במסעדה, בשנת 2015, חשפה גם היא תנאי עבודה קיצוניים. "רושפלד נהג להשתמש באלימות מילולית, שלעיתים אף הפכה לפיזית", טענה בתצהיר שהגישה. "עובדת אחת סיפרה לי שבגלל שיש לה עיניים מלוכסנות, הוא קרא לה 'הזונה האסייתית'. פעם עמדתי בקונדיטוריה עם עוד עובדים, ורושפלד עבר במסדרון, ראה כלים על המדף, ופשוט העיף אותם עלינו לתוך הקונדיטוריה, וצרח שהמדף לא נקי ומסודר".

   

  ע' טענה גם שרושפלד התנכל לה משום שהייתה בהיריון. לפי התצהיר היא זומנה לשיחה אצל השף. "באותה שיחה הובהר לי שלרושפלד יש עמדה שלילית על בחירתי להיות אמא", נטען. "הוא אמר לי באלה המילים, 'אי־אפשר לדעת מה יקרה, ואני חייב לנקוט אמצעי מניעה, מה שאת ככל הנראה לא עשית". ע' תיארה גם יחס משפיל מצד רושפלד כשחזרה לעבודה, הועברה לתפקיד זוטר ולעיתים לא ניתנה לה כל עבודה.

   

  רושפלד הכחיש בזמנו את רוב הטענות. על הטענה כי הביע עמדה שלילית על הריונה של ע' הגיב בתצהיר: "אינני זוכר שהבעתי עמדה שלילית כלפי בחירתה להיות אמא, גם אני אב לילדים". בקשר לאמירות הסקסיסטיות, הוא טען, "אני לא נוקט כלפי העובדים שלי אלימות מילולית ופיזית. מדובר בטענות מוכחשות לחלוטין העולות כדי הוצאת לשון הרע. ברור שמדובר באמירות ריקות מתוכן שנועדו לייצר פרובוקציה ותו לא". בית הדין לעבודה פסק, בהליך של פשרה, על פיצוי של 60 אלף שקל לע', ועוד 5,000 שקל שכר טרחה.

   

  גם ש', עובדת אחרת של רושפלד, תבעה אותו בנסיבות דומות וכדי לגבות את טענותיה הגישה תצהירים של עובדים נוספים במסעדה. אחת מהן טענה בתצהיר שהוגש בתביעה כי "היחס מהממונים עליי ובמיוחד מרושפלד היה גרוע ביותר. זה כלל צעקות וכל משפט שני היה קשור לחיי המין שלו. הוא הרבה לנבל את הפה". רושפלד נשאל בבית המשפט אם אכן צרח וקילל במטבח וענה, "אני בן אדם והיו מקרים בחיי שצרחתי וקיללתי". במסגרת התביעה התברר בין השאר כי רושפלד פיטר את השף שלו בסמס בשבע בבוקר. כשנשאל בבית המשפט מדוע פיטר עובד בסמס ענה, "כי יש לי אחריות לסועדים שלי שיקבלו אוכל טוב בזמן קצוב והוא לא עשה את העבודה שלו כמו שצריך". בכתב ההגנה הכחישו עורכי הדין את הטענות המיוחסות לרושפלד, וציינו כי "התובעת לא הצליחה בעבודתה ואף גרמה לא אחת לנזקים ממשיים ללקוחות המסעדה בין היתר בשל חוסר יכולת ארגונית וביצועים בפועל שלא תאמו את ציפיות החברה ממנה". בית המשפט קיבל חלקית את תביעתה של ש', קבע שהיא קרסה תחת העומס ופסק לה פיצויים בסך 80 אלף שקלים.

   

  רושפלד חתום על מיסוד סטנדרטים חדשים בנוף המסעדנות המקומית. בו־בזמן, לצד השאיפה שלו לשלמות, הוא הביא גם התנהגות קיצונית - וממילא מטבחי מסעדות נחשבים למקום לחוץ ונתון לאיבוד עשתונות. בתקופה שבה השיח סביב אלימות מינית, גם אם מילולית, עולה על גדותיו בתקווה לייצר שינוי מהפכני, וגם התעמרות של מעבידים בעובדיהם הופכת לנושא חשוב שאסור לקבלו תחת שום תירוץ של "גאון משוגע", להתנהלות של רושפלד אין מקום או הצדקה. באופן לא מפתיע המילה שעלתה יותר מכל בפי המרואיינים ששאלנו מדוע מסעדותיו נסגרות בזו אחר זו הייתה "קארמה".

   

  7nights@yedioth.co.il

   

   

   


  פרסום ראשון: 09.01.18 , 01:58