רביעי 24 באוקטובר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אביגיל עוזי
  חדשות • 10.01.2018
  יעיל נגד כאב ראש, רע לפוריות
  אתם סובלים ממיחושים כלשהם? עדיף לא למהר לארון התרופות • מחקר חדש מגלה: שימוש מופרז בכדורים המכילים איבופרופן (כמו למשל נורופן, אדוויל, אדקס) עלול לפגוע בפוריות, לגרום לאימפוטנציה ולדכא את החשק המיני • ואם אתם בשום אופן לא מסוגלים להתמודד עם הכאב עד שיחלוף — אז לא יותר משישה כדורים ביממה
  רותם אליזרע

  לפעמים אין ברירה, ורק שימוש בתרופות יכול להקל על המצב. אבל כשלא מוכרחים, כדאי לנסות להתמודד לבד. מחקר שנערך בדנמרק מגלה כי שימוש אינטנסיבי בכדורים נגד כאבים עלול לשבש קשות את חיי המין של הגברים ואף לפגוע בסיכוייהם להביא ילדים.

   

  המחקר נערך בדנמרק ונמשך שישה שבועות, והשתתפו בו 31 גברים בני 18 עד 35. ממצאיו פורסמו בימים האחרונים בכתב העת PNAS של האקדמיה הלאומית למדעים בארה"ב.

   

  14 מהמשתתפים קיבלו לאורך ששת השבועות תרופות משככות כאב המכילות את החומר הפעיל איבופרופן במינון של 1,200 מיליגרם ביממה (600 בכל פעם). האיבופרופן נמצא בין היתר בכדורי אדוויל, נורופן ואדקס הנפוצים מאוד בישראל. חלק מהכדורים הם בכמות של 200 מיליגרם לכדור, וחלק 400 מיליגרם לכדור. יתר המשתתפים בניסוי קיבלו תרופת דמה (פלסבו).

   

  משתתפי המחקר עברו בכל כמה ימים בדיקות דם ובדיקות הורמונליות. לאחר שבועיים מצאו החוקרים כי בקרב אלה שלקחו את התרופה האמיתית היו רמות גבוהות של הורמון "מחלמן", האחראי על הבשלת ביציות ותאי זרע. בסוף הניסוי, בתום השבוע השישי, מצאו אצלם החוקרים רמות גבוהות עוד יותר של מחלמן וכן נמצא במקביל כי ייצור הטסטוסטרון (ההורמון הגברי) בגופם לא עלה. בשל חוסר הפרופורציות התפתחה אצלם תופעה המכונה היפוגונדיזם (הבאה לביטוי בפגיעה בתפקוד בלוטות המין). מדובר בתופעה הנפוצה בעיקר בקרב קשישים ומעשנים.

   

   

   

   

  "אנחנו מודאגים מפגיעה בפוריות של גברים המשתמשים במשככי הכאבים האלו במשך זמן רב", אמר לעיתון הבריטי ה"גרדיאן" ד"ר דיוויד מובינג כריסטנסן מאוניברסיטת קופנהגן, שהשתתף במחקר. "אומנם התרופות האלו מסוגלות לשכך כאבים בצורה טובה, אבל יש לא מעט אנשים שמשתמשים בהן בלי לחשוב פעמיים לפני שהם נוטלים אותן".

   

  ד"ר ברנרד ג'גו מהמכון הלאומי למחקרי בריאות בצרפת אמר כי הוא לא רואה בעיה בשימוש חד־פעמי וקצר בתרופות אלה, ומנגד הזהיר מפני שימוש תכוף. "ממצאי המחקר מדאיגים", אמר. "אנחנו בדרך כלל רואים את התופעה של היפוגונדיזם אצל קשישים, ולכן כשראינו אותה בקרב צעירים שנטלו משככי כאבים זה הטריד אותנו".

   

  פרופ' ויליאם קולדג' מאוניברסיטת קיימברידג' אמר: "אומנם צריך מחקרים נוספים עם מספר גדול יותר של משתתפים, אבל בהתבסס על הנתונים האלה, אני אישית נרתע מאוד ליטול תרופות איבופרופן במשך יותר מ־10 ימים ברציפות, גם אם כואב לי מאוד".

   

  אז כיצד בכל זאת לנהוג אם תקף אתכם כאב שיניים, כאב ראש או מיחושים אחרים שאתם לא מסוגלים לסבול? ההמלצה הכללית למבוגרים היא 2-1 כדורים (בו זמנית) בתוך כל שש שעות, ובכל מקרה לא יותר משישה כדורים ביממה.

   

   

   

  יצוין כי לפני לפני כשנתיים וחצי הוציא מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אזהרה בנוגע לסיכונים בנטילת משככי כאבים מבוססי איבופרופן. הסיבה: "השימוש בהם עלול להגדיל משמעותית את הסיכון ללקות בהתקף לב או בשבץ. אנשים שיש להם מחלות לב, במיוחד אלה שעברו לאחרונה התקף לב או ניתוח מעקפים, נמצאים בסיכון הגבוה ביותר".

   

  ואם לא די בכך: מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות מצאו שנטילת תרופות איבופרופן מגבירות את הסיכון לדימומים במערכת העיכול ובמוח, וכי לחלק מאלה שהשתמשו בהן נגרם נזק בלתי הפיך לכבד.

   

  מינהל התרופות טוען, גם היום, כי יש לשקול בכובד ראש שימוש בתרופות אלה. הוא הנחה כבר לפני שנתיים וחצי את חברות התרופות לפרסם על האריזות את הסכנות הטמונות בשימוש בהן. מכיוון שההנחיה איננה מחייבת, התעלמו ממנה חברות התרופות.