רביעי 24 באוקטובר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  לא היה מרוצה מהשאלות. פרי | צילום: ורדי כהנא
  חדשות • 10.01.2018
  הפוליגרף של ראש השב"כ פרי: דובר שקר
  תחקיר "עובדה" שישודר הערב: בהיותו ראש השב"כ נחקר יעקב פרי בחשד שהדליף מידע חסוי לאריה דרעי מתוך החקירה נגדו - ונכשל בבדיקה במכונת אמת • פרי: "הכל עורבא פרח"
  מאיר תורג'מן

  תחקיר "עובדה" חושף: צוות חקירה מיוחד שהוקם כדי לצוד את החפרפרת שהדליפה בשנות ה־90 חומרי חקירה לאריה דרעי שלח לבדיקה במכונת אמת בכירים בשב"כ ובהם ראש השירות דאז, יעקב פרי. פרי, למרבה התדהמה, נמצא דובר שקר כשנשאל האם הדליף חומרים.

   

  במהלך החקירה בפרשת דרעי עלה חשד כי השר ואנשיו נהנים ממידע מתוך חדר החקירות שמגיע דרך גורמים בשירות הביטחון הכללי.

   

  פרי הודה בפני החוקרים שהוא בקשר חברי עם דרעי, אבל התעקש בתוקף שהשיחה לא חרגה לתחומים אסורים.

   

  החיבור הזה גרם ללא מעט הרמות גבה: איך ראש שב"כ הופך לחברו של שר בכיר בממשלה, ומה טיב היחסים בין השניים. בתכנית, שתשודר הערב בקשת 12, מתברר עוד כי כשפרי נקרא להיבדק בפוליגרף, הוא נזכר רגע לפני הבדיקה שנושא האזנות הסתר דווקא כן עלה מצדו של דרעי בשיחות ביניהם, אך הכחיש שהעביר מידע. בבדיקה נשאל שתי שאלות:

  "הניח את הפרשה מאחור". דרעי | צילום: זום 77
  "הניח את הפרשה מאחור". דרעי | צילום: זום 77

   

   

  1."האם העברת מסמך ובו חומר רלוונטי להאזנות דרעי לידי בעל עניין שאינו מורשה"? פרי עונה בשלילה ‑ ונמצא דובר אמת.

   

  2. "האם העברת מידע על האזנות בפרשת דרעי לגורם לא מוסמך"? פרי משיב שוב בשלילה - אך הפעם נמצא דובר שקר.

   

  לפרי היו השגות לגבי השאלות שנשאל בפוליגרף, ולצידו עמדו גורמי שב"כ שטענו אף הם כי יש לערוך בדיקה חוזרת. פרי עבר שלוש בדיקות פוליגרף נוספות שגם בהן לא יצא דובר אמת באופן חד משמעי. לפי מקורות בוועדה, גם בבדיקות האחרונות ניכרו סימנים הנוטים לכיוון שקר. פרי טוען בתגובה כי "הכל עורבא פרח" , מכחיש כי יצא דובר שקר, ואף טען כי נבדק רק פעם אחת, זאת למרות כי הדו"ח מוכיח אחרת: "בעדותי נאמר כי במסגרת פגישות עבודה שוטפות שהתקיימו ביני ובין השר דרעי, ציין השר מיוזמתו שידוע לו כעובדה מוגמרת שהמשטרה מבצעת עליו האזנות סתר. השר לא ביקש את תגובתי, ומטבע הדברים לא הגבתי. כל פרשנות לחוסר תגובתי משוללת כל יסוד. כיצד תיק המוגדר "סודי ביותר" מגיע לידי עיתונאים? אולי כאן נמצאת פרשיית הדלפה לכשעצמה".

   

  שר הפנים אריה דרעי אמר כי "הניח מאחור את הפרשה שארעה לפני למעלה מ־20 שנים ואינו מתכוון לעסוק בה כלל ועיקר".