רביעי 24 באוקטובר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  היועץ מנדלבליט. "כבוד האדם" | צילום: אוהד צויגנברג
  חדשות • 10.01.2018
  מנדלבליט למען הטרנסג'נדרים
  היועץ המשפטי לממשלה קבע נוהל שיקל על מי שעברו ניתוח פרטי לשינוי מין לשנות את הרישום במשרד הפנים
  טובה צימוקי

  היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מקל על רישום מינם החדש של טרנסג'נדרים במשרד הפנים.

   

  אמש, בתום דיון שנערך בלשכתו של מנדלבליט, העבירה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר הנחיה לרשות האוכלוסין במשרד הפנים לפרסם כי היא מתקנת את נהליה במטרה לסייע לטרנסג'נדרים לקבל במהירות האפשרית את האישורים המתאימים על שינוי המין.

   

  בדיון בלשכת היועץ התברר כי חלק מהטרנסג'נדרים אשר עברו הליכים רפואיים משמעותיים והתנהגותם וחזותם החיצונית תואמות את המגדר שאליו הם מעוניינים להשתייך לא יכולים לשנות את סעיף המין במרשם.

   

  ארגוני הלהט"בים הסבירו כי מדובר במי שעבר ניתוח לשינוי מין באופן פרטי. זילבר כותבת בהנחיות החדשות שהמצב "בלתי מתקבל על הדעת שכן זכותו של אדם כי גם במרחב הציבורי ובאינטראקציה האנושית היומיומית שלו יינתן ביטוי לזהותו המגדרית. דברים אלה יורדים לשורש 'כבוד האדם' במשמעותו הגרעינית. המצב יצר פגיעה קשה ומשפילה בכבוד האדם, והכל בגלל לקונה פרוצדורלית".

   

  בהנחיה החדשה מצוין כי הגורמים המקצועיים הרלוונטיים לקביעת מינו של אדם בישראל הם ועדות משרד הבריאות. לכן היועץ המשפטי לממשלה החליט שיש להפנות כל מי שעבר תהליך שינוי מין רפואי פרטי להליך מקוצר בפני יו"ר הוועדה לניתוחים או כל גורם מקצועי רלוונטי אחר באחת משתי ועדות משרד הבריאות.

   

  הפונה יעביר חוות דעת מהרופא המנתח המעידה כי שינה את מינו ומסמכים המעידים על קיום הניתוח. על בסיס המסמכים האמורים תוכל הוועדה לספק תעודה ציבורית עם חותמת רשמית והמילה "מאושר" במתכונת מהירה ועל סמך החומר הכתוב בלבד. מי שיחזיק בתעודה יוכל לפנות לרשות האוכלוסין, לבקש לשנות את מינו במרשם, והדבר ייעשה.