רביעי 24 באוקטובר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 10.01.2018
  רזיאל התקשר לאשתו, אמר לה: "ירו בי, ירו בי", וקולו נדם
  ערב. חושך. הרב רזיאל שבח (35), אב לשישה ילדים, מגיע לצומת שליד ביתו בחוות גלעד. לפתע נורים לעברו עשרות כדורים מרכב שחולף לידו — ואחד מהם מפלח את צווארו. הוא מספיק להתקשר לאשתו, להזמין אמבולנס, ואז עוצם את עיניו לנצח
  אלישע בן קימון ואיתן גליקמן

  "נמאס לנו להיות ברווזים במטווח", סיכם אתמול איתי זר, ממקימי חוות גלעד שבשומרון, את הלילה הטרגי שבו נרצח בירי מחבלים אחד התושבים האהובים במקום.

   

  קראו עוד: "כל מי שהכיר את רזיאל - אהב אותו" | איתן גליקמן, רותם אליזרע ואליאור לוי 

   

  קראו עוד: הראש כואב, הלב צורב | יפעת ארליך

   

  הפיגוע הרצחני אירע זמן קצר לאחר השעה 8 בערב. הרב רזיאל שבח (35), תושב חוות גלעד ואב לשישה ילדים, נסע במכוניתו והגיע אל צומת חוות גלעד, ליד ביתו — כשלפתע הגיח כלי רכב נוסף מן החשיכה, ועשרות כדורים נורו ממנו אל עבר מכוניתו. הירי ניפץ את שמשות מכוניתו של רזיאל, ואחד הכדורים חדר פנימה ופילח את צווארו.

   

  בכוחותיו האחרונים, התקשר שבח לאשתו, יעל. "ירו בי, ירו בי", היא סיפרה לאחר מכן שאמר לה, "תזמיני אמבולנס". רזיאל עוד נותר בהכרה מסוימת כאשר כוחות הסיוע הגיעו למקום, אך מהר מאוד נדם קולו לנצח. "הגענו לזירה וראינו הרבה תרמילים על הכביש, והמכונית מחוררת כולה", סיפר יהודה כהן, שהגיע לזירה זמן קצר לאחר הפיגוע. "רזיאל ישב בפנים, ועוד היה בהכרה, אבל תוך כדי הדיבור היא אבדה לו".

   

  אלישיב רייכנברג, חובש רפואת חירום במד"א, סיפר על אותם רגעים. "יצאתי עם אמבולנס מהיישוב קדומים הסמוך וראיתי בצד הכביש, סמוך למעקה הבטיחות, רכב פרטי ועליו סימני ירי", הוא אמר. "רזיאל ישב בכיסא הנהג, בהכרה מעורפלת, עם פציעה בפלג גופו העליון. היו אזרחים שגרים באזור ששמעו את הירי והגיעו לסייע". הצוותים העניקו לרזיאל טיפול ראשוני והבהילו אותו לבית־החולים מאיר בכפר־סבא.

   

   
  "איש של תורה ואיש רעים". רזיאל שבח בעבודתו כמוהל | צילום: ישי גלעד TPS
  "איש של תורה ואיש רעים". רזיאל שבח בעבודתו כמוהל | צילום: ישי גלעד TPS

   

   

  בינתיים עשתה גם רעייתו של רזיאל, יעל, את דרכה לבית־החולים. "אני עדיין מזועזעת ונסערת מהקלות שבה יורים עלינו ככה", היא אמרה באותם רגעים. "אנחנו בדרך לבית־החולים".

   

  במקביל פתחו כוחות הביטחון במצוד אחר המחבל או המחבלים שביצעו את הפיגוע. כוחות צה"ל סגרו צירים באזור, הציבו מחסומים באזור שכם וערכו סריקות נרחבות. אמש לאחר חצות נמשכו הסריקות במטרה לאתר את המרצחים.

   

  "אני מביע צער עמוק ושולח תנחומים למשפחתו של רזיאל שבח, שנרצח בידי מחבל שפל", אמר אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו.

   

  זמן קצר לאחר הפיגוע, ובאופן חריג ונדיר לפיגועים שמתבצעים בשטחי הגדה המערבית, הגיעה תגובה רשמית מהזרוע הצבאית של חמאס — שהלכה למעשה לקחה אחריות על הרצח. "הפיגוע הוא התגובה המעשית הראשונה, כדי להזכיר למנהיגי האויב ולמי שמאחוריהם שמה שאתם חוששים ממנו מגיע", נמסר, "וכי הגדה תישאר סכין בגוף שלכם". בארגון חמאס הוסיפו: "אנו מברכים את הפעולה ההירואית שמגיעה כתוצאה מפשעיה של ישראל נגד עמנו בגדה, בירושלים ובמסגד אל־אקצה — ממשלת ישראל נושאת בהשלכות ובתוצאות של מדיניותה הגזענית והקיצונית".

   

   
  6 ילדים בלי אבא. רזיאל שבח עם אשתו וילדיהם
  6 ילדים בלי אבא. רזיאל שבח עם אשתו וילדיהם

   

   

  לאחר הפיגוע אמש נטען כי בימים האחרונים חקרו כוחות הביטחון מידע על פלסטיני חמוש שמסתובב באזור צומת חוות גלעד בכוונה לרצוח. ישי הרמתי, תושב יצהר, סיפר כי לפני כשבוע וחצי הוא עמד בצומת ג'ית, כחצי קילומטר ממקום הפיגוע, כשעצרה לידו מכונית ונהגה שלף לטענתו אקדח וכיוון לעברו — אך לא ירה מסיבה לא ברורה. הרמתי הספיק להימלט מהמקום, דיווח לכוחות הביטחון, והשב"כ והמשטרה — שמכירים את האירוע — אף ביצעו סריקות באזור. "הרגשתי שהיה לי נס", סיפר אמש הרמתי, "זה היה אירוע של שנייה וחצי, ואחריו ראיתי את המכונית נמלטת לשכם".