yed300250
הכי מטוקבקות
  השר קרא וד"ר בן חי שגב. "יש לי אילוצים פוליטיים שמחייבים אותי לספק את רצון בוחריי"
  המוסף לשבת • 11.01.2018
  השר קרא אמר לי: "נמאס לי ממך. את שקרנית. אין לך זכות קיום"
  בתוקף תפקידה סירבה יפעת בן חי שגב לאשר ל"ערוץ המורשת" לשדר חדשות. מאז מוצפת הרשת בהכפשות נגדה. עכשיו מתברר שבין הטוקבקיסטים נמצא גם שר התקשורת בעצמו, שנלחם למען הבוס שלו ובוחרי הימין יותר מאשר למען עמידה בכללי השידורים בתלונה שהגישה ליועמ"ש היא חושפת את הלחצים, האיומים והעלבונות שמוטחים בה, ודורשת ממנו לעצור את מסע ההסתה לשכת השר: "אלה דברי הבל. הוא מעולם לא איים עליה"
  רז שכניק | צילום:עמית שעל

  ד"ר יפעת בן חי שגב, יו"ר מועצת הכבלים והלוויין, היא רגולטורית מנוסה שכבר חוותה דיונים רוויי אמוציות בסוגיות שונות תחת תחום אחריותה. אבל היא לא חלמה שהסירוב שלה לאשר לערוץ 20, ערוץ המורשת והיהדות, לשדר חדשות — יהפוך את חייה לסיוט. בתוך זמן קצר הפכה בן חי שגב מרגולטורית מין השורה למטרה עבור פעילי ימין ברשתות החברתיות, אוהדי ערוץ 20, שמתבטאים בטונים מסיתים נגדה, לרבות פרסומים ברשת המכנים אותה שטן.

   

  אבל הפעילים לא לבד; מעליה מרחפים גם איומיו של שר התקשורת איוב קרא, שנחוש בדעתו לפרגן לערוץ הבית של מפלגת הליכוד, מהלך שבוודאי גם ישיג לו נקודות אצל הבוס הגדול, ראש הממשלה בנימין נתניהו. השבוע הגישה בן חי שגב תלונה רשמית ליועץ המשפטי לממשלה נגד השר הממונה עליה. "קרא הסית נגדי", טוענת הרגולטורית הבכירה.

   

  ערוץ הקנסות

   

  במאי 2017 מונה איוב קרא לשר התקשורת על ידי נתניהו, שהחזיק בתיק בעצמו. למרות ששוק התקשורת עמד אז בפני המפץ הגדול של פיצול ערוץ 2, סגירת רשות השידור ועלייה לאוויר של תאגיד השידור כאן, קרא לא ממש גילה התעניינות באירועים המשמעותיים האלה, אלא דווקא בערוץ 20 הקטנטן. המטרה של קרא הייתה פשוטה: שידור חדשות בערוץ שמשמש במה אוהדת ונרחבת למפלגות הימין ולראש הממשלה, שגם העניק ראיון בלעדי לאותו ערוץ ביולי שעבר, שבו הגן על עצמו בעיצומו של גל פרסומים בתקשורת בנוגע לחקירותיו. אגב, על הראיון הזה, ששודר בניגוד להוראות הרישיון, קנסה בן חי שגב את הערוץ בסכום של 100 אלף שקלים.

   

   

  הצלחה גדולה אחת כבר נרשמה לשר התקשורת קרא, בכך שמיתג את הוויכוח הרגולטורי סביב שאלת שידור החדשות בערוץ 20 כמאבק נגד סגירתו. "למנוע סתימת פיות", כדברי השר. אלא שההצגה הזאת של הדברים רחוקה מהמציאות; בעלי ערוץ 20, יצחק מירילשוילי, קיבל רישיון להפעיל את הערוץ כערוץ ייעודי ליהדות ומורשת הרשאי לשדר פרסומות, ואשר תמהיל התכנים המשודרים בו נקבע לפי תנאי מכרז. אלא שבפועל הוא נקנס שוב ושוב על הפרת תנאי הרישיון.

   

  עם כניסתו לתפקיד הצהיר קרא על מחויבותו לערוץ 20 ואמר בכמה הזדמנויות, בפגישות עם הנהלת הערוץ, כי יסדר להם את עניין שידור החדשות. השר ידע שערוץ המורשת חייב לבקש אישור מראש ובכתב ממועצת הכבלים והלוויין כדי לשדר חדשות, והוא ידע גם שהתנהלות הערוץ מאז עלה לאוויר הייתה רצופה בהפרות חוזרות ונשנות של הוראות הרישיון שלו, כולל שידור חדשות שלא באישור (דיווח מהפיגוע בטורקיה, שידור מבזקי חדשות ואותו ראיון מדובר עם ראש הממשלה), והדרת רפורמים וקונסרבטיבים מהמסך. על הפרות אלה נקנס הערוץ על ידי בן חי שגב ואף הגיע לבג"ץ במסגרת עתירה שהגישה חברת RGE, בעלת ערוץ 10, שטענה כי ערוץ 20 הפך למעשה לערוץ המתחרה בערוצים 2 ו־10 בניגוד לתקנות, ותוך שמחויבויותיו הרגולטוריות מזעריות ביחס לאלו של הערוצים המסחריים.

   

  בנוסף, הוגשה עתירה נגד הערוץ על ידי התנועה ליהדות מתקדמת לישראל, בטענה שהערוץ מדיר באופן שיטתי את הזרם הרפורמי ביהדות ובכך לא מקיים את חובות המכרז לשקף את כל הזרמים ביהדות. העתירות עדיין תלויות ועומדות בבג"ץ. בדיון האחרון שקיים בג"ץ בנושא, בפני הרכב בראשות הנשיאה דאז מרים נאור, מתחו השופטים ביקורת נוקבת על התנהלות הערוץ.

   

  "תדאגו שהם ישדרו"

   

  את הבקשה הרשמית לשידור חדשות הגיש ערוץ 20 לפני כשנה. הערוץ נדרש להציג עמידה בכללים שנקבעו לשידור חדשות בישראל, בהם נאמנות ודיוק בשידורים, הקפדה על אתיקה עיתונאית, והפרדה בין מערכת עיתונאית ומסחרית.

   

  מועצת הכבלים והלוויין קיימה שימוע ציבורי בנושא, במסגרתו הובעו התנגדויות של כל גופי השידור המסחריים. גופי השידור, כאמור, רואים בכך תחרות בתנאים לא שווים מאחר שעליהם מוטלות רגולציות כבדות יותר, כמו הקמת חברת חדשות נפרדת, חובת שידור החדשות מירושלים, הכללת נציגי ציבור בגוף המנהל את החדשות ורף השקעה מינימלי של 64 מיליון שקלים בשנה בחדשות. כל אלה לא נדרשים מערוץ 20.

   

  וזה לא הכל. עוד לפני שמתחילים לדון בזכותו של ערוץ 20 לשדר חדשות, מתברר שהערוץ מתקשה לעמוד בחובות הרגולטוריות שכבר הוטלו עליו: כבר בפברואר 2016 בן חי שגב הלכה לקראתו, כמו גם לקראת ערוצים ייעודיים נוספים כגון ערוץ המוזיקה, ויזמה תיקון ברישיון כך שערוץ 20 יוכל לשדר תכנים שאינם קשורים ליהדות ומורשת ישראל (אך אינם חדשות) ב־25 אחוז מלוח השידורים. בספטמבר קיימה המועצה דיון בעמידת הערוץ בהוראות רישיונו, והתברר שערוץ 20 מקדיש רק 50 אחוז מלוח השידורים למורשת ישראל ואילו השאר מורכב מתמהיל של שידורים כלליים, אקטואליה, לייף סטייל — ואפילו ריאליטי. המועצה התריעה בפני הערוץ שאם בתוך ארבעה חודשים לא יתקן את דרכיו, יחולטו ערבויות של ארבעה מיליון שקל עד לסוף 2017 (נכון לעכשיו, הערבויות טרם חולטו).

   

  ובינתיים, מספרים גורמים במועצה ומקורביה של בן חי שגב, בצד גילויי ההפרה האלו השר קרא לחץ על זירוז ההליכים למתן רישיון שידור חדשות לערוץ. "הוא המטיר בכל מפגש או שיחה עם יו"ר המועצה שאלות בנושא שידור החדשות בערוץ 20", מספר גורם במועצה, "במספר הזדמנויות הוא שאל את יפעת: 'מתי זה כבר קורה ולמה זה לוקח כל כך הרבה זמן'".

   

   

  לפני מספר חודשים ערך קרא ביקור במשרדי ערוץ 20 ברמת החייל ואז טענו בפניו אנשי הערוץ כי יו"ר המועצה משהה את הטיפול באישור שידורי החדשות וגורמת להם נזק כבד. במועצה מספרים כי בעקבות הביקור נזף השר קרא ביו"ר המועצה, שהסבירה לו כי הערוץ לא מילא את המחויבויות הבסיסיות אליהן נדרש. לדברי גורם במועצה, ענה השר: "זה לא מעניין אותי. תדאגו שהם ישדרו חדשות ותפסיקו להתעלל בהם".

   

  טלפון זועם מהשר

   

  בתחילת דצמבר האחרון השלים ערוץ 20 את הדרישות העיתונאיות לשידור חדשות. בן חי שגב זימנה ישיבה כדי לדון באישור הבקשה שהגיש הערוץ, ולקראתה פנתה המועצה לפרקליטות ולמשנה ליועץ המשפטי של הממשלה, עו"ד מאיר לוין, בבקשה לקבל את חוות דעתם בסוגיה. ברקע עמדו העתירות שהוגשו נגד הערוץ לבג"ץ, והחלטות מועצה קודמות. חוות הדעת שגיבש לוין הסתייגה באופן מובהק ממתן היתר שידור חדשות. "מסעיפי הרישיון והחוק עולה, כי על המועצה מוטלת חובה להידרש לסוגיית הפרות החוק, התקנות ותנאי הרישיון בידי הערוץ לצורך קבלת ההחלטה בדבר מתן אישור לשידורי חדשות לערוץ", קבע לוין. "חשוב להבהיר כי לו תחליט המועצה להעניק לערוץ מורשת אישור לשדר חדשות בעת הזו, קיים סיכון משפטי לא מבוטל שבג"ץ יהפוך את ההחלטה. זאת, נוכח הפרותיו המהותיות והסדרתיות של הערוץ".

   

  עורך הדין ירון לונדון
  עורך הדין ירון לונדון

   

  בן חי שגב העבירה לשר התקשורת את חוות הדעת. "לא חלפו דקות ספורות מאז שיפעת העבירה לשר את חוות הדעת של לוין, והיא קיבלה ממנו טלפון נזעם", מספר גורם במועצה. המקרה הזה מוזכר בתלונה שהגישה בן חי שגב ליועץ המשפטי לממשלה, באמצעות עורכי דינה איל כהן, אופיר סטרשנוב וירון לונדון. "נמאס לי ממך. את שקרנית. מה פתאום את מתייעצת עם היועץ המשפטי לממשלה. אין לך זכות קיום. אני אפזר את המועצה. לא תהיה מועצה", אמר השר לבן חי שגב, כפי שצוין בתלונה ליועץ המשפטי לממשלה.

   

  עורך הדין איל כהן
  עורך הדין איל כהן

   

  מכאן החל השר קרא להפעיל על הרגולטורית הבכירה לחץ באמצעות התקשורת. "למועצה הזאת אין זכות קיום, אני יכול לסגור אותם בחקיקה כבר מחר בבוקר", אמר למקורביו. ב־19 בדצמבר פירסם העיתונאי אביב גוטר בעיתון כלכליסט כי השר הודיע לבן חי שגב על כוונתו לפזר את המועצה בטענה שזו לא ממלאת כראוי את תפקידה. אלא שקרא לא התעדכן כנראה בהוראות החוק שקובעות כי "פיזור המועצה יבוצע רק כאשר המועצה אינה ממלאת כראוי את תפקידיה, לאחר שהשר התרה במועצה, בהודעה מנומקת בכתב שישלח ליושב ראש המועצה".

   

  "קרא פשוט לא קיבל מה שרצה ואיים לא רק על בן חי שגב, אלא על כל חברי מועצת הכבלים והלוויין", אומר גורם במועצה.

   

  עורך הדין אופיר סטרשנוב
  עורך הדין אופיר סטרשנוב

   

  בין לבין זימן קרא לפגישה אישית בארבע עיניים את בן חי שגב בלשכתו בתל־אביב. "השר התנצל על סגנונו", אומרים מקורביה, "אך לא חזר בו מדבריו והסביר: 'יש לי אילוצים פוליטיים שמחייבים אותי לספק את רצון בוחריי'. הוא ניסה לשכנע את יפעת שתתעלם מחוות הדעת המשפטית ותמליץ על אישור קבוע לשידור חדשות. היא סירבה והסבירה ששידור קבוע אינו אופציה. באותה הזדמנות אמר לה השר שהוא מתכוון להקים קרן ליצירה ישראלית ולמנות אותה לעמוד בראשה".

   

  המקל והגזר

   

   

  ב־28 בדצמבר המשולש בין השר קרא, בן חי שגב וערוץ 20 התלהט פעמיים;

   

  ראשית, המועצה החליטה לדחות את הדיון באישור שידורי החדשות לערוץ 20 וקבעה להתכנס שוב לדיון עתידי, כדי לבדוק אם הערוץ מתיישר ועומד בחובותיו או שמא יש לבצע רשמית את חילוט הערבויות. בערוץ 20 זעמו והודיעו לבן חי שגב על "סגירה". העובדים יצאו להפגין, השר לא הרפה. בתלונה שהגישה השבוע בן חי שגב ליועמ"ש נטען כי יועצת השר, שירלי שיף, שיגרה אליה מסרים לפיהם אם תתיישר עם עמדת קרא, מובטח לה כי הוא ייזום מהלך לאיחוד הרשות השנייה ומועצת הכבלים והלוויין — ויעמיד אותה בראש. אך אם לא תעשה זאת, לשון התלונה, "זמנה קצוב".

   

  בטוויטר צייץ קרא כי "החלטת מועצת הכבלים והלוויין מהיום היא כתם שחור לשוק התקשורת החופשית. המועצה הפכה לנטל לקיום חופש הביטוי בישראל". במקביל, בישיבה בנושא ערוץ 20 שהתקיימה בוועדת הכלכלה של הכנסת באותו היום, התלונן אחד מנציגי הערוץ על חילוט הערבויות המתוכנן בעקבות אי־עמידת הערוץ בתנאי המכרז שלו. במקום לדרוש מהנציג כי הערוץ יעמוד בהתחייבויותיו, שר התקשורת הכה באגרופו על השולחן ואמר: "לא יחלטו לך שום דבר. אתה לא מבין. אתה תהיה והיא (בן חי שגב) — לא תהיה".

   

  גם התקרית הזו מופיעה בתלונה שהוגשה ליועמ"ש. "מדובר באיום בוטה נגד נציגת ציבור הנושאת תפקיד רשמי מכוח חוק. לא יעלה על הדעת שנבחר ציבור, לא כל שכן שר ממונה, יאיים להדיח עובד ציבור מתפקידו אך מהטעם שהוא מבצע תפקידו כחוק למיטב שיפוטו המקצועי ותוך שהוא מתבסס על חוות דעת משפטיות מהיועץ המשפטי לממשלה. נראה כי שר התקשורת, ושיקוליו עימו, מנסה להלך אימים על מרשתנו, תוך נקיטת לשון בוטה ובלתי ראויה ושימוש באיום להדיחה, כאשר אין לו כל בסיס חוקי לעשות כן".

   

   

  ולא רק לשון בוטה ואיומים בהדחה מופיעים בתלונה נגד קרא. "דבריו של השר גובלים בהסתה פרועה ומסוכנת שמקומה לא יכירנו במשטר דמוקרטי, במיוחד כאשר על הפרק שיקוליו המקצועיים של הרגולטור מול שיקוליו של גורם פוליטי המהווה מושא הסיקור של הגוף המפוקח", כתבו עורכי דינה. "איומי השר להדיח את שומר הסף מהווים פגיעה קשה במינהל התקין ובשלטון החוק כשכל חטאם הוא שהעזו לבצע את תפקידם נאמנה. מעשי השר אינם ראויים במישור הנורמטיבי, ויש להבהיר לו שמדובר במעשים פסולים וכי עליו לחדול מהם לאלתר. קיים חשש ממשי כי מעשי השר ודבריו גלשו לתחום הפלילי".

   

  חוששת מפגיעה במשפחתה

   

  בן חי שגב אינה מהדמויות המוכרות בציבור אף שבשוק התקשורת היא מוכרת היטב זה שנים ארוכות. עיקר פעילותה מתבצעת מאחורי הקלעים. לפתע הפכה לשם שגור ברשתות החברתיות, שגורף שלל תגובות נאצה; הרבה מזה הודות לשר קרא, שהעלה את הסרטון מהישיבה בכנסת שבה הבטיח לפטר אותה.

   

  "יפעת בן חי שגב כלבת (כך במקור) מהלכת אימים על ערוץ 20 הפועלת מתוך הקרן החדשה לחורבן ישראל שדולת הנשים הכלבות שמטילה קנסות על ערוץ 20", כתב אחד הגולשים, "השר קרא למה לא מפטר את החלאה הבוגדנית הזו. פשוט לשלוח אותו הביתה". אחר הוסיף: "יפעת בן חי שגב היא חלק מקבוצה אנרכיסטית שמומנה וממומנת ע"י הקרן החדשה לישראל בכסף של שונאי ישראל. היא עצמה עם תפיסת עולם אנרכיסטית... עם שנאה עמוקה לימין, לתושבי ההתנחלויות, לאשכנזים ולגברים בכלל. אישה מסוכנת שמקומה ממש לא בהגה השלטון". ותגובה נוספת חתמה: "לא פלא שהיא אויב העם, נתפלל שתיעלם מעם ישראל, אמן". ברשתות גם עלתה תמונתה של בן חי שגב עם הכותרת "שטן".

   

   

  כל ההתבטאויות הללו מופיעות בתלונה שהגישה בן חי שגב נגד השר קרא; במקום לשמור על תרבות דיון או לפחות להימנע מהסתה, השר אפילו טרח ועשה לייק לחלק מהתגובות, למשל לגולשים שכתבו: "איוב קרא שכל השמאלנים יהיו עליך כפרה ויאכלו חרא", וגם "שתלך לעזאזל המועצה לכבלים ולוויין".

   

  "קיים חשש ממשי כי מאן דהוא יושפע מדברי הסתה אלה ויפגע פגיעה אלימה בבן חי שגב", כתבו עורכי דינה ליועמ"ש. "דמה הותר ברשתות החברתיות והכל כאשר השר מלבה את ההסתה הפרועה, בין היתר בסימון לייק לטוקבקים".

   

  ההתבטאויות הקשות לגבי בן חי שגב לא עוברות לידה. מכריה מספרים כי היא חוששת לפגיעה בה, במשפחתה ובילדיה כתוצאה מההסתה. "היא עוברת תקופה קשה, חשה מותקפת ומאוימת ברמה האישית", הם אומרים, "אבל היא לא מתכוונת להתכופף בפני האיומים ונחושה להמשיך ולמלא את תפקידה במקצועיות וביושר. הניסיון להרוויח הון פוליטי על הגב שלה מגוחך. כשהייתה משוכנעת שערוץ 20 הגיש את ההצעה הטובה ביותר במכרז ערוץ הכנסת, זכתה לגינויים על זה שהיא מחפשת את התפקיד הבא שלה. ומה עכשיו? היא שמאלנית עוכרת ישראל. מדובר באישה שלא רואה ממטר, מקצועית, ישרה וחזקה. אף אחד לא יכופף אותה".

   

  בתלונתה של בן חי שגב ליועמ"ש, טוענת הרגולטורית כי שמה הוכתם. "אין מזור לפגיעה בנציגת ציבור שבנתה את שמה הטוב בעמל של 20 שנה של עבודה מקצועית. בימים אלו שמה נמרח בזפת ובנוצות בפרסומים מכפישים שיפציעו בכל עת שמאן דהוא יקליד את שמה במנוע חיפוש כלשהו", כותבים עורכי דינה. "יודגש כי מרשתנו מונעת כל ניסיון נואל להשפיע באופן בלתי ראוי על החלטותיה, ומשמשת לא אחת מחסום אחרון המונע קבלת החלטות משיקולים זרים. לאור ההתפתחויות האחרונות ודברי ההסתה הקשים, עולה חשש ממשי לשלומה ולשלום משפחתה".

   

  בתלונתה דורשת בן חי שגב מהיועץ המשפטי לממשלה "להתריע בפני השר שיימנע מכל מעשה שיש בו התערבות שאינה כדין בהחלטות המועצה או ניסיון להשפעה בלתי חוקית עליה, וכן להורות על פתיחה בחקירה פלילית נגד כותבי הפוסטים המסיתים ולהורות לשר להימנע מליבוי אותה הסתה".

   

  אגב, כרגע נראה שקרא והפוליטיקאים הנוספים שפועלים למען הערוץ מצאו דרך לעקוף את הוראות החוק. השבוע עברה בכנסת בקריאה ראשונה הצעת החוק של ח"כ שרן השכל (הליכוד), שהופכת את ערוץ היהדות והמורשת לערוץ רגיל, שיוכל לשדר אקטואליה וחדשות ויפעל תחת הרשות השנייה ולא תחת מועצת הכבלים והלוויין, כלומר מחוץ לתחום שיפוטה של בן חי שגב.

   

  הצעת החוק אמנם חלה על כל הערוצים היעודיים, כמו למשל ערוץ 24 וערוץ 9, אבל ברור עבור מי נועדה. משרד המשפטים מסתייג מההצעה, אבל כמו שזה נראה כרגע, היוזמים יקבלו את שלהם. כי מה שוות החדשות אם אי־אפשר לשלוט בהן?

   

  מגיבוי לחוסר אמון

   

  מלשכת השר איוב קרא נמסר בתגובה: "ד"ר יפעת בן חי שגב קיבלה מלכתחילה גיבוי מלא משר התקשורת כיו"ר מועצת הכבלים והלוויין. אחרי כמה חודשים התברר לשר כי חי שגב לא מצליחה להגן על המועצה שהיא עומדת בראשה, כשהיועץ המשפטי לממשלה אמר דברים קשים על המועצה וסירב להגן על החלטת המועצה בעניין זכיית ערוץ 20 להפעלת ערוץ הכנסת, ובכך גרמה לשר לחוסר אמון רב בביצוע תפקידה. נראה לכאורה שגברת בן חי שגב פעלה מתוך אינטרס אישי, בדרך לא ראויה ובחוסר תום לב. תמוה בעיניו של השר שיושבת הראש מפיצה דברי הבל ומתארת מציאות שלא התרחשה. הרי המנכ"ל בפועל נכח במרבית הפגישות בינה לבין השר, ויאשר שמעולם השר לא איים עליה או הציע לה תפקיד בכיר יותר. אכן, השר הביע אי־שביעות רצון מהתנהלותה של מועצת הכבלים והלוויין - וזו כמובן ביקורת לגיטימית ומותרת. השר מצר על כך שד"ר חי שגב מנסה לתפוס כותרות על חשבון שר תקשורת שיצא ל'מהפכת קרא' והעז להילחם נגד סתימת פיות ורגולציה מכבידה, ובעד תחרות הוגנת וחופש הביטוי".

   

  מערוץ 20 נמסר: "מיום עלייתו של הערוץ הוא משדר שידורי מורשת מותאמים לכלל האוכלוסייה ומעניק לצופיו לוח שידורים מגוון, איכותי ומותאם. צר לנו שהמועצה נכנעת ללחצים של גופי תקשורת וארגונים פוליטיים כדי לפגוע בערוץ באמצעות אכיפה דווקנית וסלקטיבית, תוך פרשנות מנותקת מהמציאות של המושג 'מורשת'. חמורה מכך, היא העובדה שמועצה ציבורית מקבלת החלטות ומצהירה הצהרות בנושאים שנידונים עדין בבג"ץ, ובכך נוטלת לעצמה סמכות לא לה. המדיניות הזו היא שהביאה לצערנו להחלטה על סגירת ערוץ ופיטורי כמאה עובדים. מצער מאוד שהמועצה מנסה לטרפד גם את הליך החקיקה שמובילות יחד הקואליציה והאופוזיציה, ונועד להציל את הערוצים הייעודיים מקריסה".

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

  אחת התגובות בפייסבוק שזכו ל"לייק" של השר קרא
  אחת התגובות בפייסבוק שזכו ל"לייק" של השר קרא

   


  פרסום ראשון: 11.01.18 , 21:01
  yed660100