ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  בארץ ישראל קם העם היהודי. המגילה שנחתמה על־ידי הנכדים והנינים
  חדשות • 15.01.2018
  על החתום: הדור הבא
  כשניניו של משה שרת פגשו את ניניו של זרח ורהפטיג • הצאצאים של 37 האישים שחתמו על מגילת העצמאות ב־1948 נפגשו אתמול בכנסת ושיחזרו את טקס החתימה • רבותיי, ההיסטוריה חוזרת
  עמיחי אתאלי ואיריס ליפשיץ קליגר

  כמעט 70 שנה אחרי טקס החתימה המקורי, הגיעו אתמול לכנסת ילדיהם, נכדיהם וניניהם של חותמי מגילת העצמאות ושיחזרו את הרגע ההיסטורי.

   

  עשרות הצאצאים הנרגשים של 37 האישים שחתמו על מגילת העצמאות ב־14 במאי 1948 הכריזו על "הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל" וחתמו על המגילה, בדיוק כמו החותמים המקוריים. אבל בניגוד ל־48', אז הכריז דוד בן־גוריון על הקמת המדינה, הפעם מדובר באירוע ההשקה של הקונגרס הישראלי הראשון ליהדות ודמוקרטיה שיתקיים בירושלים בחודש הבא. בקונגרס, שהוא פרי יוזמה של אנשי העסקים חיים טייב ויוסף ז'רז'בסקי, יקחו חלק בין היתר נשיא המדינה ראובן ריבלין, הסנאטור האמריקאי ג'ו ליברמן ושורה ארוכה של אנשי עסקים, אקדמיה ומשפט.

   

  לפיכך נתכנסנו. הצאצאים של חותמי מגילת העצמאות, אתמול בכנסת | צילומים: אוהד צויגנברג
  לפיכך נתכנסנו. הצאצאים של חותמי מגילת העצמאות, אתמול בכנסת | צילומים: אוהד צויגנברג

   

  בין כ־60 הצאצאים ששיחזרו אתמול את החתימה על מגילת העצמאות היו נכדתו וניניו של ראש הממשלה לשעבר משה שרת; נכדותיו, ניניו ואלמנת בנו של עורך "ידיעות אחרונות" לשעבר ד"ר הרצל רוזנבלום־ורדי; נכדיו, ניניו ואלמנת בנו של שר המשטרה הראשון בכור שלום שטרית; נכדיו וניניו של השר לשעבר זרח ורהפטיג; נכדותיו של אליהו דובקין, שהיה ממנהיגי תנועת העבודה; נינה של הרב זאב גולד, ממנהיגי תנועת המזרחי; בנו של מרדכי שטנר, שהיה חבר במועצת העם הזמנית; נכדותיו ונינו של הרב קלמן כהנא, ממנהיגי פועלי אגודת ישראל; נין של שר הדתות הראשון הרב יהודה לייב פישמן מימון; נכדותיו של יו"ר הכנסת לשעבר נחום ניר; בנו, נכדתו ונינו של סעדיה כובשי, ממנהיגי עולי תימן; נינתו של מאיר דוד לוינשטיין, שהיה ממנהיגי אגודת ישראל; ונכדיו וניניו של מנהיג הציונות הדתית והשר לשעבר חיים משה שפירא.

   

  בחתימת ידנו. הדור הצעיר חותם
  בחתימת ידנו. הדור הצעיר חותם

   

  ניצן כהנא, נכדתו של צעיר החותמים על מגילת העצמאות, הרב קלמן כהנא, שהיה אז בן 36, סיפרה אתמול: "כל הזמן אני מגלה עוד ועוד רבדים בסיפור ובאישיות של סבא שלי וזה גורם לי רק להיות יותר ויותר גאה בו. אבא שלי הוא הילד הראשון של הכנסת. הוא נולד בזמן שסבא שלי נאם במליאה. תוך כדי הנאום הכניסו לו פתק שנולד לו בן. מאחר שאנחנו ממש חיים את כל האירועים האלה, אירוע החתימה היום היה מאוד מרגש עבורנו".

   

   

  ואילו נועה גפן, נכדתו של אליהו דובקין, שעובדת במועצה לשימור אתרי מורשת, אמרה: "מאוד חשוב לי הנושא של המורשת וההיסטוריה שלנו וזו בהחלט הייתה עוד הזדמנות נהדרת להבליט את פועלם של אנשי הדור הקודם".