ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 15.01.2018
  השקרים של המתון מהמוקטעה
  בן-דרור ימיני

  הוא המנהיג המתון ביותר שהפלסטינים יכולים לבחור. וזו גם הטרגדיה שלהם.

   

  הוא אמר אתמול, המתון הידוע, שהוא לא יחזור על 48' ו-67'. משום שהטעויות של אז הובילו לטרגדיה הפלסטינית. הנכבה. אבל הוא חוזר בדיוק על אותן טעויות. עוד הזיות. עוד אשליות. עוד סרבנות. בישראל יש מחלוקת האם הבעיה היא 48' או 67'. אבו–מאזן מבהיר שהבעיה היא 1917. כלומר, הצהרת בלפור, שלפיה ליהודים יש זכות לבית לאומי. יש ויכוח האם יש קו מפריד בין אנטי–ציונות לאנטישמיות. אבו–מאזן הבהיר שאין קו כזה. שתי האידיאולוגיות מבוססות על שקרים. קצת מביך להפריך את ההבלים שהמתון מהמוקטעה הפריח אתמול. אבל נדמה שאין מנוס, משום שכל שקר שחוזרים עליו אלף פעמים במערכה הראשונה, מגיע לספרי הלימוד ולקמפוסים במערכה השלישית. ההכשר עובר דרך הטענה שמדובר ב"נרטיב פלסטיני". היו הרבה שקרים בנאום של אתמול. אבל נדמה ששלושה מהם ראויים להפרכה.

   

  ראשית, לדידו של אבו–מאזן, הצהרת בלפור היא פרויקט קולוניאליסטי. ההפך הוא הנכון. הצהרת בלפור ניתנה במסגרת ההכרה ההולכת וגוברת בזכות ההגדרה העצמית, שהיא עצמה הייתה פועל יוצא של מאבק אנטי–אימפריאליסטי שהוביל להתפרקות האימפריות ולהקמת מדינות לאום. היהודים, שחיו תחת אימפריות רבות, קיבלו את זכות ההגדרה העצמית יחד עם עמים אחרים. כך הציונות היא תנועת שחרור אנטי-אימפריאליסטית. הציונות לא באה לנשל אף אחד, והנכבה עצמה תוצר של הסרבנות הערבית. ובכל מקרה, עשרות מיליונים עברו את החוויה של עקירה וגירוש וחילופי אוכלוסיות במסגרת הקמת מדינות לאום. וזה כולל ערבים ויהודים.

   

  שנית, אבו-מאזן יצר את הרושם שתוכנית השלום שהציע לו אולמרט כללה 40 שנות ישיבה ישראלית על הירדן, וזו הסיבה שהוא סירב. ובכן, בראיון לג'קסון דיהל מה"וושינגטון פוסט" הבהיר אבו–מאזן, בזמן אמת, שהוא סירב לתוכנית בגלל שהיא לא העניקה לו זכות שיבה בקנה מידה רחב. זו גם הייתה התגובה המידית שלו לקונדוליסה רייס, שהעבירה לו את עיקרי התוכנית שעות לאחר ששמעה עליה מאולמרט. אבל הנה, אתמול זכינו לגרסהש חדשה, שאין בה שמץ של אמת.

   

  שלישית, לפי אבו-מאזן, "האירופים רצו להביא את היהודים מאירופה לכאן כדי לשמור על האינטרסים של האירופים באזור. הם ביקשו מהולנד, שהיה לה הצי הגדול בעולם, להעביר את היהודים". אבו–מאזן מתעלה על עצמו. הולנד? מתי היא בדיוק העבירה המוני יהודים? הרי היא נכבשה על ידי הנאצים, והמופתי, חאג' אמין אל-חוסייני, הגיבור של אבו–מאזן, שיתף פעולה עם שליטי אירופה של אותם ימים, כלומר הנאצים, כדי להרחיב את מפעל השמדת היהודים גם לרחבי העולם הערבי ופלסטינה. אז מה הוא מבלבל את המוח?

   

  הנאום של אבו–מאזן הוא בעיקר מתנה לאותו חלק בימין הישראלי שרוצה מדינה אחת גדולה. המנהיג המתון מבהיר שאין על מה לדבר. הוא מסרב להכיר בזכות ההגדרה העצמית ליהודים. הוא לא פרטנר. הוא שקוע בהזיות, באשליות ובשקרים. ואולי זו לא כל כך הזיה אלא מזימה. הרי הוא רוצה להוביל אותנו למסלול של מדינה אחת גדולה. זה בדיוק מה שרוצים שונאי ישראל. זה מה שרוצה הקואליציה של החמאס, ה–BDS ואיראן. כך שאסור לזלזל בדברי ההבל שאבו–מאזן משמיע. משום שאם לא ניזהר, הנאום ההזוי עלול להפוך לעוד ציון דרך בדרך להגשמת המטרה.