שבת 20 ביולי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אפי נוה | צילום: שאול גולן
  חדשות • 04.02.2018
  פוליטיקה נוסח לשכת עורכי הדין
  מאות מחברי הלשכה שבראשה עומד אפי נוה התפקדו למפלגת הבית היהודי שמטעמה מכהנת שרת המשפטים איילת שקד • "יש לי יחסים מצוינים עם שקד", אומר נוה, "אבל אין לנו מעורבות בהתפקדות לבית היהודי או למפלגות אחרות" • בלשכה מודים: אנו מעודדים את עורכי הדין להתפקד למפלגות שבהן נערכים פריימריז
  יובל קרני

  האם היחסים המצוינים השוררים בין שרת המשפטים איילת שקד ליו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה משפיעים גם על ההתפקדות למפלגת הבית היהודי?

   

  במפלגה מדברים על תופעה יוצאת דופן: מאות חברי לשכת עורכי הדין התפקדו לבית היהודי במטרה להשתתף בפריימריז של המפלגה ואף להכניס מועמד של לשכת עורכי הדין לרשימת הבית היהודי לכנסת. מערכת היחסים בין לשכת עורכי הדין לשרת המשפטים איילת שקד היא רחבה אפילו יותר: עו"ד יצחק נטוביץ, המשנה ליו"ר לשכת עורכי הדין ויו"ר ועדת משפט עברי, הוא פעיל מרכזי בבית היהודי ועומד בין היתר מאחורי מפקד החברים בלשכת עורכי הדין למפלגת הבית היהודי.

   

  גורמים בבית היהודי טוענים כי במפלגה מעריכים את מספר המתפקדים של לשכת עורכי הדין בין כמה מאות לאלף חברים. מספר המתפקדים הכולל של הבית היהודי הוא כ־30 אלף.

   

  "יש השפעה הולכת וגוברת של לשכת עורכי הדין על הבית היהודי", טוען גורם במפלגה. "הם מזמינים את אנשי הבית היהודי לכנסים שלהם ואנחנו מגיעים. יש להם השפעה גדולה מאוד אצלנו, כי הם מפעילים לא רק לוביסטים אלא גם מצרפים מתפקדים לשורות המפלגה. זה ידוע שיש להם כוח אדיר אצלנו". לדברי הגורם, השרים, הח"כים ומועמדים ברשימה מתייחסים למפקד של חברים בלשכת עורכי הדין ברצינות גדולה מאחר שהם הופכים לכוח משמעותי במפלגה. "ברגע שהם מאורגנים ומצליחים להגיע לאלף איש במפקד, כבר אי־אפשר לזלזל בכוח הזה. זה כוח מבוקש לדילים בפריימריז בניגוד למצביעים החופשיים".

   

  יו"ר לשכת עורכי הדין אפי נוה מסר בתגובה כי הלשכה מעודדת את עורכי הדין להתפקד לכל מפלגה שבה נערכים פריימריז. "לשכת עורכי הדין מונה כ־70 אלף חברים והיא יכולה וצריכה להיות גורם בעל השפעה על השיח הדמוקרטי במדינה", אומר נוה. "אין שום סיבה שלא לעודד חברי לשכה להתפקד לכל מפלגה שבה מתקיימים פריימריז חופשיים ופתוחים, כל אחד על פי אמונתו והשקפתו הפוליטית. לא בכדי כ־30% מחברי הכנסת הם עורכי דין בהשכלתם ובמקצועם".

   

  נוה טען כי לשכת עורכי הדין אינה מזוהה פוליטית: "חשוב להדגיש שהלשכה עצמה אינה מזוהה פוליטית, אין לה אג'נדה פוליטית והיא אינה מקצה משאבים או מארגנת מפקד, וכל חבר לשכה שחפץ בכך מתפקד על דעתו ובאופן עצמאי על פי השקפתו ואמונתו הפוליטית האישית. זה יכול להיות לליכוד, למחנה הציוני, לבית היהודי או למרצ שבהן יש תהליך דמוקרטי של התפקדות".

   

  נוה הכחיש כי החברות הקרובה עם שרת המשפטים שקד משפיעה גם על המפקד של הבית היהודי: "באופן אישי יש לי יחסים מצוינים עם שרת המשפטים איילת שקד ואני חושב שהיא שרת המשפטים הטובה ביותר שהייתה כאן בעשור האחרון, אבל חשוב להדגיש שאין שום מעורבות של הלשכה בהתפקדות לבית היהודי או למפלגות אחרות".

   

  שרת המשפטים שקד בחרה שלא להתייחס לנושא.