שישי 03 באפריל 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  עו"ד קרן זרקו-זמיר | צילום: טל ניסים
  ממון • 05.02.2018
  הנשיא שיחרר מהכלא אדם שלא הגיש דוח מע"מ
  מאת ליטל דוברוביצקי

  נשיא המדינה ראובן ריבלין המיר לאחרונה עונש מאסר בפועל שהוטל על אזרח שנקלע לבעיות כלכליות והורשע באי־הגשת דוחות מע"מ במועד לשישה חודשי עבודות שירות. המשמעות – האזרח לא יצטרך לרצות עונש מאסר מאחורי סורג ובריח.

   

  מדובר בקבלן עבודות פיתוח שנקלע לקשיים כלכליים חמורים מאחר שלקוחות לא שילמו לו תמורת עבודתו, ולכן טען כי לא הגיש את הדוחות. ב־2012 הוגש נגד הקבלן כתב האישום בתיק הראשון בגין אי־הגשת דוחות מס במועד. במשפט טען כי מדובר בעבירה טכנית של אי תשלום המע"מ במועד ולא עבירה מהותית – כלומר לא עומדת מאחוריה כוונה פלילית להתחמק מתשלום מס וכי הדבר נבע מקשיים כלכליים. העונש הקבוע בחוק עומד על שנת מאסר. בית המשפט התחשב בנסיבות והטיל על הקבלן עונש מאסר על תנאי של שבעה חודשים.

   

  כשהקבלן שוב איחר בהגשה של כמה דוחות מע"מ ב־2014, פחות משלוש שנים לאחר ההרשעה בתיק הראשון – המדינה שוב העמידה אותו לדין, וב־2015 הוגש נגדו כתב אישום מתוקן שכלל עוד עבירות של אי הגשת דוח. הקבלן הודה ופעל לתשלום החובות. מכיוון שביצע יותר מעבירה אחת לא הייתה לביהמ"ש ברירה אלא להפעיל את שבעת חודשי המאסר על תנאי ולשלוח אותו למאסר. עם זאת, השופט ציין כי העונש שהיה חייב לפסוק אינו צודק וכתב בפסק הדין: "חרף העובדה כי הלכה למעשה הביא הנאשם תוצאה זו על עצמו, איני משוכנע כי זו תוצאה צודקת", והוסיף, "תוצאה זו אינה צודקת בעיניי בנסיבות העניין, ולא ראיתי כיצד הפתרון לכך יכול להימצא בגזירת הדין".

   

  באמצעות עו"ד קרן זרקו־זמיר, המתמחה במיסוי פלילי, הגיש הקבלן בקשת חנינה לנשיא כדי לקצר את העונש. הנשיא נענה לפני כמה חודשים לבקשה והמיר את עונש המאסר לשישה חודשי עבודות שירות.

   

  עו"ד זרקו־זמיר: "לאחר מאבק עיקש שניהלנו בעונש בלתי מידתי שהוטל על אדם שטעה, אך לא ביצע פשע מהותי, אני שמחה ומודה לנשיא על כך שקיבל את בקשתנו".

   


  פרסום ראשון: 05.02.18 , 20:21