שבת 18 באוגוסט 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מטבחון
  המוסף לשבת • 08.02.2018
  המלבין של פולין
  היחצ"ן היהודי השנוי במחלוקת ג'וני דניאלס מנסה לסייע לפולנים להוריד את הלהבות סביב חוק השואה, בין היתר באמצעות הטסת קבוצת עיתונאים לראיונות מוזמנים עם ראש הממשלה
  איתמר אייכנר

  "יש יהודים שמאלנים שמפיקים תועלת מהשואה", כך אמר בחודש אוקטובר האחרון איש יחסי הציבור ג'וני דניאלס בראיון לערוץ הטלוויזיה הממלכתית בפולין TVP. כאשר נשאל מדוע לפולין יש תדמית שלילית בעולם השיב בלי למצמץ: "התקשורת היהודית השמאלנית ממשיכה לתקוף את פולין והיא תמשיך להציג את פולין כמדינה גזענית. הם מרוויחים מלעשות את זה. זה עוזר להם לקבל רכוש מפולין. הקהילה היהודית קיבלה הרבה מאוד כסף על הרכוש היהודי. פולין צריכה להיות כנה, להתייצב ולהגיד: תתרחקו".

   

  דניאלס (32) הוא איש יחסי ציבור ישראלי־בריטי שחי ועובד בפולין בשנים האחרונות, ומקורב לממשלת פולין האולטרה ימנית. השבוע ניסה לסייע לה להתמודד עם נזקי המשבר הדיפלומטי החריף עם ישראל שגרם חוק השואה השנוי במחלוקת. דניאלס שמקורב אישית לראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי, היה גם בין אלה שסייעו ללשכת רה"מ לבחור את קבוצת העיתונאים הישראלית אשר הוטסה השבוע לפולין, במימון ממשלת פולין, כדי לפגוש את מורבייצקי ולהעביר את המסרים שלו לציבור בישראל.

   

  הוא גם הופיע בתמונה המשותפת של מורבייצקי עם הכתבים הישראלים. הוא אמנם איש יחסי הציבור של חברת התעופה "לוט" שנמצאת בבעלות ממשלתית פולנית, אך הוא מדגיש כי אינו מקבל שכר על הייעוץ התקשורתי שהעניק במהלך המשבר הזה. לדבריו, הוא פועל כישראלי ויהודי גאה לנסות לגשר בין המדינות ולהרגיע את המשבר.

   

  הוא יליד אנגליה שגדל כיהודי דתי. בגיל 18 עלה לארץ והתנדב לשירות בצנחנים. לאחר מכן עבד בכנסת כיועץ הפרלמנטרי של ח"כ דני דנון. לקראת מערכת הבחירות של שנת 2013 הצליח לארגן לרה"מ נתניהו את סרטוני הברכה מאיש העסקים דאז דונלד טראמפ והשחקן צ'אק נוריס – אשר כיכבו בקמפיין של נתניהו.

   

  דניאלס עומד גם בראש עמותת "ממעמקים" להנצחת השואה והיה בין אלה שהביאו בשנת 2014 לאושוויץ מטוס מיוחד עם 60 חברי כנסת ועוד 250 מוזמנים לרגל יום השואה הבינלאומי. העמותה גם פועלת לתעד את סיפוריהם של חסידי אומות עולם שהצילו יהודים בשואה, וסייעה להחזיר מעל 100 אלף מצבות של יהודים שהוצאו מבתי הקברות ונעשה בהן שימוש כחומרי בנייה וריצוף כבישים.

   

  העמותה שלו הייתה זו גם שהזמינה את שר החינוך נפתלי בנט לפולין, לדיאלוג עם שר החינוך הפולני על סערת חוק השואה. ואולם, לאחר שבנט פירסם הודעה שבה אמר כי לעם הפולני הייתה מעורבות מוכחת ברצח יהודים בשואה, דניאלס הודיע לבנט שיהיה נכון לדחות את ביקורו בכמה שבועות. זמן קצר לאחר מכן ממשלת פולין הודיעה שביקורו של בנט מבוטל, מה שרק העצים את המשבר הדיפלומטי בין המדינות. "בסך הכל ניסיתי לעשות טוב ונגררתי לברדק של החיים", אמר דניאלס למקורביו. "אני אישית נגד החוק. רציתי ששני הצדדים ידברו ביניהם כי האמנתי שאפשר להגיע לפתרון".

   

  הוא מרבה לארגן ביקורים של פוליטיקאים ישראלים בפולין ובין היתר הזמין את השר איוב קרא וח"כ חיליק בר. על הביקור האחרון שלהם בנובמבר האחרון נמתחה ביקורת חריפה בפולין ובישראל לאחר שהשתתפו בטקס הוקרה לפולנים שהצילו יהודים בשואה, שאותו אירגן הכומר טדאוש רידז'יק — אשר תחנת הרדיו שלו נחשבת לאחד מסמלי האנטישמיות המובהקים בפולין. בעבר אף הביא דניאלס את ח"כ אורן חזן לפולין והפגיש אותו עם רידז'יק.

   

  דניאלס אירח את קרא ובר לקבלת שבת בביתו יחד עם מורבייצקי, שהיה אז שר האוצר של פולין. בחשבון הפייסבוק של קרא מופיע סרטון מאותו אירוע שבו קרא מברך את הנוכחים ומספר שהוא מנהל מגעים לחתימה על הסכם בין ישראל לפולין שיאפשר לישראלים לשוחח בטלפון הנייד שלהם כשהם בפולין מבלי לרכוש חבילה. קרא פנה לדניאלס לעיני כל הנוכחים והתרברב: "ג'וני, זה בשבילך, בגלל שאתה ראש הממשלה כאן, ג'וני הוא הכתובת, הצד שלי כאן".

   

  דניאלס טען לאחר מכן שאין לו שום קשר לעסקה אך הודה שקרא ביקש ממנו לאחר מכן לסייע במציאת אנשי קשר בממשלת פולין, והעניין ירד מהפרק.

   

  בקהילה היהודית בפולין ובארגונים יהודיים בעולם יש ביקורת חריפה נגד דניאלס והוא מכונה בגנאי "יהודי חצר", כמי ששם לו למטרה "להלבין" את ממשלת הימין הקיצוני וההיסטוריה הבעייתית של פולין. אחד מיריביו הגדולים של דניאלס הוא הרב הראשי של פולין מיכאל שודריך. הוא אמר עליו בראיון לשבועון היהודי "פורוורד" את הדברים הבאים: "יש אומרים שהוא עוסק במקצוע העתיק בעולם. הוא הפך לתומך של הימין הקיצוני. זאת פוליטיזציה של השואה, שזה הדבר המסוכן ביותר במה שהוא עושה".

   

  מנהיגים יהודים מאשימים את דניאלס בעצימת עין מול העלייה באנטישמיות בפולין. קולט אביטל, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, שיגרה לח"כ חיליק בר מכתב שבו הזהירה אותו שלא להצטרף לאירוע של הכומר רידז'יק, וטענה שדניאלס גורם נזק למאבק של היהודים מול ממשלת פולין בתחום החזרת הרכוש. ואכן על פי הראיונות שלו, דניאלס חושב שפולין לא צריכה להשיב את הרכוש ליהודים.

   

  עם זאת, השבוע הוא מודה שהדברים שאמר בראיון לטלוויזיה הממלכתית, לפיהם "יש יהודים שמאלנים שמפיקים תועלת מהשואה", היו טעות ולא היו צריכים להיאמר. בתקשורת הפולנית נטען שלעמותה של דניאלס נותר חוב כספי למוזיאון אושוויץ לאחר אירוע הבאת משלחת הכנסת בשנת 2014. דניאלס מאשר שיש מחלוקת משפטית בינו לבין מוזיאון אושוויץ על חוב, בגין הכשרת שטח להצבת אוהל האירועים שבו התארחו חברי הכנסת.

   

   

  במקביל, גם בכנסת ישראל טוענים שיש לו חוב פתוח.

   

  דניאלס טוען שגייס מיליון דולר לצורך הזמנת הח"כים לאושוויץ וכי לאחר מכן הכנסת העבירה לו דרישה הזויה לשלם לה 3,200 דולר בגין מושב במטוס. לטענתו, לאחר שהסביר שזה לא אחריותו, מנכ"ל הכנסת לשעבר רונן פלוט אמר לו שהחוב בוטל. גורמים בכנסת הציגו אתמול גרסה שונה וטענו כי החוב על סך 3,200 דולר לא נמחק, ומצפים שדניאלס ישלם אותו.

   

  דניאלס מסר בתגובה לדברים: "בפולין יש ארגונים יהודיים שפועלים כבר עשרות שנים אבל לא הצליחו לקדם אפילו חלק קטן ממה שעשינו בשנה אחת. אני לא מתנצל על כך שהצלחתי בזכות הקשרים שלי לעזור לניצולי שואה, חסידי אומות עולם ובמלחמה באנטישמיות ברחבי העולם. אני מתכוון להמשיך לקדם את הנושאים הללו מול ממשלת פולין וממשלת ישראל בכל הכוח".

   


  פרסום ראשון: 08.02.18 , 20:18