שלישי 19 בפברואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יוסי יהושוע
  חדשות • 11.02.2018
  ההישג, המחיר והלקח
  חיל האוויר זיהה כלי טיס מתקדם בדרכו לישראל, יירט אותו כשעבר את הגבול, והגיב בירי שחיסל את קרון השיגור, מטרות איראניות בתוך סוריה ומערכות הגנה אווירית מטוסי חיל האוויר שיצאו למשימת התגובה נתקלו באש נ"מ חסרת תקדים מהצד הסורי • טיל שחדר לשטח ישראל פגע במטוס אף־16 איי, הטייסים נאלצו לנטוש אותו ונפצעו זאת הייתה טעימה ממלחמת הצפון הבאה • כדי למנוע אותה, או לפחות לעכב את בואה, יש לחזק את יכולת ההרתעה של ישראל ולפעול לכך שההסדר שיתקבל בסוריה יתחשב גם בנו
  יוסי יהושוע

  נתחיל מקצת פרופורציות: כן, דווקא אחרי יום לחימה כזה, עם חלקים מוצלחים יותר ומוצלחים פחות, כדאי להבין שכל מה שראינו ביממה האחרונה הוא אפילו לא חצי יום לחימה במלחמת הצפון הבאה, שתכלול עשרות רבות של כלי טיס, מערך הגנה צפוף ואלף רקטות ביום.

   

  יום הלחימה הגלוי הראשון בין ישראל לאיראן התרחש אתמול בשמי הצפון. לא פחות. מה שהיה חשאי עד היום והתקיים באמצעות שליחים שחומשו, מחיזבאללה ועד סוריה, הפך אתמול לקרב של ממש: איראן שולחת כלי טיס מתקדם שלה לתוך שטח ישראל. בין אם משימתו הייתה צילום ובין אם תקיפה, הוא חדר ארצה והופל. צה"ל תקף בתגובה יעדים איראניים משמעותיים על אדמת סוריה.

   

  המשוואה של מל"ט איראני מיורט מול מטוס קרב של חיל האוויר שהופל רעה מאוד להרתעה הישראלית. מטוס סופה מתקדם עם טייסים מנוסים לא אמור ליפול בשטח ישראל מטיל נ"מ סורי, והנושא הזה בוודאי יתוחקר. אבל יש ביום הקרב הזה כמה חלקים מוצלחים מאוד. אי־אפשר להוציא מכלל אפשרות שמדובר במארב מתוכנן היטב של משמרות המהפכה האיראניים. כשהם מוציאים מבצע מיוחד שכזה ומשגרים כלי טיס לתוך ישראל, הם נערכים לא רק להפלתו, אלא גם לתקיפה של הקרון על ידי חיל האוויר. לכן הם הגיבו מיד באש נ"מ חזקה, שכמוה לא נורתה עד היום על ידי הסורים, והצליחו לפגוע במטוס אחד — שבסוף גם נפל. וכאן מתחיל קרב אחר, הקרב על התודעה: מי ניצח בסיבוב הלחימה שמשמעותי כמוהו לא היה בזירה הסורית מאז מלחמת לבנון הראשונה. לחיל האוויר הישראלי הייתה הצלחה משמעותית במוכנות לכלי הטיס, במעקב אחריו ובהפלתו בתוך שטח ישראל כדי להוכיח שהוא איראני. הצלחה הייתה גם בשלב השני: תקיפה כירורגית ומדויקת של קרון השיגור בשדה התעופה T4 בתדמור, תקיפה של 12 יעדים איראניים איכותיים בתוך סוריה ושל מערכות הגנה אווירית. אבל בסוף מה שייזכר זו ההפלה של מטוס הסופה אף־16 איי בשטח ישראל. בקרב התודעתי, סרטון הצניחה של הטייסים ייצרב יותר מסרטון הפגיעה במל"ט או הפגיעה בקרון השיגור. חיל האוויר פועל כבר שש שנים במרחב סוריה־לבנון, ובשנתיים האחרונות תחת מגבלות של מערכות הגנה מתקדמות שקיבלו הסורים מהרוסים. מערכת כזו, SA-5, היא אחת מאלה שפעלה אתמול נגד מטוסינו. קשה למצוא עוד חיל אוויר שהיה מצליח לפעול בתנאים אלה ולהביא תוצאות מרשימות. הנזק שנגרם למערך ההגנה האווירי של סוריה הוא משמעותי. ישראל הייתה מוכנה, ובמהירות סגרה מעגל וחשבון. חיזבאללה, מצידו, התייחס אתמול לאירוע והגדיר אותו "שלב אסטרטגי חדש, שישים קץ לניצול השמיים והאדמה בסוריה. המשוואות הישנות בוטלו", לשון ההודעה. ומכאן המבחן לקראת מלחמת הצפון הבאה. במלחמה הבאה ישגר חיזבאללה עשרות כלי טיס כאלה. חופש הפעולה בלבנון יהיה מוגבל עוד יותר, וניתן להעריך שמטוסים ישראליים ייפלו. כדי למנוע אותה או לפחות להרחיק אותה, יש לחזק את ההרתעה הישראלית מול איראן, סוריה ולבנון. וכן, גם הרוסים. גם איתם צריך להגיע להבנות. המעצמות חייבות לקחת בחשבון את האינטרס הישראלי כשישרטטו את קווי הסיום של המערכה הסורית.

   


  פרסום ראשון: 11.02.18 , 00:16