שלישי 19 בפברואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שי וקנין
  חדשות • 11.02.2018
  העיקר שהם שבו הביתה בשלום
  טייסי האף־16 זיהו מיד את הזמזום הצורם ששמעו באוזניות: טיל נ"מ ננעל עליהם ועושה את דרכו לעברם במהירות עצומה • ואז בא הפיצוץ • מבלי שהספיקו אפילו לשדר לבסיסם שנפגעו, הם משכו בידית הפליטה — וצנחו • אחד הטייסים נפצע קשה, חברו נפצע קל • מסוק ובו לוחמי 669 חילץ את הטייסים בשלום ופינה אותם לבית־החולים • הנשיא ריבלין הודה להם: “הוכחתם שלא חוזרים עד שלא מבצעים”
  ליאור אל־חי, קורין אלבז־אלוש, אודי עציון ואיתמר אייכנר

  זה היה עניין של כמה שניות מרגע התפוצצות טיל הנ"מ ועד ההחלטה הקשה לנטוש את המטוס. כמה שניות שבהן הספיקו שני טייסי האף־16 להבין שמטוסם נפגע, להעריך שלא יוכלו לנחות נחיתת חירום, למשוך בידית הנטישה ולצפות במטוס צולל לקרקע ומתרסק.

   

  זה קרה בשבת בבוקר, כשמטוסי חיל האוויר שבו מתקיפת מטרות בעומק סוריה. פגיעת טיל הנ"מ באחד ממטוסי האף־16 הייתה ככל הנראה מפתיעה וגרמה למערכות שלו להפסיק לפעול באופן מיידי, משום שבחיל האוויר אומרים שהצוות לא הספיק לשדר בקשר הודעה על הנטישה.

   

  המטוס שנפגע היה אחד מרביעיית מטוסי אף־16 שתקפו את קרון ההפעלה שממנו נשלט המל"ט האיראני. בתגובה שוגרו לעבר המטוסים טילי נ"מ סוריים, שאחד מהם פגע במטוס ואילץ את הטייסים לנטוש, ואחרים נפלו באזורים שונים בצפון הארץ. ראש מטה חיל האוויר, תא"ל תומר בר, אמר כי "נתחקר את מה שקרה, אבל יש לשבח את תפקוד הצוותים".

   

   

  אחד הטייסים נפצע באורח קשה והאחר באורח קל, והם פונו במסוק של חיל האוויר לבית־החולים רמב"ם בחיפה כשהם בהכרה מלאה. הטייס הפצוע קשה סובל מפציעה בבטנו והוא נותח על ידי ראש מערך הטראומה, ד"ר האני באחוס, והועבר במצב יציב למחלקת טיפול נמרץ כללי. בני משפחותיהם של הטייסים הגיעו לבית־החולים, שם התקבלו על ידי נציגי חיל האוויר ותודרכו לגבי מצבם ולאחר מכן נפגשו עם יקיריהם.

   

  מנהל בית־החולים, פרופ' רפי ביאר, אמר אתמול כי חל שיפור במצבו של הפצוע קשה ומצבו ממשיך להיות יציב. הטייס שנפצע באורח קל אמור להשתחרר היום. סגן מנהל בית־החולים, ד"ר מיקי הלברטל, הוסיף כי "בית־החולים רמב"ם רווי ניסיון באירועים מסוג זה, כך שאנחנו מתורגלים".

   

  נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין עודכן במהלך השבת בתמונת המצב המבצעית לאחר חדירת המל"ט האיראני לשטח ישראל ושוחח ארוכות עם הרמטכ”ל רא”ל גדי איזנקוט ועם מפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין. הנשיא ביקש לשבח ולחזק את כוחותינו על צעד הגנה תקיף ונחוש מול הוכחה נוספת לסכנת התבססות איראנית וביקש מהם להעביר את הערכתו ותודתו של העם כולו למפקדים ולחיילים.

   

  לאחר מכן שוחח הנשיא עם הטייס שנפצע באורח קל, דרש בשלומו, ביקש להודות לו ושמע ממנו על ההתאוששות. “אני מאמץ אותך ואת חבריך אל ליבי ומקווה כי אוכל לפגוש בך בקרוב", אמר לו ריבלין. "אתם והטייסת כולה הוכחתם שלא חוזרים עד שלא מבצעים, ואני מודה לאל יחד עם העם כולו ששבתם”.

   

  הגעתם של שני הטייסים לבית־החולים גרמה להתעניינות רבה מצד מאושפזים, בני משפחותיהם ומבקרים שפקדו לאורך כל השבת את בית־החולים, וברמב"ם נערכו לנושא ברגישות רבה ודאגו לבודד את שני הטייסים משאר המאושפזים. נציגי חיל האוויר שהו לאורך כל היום עם בני משפחותיהם ודאגו שאיש לא יטריד אותם.

   

  "שמעתי בבוקר מה שקרה, שהתרסק לנו מטוס, ובאתי לשמוע מה המצב של הטייסים שלנו", אמרה אחת הנשים שהגיעה לבקר את אמה המאושפזת בבית־החולים. "אני שמחה לשמוע שהם בסדר ושאין סכנה לחיים שלהם". חיים שפירא, תושב מרכז הארץ, הגיע לבית־החולים עם אשתו שבאה לבקר את בתה. "שמעתי כל היום בחדשות על מה שקרה", סיפר. "אנחנו רגע לפני מלחמה והמצב מדאיג. אפשר לברך על המזל שלא איבדנו שני טייסים בירי הזה".

   


  פרסום ראשון: 11.02.18 , 00:27