שלישי 19 בפברואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  התרגום הפרסי למשחק הילדים
  חדשות • 11.02.2018
  הכבוד האיראני לישראלי שהמציא את ה"טאקי"
  חקיינים משווקים באיראן באופן פיראטי משחק קופסה שפיתח הממציא הישראלי חיים שפיר • למרות הזיוף, יש מה שמנחם את שפיר: "אם המשחק גורם אושר לילדים איראנים זה משמח אותי"
  איתמר אייכנר

  המשחק "תפוס ת'כוס" של חיים שפיר, אגדת משחקי הקופסה וממציא משחק הטאקי הידוע, הנמכר בהצלחה גדולה בעשרות ארצות, הוליד כבר כמה חיקויים בעולם. אלא שלפני כמה ימים התברר לשפיר שהוא זכה ל"כבוד" מיוחד במינו כשלמשחק הופיע חיקוי באיראן.

   

  לא זו בלבד, שמו של הממציא אפילו מתנוסס בגאון על אריזת המשחק עם הכיתוב בפרסית. מתברר שבאיראן לא מכבדים זכויות יוצרים אבל לפחות נותנים קרדיט.

   

  הדבר נודע לשפיר במהלך ביקור בטייוואן, לשם הגיע כדי להשתתף ביריד הספרים הבינלאומי שבו לישראל יש ביתן גדול שאותו הקימה הנציגות הישראלית בטייפה בראשותו של אשי ירדן. שפיר הגיע ליריד לקדם את משחקיו הפופולריים.

   

  במהלך היריד פנה אליו סוכנו הגרמני וסיפר לו שבמהלך תערוכת הצעצועים הגדולה בעולם בנירנברג פנה אליו סוחר איראני שביקש להפיץ את המשחק "תפוס ת'כוס" באופן רשמי באיראן. המשחק מופץ כבר עתה באיראן על ידי חקיינים. הוא אף הביא לסוכן הגרמני צילום של המשחק המועתק. מי שהעתיק את המשחק ודאי לא היה מודע לכך שמדובר במשחק שאותו המציא אזרח ישראלי — הוא פשוט תירגם את כל מה שכתוב על הקופסה, כולל שמו של שפיר.

   

  "מוזרים האיראנים האלה. גונבים ונותנים קרדיט! אולי אני עוד הולך לקבל תואר אייתוללה באיראן", מתבדח שפיר. "זה מצחיק אותי. לפני כמה ימים ראיתי חיקוי סיני אחד לאחד בהונג־קונג. ברגע שמשהו מצליח בצורה בינלאומית באים החקיינים, ואין כמעט מה לעשות נגד זה. החיקוי באיראן ממש משעשע. אם המשחק גורם אושר לילדים איראנים ‑ זה משמח אותי. יש גם הרבה טאקי בעזה ואני תמיד אומר שאולי הטאקי יביא את השלום. הלוואי שנגלה יום אחד שבמקום לירות עלינו משחקים גם בעזה טאקי".