שלישי 19 בפברואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון
  חדשות • 11.02.2018
  האזהרה הרוסית
  רוסיה שלחה גינוי מרומז לישראל והביעה תמיכה בריבונות סוריה • פוטין שוחח אמש עם נתניהו וקרא "להימנע מכל צעד שיביא לעימות נוסף"
  איתמר אייכנר וסמדר פרי

  תגובה רוסית צוננת בעקבות האירועים בצפון: רוסיה קראה לרגיעה, אבל הביעה תמיכה בריבונות סוריה ושלחה גינוי מרומז לישראל.

   

  כבר אחר הצהריים פירסם משרד החוץ הרוסי הודעה: "אנו קוראים לצדדים להפגין איפוק ולהימנע מכל פעולה שעלולה להוביל לסיבוך גדול יותר של המצב. הכרחי לכבד ללא תנאים את הריבונות והשלמות הטריטוריאלית של סוריה ושאר מדינות האזור. כל איום על ביטחונם של רוסים המשרתים בסוריה בלתי מקובל".

   

  אתמול שוחח נתניהו עם נשיא רוסיה פוטין ולאחר מכן אמר: "פנינו לשלום אך נמשיך להגן על עצמנו מול כל התקפה וניסיון איראני להתבסס צבאית בסוריה. לישראל אין עניין בהסלמה נוספת". נתניהו אמר כי סיכם עם פוטין על המשך התיאום הביטחוני עם רוסיה. בתום שיחתם הודיעה רוסיה: "הנשיא אמר לראש הממשלה שיש להימנע מכל צעד שעלול להביא לעימות נוסף".

   

  ארה"ב שיחררה תגובה על האירועים רק בערב. הפנטגון מסר: "לא לקחנו חלק בפעולה, אך ישראל בעלת בריתנו הקרובה ביותר ואנו תומכים בזכותה להגן על עצמה". במחלקת המדינה הוסיפו: "אנו מודאגים מהסלמה". נתניהו שוחח אתמול גם עם שר החוץ האמריקאי רקס טילרסון. הנשיא טראמפ לא התייחס לאירועים והעדיף לצייץ על נושאים אחרים. אמש פנה שגריר ישראל באו"ם דני דנון למועצת הביטחון בדרישה לגנות את הפעולות האיראניות וטען שאיראן מפרה את החלטות מועצת הביטחון.

   

  במפקדות של משמרות המהפכה האיראניים ובמעוז חיזבאללה בביירות חגגו. "זה יחייב את ישראל לשנות את התנהלותה האווירית", קבע דובר משרד החוץ בטהרן. "תם הסיפור שסוריה היא מגרש משחקים של האויב הציוני". איראן שינתה את גרסתה באשר לאירועים. בבוקר אישרה שמדובר במל"ט מתוצרתה, אך הבהירה שהוא נמצא גם בשירות הצבא הסורי ובידי המורדים. מאוחר יותר רמזה למעורבות באירוע ופירסמה הכרזה מאיימת: "הזהרנו את ישראל שלא נשב בחיבוק ידיים מול התקיפות בסוריה, בתקיפה הבאה נפתח עבורה את שערי הגיהינום". גורם איראני אמר: "תם עידן התקיפות הישראליות בסוריה. איראן תמשיך להתייצב לצד סוריה מול כל מעשי הטיפשות והפחדנות של ישראל". בארמון הנשיאות בסוריה שמרו על איפוק. חיזבאללה הודיע: "זו התחלה של שלב אסטרטגי חדש שישים קץ להפקרת המרחב האווירי והיבשתי הסורי". לאחר התקרית הופיעו תומכי חיזבאללה מול גבול ישראל, הניפו דגלים והתפארו.