שלישי 19 בפברואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 11.02.2018
  איראן עולה להתקפה
  סמדר פרי

  עד כמה שזה יישמע מופרך, למרות האיומים, השנאה והתיעוב ההדדי, ישראל ואיראן מחליפות ביניהן מסרים. הן לא עושות את זה ישירות אלא דרך מוסקבה, אבל המסרים עוברים מצד לצד.

   

  אלה תמיד אותם מסרים: ישראל מאיימת שלא תשלים עם התבססות איראנית בסוריה, ואיראן מזהירה שלא תבליג על פגיעה בריבונות הסורית. כך, לקראת פגישת נתניהו עם הנשיא פוטין ברוסיה בשבוע שעבר העבירו האיראנים ככל הנראה מסר ש"לא נסבול יותר את התקיפות הישראליות בסוריה".

   

  בשבועות האחרונים ישראל הגבירה את קצב העברת המסרים. ראש הממשלה, שר הביטחון וקצינים בכירים בצה"ל התבטאו גם בתקשורת נגד "ההתנחלות" האיראנית בסוריה והמאמץ שלה לפרוס כוחות ברמת הגולן. יש להניח שבישראל, כמו בטהרן ובמוסקבה, לא סופרים את אסד, ולכן ישראל דאגה להעביר את המסר לנשיא רוסיה פוטין, לנשיא ארה"ב טראמפ ולערוץ הקשר בתוך סוריה.

   

  העיניים של ישראל לא מפסיקות לעקוב אחרי משאיות הנשק, קרונות המשגרים ומחסני הציוד הצבאי שנעים בתוך סוריה. כל מה שמעורר חשד מסומן ולפעמים גם חוטף מהאוויר. מפקד כוח קודס האיראני, קאסם סולימאני, צריך להיות חירש ועיוור כדי לא להבין שישראל מתכוונת ברצינות.

   

  אבל אתמול לפנות בוקר המריא מל"ט איראני קשה לזיהוי מנמל התעופה 4־T, המרוחק 50 ק"מ מזרחית לתדמור. זהו הבסיס האווירי הגדול ביותר בסוריה, והאיראנים השתלטו עליו לפני שנתיים ושיקמו את מסלולי ההמראה שבו. המל"ט שיורט מכונה "דל חתימה" בזכות יכולותיו לחמוק ממערכות המכ"ם. "העיניים" של ישראל עקבו אחריו מרגע ההמראה ועד שיורט בשטח ישראל.

   

  אחרי היירוט החליפה איראן כמה גרסאות: בתחילה טענה שמדובר בכלי נשק מתוצרתה שנמצא בשירות חיל האוויר הסורי, אחר כך אמרה שהמל"ט נשלח ל"משימת סיור שגרתית" בשטח סוריה וישראל "גררה" אותו לשטחה, ובסוף טענה שמדובר בכלל ב"כלי טיס תועה". אבל לישראל יש גרסה אחרת. לטענתה המל"ט שיורט הופעל בידי כוח איראני והיה במשימה ראשונה מסוגה שמטרתה הייתה יעד בתוך ישראל. לשיטתה בזכות יכולת מבצעית גבוהה הכוונות של איראן — ולא של סוריה או של המורדים — נחשפו רגע לפני שהתרחש אסון גדול.

   

  אז מה עשה פה המל"ט האיראני? כתב ערוץ אל־ג'זירה בטהרן, עבד א־רחמן פאיז, סיפק רמז לכך כשאתמול בצהריים מעד בלשונו בשידור חי וסיפר בהתרגשות שהמל"ט לא נשלח למשימת איסוף מידע מודיעיני, אלא צויד בטיל תקיפה. כעבור שעה, כשעלה שוב לשידור, הכתב כבר לא חזר על הדברים.

   

  בטהרן ובירושלים אמרו אתמול שפניהם לא להסלמה, ועכשיו ממתינים להרגעה הרוסית. עם זאת, איראן שיגרה איום נוסף כשאמרה כי "תם עידן התקיפות הישראליות בשטח סוריה" והזהירה שתגיב על כל פעולה ישראלית בעצמה או בעזרת חיזבאללה בלבנון, המיליציות השיעיות של עיראק או ארגוני הטרור בעזה.