שלישי 19 בפברואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  המטבעות החדשים
  חדשות • 11.02.2018
  חגיגות הכסף
  פרסום ראשון: סדרה מיוחדת של שלושה מטבעות, בערך של שקל, שניים ועשרה שקלים, תונפק לקראת יום העצמאות ה־70 למדינה
  ​איתמר אייכנר

  הוועדה המוניטרית של בנק ישראל אישרה את החלטת נגידת בנק ישראלקרנית פלוג וצפויה להכריז על הנפקתם של שלושה מטבעות זיכרון מיוחדים לרגל חגיגות ה־70 למדינת ישראל. המטבעות שייכללו בסדרת יום העצמאות יהיו בערך נקוב של שקל חדש אחד, שני שקלים חדשים (שנקל) ועשרה שקלים חדשים.

   

  השרה רגב | צילום: אוהד צויגנברג
  השרה רגב | צילום: אוהד צויגנברג

   

  ההחלטה על הנפקת סדרת המטבעות החגיגית התקבלה בוועדת השרים לסמלים ולטקסים בראשות שרת התרבות מירי רגב.

   

  במרכז שלושת המטבעות יופיע הסמליל הרשמי שנבחר לרגל חגיגות 70 השנה למדינה שכולל מגן דוד שבתוכו המספר 70 והמשפט "ישראל, מורשת של חדשנות". בשולי כל מטבע יופיע גם הכיתוב: "70 שנה למדינת ישראל" בעברית, בערבית ובאנגלית.

   

  בצידו השני של המטבע יופיעו שני פסי דגל ישראל וביניהם ספרת הערך הנקוב, סמל המדינה, מגן דוד זעיר והכיתוב "יום העצמאות התשע"ח" בעברית ובאנגלית וכן המילה "ישראל" בעברית, בערבית ובאנגלית.

   

  המטבע בערך של שקל אחד יהיה עשוי משילוב של כסף ושל נחושת, המטבע בערך של שני שקלים יהיה עשוי מכסף בלבד, והמטבע בערך של עשרה שקלים יהיה עשוי משילוב זהב, כסף ונחושת.

   

  מטבעות זיכרון דומים מונפקים לרגל אירועים מיוחדים. נגיד בנק ישראל הוא זה שקובע את צורתם של המטבעות באישור המועצה המנהלית של הבנק, וההחלטה מובאת לאישור סופי של ועדת השרים לסמלים ולטקסים.

   

  המטבעות המיוחדים שמונפקים משווקים לאספנים בארץ ובעולם וכן לציבור הרחב באמצעות חברת שיווק שהיא גם זו שקובעת את תמחורם.

   

  במטבעות ניתן יהיה כמובן להשתמש מבחינה חוקית, אך הדבר לא יהיה כדאי, שכן ערכם הנקוב יהיה נמוך בהרבה מהמחיר שבו יימכרו לציבור ולאספנים.