yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: שוקה כהן
  24 שעות • 11.02.2018
  ותודה לאירוויזיון שהפגיש בינינו
  ב־1973 אילנית ייצגה את ישראל לראשונה באירוויזיון, ואן מארי דוד זכתה במקום הראשון. 45 שנה אחרי, בערב יום העצמאות הקרוב, הן ייפגשו על הבמה בחיפה במופע הצדעה לאילנית. דוד: "הקהל הישראלי לא שוכח אותי"
  רז שכניק

  ב־1973 הייתה אילנית הנציגה הראשונה שלנו לאירוויזיון שהתקיים אז בלוקמסבורג, עם השיר "אי שם" שהפך לאייקון בקריירה שלה. היא פגשה אי שם את אן מארי דוד, המנצחת באותה תחרות עם השיר Tu te reconnaîtras, שהפך ללהיט אירוויזיונים ענק. 45 שנה אחרי, ייפגשו השתיים שוב על הבמה, הפעם בישראל.

   

  זה יקרה בערב יום העצמאות, ה־18 באפריל, באודיטוריום חיפה, במופע הצדעה לאילנית בת ה־70, בליווי התזמורת הפילהרמונית חיפה. אן מארי דוד, 65, תבצע את השיר מ־1973 וכן את השיר שאיתו הופיעה באירוויזיון 1979 בישראל כנציגת צרפת, Je suis l'enfant soleil.

   

   

  "הוחלט שביום העצמאות ה־70 יעשו גם חגיגה קטנה לי", אומרת אילנית, "וחשבתי שאין דבר שיכול להיות יותר טוב מלשיר במופע כזה עם אן מארי. פגשתי אותה כבר לפני שנה כשהגיעה לישראל במסיבה של המשלחת השוודית לכבוד הספר של אלון אמיר על האירוויזיון. התלהבנו לפגוש אחת את השנייה ואמרתי שאפשר לעשות משהו יחד ואלון אמר 'בואו נחשוב מה'. והנה זה קורה".

   

  מה את זוכרת מהמפגש הראשון שלכן ב־1973?

   

  "היינו שתינו ילדות חמודות ויפות. לא ידעתי מה היה הניסיון שלה בקריירה, אני הייתי אחרי כמה שנים על הבמות, התחלתי עם אילן ואילנית בגיל צעיר, אז היה לי ניסיון מסוים גם בחו"ל. נורית הירש ניצחה על התזמורת בצורה מופלאה והגענו למקום הרביעי, אחרי קליף ריצ'רד".

   

  ידעת מי יזכה?

   

  "לפי התחזיות אז היה לי צ'אנס חזק. בסוף החזרות שלמה צח ואני התווכחנו עם נורית הירש ואמרנו, 'יש לנו שלוש דקות לכבוש את הצופים, בואי נתחיל את השיר עם הפזמון', כמו שאני עושה היום בהופעות. אבל נורית התעקשה ש'אי שם' יתחיל במסתורין ואז יתפוצץ וגם בזה היה משהו. בכל מקרה, אין על מה להתחרט. עכשיו אני מחכה לאן מארי ואם יהיה טוב במופע, אולי נמשיך יחד, מי יודע. אני מאוד אוהבת לארח. מחר אני בגריי ביהוד עם החברה הטובה רותי נבון".

   

  אן מארי דוד חושבת שאילנית הייתה מצוינת. "היא הופיעה נהדר, היה לה שיר טוב. חשבתי שזה מאוד קשה לה להגיע ללוקסמבורג אחרי מה שקרה עם הספורטאים שלכם במינכן. הייתה אווירה לא פשוטה. גם עלי היו אז מאבטחים רבים כי שם המשפחה שלי דוד, וזה מצלצל כמובן. מאבטחים של האינטרפול עקבו אחרי לכל מקום".

   

  ובכל זאת תקלה כלשהי קרתה לפני ההופעה. "כשהמלצר הגיע לחדר הוא נורא התרגש ושפך קפה על הבגדים שלי, כשחלק מהאאוטפיט היה בצהוב וזה כתם שנראה היטב", היא נזכרת, "הייתי צריכה ללכת דחוף לקנות בגדים חדשים והסתובבתי בעיר עם המבטחים שנכנסו לכל חנות וזה עשה בלאגן גדול. ברגע כלשהו אמרתי להם, 'זהו אני בחנות הבאה קונה, לא משנה מה'. למזלי בחנות הזו מצאתי את השמלה האדומה ששימשה אותי בתחרות והשאר היסטוריה".

   

  בישראל עדיין זוכרים אותך היטב.

   

  "אני אוהבת את ישראל מאוד וכמובן שאת הקהל הישראלי. אני מגיעה לישראל בכל הזדמנות כי אני מקבלת פה אהבה ובכל פעם מחדש שמחה שלא שוכחים אותי. לאמן יש חיים כשאנשים אוהבים אותו".

   

  בחרו אצלנו את הללויה כשיר שיוביל את חגיגות ה־70. דעתך?

   

  "זה רעיון מצוין. אני זוכרת שכשהגעתי לאירוויזיון אצלכם ב־1979 חשבתי שהללויה הוא שיר יפהפה ושהוא עשוי לזכות. אני לא פעם מלמדת סטודנטים שלי איך לבצע את השיר נכון, וגם אני שרה אותו לפעמים בהופעות".

   


  פרסום ראשון: 11.02.18 , 19:48
  yed660100