שלישי 19 בפברואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יובל חן
  ממון • 13.02.2018
  יום הכיפורים של חברות התעופה
  איך קרה שאפשר להזמין טיסות מישראל ליום שבו נתב"ג סגור? והאם מי שכבר קנה יקבל החזר?
  דני שדה

  אם במקרה נכנסתם לאתרים בינלאומיים, ובפרט אתרים של חברות תעופה, כדי לבצע הזמנת כרטיסי טיסה לתקופה של חגי תשרי, כדאי שתבדקו היטב את תאריכי הטיסות. מתברר שחברות לא מעטות מאפשרות לכם לבצע הזמנת כרטיסי טיסה ל־19 בספטמבר, יום הכיפורים. טיסות בתאריך זה כמובן אינן אפשריות, כאשר משעות הצהריים המוקדמות של ה־18 בספטמבר ייסגרו המרחב האווירי ונמלי התעופה של ישראל – עד שעות הערב המאוחרות של יום המחרת.

   

   

  רשויות התעופה בישראל שולחות לכל חברות התעופה הפעילות כאן, שנה מראש, הודעה על תאריכים מיוחדים בלוח חגי ישראל, תוך ציון שביום כיפור אין כל פעילות בנתב"ג. לא כולן מעדכנות בהתאם את מערכת ההזמנות שלהן, שפתוחה שנה קדימה, וכך יוצא שנוסעים שאינם שמים לב לתאריך המיוחד רואים טיסות במחירים מפתים – במיוחד כשמדובר בהזמנה של חודשים רבים מראש – ומבצעים הזמנה לטיסות. יש גם תיירים שאינם מודעים ליום כיפור ולתאריך בו הוא חל, ומזמינים כרגיל.

   

  לדברי בכיר בענף, אחרי מסירת ההודעה על הנציגויות המקומיות של חברות התעופה בישראל, או הסוכנים שפועלים איתן, להודיע להנהלותיהן שהשדה יהיה סגור וכדי שמערכות ההזמנות יתעדכנו. לדבריו, כשחברות התעופה יגלו את הדבר, תפקידן למצוא לנוסעים שכבר הזמינו מקום בטיסות חלופיות. "מדובר בתקופת החגים, שבה הטיסות מלאות. זה יהיה קשה מאוד לביצוע אם חברות התעופה לא ימהרו לפעול כבר עכשיו", אמר הבכיר.

   

  מבדיקת "ממון" עולה כי חברת "לופטהנזה" למשל מאפשרת לבצע הזמנות לטיסות שלה למינכן ולפרנקפורט ש"יצאו" ב־4:50 בבוקר וגם בהמשך היום. באמצעות אתר לופטהנזה אפשר גם להזמין טיסה לארה"ב ביום כיפור דרך אחת משתי הערים הגרמניות, כאשר טיסת ההמשך מבוצעת על ידי חברת "יונייטד". באתר של יונייטד, אגב, לא ניתן להזמין טיסות מישראל לארה"ב ב־19 בספטמבר.

   

  גם חברת "ק־ל־מ" מאפשרת לכם לבצע הזמנה ליום כיפור באתר שלה לכל אחד מיעדיה דרך אמסטרדם. אפשר למשל להזמין טיסה לפריז, עם טיסת המשך של "אייר פראנס" מאמסטרדם. באתר אייר פראנס עצמה לא תוכלו להזמין טיסה מישראל ליום כיפור (כמו גם באתרי החברות הבריטיות "בריטיש איירווייז" ו"איזיג'ט").

   

  באתר של חברת "וויזאייר" ההונגרית מצאנו טיסות, למשל לסופיה, בצוהרי יום כיפור, ובאתר של "וולינג" הספרדית יש טיסות לברצלונה באותו תאריך. טיסות בכיפור מצאנו גם באתרי חברת "אייר סרביה" (לבלגרד), "אוזבקיסטן איירווייז" (לטשקנט), ויש גם אפשרות להזמין טיסות לסין: חברת "היינאן" הסינית איפשרה לנו לרכוש טיסה ב־19 בספטמבר, בשעה 14:40, בקו מתל־אביב לבייג'ין.

   

  הדרישה של ריינאייר

   

  יש גם אתרי חברות בהם מוצעות טיסות מישראל של חברות אחרות. כך, באתר של "איבריה" אפשר להזמין טיסה של "וולינג", ואפילו באתר של "ארקיע" אפשר לקנות טיסה (שלא תתקיים) בחברת אייר סרביה.

   

  גם חברת "ריינאייר" הציעה עד הימים האחרונים טיסות ביום הכיפורים, אבל תלונות של נוסעים הביאו להסרת האפשרות הזו מאתר החברה האירית.

   

  משפחה חיפאית, למשל, ביצעה הזמנה של טיסה בצוהרי יום כיפור לבאדן באדן, ביער השחור בגרמניה. כמה ימים לאחר ביצוע ההזמנה גילו בני המשפחה שמדובר ביום כיפור. לטענתם, חברת התעופה דרשה מהם לשלם את ההפרש ואת ה"קנס" על שינוי תאריך הטיסה, והוסיפה כי לא ידוע לה על כך שאין טיסות באותו יום. נכון לאתמול, ההזמנה של אותה משפחה עדיין קיימת ומאושרת ל־19 בספטמבר, למרות שכבר אי אפשר להזמין טיסה לאותו יום.

   

  מריינאייר נמסר בתגובה: "אנו ערים לכך ששדה התעופה יהיה סגור ביום כיפור, וכמו במקרים של שינויים בזמני טיסות אנו בוחנים את הדרך לטפל בלקוחות. האפשרויות הן החזר מלא של מחיר הכרטיס או העברה חופשית לתאריך חלופי".

   


  פרסום ראשון: 13.02.18 , 21:06