ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מילצ'ן עם פרס ז"ל ונתניהו ב־ 2005 . "גם אם לא מדובר בנהנתן מדופלם, הוא שוויצר שאוהב להרשים בעושרו"
  המוסף לשבת • 15.02.2018
  מפנק מפנק
  "אזרחי ישראל חייבים לו תודה עצומה", קובע מי שכתב על ארנון מילצ'ן ספר | "הוא אוהב רק את עצמו, ולא אף אחד אחר", טוען מי שבמשך עשרות שנים ניהל את החברה שלו | בשבוע שבו הפך המפיק האגדי לחשוד בהענקת מתנות לראש הממשלה בשווי 750 אלף שקל, מעידים מכריו שמבחינתו לא מדובר בשוחד, אלא בדרך חיים | "שמפניות וסיגרים? אני מתפלא שהוא לא סידר לזוג נתניהו סיבוב ביאכטה מסביב לעולם", אומר מאיר דורון, שחשף את עברו של מילצ'ן כסוכן חשאי. "מדינת ישראל היא זו שלימדה אותו איך לשחד למענה"
  יפעת ארליך, איילה אר-אל, לוס-אנג'לס, רועי ברגמן

  "הרקורד של מילצ'ן למען המדינה גדול יותר משל כל פוליטיקאי ישראלי שחי ופועל היום. וגם יותר מכל ישות ביטחונית שנמצאת בצה"ל ובשב"כ". כך, במילים ברורות, ואולי בהפרזה, מכריז מאיר דורון, האיש שהקדיש שנים מחייו לחקר פועלו של המיליארדר החידתי שכיכב השבוע בכותרות הלא־מחמיאות בישראל. במרכזן: המלצה של המשטרה להעמידו לדין על שוחד לראש הממשלה במתנות בשווי מצטבר של 750 אלף שקלים. דורון כתב ב־2011 יחד עם ג'ו גלמן את רב־המכר "סודות: סיפור חייו של ארנון מילצ'ן - סוכן חשאי שהפך לאיל הון הוליוודי", שחשף את הצד הלא־מוכר בעולמו של מילצ'ן, אשר היה ידוע עד אז לציבור בארץ בעיקר כ"מפיק הישראלי של 'אישה יפה'".

   

  "אף אחד לא מתקרב אפילו למה שהוא עשה. בלי מדים, בלי שגויס ובלי שקיבל משכורת רשמית מעולם", אומר דורון על מילצ'ן בן ה־73, שאישר את מרבית הפרטים המובאים בספר. באותה נשימה, ובאותה פסקנות, אין לו גם שום ספק לגבי אמיתות ההאשמות המפורטות בהמלצות המשטרה. "כששמעתי שמדובר במתנת סיגרים ושמפניה כשוחד לנתניהו, די הופתעתי. רק סיגרים ושמפניה? לא הייתי מתפלא אם הוא היה שולח אותם גם ביאכטה פרטית מסביב לעולם. זה האיש וזו ההתנהלות שלו וזוהי גם ההתנהלות של כל מפיקי־העל בהוליווד".

   

  גם הבמאי אבי נשר, שמכיר היטב את מילצ'ן מהימים שהפיק לו את "דיזנגוף 99" בסוף שנות ה־70, מסביר כי "תרבות המתנות מאוד מקובלת בהוליווד. ארנון קיבל הרבה מתנות ונתן הרבה מתנות. גם אני קיבלתי ממנו פעם בקבוק יין מאוד־מאוד יקר. זה אולי מסביר מדוע הלך לחקירת הראשונה בלי להיוועץ בעורך דין. זו התנהלות של אדם שלא חשש מכלום". יועץ פוליטי, שגם הוא היה מקורב למילצ'ן, מנתח את הדברים אחרת. "מדובר באדם עם ביטחון עצמי מופרז, וזה מה שהפיל אותו בחקירות".

   

  בסיווג הכי גבוה

   

  מילצ'ן מגיע לערד במסוק. "הוא תמיד המארח, זה שמשלם במסעדות"
  מילצ'ן מגיע לערד במסוק. "הוא תמיד המארח, זה שמשלם במסעדות"

   

   

  זה היה שבוע קשה למילצ'ן. "המלצת המשטרה מטלטלת אותו במקום העמוק ביותר", אומר נשר. "דיברתי איתו לפני כמה חודשים, כשהפרשה התפוצצה, הוא היה נרעש. כאב לו שהוא היה מעורב בדברים גדולים וחשובים בחייו, ופתאום הקונוטציה שמתקשרת לשמו זו שמפניה ורודה. הוא נשמע כמו אדם שלא לגמרי מבין מה קרה לו, ומה רוצים ממנו. מבחינתו, הוא לא עשה משהו מאוד שונה מההתנהלות היומיומית שלו".

   

  להעניק צ'ופרים לחברים זו אולי הנורמה בהוליווד, אבל לדברי דורון הנטייה לפנק אנשים שיכולים לקדם את עניינך השתרשה הרבה לפני שמילצ'ן התקרב לעסקי הצלולואיד. "ארנון הבין מגיל צעיר מאוד שאם הוא יתחבר לאנשים הנכונים, בעמדות מפתח, זה יקדם את העסקים שלו".

   

  אבל הפעם לא מדובר רק בסיגרים ושמפניה, אלא גם בתכשיטים. ויותר מכך.

   

  "נראה לי מאוד טבעי שאם מילצ'ן נפגש עם ראש מדינה, ולא משנה מי, ראש ממשלת הודו או מנהל איזה תאגיד בהודו (בהמלצות המשטרה מוזכרת גם מעורבותו של ראש הממשלה בקידום יוזמות של מילצ'ן עם המיליארדר ההודי ראטן טאטא — י"א, א"א ור"ב), אני משוכנע שהוא יביא איתו איזה תכשיט יקר לאשתו. כך הוא חושב ועובד. ויש נקודה נוספת שלא דובר עליה, והיא שמדינת ישראל לימדה את מילצ'ן לשחד".

   

  אבי נשר: "ישבתי איתו להרבה ארוחות בחיי, אבל אף פעם לא מוגש בהן קוויאר. הכל מאוד שפוי. עכשיו הוא נרעש ולא מבין מה רוצים ממנו"
  אבי נשר: "ישבתי איתו להרבה ארוחות בחיי, אבל אף פעם לא מוגש בהן קוויאר. הכל מאוד שפוי. עכשיו הוא נרעש ולא מבין מה רוצים ממנו"

   

   

  האמירה הרגישה הזו של דורון היא למעשה המשך ישיר לגילויים המהדהדים בספרו, שבו נחשפו חייו הכפולים של המפיק ההוליוודי כמי שפעל מאחורי הקלעים למען ישראל במשך עשרות שנים. זה אולי נשמע קיצוני, אבל הספר יצא לאור לאחר שמחבריו ערכו ראיונות עם שורה ארוכה של בכירים בארץ ובעולם, ובראשם שמעון פרס. פרס היה זה שחשף כי גייס את מילצ'ן ללק"ם (הלשכה לקשרי מדע), שתחת מטרייתה הוא ביצע לטענת הספר שורה של עסקאות נשק ופעולות ביון שהועילו מאוד למדינה.

   

  ב"סודות" של דורון וגלמן, שהופיע גם בישראל בהוצאת גפן, מתואר כיצד סייעה החברה שבבעלות מילצ'ן לרכוש אורניום בדרום־אפריקה ולשים את היד על תוכנית צנטריפוגות סודית בגרמניה. שנה לאחר יציאת הספר, נטען גם במסמכי אף־בי־איי שהתפרסמו בארצות־הברית כי חברות קש שהקים מילצ'ן עסקו בין השאר בהברחת ציוד רגיש מחוץ לארה"ב. מילצ'ן נחקר אחרי שהמכס האמריקאי גילה שחברת "מילקו" שבשליטתו הבריחה בשנות ה־70 "מתגים" ששימשו את עולם הרפואה, אך גם את עולם הנשק הגרעיני.

   

  כעבור שנים ברח מנכ"ל החברה, ד"ר ריצ'ארד קלי סמית', לאירופה והוסגר חזרה לארצות־הברית שם נידון לשלוש וחצי שנות מאסר. "ד"ר סמית', דמות מרכזית בספר שלי, היה אדם בעל סיווג ביטחוני הכי גבוה בארה"ב ומילצ'ן הצליח לשחד ולהעביר אותו לצד ישראל", מספר היום דורון. מילצ'ן, הפלא ופלא, יצא בלא כלום.

   

  מילצ'ן לא רצה בתחילה לשתף פעולה עם הספר, אבל לאחר שדורון וגלמן שלחו אליו מספר קטעים והסבירו לו שהדברים הולכים להתפרסם עם תגובתו או בלעדיה, הוא התרצה וקבע עם המחברים סדרת פגישות שהתקיימו בביתו ובאולפני ניו־ריג'נסי בבעלותו. דורון מודה שהופתע מכך. "הוא היה מוכן להתייחס גם לטעויות שביצע למרות שזו בהחלט לא ביוגרפיה מחמיאה. כעיתונאי, אני רגיל להכחשות מצד מרואיינים שמציגים בפניהם דברים שהיו מעדיפים לשמור לעצמם. אבל הוא לא עשה זאת".

   

  דורון מאיר: "הוא שיחד עבור ישראל מנהל מפעל שהעביר לנו מתחת לשולחן ציוד, הוא שיחד את שר המכרות בדרום אפריקה. אז מה זה 750 אלף שקל?"
  דורון מאיר: "הוא שיחד עבור ישראל מנהל מפעל שהעביר לנו מתחת לשולחן ציוד, הוא שיחד את שר המכרות בדרום אפריקה. אז מה זה 750 אלף שקל?"

   

   

  מילצ'ן טען שוב ושוב כי כל מעשיו נבעו מהיותו פטריוט ישראלי, וכי על תיווך עסקאות נשק מטעם המדינה לא גזר עמלה לכיסו, אלא רק מעסקאות פרטיות נלוות, שאליהן נחשף עקב פעילותו. "הוא עשה הכל בשירות מדינת ישראל", אומר דורון על מעשי השוחד שהתרחשו לכאורה לפני עשרות שנים. "מדובר כאן בסכומי עתק. אז בעצם כל הקונספט של שוחד הוא האופן שעל פיו פעלה לק"ם, שהיא שלוחה של משרד הביטחון שתחתיה עבד מילצ'ן בעצם כקבלן פרטי. ומילצ'ן שיחד בשביל ישראל בעוד המון מדינות בעולם. הוא שיחד מנהל מפעל שיעביר מתחת לשולחן ציוד שישראל הייתה זקוקה לו, שיחד את שר המכרות בדרום־אפריקה כדי שישראל תוכל לקבל אורניום. הכל עבד על שוחד אז עכשיו באים ואומרים שהוא נתן שוחד בסך 750 אלף שקל? בעצם, המדינה אילפה אותו לעבוד תוך כדי שימוש בשוחד וזה הפך לאורח חיים אצלו".

   

  האב פרס והבן שמעון

   

  גם בלי הספר, ביוגרפיית חייו של ארנון מילצ'ן, שהונו מוערך ביותר מחמישה מיליארד דולר, נשמעת כמו תסריט הוליוודי מופרך במיוחד. הוא נולד ברחובות בשנת 1944. בהמשך גדל בתל־אביב, והתחנך כילד מחונן בפנימייה באנגליה. בגיל 17 כבר למד באוניברסיטה בלונדון. בצה"ל שירת ביחידה מסווגת שקירבה אותו למודיעין. לאחר הצבא למד בז'נבה, משם הובהל ארצה, בשל מחלת אביו דב, שניהל את חברת "האחים מילצ'ן". מחלת האב ופטירתו דירדרו את החברה לכדי סף פשיטת הרגל. מילצ'ן, שהיה אז רק בן 21, הצליח להציל את החברה, אלא שחייו - ואהבת הקולנוע שלו - הובילו אותו למקומות אחרים. את התוצאה כולם מכירים: קריירה ארוכה בהוליווד שהחלה עם רוברט דה־נירו ב"מלך הקומדיה" ו"היו זמנים באמריקה", והסתיימה עם שלל פסלוני אוסקר בשנים האחרונות על סרטים מהוללים כמו "12 שנים של עבדות", "מכונת הכסף" ו"האיש שנולד מחדש".

   

  במקביל לעסקיו הגלויים והסודיים, מילצ'ן היה מעורב, ולעיתים גם המערבב ובוחש, בפוליטיקה הישראלית. מאז הקמת רפ"י על ידי דוד בן־גוריון ועד ימינו אנו מילצ'ן מחובר לשררה. בין הפוליטיקאים המרכזיים שאיתם היה בקשר נמנים שמעון פרס, אהוד אולמרט, סילבן שלום, יאיר לפיד, ציפי לבני ויצחק הרצוג. בין כולם ניסה לזווג זיווגים פוליטיים ולפשר בעת משברים. ברפ"י תיווך בין משה דיין לפרס, ובהמשך פייס בין נתניהו לשרון ובין נתניהו לשלום. ב־2005, עם הקמת "קדימה", היה מילצ'ן אחד מאלה שרקמו את הקשר בין שרון לפרס. ואילו אחרי הבחירות האחרונות התקיים מפגש בין הרצוג לנתניהו בסלון בית מילצ'ן, בניסיון להקים ממשלת אחדות. דעותיו הפוליטיות ממוקמות בשמאל־מרכז. באחת הפעמים, כך על פי עדותו, תמך בקלפי באהוד ברק.

   

  עם רוברט דה־נירו בסרט "היו זמנים באמריקה" בהפקתו
  עם רוברט דה־נירו בסרט "היו זמנים באמריקה" בהפקתו

   

   

  "למילצ'ן יש זרועות תמנון", אומר יועץ פוליטי שהיה מבאי ביתו. "כל פוליטיקאי שנבחר לתפקיד, הוא מיד ידע איך ליצור איתו קשרים. ארנון לא מטומטם. הוא לא עשה את זה בשביל העיניים היפות של אף אחד. היו לו יחסים עם פרס, שרון, לפיד, ביבי. זה קשר שכל כולו אינטרסים והתנהלות של תן וקח. ארנון כופה את עצמו על האנשים המרכזיים במדינה. זה עניין אותו יותר מאשר להתעסק עם שחקני הוליווד".

   

  אך האיש הפוליטי שאליו היה מחובר מילצ'ן יותר מכל היה פרס, ששימש עבורו מעין דמות אב, תחליף לאביו המת. מילצ'ן תמך בפרס במרוץ לנשיאות, ואף קרא לבנו שמעון על שמו. "הכל התחיל עם פרס, כשמילצ'ן היה רק בשנות ה־20 לחייו ופרס עסק בהקמת רפ"י", משחזר דורון. "כבר אז הוא התחבר עם שועי הארץ כמו שאומרים ויצר איתם קשרים טובים. לכולם היה ברור שמילצ'ן הוא האיש העשיר בחבורה. הוא המארח, הוא זה שמשלם במסעדות, הוא המזמין".

   

  הריב על המתנה

   

  תולדות קשריו עם נתניהו, מנגד, הן עניין סבוך הרבה יותר, וגם מעורפל הרבה יותר. לפי מסמכי האף־בי־איי, הקשר הראשוני בין השניים החל עוד בסוף שנות ה־70. לפי המסמכים, נתניהו עבד לכאורה באותם ימים בחברה בשם "הלי טריידינג" שבבעלות מילצ'ן ושאותה ניהל ריצ'רד קלי סמית', כחלק מרשת של חברות שהופעלו על ידי הלק"ם. בלשכת ראש הממשלה הכחישו בשעתו בתקיפות את טענות האף־בי־איי ואמרו כי אין להן אחיזה במציאות. "ראש הממשלה מעולם לא עבד בחברה המדוברת ואת ארנון מילצ'ן הכיר רק בשנות ה־90".

   

  כשנבחר נתניהו לכהונתו הראשונה ב־1996, פעל מילצ'ן בהתאם למנהגו להתקרב למוקדי הכוח בישראל. השניים דיסקסו בין היתר על רעיון להפיק סרט על יוני נתניהו. אולם לדברי גורם פוליטי שהכיר את שניהם, היחסים ביניהם התקררו אחרי ששרה נתניהו הביעה את חוסר שביעות רצונה ממתנה שהעניק לה מילצ'ן. "מילצ'ן היה אז פחות זקוק לנתניהו", אומר אותו גורם פוליטי.

   

  ההדורים בין נתניהו למילצ'ן יושרו ב־2009, אז נתניהו שב ללשכה. איש הנדל"ן רוני מאנה טען בציוץ בטוויטר כי היה מעורב בעניין: "זה קרה במסעדת טורקיז והקשר התהדק ממש ב־2010, ומאז מילצ'ן נכנס לרשימת הספקים". מילצ'ן ביקר כמה פעמים במעון ראש הממשלה בירושלים וגם בבית בני הזוג נתניהו בקיסריה, ובני הזוג הגיעו לביקורים באחוזה של מילצ'ן בבית ינאי. בני הזוג נתניהו זכו גם להתארח ב־2014 בביתו של מילצ'ן במאליבו, במסגרת אחת המסיבות שמארגן מילצ'ן ואליהן הוא נוהג להזמין כוכבים כגון ליאונרדו דיקפריו, קיאנו ריבס, קייט הדסון והזמרת ברברה סטרייסנד.

   

  פוליטיקאי ישראלי נוסף שזכה לטעום מהחיים ההוליוודיים של מילצ'ן, אם כי במקרה הזה הדבר קרה הרבה לפני שנכנס לפוליטיקה, היה יאיר לפיד. ב־1997 גויס לפיד לתפקיד בכיר בחברת "ניו ריג'נסי" של מילצ'ן, אך חזר כעבור תקופה קצרה לישראל - לדבריו אחרי שלא יכל לסבול את הגעגועים לארץ. שמו של לפיד נקשר השבוע לפרשה, בתיק 1000, כאשר התברר כי העיד על ניסיונות נתניהו להיטיב עם מילצ'ן. נתניהו טען בתגובה שוב ושוב כי לפיד הוא זה שפעל להיטיב עם מילצ'ן.

   

  אבי נשר מבקש למתן מעט את הרושם הנהנתני שמילצ'ן מזוהה איתו כרגע. "אכלתי איתו הרבה ארוחות בחיי. אבל אני בסוף ישראלי מרמת־גן, ובו יש משהו דומה, מאוד ישראלי. מעולם לא הוגש בארוחות הללו קוויאר. הכל מאוד שפוי. ה'וול סטריט ג'ורנל' לא מונח אצלו על השולחן", אומר נשר. מקורב אחר אומר כי "גם אם לא מדובר בנהנתן מדופלם, הוא שוויצר, שאוהב לנפנף בקשרים חובקי עולם, ולהרשים בעושרו". דורון אומר כי אין לו ספק שמילצ'ן העניק גם מתנות וטובות הנאה לשורה ארוכה של פוליטיקאים בכל עשרות שנות פעילותו.

   

  ובכל זאת רק המתנות לנתניהו נחשפו. איך אתה מסביר את זה?

   

  "בשנות ה־60 דברים התנהלו אחרת. להזכיר לך היה ביטוי מאוד ידוע שנקרא ויטמין פי, פרוטקציה. העולם נעשה פחות סבלני לדברים האלו, וגם המדינה, זה מה שהביא לחקירה הזאת ולתוצאותיה".

   

  באופן אירוני למדי, היה זה גם הרצון לנופף בהצלחה ובהישגים, ובהם גם הסודות הכמוסים, שהובילו לצרות הנוכחיות שלו. כתוצאה מן הפרסומים בספר ובראיון שלו ל"עובדה", הממשל האמריקאי הכריח אותו ב־2013 לחדש את הוויזה שלו בכל שנה, במקום פעם בעשור כפי שהיה עד אז. זה מה שהוביל אותו ב־2014 לבקש את התערבות ראש הממשלה נתניהו מול מזכיר המדינה לשעבר ג'ון קרי - דבר שהפך השבוע לעוד סעיף בהמלצות המשטרה לאשמת נתניהו בלקיחת שוחד, ומילצ'ן במתן שוחד.

   

  השותף השקט תמיד

   

  יחסית לאדם עשיר כל כך ומעורבב כל כך בעולם הפוליטיקה המקומית, מפתיע לגלות בעצם כמה עסקיו של מילצ'ן בישראל מצומצמים כעת. הם מתמקדים כיום באחזקה בודדת בשוק הטלוויזיה, עם מניות מיעוט בערוץ עשר. עד שנת 2008 דווקא היו למילצ'ן עסקים בישראל, אלא שבחודש יולי באותה שנה הוא נפטר מהם בתוך כשבוע ימים.

   

  אחת השאלות שיעלו לבטח במשפט עתידי של נתניהו ומילצ'ן, במידה שיוגש כתב אישום, היא עד כמה קשורים חוקים שונים שחוקקו בעשור האחרון להחלטות האלו. עוד תחת כהונתו של אולמרט, שגם לו יחסים ענפים עם המיליארדר, נחקק בשנת 2008 חוק שכונה "חוק מילצ'ן" - אישור תיקון מספר 168 לפקודת מס הכנסה, שלפיו עולים חדשים ותושבים חוזרים יזכו לפטור מתשלום מס הכנסה על הכנסותיהם בחו"ל במשך עשר שנים מתאריך עלייתם או חזרתם לישראל. בסמוך לחקיקת החוק פורסם כי מילצ'ן שב להתגורר בישראל. כיום הוא מחזיק בישראל בשני בתים. האחד בהרצליה פיתוח והשני על הצוק בבית ינאי, שם הקים מעין אחוזה באמצעות איחוד בין שלושה בתים צמודים.

   

  אולם ביולי 2008 הפתיע מילצ'ן כשסיכם על מכירת "האחים מילצ'ן" לאיש העסקים יוסי מימן, שהיה אז שותפו של מילצ'ן בערוץ 10 בתמורה לכעשרה מיליון דולר. ההסבר למכירה היה רצונו של מילצ'ן למקד את פעילותו בעסקי הבידור המשגשגים שלו. זה היה גם ההסבר לכך שבאותו שבוע מכר מילצ'ן 50% ממניותיו בחברת "מכשירי תנועה", יבואנית רכבי סוזוקי וקרייזלר בישראל, לשותפו צבי נטע. בהסכם ביניהם הותיר מילצ'ן את הניהול הבלעדי בידיו של נטע ונחשב לשותף השקט.

   

  בנאום התגובה שלו להמלצות המשטרה אמר השבוע ראש הממשלה נתניהו כי "אחד הדברים הראשונים שעשיתי כשר אוצר היה לשבור את המונופול של מילצ'ן בשוק חלקי החילוף של רכב בישראל ובניגוד מוחלט לאינטרסים שלו". נתניהו התייחס כאמור לשותפות של מילצ'ן ב"מכשירי תנועה", אך היה רחוק מלדייק. "מכשירי תנועה" הייתה רחוקה מלהיות מונופול בשוק הרכב וכאמור מילצ'ן היה שותף שקט בחברה.

   

  עד כמה שקט? על פי מקורב לעניין, חיפש מילצ'ן בשנת 2004 השקעות בישראל באמצעות נציגו בישראל, רואה החשבון זאב פלדמן, והגיע דרך כך ל"מכשירי תנועה". לדברי אותו מקורב, ההחלטה להשקיע בישראל נבעה ככל הנראה מהבטחה של נתניהו כשר אוצר לאנשי הון ישראלים לשעבר כי יקבלו פטור ממס אם ישקיעו בישראל.

   

  "הייתה לו כוונה לחזור לישראל ולגור בה", אומר אותו מקורב. "אני אישית לא הבנתי מה גרם לו למכור ארבע שנים אחר כך את כל העסקים שלו ולעזוב את הארץ. אולי הממשלה לא קיימה את ההבטחה שלו לגבי הפטור ממס. רק בערוץ 10 הוא נשאר, כנראה בגלל שזה עסק מפסיד והוא לא משלם עליו מס".

   

  בשנות ה־70 מילצ'ן עוד היה מעורב מאוד בעסקי החברה המשפחתית "האחים מילצ'ן", שעל פי ספרו של דורון סייעה לו לכאורה גם בפעילויותיו האחרות בחו"ל. אלא שאחרי שגילה את הזוהר של עולם הקולנוע, המעורבות של מילצ'ן בחברה המשפחתית ובעולם העסקים הישראלי הלכה ופחתה במהרה. מי שהופקד על ניהול החברה המשפחתית היה אריה עמירב. בשיחה איתו השבוע, סיפר עמירב כי "הוא נתן לי לנהוג כפי שאני רוצה. הוא סמך עליי. הוא נהג איתי כפי שהוא עושה ביתר העסקים שלו – הוא משלם כסף כדי לא לשבור את הראש. הוא היה בצד, העסק היה רווחי, עבדתי למענו וסיפקתי את הסחורה. הוא היה מצלצל פעם בחצי שנה באמצע הלילה, בגלל הפרשי השעות ועושה את עצמו מתנצל שהוא העיר אותי".

   

  היו גם יחסי חברות במשך כל השנים האלו?

   

  כאן נותן עמירב תשובה מפתיעה בנחרצותה. "הוא אוהב את עצמו ולא אף אחד אחר. הוא רוצה להשפיע. הרעיון שלו היה להקים ולתרום למדינת ישראל ובשביל זה הוא היה צריך להיות בקשר אישי עם מי ששולט בה".

   

  עמירב אינו שופע מילים חמות על מי שהיה בעל הבית בחברה שאותה ניהל. על הפרשייה שבה נקשר שמו כעת, הוא מגיב במילה אחת: "טיפשות".

   

  ברשם החברות מופיעות כיום שתי חברות בישראל הנושאות את שמו של מילצ'ן. הראשונה היא חברת "אולפני מילצ'ן", שהוקמה בשנת 1980 ביחד עם עוד שישה בעלי מניות, ובהם אמו שושנה. עם זאת, לחברה לא הייתה כל פעילות והיא נמחקה תשע שנים לאחר מכן. חברה נוספת שבה מעורב מילצ'ן היא "מילצ'ן תקשורת", שנרשמה בשנת 1999 ומכהנים בה שני דירקטורים – מילצ'ן עצמו והדס קליין, מי שנחשבת לאשת סודו ולעוזרת האישית שלו. שמה של קליין עלה לכותרות כמי שעדותה בחקירת תיק 1000 סיבכה את נתניהו ואת מילצ'ן עצמו. למרות שהחברה רשומה כפעילה, אין סימנים כי אכן מתקיימת בה כיום פעילות כלשהי.

   

  הפרשה שבה מעורבים כעת מילצ'ן, קליין ונתניהו רחוקה מסיום, אבל אם הדבר היה תלוי בדורון, אין לו ספק מה צריכה להיות ההכרעה - לפחות לגבי גיבור ספרו. "אי־אפשר להרשיע אדם עם רקורד כזה", הוא פוסק, "גם אם נתן סיגרים ושמפניה לראש ממשלה, וגם אם הוא עשה את זה בשביל הטבת מס שלא הגיעה לו. כל אזרח ישראלי וכל יהודי בעולם - כולל שוטרים, חוקרים ושופטים - חייבים לו תודה עצומה על תרומתו לביטחון המדינה".  

  yifater1@gmail.com

   

   

   


  פרסום ראשון: 15.02.18 , 20:05