חמישי 18 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים
  ממון • 17.02.2018
  ג'יהאן ג'אבר מככבת בקמפיין חגורות בטיחות במגזר הערבי
  מאת אודי עציון

  הקמפיין הגדול ביותר לבטיחות בדרכים במגזר הערבי יוצא לדרך: הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים גייסה 8 פרזנטורים מובילים מהמגזר לקמפיין שמטפל בבעיית שיעור השימוש הנמוך בחגורות בטיחות ברכב בקרב הציבור הערבי.

   

  למרות שתושבי המגזר מהווים כ־21% מאוכלוסיית ישראל, הם מעורבים ביותר מ־30% מהתאונות הקטלניות. בשנת 2017 נרשמה אמנם ירידה במספר ההרוגים הערבים בתאונות, 113 איש לעומת 122 בשנת 2016, אך עדיין למשתמשי הדרך הערבים הסיכוי למוות בתאונת דרכים גדול פי 2.1 מאשר משתמשי הדרך היהודים. שיעור ההרוגים הגבוה בחברה הערבית מתקיים בכל קבוצות הגיל, אך ניכר ביתר שאת בקרב נהגים צעירים בגילאי 17־24: בשנת 2017 נהרגו 28 נהגים צעירים ערבים בתאונות דרכים, לעומת 20 נהגים צעירים יהודים.

   

  במסגרת תוכנית החירום שהחלה ברשות הוחלט לטפל גם בנושא החגירה, לאחר שהתברר כי שיעור חגירת חגורות בטיחות בתוך היישובים עומד על 58% בחברה הערבית לעומת 93% בחברה היהודית. בנוסף, שיעור חגירת ילדים ערבים עומד על 56% לעומת 98% אצל היהודים.

   

  תופעת אי־החגירה בקרב האזרחים הערבים היא רחבה, מתמשכת ונתפסת כלגיטימית ומקובלת. מחקרים מצביעים על כך שחגורות מפחיתות ב־45% את הסיכוי למוות בתאונה וב־80% את הסיכון לפציעה.

   

  הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים
  הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים

   

   

  כחלק מהפנים של הקמפיין גייסה הרשות הלאומית את פוראת נסאר, עיתונאי וכתב חברת החדשות; את דיא סבע, מלך שערי ליגת העל בכדורגל; את נוף עתאמנה, זוכת תוכנית מאסטר שף; את ג'יהאן ג'אבר – המורה שכבשה את הרשת ("גשם מטפטף"); את מירא קאחלי - דוגמנית וכוכבת רשת, ומפורסמים ערבים אחרים. כבר לפני שבוע נתלו שלטים ברחבי הארץ עם הכיתוב בערבית "מה השנייה החשובה בחיים שלך?" אחרי כמה ימים, לאחר שהשאלה עוררה עניין וסקרנות, נתלו השלטים החדשים, עם השלמת הכיתוב "השנייה שאתה חוגר".

   

  מנכ״לית הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, עו״ד רחלי טבת־ויזל: "מדובר על קמפיין שלא נראה כדוגמתו בחברה הערבית, מבחינת משאבים ואסטרטגיה ממוקדת".

   

  ג׳יהאן ג׳אבר: ״נושא ההיפגעות בחברה הערבית כואב מאוד, ולכן שמחתי לקחת חלק בקמפיין החשוב. אני מקבלת הרבה תגובות חיוביות מחברים, זה עשה הרבה מאוד רעש. אפילו חברים יהודים פנו אליי וביקשו ממני לתרגם להם את המסר״.

   


  פרסום ראשון: 17.02.18 , 20:03