שבת 24 באוגוסט 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: גבריאל בהרליה
  24 שעות • 19.02.2018
  החבר של נטשה
  מיכה שטרית חוגג 20 לאלבום "מסמרים ונוצות" עם מופע מיוחד ומגלה שיש בדרך שירים חדשים של החברים של נטשה
  רז שכניק

  1996 מצאה את "החברים של נטשה" מתפרקים, למורת רוחם של המעריצים הרבים. שנתיים אחרי כבר היה למיכה שטרית אלבום סולו ראשון ביד, יפהפה, "מסמרים ונוצות". עברו 20 שנה, והאלבום מקבל את הכבוד שלו הוא ראוי, כולל הוצאת מהדורה מיוחדת על תקליט ויניל, ותהיה גם הופעה בהתאם: ב־12 במאי יעלה שטרית לבמה של זאפה אמפי שוני כדי לחגוג את יום ההולדת של "מסמרים ונוצות", יחד עם ברי סחרוף ויזהר אשדות, שהפיקו אז את האלבום במשותף וגם ניגנו בו, וההרכב "מוסטאנג" שהקים שטרית עם פטריק סבג.

   

  "הסיפור של 'מסמרים ונוצות' לא התחיל ממש אחרי שנטשה התפרקה", נזכר שטרית. "לקח קצת זמן. ארקדי הוציא תקליט סולו. ואז פתאום זה נורא הבהיל אותי, הפירוק, כאילו מה עושים עכשיו. עבר זמן ואמרתי לעצמי שאמשיך לכתוב שירים, להקליט, לעשות. חשבתי עם מי אני רוצה לעבוד, בחרתי בברי ויזהר יחד, ולשמחתי הם הסכימו אז ונרתמו לעניין וככה נולד האלבום הזה".

   

  האלבום הפך לאחד המושמעים ב־1998 וחצה את רף 50 אלף העותקים. "זו הייתה חוויה שנתנה לי הרבה ביטחון להמשך, הרגשתי שאני יכול להאמין בעצמי גם בקריירת סולו. יצרתי שירים כמובן בחברים של נטשה והם הצליחו, אבל זה עדיין היה במעטפת של הלהקה. הייתי צריך את החיזוק הזה גם בדרך של הסולו. מה שהכי משמח אותי זה שמסמרים ונוצות נשאר רלוונטי".

   

  אחד הלהיטים הגדולים של האלבום היה "טבריה", שנולד כבר בילדות של שטרית. "למדתי בבית ספר חקלאי בנהלל, בפנימייה. נהגנו בחופשים לחזור הביתה למשפחה או שהיינו קובעים עם חברים בטבריה, מקימים אוהל על החוף, בנים־בנות, עניינים. פעם נתנו כבוד לכינרת. הביטוי 'לדפוק במלך' נולד אחרי שקראתי על 'המיתוס של סיזיפוס' של קאמי. השיר בנוי על כל מיני דברים שהתערבבו אצלי עם השנים, ואני חושב שהיום העוצמה שלו יותר ברורה".

   

  את "אינתה עומרי" כתב שטרית על בסיס החדשות של אז. "קראתי אז ב'ידיעות אחרונות' כתבה שבה צילמו זוג מחובק ליד שערי מפעל סגור כשהיא ממררת בבכי והוא מחבק אותה. אלה סיפורים שאני מכיר מהבית ביקנעם, סגירות של מפעלים, וזה רלוונטי גם להיום. אם בנטשה עסקתי הרבה באישי או בזוגיות, האלבום הזה יותר הסתכל מסביב, לא התרכז במעגל הקטן שלי ושלה".

   

  "החברים של נטשה" עדיין פעילים, "והופענו יפה מאוד בשנה שעברה. זה קירב אותנו. כולנו תקווה שהמהלך יניב עוד יצירה חדשה. ארקדי בתקופה שבה הוא מעדכן את היצירה שלו, וכל הנשמה שלו בהיפ־הופ והוא אוהב את זה, לא כגימיק".

   

  יש שירים שכתבתם ולא יצאו.

   

  "גנזנו חלק, זה נכון. נוהגים לחשוב שזה מענייני אגו או חשבונות ישנים, אבל אם יש לנו ויכוחים - הם תמיד סביב השירים, אם אנחנו רואים אותם עין בעין. כל אחד מנסה לחזק זהות אישית בקריירת הסולו, ולחזור לכתיבה ביחד זה תהליך. הציבור אומר 'בוא תעשה לנו שירים כמו פעם, ואם לא - אל תעשה'. זה לא הולך ככה. הרפרטואר של פעם, שאנחנו יכולים להישען עליו בהופעות, דווקא מאפשר לנו לעשות ניסיונות חדשים".

   

  אז יהיה אלבום חדש לנטשה?

   

  "אנחנו מאוד רוצים, ואני מקווה שהשנה נביא לפחות שיר אחד חדש או שניים".

   


  פרסום ראשון: 19.02.18 , 20:54