רביעי 30 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: משה נחומוביץ'
  7 לילות • 20.02.2018
  "אני כנראה אוהב את ישראל הרבה יותר ממירי רגב"
  למה הוא מעריך את אייל גולן, מה היה במפגש המחודש עם אילנה ברקוביץ', כיצד התמודד אביו יהונתן עם הסערה בעקבות הפוסט שכתב ומדוע אייל ברקוביץ' הוקפא באייטיז. אביב גפן משיק נשף רוק בסימן 70 שנה למדינה ויש לו כמה דברים להגיד
  רז שכניק | צילום: משה נחומוביץ'

  "זה היה בבית ניטרלי בנס־ציונה, שעת צהריים", מספר אביב גפן על הפגישה הראשונה שלו ושל אייל גולן. "הגעתי למקום ובאופן טבעי חיפשתי על הגג צלפים (צוחק). זה היה טעון. לחצנו ידיים ודיברנו די הרבה זמן. לא ביקשתי התנצלות על הדברים שכתב בפוסט שלו עליי אבל הוא אמר שהוא כתב את מה שכתב בזעם והתנצל על המילים. הוא הסביר שהוא כל כך נפגע בגלל הילדים שלו".

   

  אתה עומד מאחורי הדברים שאמרת?

   

  "התנצלתי בפני אייל על שפגעתי בילדיו. הוא טען שהירידות שלי נורא פגעו בהם. שבבית ספר באו אליהם וסיפרו מה אביב גפן אמר עליהם, והוא נעלב מאוד. אייל אמר לי שהוא יודע את דעתי עליו, הוא אדם הפוך ממני בהכל, בסגנון חיים, בבחירות המוזיקליות. אנחנו הפכים".

   

  תגיד, אייל גולן ראוי להיות בפריים־טיים מבחינה מוסרית?

   

  "כן. הבנאדם מקבל כפיים ממירי רגב ובהופעות שלו נמצא גבי אשכנזי וכל אנשי גלגלצ, והוא הזמר המושמע בישראל והכי מוכר בארץ. גם ליברמן מתייעץ איתו בענייני גלגלצ. המציאות הכשירה אותו".

   

  אתה מודע לזה שחלק מהמעריצים שלך מאוכזבים מהבחירה שלך לשבת לידו?

   

  "אם לא אהיה שם אביב, הם צודקים. אבל אם אגיע כמו שאני מגיע תמיד, לא מכרתי את נשמתי לשטן ועשיתי דבר ראוי".

   

  זה נתפס שירדת על בנאדם, הציעו לך כסף ועכשיו אתה בסולחה איתו.

   

  "דווקא למעריצים אני צריך לומר שהייתי מקבל את אותו סכום גם במקום אחר. גם את 'דה וויס' לא עשיתי בחינם. זה לא היה עניין של כסף אלא העניין שלי, האמיתי, בתוכנית".

   

  אולי אתה רוצה להגיע לקהל שלו שבאופן טבעי לא מגיע להופעות שלך.

   

  "אני בן 45 ומי שאוהב אותי, אוהב אותי, ומי שלא, לא יאהב. אני גם ככה אהוב על מזרחים ויש לי הרבה קהל מזרחי. אספר לך סיפור, עשיתי פעם תוכנית טלוויזיה והלכתי להצטלם בשוק הכרמל ובתקווה. חשבתי שאני אקבל מטח של עגבניות, חזרתי עם קופסאות בקלאווה. אני לא חושב שארוויח קהל מהמפגש עם אייל ובטח לא עשיתי את זה בשביל זה".

   

  מה אייל ירוויח?

   

  "חשוב לציין שאייל גולן לא צריך את אביב גפן כדי להגיע לערוץ 12. אם לא הייתי מקבל את גולן בקשת, הייתי מקבל אותו כנראה ב'דה וויס' בכיסא לידי, כך שזה לא משנה. את דעותיי על אייל גולן מעולם לא חסכתי. מהרגע הראשון. תמיד אמרתי מה אני חושב על סגנון החיים שלו. גם אייל אמר את דעתו עליי - ולא חסך מילים. הניגודיות הזו, בעיניי, תיצור טלוויזיה מעולה שהתוכנית תתבסס עליה. בנשף רוק שלי אייל גולן לא יקבל תשואות, הוא לא אהוב בקהל שלי, וגם לי מן הסתם לא ירימו בקהל שלו.

   

  כמו שאמרתי, אנחנו האנשים הכי מנוגדים בעולם. על הניגודיות הזו יושב כל הפורמט. אייל בן אדם שכן מדבר וכן יענה לי".

   

  אז אתם לא חברים?

   

  "לא דפקנו רייסים ברחובות על הפרארי שלו ולא הלכנו לרודיאו שלו. אגב, מי קורא לבר שלו 'רודיאו'? רק איל נפט או אייל גולן. אז לא, אנחנו לא חברים ואנחנו באים עם הרבה מטענים. אבל אני נגד חרמות ונגד לא לדבר ותמיד מוכן לעימות וזה מה שעושה טלוויזיה טובה".

   

  ומה עם שיר משותף. הוא אמר שישמח שתכתוב לו.

   

  "מישהו בקשת זרק רעיון שיהיה שיר נושא לתוכנית שאני אכתוב והוא ישיר לבד. סיבוב הופעות משותף לא על הפרק כרגע. אני יכול להעריך את אייל על זה שהוא יכול היה לקבל כל תוכנית אחרת אבל דווקא בחר לעמוד מולי. הוא אמר פעם שגם אם יש לך אנטרקוט בבית אתה רוצה מדי פעם לאכול פרוסה עם שוקולד. אז הנה אני השוקולד שלו, המריר".

   

  כמה פעמים נפגשת איתו?

   

  "ארבע פעמים".

   

  דיברתם בטלפון?

   

  "לא".

   

  אמרת ששניכם מייצגים קצוות שונים. מה אתה מייצג?

   

  "חצי מהעם, שרוצה את ישראל בכיוון אחר, לא נתמך על ידי מירי רגב, רוצה חיים שפויים".

   

  ומה הוא מייצג?

   

  "בוא נגיד שלי מירי רגב לא עשתה פרסומת להופעות".

   

  איך הגבת בזמן אמת לפוסט שלו?

   

  "לא נגע בי בשיט. כלום. אמיתי. זה היה נראה לי לא לרמתי ואפילו לא חשבתי להגיב לזה. לא הופתעתי מהעוצמה של הדברים".

   

  מי בא עם ההצעה לתוכנית?

   

  "קשת באו עם הצעה רשמית ושאלו אם אני מוכן לשבת עם אייל גולן. הרבה שנים אמרתי להרבה אנשים שאשמח לשבת איתו בתוכנית טלוויזיה. אפילו פה בראיון אצלכם. גם הוא אמר שישמח. חשוב לי לומר שאם הייתי עושה תוכנית עם שלומי שבן או אביתר בנאי היה לי הכי מדהים אבל זה לא היה מעניין. הפורמט הזה יותר גדול ממוזיקה, עם החרא ועם הטוב".

   

  יש שיר של אייל שאתה אוהב?

   

  "'צליל מיתר' הוא שיר טוב".

   

   

  × × ×

   

  גפן לא ממש יכול לדבר על הפורמט, גם כי עדיין אין משהו מגובש, וגם כי רמת הסודיות סביב הפרויקט גבוהה. בכל זאת, כבר ברגע ההכרזה על תוכנית משותפת, היא הפכה לדבר הכי מצופה בטלוויזיה בשנת 2018. פרויקט דגל של הזכיינית קשת. לצד ההודעה המפתיעה שהם הולכים לשבת אחד לצד השני בתוכנית, היה עוד רעש משנה: האקסיות של השניים, אילנית לוי של גולן ואילנה ברקוביץ' של גפן, במגעים על הגשת התוכנית.

   

  אילנית לוי אמרה שלא תשתתף בתוכנית. מה נסגר עם זה?

   

  "אין לי מושג מה קורה שם בענייני חוזים. זה היה רעיון שלי ואני מקווה שייצא אל הפועל".

   

  מה דעתך על הביקורת על הליהוק הזה, שהן לוהקו רק כי היו נשים של?

   

  "לא הגיעה אליי. לי כולם אמרו שזה רעיון מבריק".

   

  וגם שזה גימיק.

   

  "ברור שזה גימיק, אבל היה חסר לי עוד חוט משנה בתוכנית ושמחתי לקבל את ברכתה של אשתי שני ולהביא את אילנה שעזבה אותי והייתה אחד הפצעים הכי כואבים בחיי".

   

  למה היא עזבה אותך?

   

  "נראה לי שבגדול נמאסתי עליה. הייתי מאוד תלותי והיינו נורא צעירים והיא גדלה וראתה שמאחורי אור הירח יש עוד כמה כוכבים. רציתי אותה ואת אילנית כי יש משהו מאוד טעון בזוגות גרושים, בטח בסיפור שלי ושל אילנה ושל אייל ואילנית. חוץ מהדיאלוג שלי מול אייל זה יטען תמיד את התוכנית מחדש ויעזור לטלוויזיה להיות יותר מרתקת. אני ואילנה לא דיברנו למעשה מאז שנפרדנו. נפגשנו עכשיו בפעם הראשונה לקפה מאז הגירושים".

   

  איך היה?

   

  "מאוד חם, מאוד מרגש, כל אחד עבר את הדרך שלו. היה לי ברור שהיא תסכים. גם היא רוצה לראות דברים ממרחק הזמן, כשאין עננה שאולי נחזור אי פעם. אנחנו לא מאוהבים ולא יכולים להיות מאוהבים. לי נורא טוב במקום שאני נמצא וגם לה טוב עכשיו. יש הרבה שאלות בינינו והיא מכירה אותי מעולה והיא יודעת איפה ללחוץ ומה לשאול".

   

  אבל היא מכירה אותך מגיל נורא צעיר. בכל זאת, עברו 20 שנה.

   

  "נשארתי אותו דבר. זה מוזר, אבל זה עדיין לא מוזר כמו אופירה וברקו".

   

  אייל גולן, מירי רגב, סאבלימינל, יהונתן גפן, הראל סקעת, אילנה ברקוביץ' ואביגדור ליברמן
  אייל גולן, מירי רגב, סאבלימינל, יהונתן גפן, הראל סקעת, אילנה ברקוביץ' ואביגדור ליברמן

  חיכיתי שזה יגיע.

   

  "זה הקאלט שלי. הייתי קורא לזה: 'ברקו רואה ומקשיב', כמו פינוקי. ברקו הוא כמו קפטן אמריקה שהוקפא באייטיז בקרח ועכשיו הפשירו אותו. 'בחורה עם זין?!?' הוא לא מאמין מה קורה בעולם. כשראיתי אותו עם בן כספית הייתי בהלם. הוא היה בטוח שאוטוביוגרפיה זה על משהו שקורה באוטו. זו התוכנית היחידה שהאורחים עושים תחקיר על המראיין ולא להפך".

   

  בוא נחזור רגע לתוכנית שלך ושל אייל. גם רני רהב יהיה חלק מהפורמט?

   

  "לא, אבל הובטחה לו חניה".

   

  מצחיק. תגיד, למה בכלל עזבת את 'דה וויס'?

   

  "היה לי יותר מדי נוח וקל ואני הכי פוחד ממקומות נחים וקלים. תמיד אעדיף את המקום עם הקונפליקט החדש והסיכון. זה היה קל מדי. זה היה מנומס מדי, אני לא בעד טלוויזיה מנומסת. השיחות בין המנטורים מעולם לא הבשילו למשהו שמעניין אותי ויכול לעשות שינוי. לא היה פינג־פונג ואם היה, זה היה דאחקות, ובזה מירי מסיקה הייתה נפלאה והצילה את העונה האחרונה. אבל אני לא שם בגלל המוזיקה הטובה והזמרים".

   

  אז בשביל מה אתה שם?

   

  "אני שם גם בשביל לדבר על נושאים אקטואליים. על פוליטיקה. כמעט לא היו שיחות כאלה ב'דה וויס'".

   

  כעסת על רשת שהעלו פרומו לעונה הבאה עם הדמות שאמורה להיות אתה ורואים רק את הרגליים שלה, למרות שבכלל לא היית חתום שם.

   

  "אני רוצה לומר להם תודה על השנים היפות ב'דה וויס', שנשארה תוכנית מעולה, אבל לא אהבתי שהשתמשו בסימנים מזהים שלי בזמן שלא היה אפילו משא ומתן איתי. זה היה לא מקצועי ולא אתי. אני רוצה לחשוב שהשתמשו שם בציון ברוך".

   

  אמרו לי שקיבלת מהם מכתב משפטי שטוען שהפורמט של אביב ואייל שייך להם.

   

  "זה הלך ישר למחלקה המשפטית של קשת. אביב גפן ואייל גולן זה לא פורמט, אלא אנשים".

   

  מה חשבת על ההצלחה של 'הכוכב הבא'?

   

  "אני לא מבין איך אסי עזר יכול לעשות סייב למתמודד. זה כמו לקבל טיפול הומיאופתי מהפסיכיאטר אילן רבינוביץ'".

   

  מה חשבת על השופטים שם?

   

  "לי חסר עומק בתכנים של השופטים. אין להם מספיק זמן לדבר ביניהם. הפיל גוד טי־וי הזה עושה לי להרגיש רע".

   

  הראל סקעת אמר בראיון שהוא חשב שאתה אמיתי אבל גילה שאתה שופט מזויף.

   

  "מוזר לשמוע בובה של מדאם טוסו אומרת שאני מזויף".

   

  ומה לגבי מה שהיה ב'אקס פקטור'?

   

  "סאבלימינל דיבר רגוע ומנומס. חשבתי שאולי אפשר להביא גם את הצל לריאליטי, סטארט־אפ לשקם אנשים קיצוניים".

   

   

  × × ×

   

  ובכל זאת, גפן לא היה בכותרות רק בהקשרים טלוויזיוניים. בימים האחרונים הוא חלק ממיני־סערה בנוגע להשתתפות שלו בטקס המשואות לרגל יום העצמאות ה־70, שבוטלה, לדבריו, ממניעים פוליטיים. "קיבלתי פנייה לפני חמישה חודשים עם הצעה ממפיק המופע, יגאל בן־דוד, להשתתף בטקס המשואות והפניתי אותה למנהלת שלי רויטל", הוא מסביר. "הם רצו שאבצע את 'יומן מסע' עם שרית חדד. המפיק חזר ואמר לה, 'זה בסדר, הכל סגור, אביב חייב להיפגש עם הבמאי רן צחור'. הגעתי לפגישה ושם כבר השמיעו לי גרסת שידור ערוכה לשיר 'יומן מסע', כך שתותאם לטלוויזיה ואפילו הראו לי את הווידיאו־ארט ואת התפאורה. הכל היה נראה סגור. מאז הם לא חזרו אליי".

   

  למה?

   

  "אני מניח שהפוסט שלי על ליברמן, אחרי מה שקרה עם אבא, מאוד עזר לזה. אני יודע על יועץ של מירי רגב שהתנגד והפיל את זה. ציפיתי מרגב, בזכות העובדה שזה 70 לישראל, שתהיה יותר גדולה מזה ובגלל שאני מייצג דברים הפוכים מדעותיה שתיתן לי במה ונייצג איחוד בעם ביום החשוב הזה. זו הייתה טעות גדולה שלה, שיכרון כוח שהיה לרגליה כמו בור".

   

  הם בתגובה רשמית טוענים שבכלל לא בוטלת כי לא תוכננת לשיר בוודאות. שהיו רק מגעים.

   

  "אני תוכננתי והייתי סגור עד שהגיע היועץ ולצערי מירי רגב שמעה לעצה הגרועה שלו. היה עושה לה רק טוב לייצג עוד חלקים מהעם ביום של אחדות. ויסלחו לי כל המירי רגבים, אותי מרגש לא פחות 70 לישראל. יום לפני שהתפרסם שלא אופיע סופית, המפיק בנדה הזמין אותי לשיחה. שאלתי אם הסיבה לביטול שלי היא פוליטית והוא ענה שהסיבה היא שהשיר מתקשר ליום השואה ולא ליום הזיכרון. אמרתי שאבצע כל שיר שיבחרו, גם של שרית חדד, וככה הוא נפל בפח כי הבנתי שפסלו אותי לא בגלל השיר אלא בגלל שזה אני. זו הייתה הבעיה האמיתית. הופעתי עם 'יומן מסע' על קברו של מתן גוטליב ז"ל, אחרי שהמשפחה ביקשה ממני, אז איך השיר לא מתאים לתפר שבין יום הזיכרון ליום העצמאות?"

   

  בטח היא רואה את זה כפרס למי שמתקיף אותה ואת השלטון בכל הזדמנות.

   

  "אבל זו החוכמה הגדולה. היא הייתה צריכה להילחם שאהיה שם בגלל שאני מתנגד לדעות שלה. היא הייתה יוצאת גדולה. אגב, אני מבין למה הם הלכו על שרית. כשהיא שרה לביבי אתה תותח, הוא נבחר פעם נוספת. כשאני שרתי בעצרת לרבין, אתה זוכר מה קרה".

   

  תגיד, מה כל כך לחוץ לך להיות שם מלכתחילה. מה עם האיש שכתב את 'פרופיל 97', 'אמא תראי' ו'גנרל', ואירוע שבו חיילים עושים צורות עם דגלים?

   

  "גם אני מתרגש מ-70 שנה לישראל, מקום שלא רק שייך לרגב או לביבי. גם אני וגם משפחתי תרמנו רבות למדינה, להקמתה ולהתפתחותה, כל אחד בשטח שלו. אבא לחם במלחמות כקצין בצנחנים, משה דיין היה שר הביטחון, עזר ויצמן היה נשיא המדינה. אין שום סתירה בין לכתוב את השירים שציינת ובין לאהוב את המדינה. אולי אפילו להפך, ביקורת נכתבת על משהו שכואב לך ואכפת לך ממנו. גם בוא לא נגזים. לא אני פניתי כדי להשתתף, אלא הם פנו אלי וכשפנו שמחתי מאוד. טקס המשואות שייך לכולם, ימנים, שמאלנים, דרוזים, ערבים וכו'. הוא לא קשור לפוליטיקה".

   

  סביר להניח שימצאו דרך שבנימין או שרה נתניהו יהיו באירוע הזה, בוודאי מירי רגב. אתה רוצה לשיר בפני הקיסרות שאתה מתעב?

   

  "עם כל הביקורת שלי ואי הסכמתי עם רגב ועם ביבי, אני עדיין מכבד את המשטר הדמוקרטי וכמובן שאין לי בעיה שיהיו בקהל. קיבלתי מבול של הודעות בפייסבוק ממתנחלים ימניים שזעמו על ביטול ההשתתפות שלי בטקס, ולדעתי זה הדבר החשוב".

   

  לא שמענו אותך מתבטא בעניין החקירות של ביבי אחרי שבהופעות קראת להחליף אותו.

   

  "אני רוצה להגיד שהמצב כרגע בארץ מופרע. פעם ביבי היה מתראיין באולפנים ועונה לשאלות ונסראללה היה משדר מהבונקר. היום נסראללה מגיע לטלוויזיה וביבי מדבר מהבונקר. התחלפנו. התקשורת של ביבי עם העם היא פשיסטית. זה למסור הודעות ללא יכולת להישאל שאלות קשות או להיות פתוח לדו־שיח. הוא מתנהג כמו במצב חירום כשמצב החירום היחיד הוא הקריירה של בנימין נתניהו".

   

  הבונקר שלו מאוד מטפטף.

   

  "נראה שהוא מדבר מחדר הכביסה של שמעון ריקלין. פריימים הזויים ומטפטפים. זה מטורף. זה עריץ, זה לא ממשלה. נתניהו הוא כרגע האדם הכי פרנואיד בטלוויזיה אחרי צבי יחזקאלי".

   

  זה לא רק הוא, אלא כל מי שסביבו.

   

  "אמסלם, מירי, חזן, ביטן, כל הטרמינולוגיה של להיות עד מדינה זה פסול, הירידה על יאיר לפיד, לקרוא לו שטינקר כשהוא הלך למסור עדות אמת, למחוא כפיים לביטן לפני החקירה שלו, זו שפה של משפחת פשע, לא של מפלגה. אם יש דבר אחד שאני שמח עליו בגלל החקירה של ביטן, זה שסוף־סוף מצאו לו את הכפתור של המיוט".

   

  מה חשבת על הקלטת של שרה?

   

  "הצחיק אותי שביבי הגיב להקלטת הצעקות של שרה ושאל אם לא קרה לאחרונה שהרמתם את הקול. בהתחשב במה ששמענו שם זה כמו שאו־ג'יי סימפסון יגיד, 'מי לא רב פעם עם החברה שלו?' אחרי המלצות המשטרה ברור שביבי צריך לפרוש".

   

  במי תבחר?

   

  "אין לי את הפריבילגיה לבחור במפלגות קטנות. צו השעה מחייב אותי לבחור במי שיכול לנצח את ביבי וכמו שכולם יודעים זה רק יאיר לפיד. למרות שאני שמאל והוא מרכז־ימין, הוא הבנאדם שהייתי מתקשר אליו בשתיים בלילה אם הייתה לי בעיה והוא אחד שירים את הטלפון".

   

  פרשייה פוליטית נוספת שהיה מעורב בה, הפעם מהצד, הגיעה לאחר הפוסט שכתב אביו, יהונתן, שהשווה בין עאהד תמימי ובין אנה פרנק וחנה סנש. אביגדור ליברמן, שר הביטחון, ביקש להחרים את השירים של גפן האבא ושלא יושמעו בגלי צה"ל, הארץ סערה לכמה ימים, יהונתן התנצל, וליברמן קיבל את ההתנצלות. באמצע הסערה, אביב כתב פוסט תקיף נגד שר הביטחון, שאולי עלה לו בהופעה בטקס המשואות.

   

  קודם כל, הסכמת עם הפוסט של אבא שלך?

   

  "מאוד לא הסכמתי ואמרתי לו את זה. הרעיון היה נכון, לכל קבוצה יש את הגיבור שלה. אבל צריך להבין שאצל אבא שלי, אין הרבה הבדל בין לכתוב על מפית בבית קפה לפוסט. הוא רואה בזה טיוטה ולא תמיד מבין את ההשלכות של המדיה הדיגיטלית. הניסוח שלו היה שגוי והוא הבין את זה והתנצל. אני הייתי שם בשבילו כבן שלו ובו־זמנית אמרתי שהניסוח לא היה מוצלח".

   

  מה חשבת על מה שעשה ליברמן?

   

  "זה טריק שאישה כמו מירי רגב עושה ממנו את הקציצות של שבת. הבעתי בפוסט מאוד זועם את ההתנגדות שלי לחרם שהוא רצה לעשות. הוא לא יכול לקחת ממשורר ואיש רוח את הזכות להביע את דעתו ולבטל את השירים שלו גם אם הוא - ואני - לא מסכימים עם דבריו. אני לא מסכים לשום דבר שאריאל זילבר אומר ועדיין נתתי את הקול שלי לפרס אקו"ם בשבילו".

   

  מה עבר על אבא שלך?

   

  "הוא היה נסער מההד התקשורתי שזה יצר. הוא לא פחד. הוא מאוד דאג כי היה עליו עליהום, בליץ היסטרי. אבל זה שלו. לא היה לי הרבה מה לעשות. מה שהדהים אותי זה שבאותם ימים דודו אלהרר אמר שהוא רוצה לראות את עמוס עוז עולה בארובות של טרבלינקה וזה עבר מעל כולם. אני מציע לדודו שיעשה קאמבק אחרי טלפלא לתוכנית 'דודו מספר לגבלס'".

   

  השירים שלו לא הושמעו באותם ימים בגל"צ פרט לתוכניות של רזי ברקאי ויעל דן. השירים האחרונים שלך לא נכנסו לגלגלצ. אולי זה קשור.

   

  "אני רוצה להאמין שאין קשר בנושא הזה ביני ובין אבא שלי".

   

  הופתעת שליברמן עשה לך לייק בפייסבוק לשיר עם נוער שוליים?

   

  "מאוד הופתעתי".

   

  את אייל גולן הוא הזמין ללשכה להתייעץ על גלגלצ. הוא הזמין גם אותך?

   

  "הזמין, אבל לדבר על אל־ג'זירה".

   

  היית נער מים באולפן של נוער שוליים בתחילת הדרך, עכשיו אתה מארח אותם.

   

  "כן, אני הייתי הבחור המגמגם עם המטאטא וסינג'רו אותי ללכת לקנות להם סיגריות יחף".

   

  אף אחד לא הכריח אותך להיות יחף.

   

  "אבל הם ראו שאני יחף, אז למה לשלוח אותי! (צוחק) אז חשבתי שזה פופ שטחי. לקח לי הרבה שנים להבין שזה מעולה".

   

  ב־5 במאי יעלה גפן לנשף רוק שביעי בלייב־פארק ראשון־לציון. גם דודי לוי ומיקיאגי יהיו שם, לצד נבחרת מכובדת של גדולי המוזיקאים שפעלו בישראל. ההופעה תיערך בסימן 70 למוזיקה הישראלית. "לקחנו את גיבורי התרבות שלי לערב חד־פעמי, שזה נבחרת החלומות שהצלחתי לאגד לנשף. ברי סחרוף, זהבה בן, ארקדי ומיכה מנטאשה, דני בסן ויזהר אשדות מתיסלם, גידי גוב ודני סנדרסון מכוורת. לי ולתעויוט יהיה חלום לנגן את השירים האלה. אגב, לראשונה, לבקשת הקהל שלי, אני הולך להוציא אלבומים מהעבר בוויניל".

   

  יכול להיות שנראה את אדם בנשף?

   

  "דיברתי איתו בטלפון, שאלתי לשלומו, אני הולך בקביעות להופעות שלו כשהוא מופיע בזאפה. כמיטב המסורת של נשף רוק, אי־אפשר לדעת מה יקרה על הבמה".

   

  אגב פופ ישראלי, איך אתה היום עם סטטיק ובן־אל?

   

  "זה עשוי מעולה בעיניי. אני מפרגן להם. אבל כל הסצנה שלהם לא נוגעת בי. זה סוג מוזיקה שאני לא עושה, לא בקיא בו, לא צורך אותו".

   

  מי כן צורך אותו?

   

  "הם צריכים להיזהר לא לשווק את עצמם לקהל צעיר מדי כי קהל צעיר מדי הוא מאוד בוגדני. כרגע לטעמי הם משווקים לקהל צעיר מדי".

   

  עובדה שכל שיר שלהם נכנס לגלגלצ.

   

  "נו?"

   

  אז הם עושים משהו נכון.

   

  "בעיניי הסיפור הגדול הוא מסביב לסטטיק ובן־אל, מה שהם מייצגים, וזה אוטונומיה תקשורתית. היום ילד, בניגוד לעידן שבו אני צמחתי, מחליט מה הוא שומע. היום לילדים יש אוטונומיה תקשורתית מלאה. אי־אפשר להתחרות במסיבות יוטיוב של כיתות ג'־ד'־ה'־ו', המספרים תמיד יהיו גבוהים יותר. אני כבר זקן. אני שומע רדיו עדיין, קורא עיתונים כל בוקר, מחכה לפרסומות שייגמרו. דילן לא מכיר את זה. הוא רואה הכל ביוטיוב, הוא לא פותח רדיו ולא קורא עיתונים. חד־משמעית, אני זקן והתפיסה שלי זקנה".

   

  אבל.

   

  "יש לי יתרונות על הדור של היוטיוב כי אספתי קהל אמיתי ולא וירטואלי".

   

  בטלוויזיה הכתירו את עומר אדם כשלמה ארצי החדש.

   

  "ביום שהוא יוציא 'הרדופים' ו'שדות של אירוסים' ו'חום יולי אוגוסט' ו'ארץ חדשה' אני אשקול את זה. המיקום של ארצי מאוד גבוה. הוא התעסק בשואה, במלחמות, בגירושים שלו. אני רוצה לראות אם עומר אדם מגיע לזה. ועומר אדם לא צריך להיות ארצי אלא להישאר עומר אדם".

   

  יש עכשיו גל לטיני בישראל בעקבות הצלחת 'דספסיטו'.

   

  "ישראל מייצאת טפטפות וטכנולוגיה לדרום־אמריקה ואנחנו מייבאים את הלטין־פופ לישראל. אני לא מבין גדול בעסקים אבל נראה לי שדופקים אותנו".

   

  מה חשבת על הביטול של לורד?

   

  "ניסיתי ועדיין מנסה להילחם נגד ה־BDS ונפגשתי עם רוג'ר ווטרס. ניסיתי לשכנע אותו שלחרמות אין הצדקה ושיש לקיים דיאלוג, שהוא פוגע באנשים הלא־נכונים ומחזק את האנשים הלא־נכונים. מה שמצחיק זה שעם כל הטענות נגד ווטרס שמחרים תרבות ישראלית, גם שרת התרבות מחרימה בעצמה תרבות ישראלית, למשל הסרט 'פוקסטרוט'. לפחות ווטרס השאיר את The Dark Side of the Moon, ומירי סתם חשוכה. אבל למרות הביקורת שלי על השלטון פה, כשאני יוצא החוצה ומתראיין לכלי תקשורת זרים, אני מסביר לאנשים כמה ישראל מקום פתוח וליברלי ושלא הייתי חי באף מדינה אחרת. אני כנראה אוהב את ישראל הרבה יותר ממירי רגב".

   

  גפן נמצא בתקופה פורה במיוחד. הוא אחד האמנים הבודדים בישראל שמוכר מאות כרטיסים לקהל אירופאי מדי ערב עם בלאקפילד, וללא סטיבן ווילסון. ומלבד השירים והתוכנית עם גולן, הוא עובד כרגע על סדרה על חייו עבור HOT, שמתוכננת לעלות במהלך 2018 בהפקת ADD. "זה הדבר הכי מפחיד, יותר מכל הופעה שעשיתי", הוא אומר. "כי זה לא העולם שלי, אני לא במאי".

   

  מה גילית על עצמך בנבירה על החומרים?

   

  "דברים איומים, גיליתי שאני אופורטוניסט לא קטן, מזהה הזדמנויות, אני רואה ילד קטן ומשועמם שהגיע לרוקסן בדרך לא דרך. העלילה מתחילה משנת 89' בבית יצחק. ילד שנזרק מבית ספר, די משועמם, משפחה מסובכת, ואז המעבר לעיר, מלחמת המפרץ ופתאום נהייתה סוג של קריירה בדרך לא דרך. זו הייתה תקופה מטורפת, בלי פייסבוק ובלי ערוץ 2. יהיו המון סיפורים מאחורי הקלעים עם ההורים שלי, הלהקה, יצחק רבין. מי שלא היה בניינטיז ירצה לראות מה קרה שם".

   

  תן לי איזה סיפור שאנחנו לא מכירים ויהיה שם.

   

  "הייתי פרוע נורא וסידרו אותי בדן שילון ושמו לי משקפיים שאיראה יותר מרוכך. יועץ של רבין אמר לי שאם לא אכנס ברבין הוא יסדר לי פגישה עם סטיבן ספילברג. הייתי מאוד נחמד אבל הוא נרצח אז לא נפגשתי עם ספילברג".

   

  פחדת לפגוע באנשים?

   

  "יש לי הסכם עם עצמי שאני מקיא את הכל כי לא תהיה עוד פעם. אני מניח שיכאב להורים שלי אבל כאב לא של היעלבות".

   

  אני מכיר את הטענות שלך כלפי אבא, מה הטענות כלפי אמא שלך?

   

  "היא עמדה תמיד ביני לבין אבא שלי. תמיד הגנה עליי והגנה עליו ולא תמיד הסתדרה עם לוחות הזמנים של האגו שלנו. זו הייתה תסמונת של מעריצה".

   

  מה נראה על אבא?

   

  "יש סצנה שאבא הגיע מלונדון למלחמת המפרץ והיו שלוש מסכות וארבעה אנשים. בחדר האטום כולם שמו ואבא לקח את המסכה שלי ושם עליו. הוא לא עשה את זה מכוונה רעה אלא מהיסטריה. יש תמונה שהוא עם המסכה והוא אומר לי שאירגע והכל יהיה בסדר, ואני בלי מסכה".

   

  בחפירות העצמיות שלך, מה הבנת - יש בך יותר אהבה עצמית או שנאה עצמית?

   

  "אין בי שנאה עצמית. אני בנאדם עם הרבה ניגודים. אני לא אומר דברים לאף אחד אלא אומר הכל בשירים. אני הכי סגור מכל משפחת גפן ואני עושה סדרה, מוזיקה, טלוויזיה, כדי לדבר. ביומיום שלי אני משפחתי עד כדי שעמום. נשוי 20 שנה, לא אלכוהול, לא סמים, לא יוצא מהבית. אני בנאדם מאוד סגור".

   

  זה טוב?

   

  "זה שומר עליי. אני מלא בדמיון וביצירה והדשא והמשפחה מרגיעים אותי. אני כל כך שבע מהעיר. אכלתי ים חרדות וים בלגנים. אני שונא את תל־אביב כי כל רחוב שם זה התקף חרדה. בגלל העבר שלי הכל נראה לי מגעיל".

   

  מה כזה מגעיל?

   

  "הגעתי מהכפר וחוויתי הרבה בגידות בי. היה כאוס גדול. הייתי ילד בלי כסף ועשיתי גביות ברחוב כדי להגיע לכנרת. גברים התחילו איתי בטרמפים, והעיר השאירה בי חותם לא טוב. ביום שניר שפינר, חבר שלי ז"ל, מת, זה היה הג'וינט האחרון שלי. הייתי בן 17 אז, היה לי התקף חרדה. שלום חנוך עזר לי אז בשיחות. אמר לי שאני צריך להירגע. באותו יום כשהקלטתי באולפן והודיעו לי שניר מת, לא עיכלתי את זה. עליתי לגג ועישנתי את הג'וינט ופתאום הבנתי מה קרה. שם זה נגמר. מאז אני לא יכול להריח עשן של ג'וינטים, אין לידי ואין מאחורי הקלעים. העיר השאירה בי חותם של טראומה".

   

  לו יכולת לשכתב את ההיסטוריה, איך הייתי רוצה שהיא תיראה?

   

  "אולי להיות אדם עם עבודה נורמטיבית בלי אַפְּס כאלה ובלי דאון כאלה. לפעמים אני מרגיש קורבן של האמנות שלי. דיברתי לפני חודש עם אביתר בנאי והוא אמר לי משהו יפה, שאני לא יכול לחיות חיים רגילים, שנידונתי לחיים של כאוס".

   

  מה היית רוצה לעשות אם לא היית מוזיקאי?

   

  "להיות פסיכולוג עם קליניקה. אני מפוצץ ברעיונות וכל הזמן חושב מה לעשות, איך עושים את זה יותר טוב, שיווקית, תקשורתית, אני נורא מלא. כשאביתר כותב שיר הוא עושה אותו הכי טוב שיש, מופיע, וזהו. המוזיקה לא מספיקה לי. לכתוב שירים זה לא מספיק בשבילי".

   

  האינסטגרם שלך התעדכן באחרונה בתמונות מניו־יורק עם אדם נוימן, הבעלים של ווי־וורק. מה קורה שם?

   

  "אדם אכן נכנס לחיי בחודשים האחרונים ואני לחייו. אנחנו עובדים על דברים גדולים וכשיהיה מה לומר, נעדכן".

   

  אמרת שיש לך פנטזיות על מציאות כאדם מן השורה. איך הרגשת בלונדון כשלא הכירו אותך?

   

  "היו לי רגעים קשים אבל הייתה גם תחושה של חופש, שאני לא חייב לאף אחד כלום. יכול ללכת לסופר ואף אחד לא אומר כלום. כשאני יוצא לרחוב בכל מקום יש דעות. אחד שונא, אחד מת עליי, אחד נגד הדעות שלי, אני רואה הכל. מתחנפים אליי, בזים לי, יש המון קנאה סביבי. אנשים לא אוהבים שאדם עושה נשף רוק, טורים בחו"ל, עושה פריים־טיים עם אייל גולן, כותב סדרה או פוסט על ליברמן, לא אוהבים את זה. אני לא רק אמן אלא ארכיטקט רעיונאי".

   

  וגם אבא במשרה מלאה. אליוט כבר בן שנתיים, איך זה מרגיש?

   

  "הוא החזיר אותי שוב לחיים הבלתי אפשריים של לצפות ב'מראה שחורה' ואחרי זה, באותה נשימה, ב'אנריקה הולך לאכול'".

   

  razs@yedioth.co.il

   

   


  פרסום ראשון: 20.02.18 , 00:08