yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: אביגיל עוזי
  24 שעות • 28.02.2018
  הנשים של טוביה
  אמרו להם שזה יכול להיגמר בגירושים. הסבירו להם שאסור לערבב קריירה וזוגיות. אבל טוביה ויעל צפיר לא הקשיבו. לפני 30 שנה יעל עזבה הכל והפכה למנהלת של בעלה. וזה הצליח. במופע היחיד שלו הוא מריץ לא מעט בדיחות על העסק המשפחתי. וכאילו שזה לא מספיק, יש לטוביה גם סוכנת, דנה ליטווין, שמעורבת בכל צעד בקריירה שלו. איך זה עובד ביחד? שחף פרנקל מתעדת את הדינמיקה יוצאת הדופן מאחורי הקלעים בחייו של טוביה. "אם לדודו טופז הייתה מאחוריו מערכת כמו שלי, זה לא היה קורה לו"
  שחף פרנקל

  הזהירו אותם שמדובר במתכון מסוכן לנישואים, אבל טוביה ויעל צפיר לא הקשיבו. אמרו להם שלא כדאי לערבב קריירה וזוגיות, אבל אחרי 30 שנה כבר אפשר להגיד שמי שהזהיר אותם טעה. עובדה. בגיל 72 הקריירה של טוביה צפיר נשלטת על ידי הנשים של חייו: אשתו יעל וסוכנת השחקנים דנה ליטווין. "אנחנו מודל שהרבה אמנים ונשותיהם חיקו", אומר טוביה. "קחי לדוגמה את ניקי גולדשטיין ואשתו שגם מנהלת אותו. בהתחלה מאוד הזהירו אותנו שזוגיות שמתחברת לעבודה לא מובילה למקומות טובים, אבל במבחן הזמן הוכחנו שזה כן יכול להצליח".

   

  "אני וטוביה מכירים מבית הספר היסודי", מספרת יעל. "נעשינו זוג בגיל 17, כשהוא עזר לי להתכונן לבחינת הבגרות במתמטיקה. לאחר מספר שנים הייתי קצינת הקשר הראשונה בצה"ל. עברתי קורס קציני קשר עם 40 גברים. טוביה לא עמד בקנאה והציע לי נישואים, ומשם הכל היסטוריה".

   

  דייל אוויר חתיך לקינוח

   

  בתחילת שנות השמונים יעל החליטה לעזוב את העבודה שלה בחברת מוטורולה ולהקדיש את רוב זמנה לקריירה של בעלה. "כמו שטוביה אומר בהופעת הסטנד־אפ שלו: 'יש בינינו חלוקת תפקידים ברורה — אני נותנת פקודות והוא מבצע'. זאת הדרך לתחזוק מערכת יחסים", צוחקת יעל. "עכשיו ברצינות, אני וטוביה עובדים כצוות ומאמינים בסיעור מוחות כשחלוקת העבודה ברורה. הוא על הבמה ואני מאחורי הקלעים, כל אחד מתעסק בתחום שבו הוא טוב וזה עובד מצוין".

   

  "ההומור", אומר טוביה, "הוא חלק חשוב בכך שזה מצליח. אני עובד על יעל המון, וזה מדהים שאחרי כל כך הרבה שנים היא עדיין לא עולה עליי. פעם התחזיתי לדייל אוויר חתיך שמתחיל איתה. לפעמים אני מתבאס להגיד לה שזה אני ושעבדתי עליה".

   

  ובכל זאת, איך אפשר לשמר במשך 50 שנה זוגיות כל כך אינטנסיבית?

   

  טוביה: "51 שנה לא עברו רק במים שקטים, מובן שהיו סוגי משברים, אבל מי שמצליח לצלוח את זה תקופה כל כך ארוכה נמצא כנראה בזוגיות הנכונה".

   

  ואיך משלב זוג נשוי בעבודה כל כך לחוצה גם סוכנת שחקנים מקצועית?

   

  טוביה: "אין חוקים. אצל כל אחד זה אחרת. אצלנו הקשר הוא בשלישייה. יעל לוקחת אישית דברים, היא לוקחת לתוך הלב, בעוד דנה לא, וזאת הסיבה שאני ויעל צריכים את דנה. היא מקצועית, היא לא נעלבת, והיא מבינה שבסופו של דבר לא הכל יכול תמיד להצליח. יש גם חלוקה מסוימת — יעל אחראית יותר על תחום הפקות הילדים ודנה על תחום הטלוויזיה, קולנוע, תיאטרון ופרסום. יש הפרדה, ועם זאת מדובר בעבודת צוות מושלמת".

   

  מאז שיעל החלה להיות מעורבת בקריירה של טוביה התחלפו סביבם לא מעט סוכנים. בעשר השנים האחרונות סוכנת השחקנים והאמנים דנה ליטוין, 42, אם חד הורית לילדה בת 5, היא הסוכנת של טוביה. לכאורה, זה נראה כמו שילוב מסובך במיוחד — זוג נשוי שצריך לשלב בין עבודה לאהבה, ובתווך סוכנת מקצועית שצריכה להכיל את שניהם. "הסוד הוא בקשר האישי ביני לבין יעל", אומרת דנה. "אני אוכלת אצל טוביה ויעל בבית צהריים באופן די קבוע, והקשר הוא כבר עם כל המשפחה. לדוגמה, יואב, הבן של טוביה ויעל, התקשר אליי בשבוע שעבר שאקח את הילדה שלו מבית הספר. זה לא ברור מאליו ביחסי עבודה. זאת שלישייה שיש בה נתינה וקבלה".

   

  "חשוב להבהיר", אומר טוביה, "הכל עובר לאישורה של דנה למרות שאני ויעל נשואים. אני לא בטוח שיש לנו בכלל חוזה. האמון שיש בשלישייה שלנו הוא כל כך גדול, שכל אחד יודע מה מקומו ומה תפקידו, וכל אחד יודע שהשני דואג גם לאינטרסים שלו. זה לא ברור מאליו שיהיה קשר נטול אגו כמו אצלנו. דנה יודעת מה אני אוהב לעשות, מה הייתי שמח לגלם ומה פחות. היא מקבלת את כל האינפורמציה ומעבירה אותה אליי, ואז שלושתנו דנים יחד מה מתאים לי ומה פחות. לפני כחודש דנה הפגישה אותי עם יוצרת. הן שאלו אותי מה החלום שלי, ואני מיד עניתי שבעבר חלמתי להיות מרלון ברנדו, ושהחלום הנוכחי שלי הוא לגלם את הסנדק".

   

  "הגיל לא מפריע"

   

  בימים אלה עובד צפיר עם אותה יוצרת, שאת שמה הוא מסרב לגלות, על סדרה בכיכובו, שבה יגלם מהגר יהודי מפולין של אחרי השואה, שחלומו לכבוש את העולם מוביל אותו לניו־יורק. "למרות הגיל שלי, אני לא מפסיק לרוץ מהפקה להפקה. אני כל הזמן עסוק — הצגות חנוכה, 'סברי מרנן', המופע שלי, והרשימה עוד ארוכה", אומר צפיר. "אבל אם היו אומרים לי שאני צריך לוותר על הכל בשביל לככב בסדרת דרמה, הייתי עושה את זה, עוזב את הכל ומגשים את החלום שלי. וזאת למרות שסברי מרנן היא הצלחה. הקהל מת על זה, והרייטינג מוכיח בכל סופשבוע שהביקורות טעו ובגדול".

   

  ככה תוותר על האהבה של קהל הילדים?

   

  "ב־1996 עשיתי את הצגת הילדים הגדולה הראשונה שלי, 'ספר הג'ונגל'. שיחקתי שם לצד תום אבני הצעיר, ועכשיו תום אבני הוא הילד השלישי שלי בסדרה סברי מרנן. סגרנו יחד מעגל מעולם הילדים ועד עולם המבוגרים. אחרי ספר הג'ונגל נכנסתי חזק לתחום הילדים, ואני מודה על כך לאלוהים. אצל ילדים קבלת האהבה היא אינסופית. נגמרת ההצגה - וכל הילדים באים לחבק. פעם הם היו מבקשים גם חתימות, והיום כולם רוצים סלפי. בסוף אחת ההצגות ניגשה אליי ילדה ואמרה לי 'אתה סבא שלי'. אמא שלה סיפרה לי שאין לה סבא ובגלל זה קל לה להתחבר אליי ולהרגיש שדרכי היא משלימה את החוסר. מנגד, קהל מבוגר הוא יותר ציני. שם אני יכול לתת הומור יותר מתוחכם וזאת גם הנאה שאני מאוד מתחבר אליה. את יכולה להבין שאין לי העדפה מוחלטת. בשני העולמות אני מוצא את ההנאה, ולא הייתי מוותר על אף אחד מהם בקלות".

   

  כל כך הרבה דברים השתנו בתעשייה מאז תחילת הקריירה שלך בשנות ה־70. איך מצליחים להישאר עם הראש מעל למים?

   

  "לאורך השנים תפסתי סבתות, הורים, נערים וילדים. משפחות שלמות מכירות אותי, וזה נוצר אך ורק על ידי ניהול טוב וקבלת החלטות מוצלחות".

   

  דנה: "הכישרון לבד לא מספיק. ניהול טוב הוא הסיבה להישארות בטופ. קודם כל מתעסקים במה לא לקחת, מה לא מתאים ולאן אנחנו לא רוצים להגיע. כשפגשתי את טוביה, דיגדג לי בבטן שהוא לא בטלוויזיה ולא בקולנוע, אז החלטתי לעשות שינוי. ההחלטות מה לא לעשות ומה כן לעשות הן הדלת הראשונית להצלחה".

   

  טוביה: "בלי לציין שמות, יש אנשים שהתחילו איתי, היו כוכבים גדולים ונעלמו עם השנים. מאוד קל להידרדר מהפסגה בחזרה למטה. המדרון הוא מאוד חלקלק. יש משברים מקצועיים וצריך לדעת לצאת מהם. אני חושב שמה שעזר לי לצאת מהמשברים זאת התשוקה הפנימית. ברגע שהתשוקה שלי תכבה, אני אפרוש מהתחום. אני בגיל שאני כבר יכול להרשות לעצמי את זה. יש אפילו עיתונאים שעוקצים אותי ואומרים 'מתי סבא טוביה ירד מהמסכים?', ואני עונה להם שסבא טוביה יישאר ויהפוך לסבא־רבא טוביה. ואני מאמין בזה. אני לא קרוב להיעלם. יעל תמיד אומרת שאם לדודו טופז הייתה משפחה תומכת, הוא לא היה מגיע למצב הקיצוני שהוא הגיע, ואני תמיד מוסיף שהוא היה צריך את דנה ויעל לצידו והסיפור היה נגמר אחרת".•

   

   


  פרסום ראשון: 28.02.18 , 20:13
  yed660100