yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: שאול גולן
  חדשות • 28.02.2018
  תיכוניסטיות עם כוח פיזי
  הרבה חוקים יש בפיזיקה, ברשת בתי־הספר אמי"ת המציאו עוד אחד: חוק ההתמדה וההצלחה • בעזרת תוכנית ייחודית הצליחו בתוך שנתיים להגדיל פי שניים וחצי את מספר התלמידות שניגשות לבגרות חמש יחידות בפיזיקה • הצ'ופר למצטיינות: ביקור במאיץ החלקיקים בסרן
  תמר טרבלסי חדד

  לפני ארבע שנים הציבה לעצמה הנהלת רשת בתי־הספר אמי"ת מטרה: להגדיל את מספר התלמידות הלומדות פיזיקה ברמה של חמש יחידות לימוד. ההצלחה הייתה מסחררת: עלייה של פי שניים וחצי, בינתיים בתוך כשנתיים בלבד.

   

  כדי לעמוד במשימה עשתה ההנהלה כמה צעדים: ראשית היא הפעילה "ציידי ראשים", מומחים שעברו על נתוני התלמידות ואיתרו את בעלות הפוטנציאל. במקביל פתחו בקמפיין בקרב ההורים, כדי שיעודדו את בנותיהם. בנוסף לכך הקימו קהילות ייחודיות לכל המורים לפיזיקה ברשת, ומינו מנטוריות שילוו את התלמידות.

   

  וזה הוכיח את עצמו, ובגדול: בין השנים 2016 עד 2018 חלה עלייה חדה של 53% בשיעור הבנות הלומדות פיזיקה ברמה של חמש יחידות. בתחילת ההליך ניגשו לבחינה בבגרות 76 תלמידות, השנה ייגשו 198.

   

  הפיזיקאית ד"ר רחלה תורג'מן, ראש קהילת מורי הפיזיקה של הרשת, המשמשת כמנטורית של התלמידות, נפגשת במסגרת ניסיונות הגיוס עם תלמידות מתלבטות, מייעצת להן ומכוונת אותן. במסגרת זו היא מפגישה את התלמידות עם חוקרות ומדעניות כדי לחשוף אותן למקצוע. לתלמידות שרצו להצטרף ונזקקו לתגבור, ניתן סיוע לימודי.

   

  "המורים והמורות יצרו תוכנית שיווקית לעידוד תלמידות לבחור במגמה, ובכל בית־ספר ניהל צוות המדעים הרשתי שיחות מוטיבציה לתלמידות", סיפרה.

   

  צעד נוסף לעידוד התלמידות וליצירת עניין: ביקורים בלונה פארק כדי ללמוד שם, בעזרת השימוש במתקנים השונים, עקרונות פיזיקליים שונים.

   

  בשבוע הבא, במסגרת לימודיהן, יזכו 40 מהתלמידות בחוויה יוצאת דופן: בעקבות הצטיינותן הן ייצאו לביקור של שבוע במאיץ החלקיקים בסרן שבשווייץ, גם כדי לרכוש ידע, וגם לתת דחיפה לתלמידות נוספות להצטרף לכוח הפיזי העולה. במשלחת הראשונה ישתתפו תלמידות מאולפנת אמי"ת גבעת־שמואל ומתיכון אמי"ת רננים ברעננה. הן יבקרו במרכז החלקיקים הגדול בעולם ויעמיקו בשאלת התהוותו של היקום.

   

  הרב איתמר רוזנפלד, מנהל התיכון באולפנת אמי"ת גבעת־שמואל, סיפר כי לקראת הביקור בסרן השתתפו התלמידות בהרצאות שעסקו ביישוב הסתירות בין מדע ותורה. "את המחקר המדעי של חוקי סרן אנחנו משלימים במבט של קדושה ותורה. אצלנו אין סתירה. הבנות חוות את הלמידה בסרן כחלק בלתי נפרד מבניין העולם הדתי שלהן".

   

  אחת התלמידות פורצות הדרך היא נעמה פוסטיק, תלמידת י"א במגמת פיזיקה באמי"ת גבעת־שמואל. "על פי החוקים של הפיזיקה מתנהל כל היקום שלנו. זה מעניין, זה מרתק וזו עבודה מאוד קשה", אומרת פוסטיק, שחולמת להיות רופאה. "אני ממליצה לכל אחת לא לפחד מהקושי ולעשות את מה שמעניין אותה".

   

  חברתה מעיין שטווי: "המורים מכוונים אותנו להתבונן לעומק עד לפרטים הקטנים ועם זאת לחשוב בגדול, לדעת שאנחנו הדור הבא של המדעניות". טופז עופרי מאמי"ת רעננה: "כל־כך הרבה זמן למדנו על המאיץ. לראות אותו במו עיניי זאת נקודת השיא. התוכנית שלי לעתיד היא להמשיך לעסוק במדעים".

   

  מנכ"ל רשת אמי"ת ד"ר אמנון אלדר אמר כי אין סיבה שאחוז הבנות המצטיינות בפיזיקה יהיה קטן מאחוז הבנים.

   

  "קהילת מורי הפיזיקה באמי"ת מוכיחה שניתן לעשות שינוי, נעשה זאת במקצועות מדעיים נוספים".

   


  פרסום ראשון: 28.02.18 , 23:54
  yed660100