{ }
שבת 07 בדצמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מרצ חדש
  המוסף לשבת • 01.03.2018
  מתנת פרישה
  זהבה גלאון ואילן גילאון שוויתרו בזה אחר זה על המרוץ לראשות מרצ לא ממהרים להכתיר את היורש, אבל פינו למעשה את הדרך לתמר זנדברג, שרק בבחירות האחרונות כמעט נשארה מחוץ לכנסת. אחרי שכיכבה השבוע בפרשת "הליכודניקים והנאצים", היא מתכוונת לצאת בקמפיין "לא מתנצלת" משמאל, וחותרת לשבת בממשלה הבאה, כן, אפילו עם ליברמן
  יובל קרני

  אם מסתכלים על שלוש השנים האחרונות בחייה הפוליטיים של ח"כ תמר זנדברג, אפשר להגיד שהמזל שיחק לטובתה פעמיים, ובגדול. בבחירות של 2015 קיבלה מרצ ארבעה מנדטים וח"כ זנדברג הצעירה נותרה באותה שעה מחוץ לכנסת. יו"ר המפלגה, זהבה גלאון, החליטה לוותר על מקומה בכנסת כדי שח"כ זנדברג הצעירה תיכנס אליה. אבל לאחר ספירת קולות החיילים, הימאים וכו' הצליחה מרצ לגרד את המנדט החמישי, וזנדברג נכנסה לכנסת גם בלי הטובה של גלאון, זאת אחרי שבבחירות 2013 נכנסה לכנסת בזכות הסכם עודפים בין מרצ לתנועה של ציפי לבני.

   

  גם בבחירות לראשות מרצ המזל הלך לשמאלה של הח"כית בת ה־41. לפני כחודש הודיעה זנדברג שהיא מצטרפת למרוץ על ראשות המפלגה מול היו"ר גלאון ויו"ר הסיעה, ח"כ אילן גילאון. ההתמודדות של הח"כית שבקושי נכנסה לכנסת על ראשות המפלגה נתפסה חצופה משהו, אבל יחד עם הכרזתו של מזכ"ל שלום עכשיו היוצא אבי בוסקילה על כניסתו למרוץ, היא סימנה את הקרב בין "מרצ של פעם" לבין "מרצ החדשה". ביום רביעי השבוע, כשבתוך חצי שעה פרשו מהמרוץ גלאון ואחריה גילאון, מגש הניצחון הונח לזנדברג על השולחן. היא לא צריכה להתאמץ במיוחד בסיבוב הראשון שצפוי להתקיים ב־22 במארס, ובטח שלא לחשוב על הסיבוב השני שקרוב לוודאי כבר לא יהיה. זנדברג נשארת במרוץ מול בוסקילה, שהגיע אליו ללא תשתית מפלגתית והצליח לערוך מפקד גדול יחסית של כ־3,000 מתפקדים חדשים, הפעיל החברתי אבי דבוש, ויו"ר אגודת הלהט"ב לשעבר, אימרי קלמן. אם לאחד משלושת האחרונים לא יקרה נס בסדר גודל עולמי, יתחיל בקרוב עידן תמר זנדברג כיו"ר מרצ.

   

  דרמה בחדר המיון

   

  גם במפלגה סטרילית, נקייה וחפה (לכאורה בלבד) מיצרים אישיים ואינטריגות, פרישת גלאון וגילאון לא עברה בלי דם רע. ביום רביעי בבוקר הפתיעה זהבה גלאון בהודעה על החלטתה לפרוש. בכירים במרצ אומרים כי ההחלטה של גלאון הפתיעה רק את מי שלא בחן את הסקרים והמגמה של ציבור הבוחרים החדש של מרצ. גלאון עמדה על כ־15 אחוזי תמיכה בלבד והבינה כי עדיף לה לפרוש בכבוד ולא להתבזות. צחוק הגורל: המִפקד קם על יוצרו. גלאון נלחמה על פתיחת השורות של המפלגה, על פריימריז פתוחים, התפטרה מהכנסת בשביל זה ובסוף גילתה כי הפעילים שנהרו בהמוניהם להתפקד למרצ מעדיפים משהו אחר. לזכותה של גלאון ייאמר כי היא פוליטיקאית אמיצה וכנה מספיק כדי להודות בזה. "התרשמתי שמתפקדי מרצ מעוניינים בהנהגה חדשה", אמרה גלאון. "הצגתי מועמדות פעם נוספת בניסיון להביא למפץ פוליטי בשמאל שיחבר למרצ אנשים ממפלגת העבודה, הרשימה המשותפת ואנשים מחוץ למערכת הפוליטית, שיכולים לייצר כוח שמאל גדול. אך משיחות שהיו לי עם מתפקדים בכל רחבי הארץ בשבועות האחרונים, הבנתי שהם רוצים הנהגה חדשה".

   

  לצד הדרמה הפוליטית של גלאון, התחוללה דרמה אנושית בגזרתו של יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון. לפני כשבועיים השתתף גילאון באירוע של תנועות הנוער במוזיאון יגאל אלון בקיבוץ גינוסר על שפת הכנרת. גילאון הוסיף לשורות הפקודים שלו כ־3,000 איש במפקד האחרון ונתן פייט. "במהלך האירוע הוא הרגיש רע מאוד", סיפר אחד מאנשיו. "הוא המשיך לנאום בפני אלף איש והתעלם ממצבו הבריאותי. הוא נראה לא טוב. הטירוף של הפריימריז הרג אותו". כמה ימים לאחר מכן, הוא נראה חיוור עד מאוד באירוע שבתרבות ברחובות, ואפילו מעד על הבמה. ביקשו ממנו לנוח, להוריד הילוך. "כל כך הרבה אנשים התפקדו בשבילי", אמר להם גילאון. "אני אמשיך בשבילם גם אם אגיע לסוף בתור גופה". ביום שני שעבר הרגיש גילאון כי אינו יכול עוד ופנה לטיפול במרפאה של הכנסת. מתברר כי הוא עבר אירוע רפואי חריג ונשלח לאשפוז ממושך בבית החולים "שערי צדק" בירושלים. "אם אתה חוטף עוד אירוע, אתה מת", הזהירו אותו הרופאים. "אם אתה ממשיך זה על אחריותך. אתה חייב להיות רגוע". ביום שלישי השבוע העלה גילאון לראשונה את האפשרות לפרוש. הוא הבין שהאירוע הרפואי שעבר אינו מאפשר לו להמשיך לנהל קמפיין. גילאון החליט לפרסם הודעה ביום רביעי בבוקר.

   

  ואז זהבה גלאון מודיעה על פרישתה. מקורביו של ח"כ גילאון משוכנעים, כי גלאון ידעה על תוכניתו של גילאון לפרוש, והקדימה אותו כדי לקבל את הבכורה. "ההתפטרות של זהבה חצי שעה לפני ההודעה של אילן לא הייתה מקרית", אומרים מקורבי גילאון. "כבר זמן רב כל הסקרים הראו שזהבה בכלל לא בתמונה. היא הייתה צריכה טיימינג לפרוש ואז החליטה להקדים את אילן, להראות שהיא גרמה למומנטום והוא בא אחריה".

   

  ממטה גלאון נמסר: "לא היה ולא נברא. לא זהבה ולא אף אחד אחר במטה ידעו על מצבו של אילן וכוונתו לפרוש. חבל שאנשי מטה של איש נקי ונחמד עושים שימוש בספינים ושקרים שאינם מביאים תועלת לאף צד. מאחלים לאילן רפואה שלמה".

   

  גילאון העלה סרטון קצר בפייסבוק שבו סיפר כי החליט לפרוש. "בלב כבד אני מסיר את מועמדותי לראשות מרצ", סיפר. "עברתי אירוע רפואי שמגביל את היכולת שלי להמשיך בקמפיין כפי שהייתי רוצה. אמשיך לשרת את הציבור כיושב ראש סיעת מרצ בכנסת". גילאון הבטיח להחזיר את כל התרומות שאסף לצורך הקמפיין.

   

  שאלתי אותו ביום העצוב שלו במי יתמוך. אין לו מועמד מועדף בינתיים, אבל הוא לא יישאר על הגדר. "אני שייך למחנה אידיאולוגי, ציוני, סוציאליסטי הכי גדול בישראל. מחנה האדומים", השיב. "אנחנו נתכנס ונקבל את ההחלטה רק לפי קריטריון אחד: קידום האידיאולוגיה הסוציאליסטית וחיזוקה. המועמד שישכנע אותנו שהוא מחויב לאידיאולוגיה הזאת, בו נתמוך". לא בטוח שזו בשורה משמחת עבור ח"כ זנדברג, שמעדיפה מאבקים מדיניים, פוליטיים, ומאבק למען לגליזציה של סמים קלים. "מצבה העגום של מרצ הוא תוצאה של זניחת הנושא החברתי וזה חייב להשתנות", אומר גילאון. "אני לצערי כבר לא אוכל לשנות זאת כיו"ר, אבל אמשיך להיאבק ואעשה הכל כדי לצבוע באדום את הלחיים של מרצ".

   

  במחנה של גילאון מתלבטים בין זנדברג לבוסקילה, שמלבד תפקידו ב"שלום עכשיו" לא מחזיק ברקורד פוליטי. "לתמר אין שום רקע בעשייה חברתית, חוץ ממאבק על לגליזציה של סמים קלים", אומר מקורב של גילאון. "אילן יתמוך בה רק אם היא תדע להרים דגלים נוספים".

   

  האם זנדברג מייצגת קו מיליטנטי וקיצוני מדי במרצ? "היא עושה את זה כדי לייצר בידול", אומרים אנשי גילאון. "אנחנו בטוחים שהיא תתמרכז. מעֶמדה של מקום חמישי ואחרון ברשימה אתה חייב להיות פרובוקטיבי כדי שישמעו עליך. כיו"ר מפלגה, זה סיפור אחר".

   

  זנדברג גם לא תקבל את תמיכתה של המנהיגה הפורשת גלאון. פעם הן נראו כמו הצמד החזק במרצ, היום הן כבר לא. גלאון החליטה כי את ההחלטה שלה תעשה מאחורי הפרגוד בקלפי, ולא בפומבי.

   

  תמיכה אחת, מאחורי הקלעים, מובטחת לזנדברג בוודאות: זו של אורי זכי, יו"ר נשיאות ועידת מרצ, מנכ"ל "בצלם" לשעבר, ובן זוגה של המועמדת המובילה. זכי עשוי להתמודד בעצמו בפריימריז על מקום ברשימת המפלגה לכנסת, ובמרצ תוהים כיצד תנהג זנדברג כיו"ר אם זה יקרה. "אני לא יודעת אם אורי יתמודד, אבל אם כן אהיה נייטרלית", היא מבהירה.

   

  קטר מוביל בפוליטיקה

   

  ביום רביעי התחילה זנדברג לחשב מסלול מחדש. היא אמנם לא נבחרה באופן רשמי, אבל רוב הסיכויים שב־22 במארס תקבל את המושכות על הנהגת המפלגה. היא כבר לא תיבחן כח"כית חמישית במפלגה קטנה אלא כמנהיגה חדשה וצעירה עם נטל הוכחה משמעותי. זנדברג אומרת השבוע כי מרצ תתחיל בקמפיין "הלא מתנצלים". כן, כמו הקמפיין הזכור של הקוטב האידאולוגי הנגדי לה. "מרצ החדשה לא תחליף את הערכים והאידיאולוגיה שלה, אבל היא מתחילה עם מהפכת הלא מתנצלים של השמאל - כמו שבנט עשה בימין", מסבירה זנדברג. "זאת תהיה רוח חדשה ואופטימית, גדולה, שחוזרת להיות גורם פורץ דרך בפוליטיקה הישראלית". גורמים במרצ מספרים כי מאז נסגר המפקד האחרון לפני כחודש, התחיל מומנטום לכיוונה של זנדברג. "המסר של תמר חילחל, עבד וגייס תומכים. המתפקדים הבינו לאן נושבת הרוח. כולם ראו סקרים והתוצאה שם הייתה מובהקת". זנדברג עצמה אומרת כי מרצ תחזור להיות מפלגה של עשרה מנדטים, כמעט כמו בימים הגדולים של שולמית אלוני.

   

  הסיסמאות נפלאות. אבל איך משכנעים את הציבור?

   

  "הגעתי להכרה שגודלה של מרצ אינו קשור לתמיכה שיש לעמדות שלנו בציבור. יש פער בין התמיכה בעמדות שלנו לבין התמיכה האלקטורלית בקלפי. אנשים אומרים לנו: 'אנחנו איתכם, אבל אתם לא משפיעים'. אנחנו יכולים להיות קטר שמוביל בפוליטיקה הישראלית, והמסר הוא שיש כאן דרך חדשה ואנחנו מוכנים לקחת על עצמנו את המשימה הזאת".

   

  שנים רבות מרצ נחשבת מפלגה קטנה ולא רלוונטית באופוזיציה. זנדברג יודעת כי המפתח לשינוי הוא להשתלב בממשלה הבאה. לפני כמה שבועות עוררה סערה, לאחר שהכריזה כי מרצ תסכים לשבת בממשלה עם אביגדור ליברמן. "תמר זנדברג הושיטה ידה לאיש הכי מושחת בפוליטיקה הישראלית", אמרה אז גלאון בתגובה לדבריה. "מזל שכהנא כבר לא בכנסת, אחרת מישהו היה מציע לשבת גם איתו. היא מורידה את האידיאולוגיה באסלה".

   

  זנדברג טוענת עכשיו כי יש לה קווים אדומים: ליברמן כן, הליכוד לא. "מרצ צריכה להיות שותפה בכל ממשלה של שמאל־מרכז. אנחנו נהיה שותפים אם לפיד או גבאי ירכיבו את הממשלה הבאה ויש סיכוי גדול שזה יקרה. מרצ לא יכולה להיות יותר משהו מוקצה ומודר. אבל אני לא רואה תסריט שאנחנו נשב עם הליכוד".

   

  ולשבת עם ליברמן, זה בסדר?

   

  "דיברתי על הקמת ממשלת שמאל־מרכז ואמרתי שאני לא פוסלת את המרכיבים הבאים שיהיו שותפים בה, כמו ליברמן והחרדים".

   

  לאן נעלמה האג'נדה החברתית שלך?

   

  "אני מזכירה לך שעבדתי עם ח"כ רן כהן, אולי האיש הכי חברתי שהיה למרצ. פוליטיקת השמאל זה דגל אחד וכל האג'נדות שלנו מופיעות עליו. אני סוציאל דמוקרטית ואני שייכת לדור שאין לו דירה ואין לו פנסיה".
בימים האחרונים ניתנה לח"כ זנדברג הזדמנות לתרגל את הקו הבלתי מתנצל בפני ועדת האתיקה של הכנסת. הוועדה התכנסה לדון בשלוש תלונות שהוגשו נגד זנדברג בעקבות דיון שהשתתפה בו לפני מספר שבועות, במסגרתו הטיחה בחברי הכנסת מטעם הליכוד כי הם "חברים של נאצים". במקום להתנצל על האמירה החריפה זנדברג החליטה לעמוד על אמיתותה וגייסה לעזרתה את פרופ' זאב שטרנהל, מומחה בעל שם עולמי למדע המדינה. זנדברג הגישה רשימת מפלגות ימין אירופיות שמקיימות במקביל קשרים עם הליכוד ועם ארגוני ימין קיצוניים באירופה, וצירפה חוות דעת של פרופ' שטרנהל, לפיה דבריה הם אמת: "איש אינו מאמץ לעצמו את המושגים האלה כשלעצמם כי הם מוקצים מחמת מיאוס, אך התכנים הפשיסטיים והנאציים קיימים שם".

   

  זו התבטאות קיצונית. את עדיין עומדת מאחוריה?

   

  "הציבור הכללי, כולל הליכודי, חייב להיות ער לקשרים המסוכנים והנסתרים של הליכוד עם גדולי האנטישמיים באירופה בגלל שיש להם עמדה אנטי־איסלאמית. בתחילת 2016 הליכוד הצטרף כחבר באיחוד מפלגות שחברות בו מפלגות ניאו־נאציות ואנטישמיות מובהקות, כך שאין לי סיבה לחזור בי".

   

  כמו שהבטיחה, לא מתנצלת.

   

  yuval-k@yedioth.co.il

   

   

   

   


  פרסום ראשון: 01.03.18 , 17:19
  ידיעות אחרונות