שני 27 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  ממון • 05.03.2018
  דיסנילנד פינת דימונה
  תזכרו את השם: "פארק פלאים" הוא פארק חדש שמתוכנן לקום מחוץ לדימונה בהשראת פארקים ענקיים כמו המג'יק קינגדום והארי פוטר באורלנדו • הקונספט: ערכים יהודים ואקסטרים
  מאת עופר פטרסבורג

  דיסנילנד יהודי יוצא לדרך ושמו בישראל "פארק פלאים". הפארק יהיה חלק ממתחם ששטחו 1,000 דונם ויוקם ביציאה מדימונה, סמוך לפארק ממשית. בכוונת הפארק להיות פארק השעשועים הגדול בישראל, בהשקעה זרה שמתיימרת להגיע לכ־400 מיליון דולר. התכנון הושלם לאחרונה על ידי החברה האמריקאית ITEC, שתיכננה את פארקי השעשועים "מג'יק קינגדום" ו"הארי פוטר" באורלנדו. בפארק החדש יוקמו 16 מתקנים שיקבלו ציביון יהודי יוצא דופן.

   

   

  "חשבנו איך לעשות פארק דיסני אחר", אומרת אחת היזמיות, לאה מלול, מעמותת פלאים, שעבדה ביחד עם רוני פלמר. מלול גייסה שמונה משקיעים זרים מבריטניה, ארה"ב ודרום אמריקה שאהבו את הרעיון. מיליון וחצי דולר ראשונים גויסו בחשאיות גמורה, והעבודה הועברה לחברה האמריקאית ולחברת ארנסט אנד יאנג שביצעו את הבדיקה הכלכלית.

   

  את הקמפיין לפארק החדש פותח יהורם גאון עם טיול בפארק שבשלב זה הינו וירטואלי ומספר על רכבת הרים שממחישה את היום־יום הסואן מול שלוות השבת. ילד משחק עם אייפד משוכנע על ידו לצאת למסע מורשת בפארק שעשועים עם סיפורים מופלאים.

   

  הפארק עצמו, שמשתרע על 250 דונם, יכלול את הספלאש מאונטיין המפורסם מאורלנדו, רק שבמקום הרי הקולורדו יהיו כאן הררי ספרי מורשת, שיתנשאו לגובה של חמישים קומות. הדרופ־זון המפורסם יקבל את מראה סולם יעקב, ורכבת הרים תמחיש את המעבר מימי החול הרועשים אל השבת השלווה. רכבת נוספת תעבור בלופים בתחנות שיתארו סוגי אנשים בפסלי ענק כשהמטרה היא לחבר לאנושיות טבע האדם. דמויות מיני ומיקי מאוס וגופי יתחלפו בדמויות מקוריות ועדכניות, אשר ינסו לשמש כגיבורי תרבות וכמקור השראה לילדים ולבני נוער. הדמויות יככבו בפארק עצמו וכן בסרטים, בספרים ובמגוון אמצעים אשר יאפשרו לקיים עם המשתמשים בהן דיאלוג ברמה יומיומית.

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

  שני רבנים התגייסו לפרויקט - הרב אלי טרגין, שגדל אצל סבתו וסבו באורלנדו וזוכר כילד את האושר שבפארק השעשועים, והרב צבי רימון. הם נפגשו עם צוות היוצרים של דיסני באורלנדו והסבו את המתקנים לערכים של החברה היהודית.

   

  מסביב לפארק יהיה פארק מים גדול, מיני גולף ובתי מלון, אחד מהם של חמישה כוכבים שיתפקד כמלון נושאי, בדומה למלונות בווגאס או בדיסני. הנושא שנבחר לבית המלון הוא קהילות העולם, ובהתאם המלון ישנה את פניו מדי פעם. בנוסף תוקם גם אכסנייה לבני נוער שיגיעו לפארק. בהמשך ייתכן שייפתח גם אאוטלט כחלק מהמתחם.

   

  הפארק, שמטרתו להפוך אבן שואבת לתיירים מהארץ ומהעולם, ידרוש שהות של לפחות יומיים־שלושה באזור, בתקווה שיעודד הקמת מתקנים נוספים סביבו. במידה שהתוכנית תושלם, יהיה צורך במלונות ובאכסניות ברמות שירות שונות, מסעדות ובתי קפה. מתקנים אלו ידרשו אלפי עובדים וידחפו ליצירת אזור תיירות חי ותוסס שיספק אפשרויות תעסוקה בדרום.

   

  "יעלה את דימונה על המפה"

   

  צביקה טישלר
  צביקה טישלר

   

  מי שמקדם את הפארק החדש במלוא הכוח הוא ראש עיריית דימונה, בני ביטון, שאומר: "אנו מתכוונים לגייס את ממשלת ישראל להקמת הפארק". בשבוע הבא כבר מתוכננות פגישות עם שרי הממשלה שהביעו עניין.

   

  גם שר התיירות יריב לוין עומד מאחורי הפרויקט: "אנחנו רואים חשיבות רבה בפרויקטים גדולים בעלי אופי תיירותי, ובוודאי פרויקט בינלאומי כזה אשר יגוון את ההיצע התיירותי, בפרט למשפחות. לפרויקט זה יתרון נוסף, והוא השילוב הייחודי של אטרקציה כזו עם תיירות המדבר אשר תעלה את דימונה על מפת התיירות במלוא העוצמה".

   

  במכתב שהוצא על ידי היזמים אל ממשלת ישראל נכתב: "אנו מציעים להקים בישראל פארק בהשראת דיסנילנד, אשר יעסוק ביהדות בדרך עכשווית ומלהיבה וימצב אותה כגורם מאחד. הפארק יציע מגוון רחב של פעילויות מרגשות ויאפשר למשפחות, לילדים, לבני נוער ולתיירים להתוודע לקסמי היהדות ולערכים האוניברסליים הניצבים בבסיסה, באופן חווייתי ובלתי דידקטי". תהליכי התכנון בוועדות צפויות לארוך עוד כ־3 שנים, ובניית הפארק עצמו מתוכננת להימשך כשנתיים, מה שאומר שהצפי לפתיחת הפארק הוא לא לפני 2023.