שבת 11 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: גטי אימג'ס
  חדשות • 08.03.2018
  אמיליה ארהרט - סוף התעלומה
  מדען אמריקאי: עצמות שהתגלו על אי בודד באוקיינוס השקט שייכות לטייסת האגדית שנעלמה ב־1937 כשניסתה להקיף את העולם בטיסה
  סוכנויות הידיעות

  יום האישה הבינלאומי שצוין אתמול ברחבי העולם הביא עימו בשורה באשר לגורלה של אחת הנשים פורצות הדרך של המאה ה־20: חוקר אמריקאי קבע כי עצמות שנמצאו על אי בודד באוקיינוס השקט שייכות לטייסת האגדית אמיליה ארהרט.

   

  ארהרט האמריקאית זכתה להערצה עולמית אחרי שהפכה לאישה הראשונה שחצתה את האוקיינוס האטלנטי בטיסת יחיד. אבל ב־2 ביולי 1937 היא נעלמה יחד עם הנווט שלה, פרד נונן, במהלך ניסיון נועז להקיף את העולם בטיסה. מאז עסקו חוקרים רבים בניסיון לגלות מה עלה בגורלה.

   

  אתמול פורסם מחקר חדש של פרופ' ריצ'רד ג'אנץ מאוניברסיטת טנסי שבארה"ב, ובו נטען כי עצמות שנמצאו עוד ב־1940 על האי הקטן והלא מיושב ניקומרורו, ושנחשבו בזמנו לעצמות של גבר, תואמות למבנה גופה של ארהרט. "האדם המתועד היחיד שאליו היו יכולות העצמות להשתייך הוא אמיליה ארהרט", הדגיש החוקר.

   

  ב־80 השנה שחלפו מאז ההיעלמות של ארהרט הועלו תיאוריות רבות לגבי גורלה. המקום האחרון שבו היא נראתה היה גינאה החדשה, לשם הגיעה אחרי שעברה 35 אלף קילומטר בניסיונה להקיף את העולם. חלק מהחוקרים גרסו כי ארהרט ונונן נאלצו לבצע נחיתת חירום בלב ים, אחרים העלו את ההשערה כי השניים נחתו בטעות באיים השייכים ליפן ונלקחו בשבי. אולם האפשרות כי מצאו את מותם על האי הקטנטן שבו התגלו העצמות לא הרפתה מחוקרים רבים, וב־20 השנה האחרונות יצאו כמה משלחות לאי ומצאו ממצאים שחיזקו את ההשערה, כמו מוצרי טיפוח אמריקאיים ובקבוקים תוצרת ארה"ב משנות ה־30. כעת, כנראה, נפתרה התעלומה.

   


  פרסום ראשון: 08.03.18 , 23:47