שלישי 29 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  בית־הספר עם השם שישונה | צילום: גיל נחושתן
  חדשות • 09.03.2018
  רמון במקום יוספטל
  בעקבות גילויי "סאלח, פה זה ארץ ישראל" יוחלף שם ביה"ס "גיורא יוספטל" במגדל־העמק ל"אילן ואסף רמון"
  ישראל מושקוביץ

  שמו של בית־הספר היסודי "גיורא יוספטל" במגדל־העמק — שהוקם בשנות ה־60 ונחשב לאחד מבתי־הספר היסודיים הראשונים בעיר — ישונה בעקבות סדרת הדוקו שמשודרת בימים אלה "סאלח, פה זה ארץ ישראל", שבה נחשפו התבטאויות קשות של גיורא יוספטל ז"ל על עולי מדינות ערב.

   

  יוספטל היה מבכירי מחלקת הקליטה בסוכנות היהודית, חבר כנסת מטעם מפא"י ושר בממשלות ישראל. בסדרת הדוקו של היוצר דוד דרעי נחשפו פרוטוקולים ובהם ציטוטים פוגעניים של יוספטל כלפי העולים ממדינות ערב שעל קליטתם היה אמון, מה שהביא את אלי ברדה, ראש עיריית מגדל־העמק, להחלטה על שינוי שם בית־הספר שנקרא על שמו.

   

  ברדה | צילום: אלעד גרשגורן
  ברדה | צילום: אלעד גרשגורן

   

  "הפרוטוקולים העלו אצלי זיכרונות ילדות מהסיפורים על חבלי הקליטה ששמעתי בבית הוריי שעלו מתוניס ב־1949", סיפר ברדה. "גדלנו על סיפורי ההתייחסות המזלזלת והמקפחת. זיעזע אותי לראות את הפרוטוקולים. כואב לי היחס המזלזל שנתנו לעולים ממדינות המזרח וצפון אפריקה. נוכח מה שנחשפתי אליו בסדרה, ומבלי להמעיט בזכויותיו של גיורא יוספטל, לא ראוי בעיניי שבית־ספר במגדל־העמק ייקרא על שמו".

   

  ביום רביעי הקרוב צפויה להתכנס ישיבת מועצת העיר במגדל־העמק, וראש העירייה ברדה יציע בה לשנות את שם בית־הספר "יוספטל" לבית־הספר על שמם של האסטרונאוט הישראלי הראשון אלוף־משנה אילן רמון ז"ל שנהרג בהתרסקות מעבורת החלל "קולומביה" ובנו סרן אסף רמון ז"ל, טייס חיל האוויר שנהרג בהתרסקות מטוסו. בבית־הספר נחנכה תוכנית המצוינות "הטייסת" על שמם של השניים, שהופצה לרבים מבתי־הספר בארץ.