ראשון 26 במאי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 12.03.2018
  מחקר ישראלי חדש: החורף יתקצר בחצי
  תחזית מבהילה של חוקרים מאוניברסיטת תל־אביב: לקראת סוף המאה יימשך החורף חודשיים בלבד, והקיץ יתפרס על פני חצי שנה
  עמיר בן־דוד

  גם אתם מרגישים כאילו השנה לא היה חורף? חוקרים מאוניברסיטת תל־אביב הגיעו למסקנה כי במרוצת השנים החורף יתקצר עוד יותר, והקיץ יתארך.

   

  המחקר בוצע על ידי אסף הוכמן, ד"ר צבי הרפז, פרופ' הדס סערוני ופרופ' פנחס אלפרט מבית־הספר למדעי כדור הארץ. ממצאיו פורסמו בכתב־עת מדעי. החוקרים הגיעו למסקנה שאם נמשיך להתנהל כפי שאנחנו מתנהלים כיום, בכל הקשור לפליטת גזי חממה, בתוך פחות מ־30 שנה יתקצר החורף בישראל ויימשך שלושה חודשים במקום ארבעה. הקיץ לעומת זאת יתארך ויימשך חמישה חודשים. בסוף המאה, לפי המחקר, נגיע למצב שבו החורף יימשך חודשיים בלבד והקיץ יתפרס על פני חצי שנה. המשמעות: פחות גשמים, מחסור במים, התייבשות מאגרים טבעיים, יותר שריפות, יותר סופות אבק, עלייה בתחלואה ומלחמות על משאבים.

   

  החוקרים נעזרו בנתונים עדכניים ובמודלים אקלימיים גלובליים, בשילוב עם אלגוריתם ייעודי שפותח על ידי פרופ' אלפרט. "המחקר מראה שהשינויים האקלימיים שכולנו חשים בהם כבר היום צפויים להתעצם בעשורים הקרובים", אמר הוכמן, שהמחקר נעשה כחלק מעבודת הדוקטורט שלו. "כדי לנסות למנוע במידת האפשר את ההידרדרות אנחנו מבקשים כעת להקים מרכז רב־תחומי אזורי שיעסוק בהתמודדות מערכות המדינה עם השינויים האקלימיים הצפויים".