{ }
שלישי 10 בדצמבר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  שאטרסטוק
  ממון • 12.03.2018
  קירחת מכאן ומכאן
  פשרה בייצוגית: משווקת התרופה פרופסיה תשלם כ–5.7 מיליון שקל • הטענה: לא פירטה בעבר את כל תופעות הלוואי, ובעיקר פגיעה אפשרית בפוריות הגבר • המשווקת: הבטיחות והיעילות הוכחו
  מאת ליטל דוברוביצקי

  8 שנים לאחר בקשה לתביעה ייצוגית נגדה, משווקת התרופה להתקרחות פרופסיה תשלם מיליונים. בית המשפט אישר שלשום פשרה בתביעה ייצוגית נגד חברת מרק שארפ ודוהם (ישראל 1996), בטענה שזו לא פירטה בעבר בעלון לצרכן המצורף לתכשיר את מלוא תופעות הלוואי האפשריות. החברה תשלם כ־5.7 מיליון שקל לרכישת ציוד רפואי למחלקות ילודים בבתי חולים בפריפריה.

   

  עו"ד עובדיה כהן
  עו"ד עובדיה כהן

   

  פרופסיה היא תרופת מרשם נגד התקרחות גברית, בייצור מרק. ב־2010 ביקש צרכן שלה, באמצעות עוה"ד עובדיה כהן, מיכאל דבורין ועובדיה גבאי, לאשר ייצוגית נגד המשווקת בארץ בטענה שזו לא גילתה בעלון לצרכן את מלוא תופעות הלוואי של התרופה, ובעיקר שהיא עלולה, כפי הנטען, לפגוע בפוריות הגבר. מנגד טענה הנתבעת כי לא הפרה את חובת הגילוי המוטלת עליה.

   

  ב־2013 אושרה התביעה כייצוגית. בית המשפט קבע שטענת התובע, כי השימוש בתכשיר עלול לגרום לאי פריון גברי, לא הוכחה, אך כן הוכח קיומה של תופעת לוואי שעניינה בפוריות הגבר. עוד צוין שכבר ב־2008 כללה החברה תופעת לוואי כזו בעלון לצרכניה באירופה, ושזו ראיה לכך שידעה עליה כבר אז. כן נקבע שתופעת הלוואי לא גולתה באותה עת בעלון לצרכן שצורף בארץ, ונוספה לו ביוזמת הנתבעת בספטמבר 2011, לאחר הגשת התביעה.

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

  לאחר מכן קיימו הצדדים הידברות, וב־2015 הגיעו לפשרה, לפיה הנתבעת תשלם כ־4 מיליון שקל לטובת ציוד רפואי עבור מחלקות ילודים ופגים. אז הוגשה, בין היתר, התנגדות להסדר מצד המועצה לצרכנות, שטענה כי הסכום אינו סביר. בהמשך הוגשה בקשה לתיקון ההסדר וכן להגדרת הקבוצה, כך שתכלול את כל מי שרכש פרופסיה בישראל או עשה שימוש בתכשיר עד סוף אפריל 2014 - המועד האחרון בו תוקן העלון בארץ, בהקשר לתופעות לוואי שעניינן בפוריות הגבר. כן הוסכם שהסכום יוגדל לכ־5.7 מיליון שקל.

   

  שלשום אישרה שופטת המחוזי בירושלים, גילה כנפי־שטייניץ, את הפשרה. מרק שארפ ודוהם מסרה בתגובה, כי "בטיחות ויעילות התכשיר הוכחו במחקרים, ומיליוני גברים בעולם עשו בו שימוש מאז 1997. החברה העמידה בזמן את המידע שהיה לה בקשר לתרופה. ביהמ"ש והצדדים הגיעו למסקנה שההסכם הוגן וסביר. אנו שמחים שהכסף ישמש למטרה טובה".

   

   


  פרסום ראשון: 12.03.18 , 20:32
  ידיעות אחרונות