שבת 24 באוגוסט 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אביה מלכה | צילום: גבריאל בהרליה
  24 שעות • 14.03.2018
  אביב נעורים
  בגיל 22 אביה מלכה היא סוג של סטארט־אפ מבטיח: כוכבת ילדים, מגישה ב"צינור" עם טל ברמן, קריינית גלגלצ בפנסיה שחוטאת מדי פעם גם בדוגמנות. אבל היא הכי רחוקה מתדמית המלכה הצפונבונית שמדביקים לה. נולדה בעכו להורים ממוצא מרוקאי וסבלה בילדותה מחרמות והצקות בבית הספר. רגע לפני עליית העונה השנייה של להיט הילדים "כדברא" בכיכובה, היא חוזרת לימים שבהם אף אחד לא האמין שייצא ממנה משהו
  יואב בירנברג | צילום: גבריאל בהרליה

  אביה מלכה היא כוכבת של הדור החדש: מלכת ילדים בהתהוות, מגישה ב"צינור" עם טל ברמן, קריינית גלגלצ שחוטאת מדי פעם גם בדוגמנות. אבל החיים שלה לא תמיד היו דבש. היא נולדה בעכו, גדלה ברחובות, משפחה מרוקאית משני הצדדים, ילדה שנאלצה להתמודד עם חרמות והצקות בבית הספר. ממש לא מלכה קלאסית. היום היא מנסה לא לחשוב יותר מדי על הימים הקשים ההם, אבל מודה שמדי פעם מתגנבת לה תחושת ניצחון. "תראו לאן הגעתי", היא אומרת בליבה לילדים ולמורים שליוו את ילדותה.

   

  "החוויה הזאת של חרם בבית הספר היא לכל החיים", אומרת מלכה. "מדי פעם חברים שלא פירגנו לי אז, כותבים לי בפייסבוק 'אנחנו רואים אותך, ואת נהדרת. מדהים לראות לאן גדלת', ואני שמחה. אמא שלי מזכירה לי את זה מדי פעם. אומרת, 'מעניין מה המורה שאמרה שלא ייצא ממך כלום אומרת עכשיו, מעניין מה המורה שזרקה אותך מהמגמה רגע לפני הסוף, אומרת היום'. אני מאושרת במה שיש לי".

   

  ואת מצליחה לשים את זה מאחורייך לגמרי?

   

  "אלו היו חוויות נוראיות שעיצבו את מה שאני היום. אני קולטת שתחושת הילדה הלא אהובה היא נצחית. זו השריטה הכי עמוקה גם היום. הסטייט־אוף־מיינד שלי הוא שאי־אפשר לאהוב אותי".

   

  אבל הכי קל לאהוב אותך.

   

  "אם זה כזה קל, למה שנים אנשים שנאו אותי כאילו אני קללה? וזה בא מכל כיוון: תלמידים, מורים בחוגים, מורים בבית הספר. המורים היו מוציאים אותי מהשיעור כשהייתי עונה בלי להצביע. אני לא שופטת את המורה, אבל תמיד להוציא את אותו ילד? אף פעם לא הייתי הילדה החמודה, לא הייתי הילדה היפה. הייתי או הילדה המעצבנת, או הילדה שמפריעה, או הילדה שמציקה".

   

  עד כדי כך?

   

  "ילדים הם לא טיפשים, הם קלטו שהמורה נוטה להאשים אותי, אז כל מעשה קונדס שהיה קורה, כל הכיתה כקולקטיב הייתה אומרת ש'אביה עשתה את זה'. ההורים שלי הגנו עליי מהמערכת המפלצתית הזאת שנקראית בית ספר, אבל הטראומה של להיות לבד, שאין לך חבר או חברה ללכת אליהם אחר הצהריים, היא טראומה. זה הגיע למצב שבגיל שמונה אמרתי לאמא שלי, 'אני לא הולכת יותר לבית הספר. כולם שם רעים אליי'".

   

  ומה באמת ההורים שלך עשו לגבי זה?

   

  "אמא הייתה אומרת לי, 'למה את לא מזמינה חברות? אולי תזמיני מישהי?' מה אני אגיד לה, שאנשים קיבלו היום צו לא לדבר איתי? היא הרי תמות. אז הייתי אומרת לה, 'יש לי מלא שיעורים'. אם לא ההורים שתמכו בי, אני לא יודעת איך הייתי מסתדרת. אבל גם להם זה לא היה פשוט. אמא שלי הייתה אומרת לי, 'למה את לא יכולה להיות כמו איקס, הוא פלס, לא תמצאי אצלו רבב'".

   

  ומה קרה בתיכון?

   

  "למדתי לעוף. הדבר הכי טוב שקרה לי היה שמהר מאוד מצאתי בן זוג. הוא היה החבר הכי טוב שלי והחברה הכי טובה. משענת. את הטראומה הזאת של להיות לבד הצלחתי לרפא באמצעותו. אולי בגלל זה אני בן אדם נורא זוגי".

   

  עכשיו יש לך בן זוג?

   

  "לא, וזה אחלה. פחדתי להיות לבד, אצלי החוויה של הלבד היא בדידות גמורה. פתאום, לפני כמה חודשים, גיליתי שאם אני לא בזוגיות, אני לא בהכרח לבד. אמרתי לעצמי, לכי תהיי החברה של אביה. וזה עובד נהדר. אני כמו בשיר של נסרין — 'לבד אני לומדת ללכת'. אני מתה על השיר הזה".

   

  הגורמטים של סבתא

   

  2017 הייתה שנת הפריצה של מלכה. כוכבת ילדים, דוגמנית לעת מצוא, מגישה בתוכנית "הצינור" של טל ברמן וגם קריינית אהובה בגלגלצ עד לא מזמן. והיא רק בת 22. עכשיו היא עולה עם העונה השנייה של סדרת הילדים המצליחה "כדברא" (יום ראשון בערוץ טין־ניק ב־yes), שעליה הייתה מועמדת לתואר השחקנית המצטיינת בטקס פרסי הטלוויזיה בשבוע שעבר. במקביל, מלכה משתתפת במופע "יצא משליטה" מבית yes ביחד עם שמות כמו עידו מוסרי ושיר מורנו. המבוגרים יותר מכירים אותה כמנחה בתוכנית "הצינור" עם טל ברמן בערוץ 10.

   

  העובדה שכל החסדים האלה נחתו למלכה על הראש רגע אחרי שהשתחררה משירות צבאי בגלגלצ מציירת תמונה מאוד קלישאתית של אחת שהכל בא לה בקלות. אבל היא נשבעת שזה רק נראה ככה. "בכלל לא ידעתי שבגלי צה"ל משרתים חיילים", היא מספרת. "הרי לא האזנתי קודם לגל"צ. פשוט אמא שלי אמרה לי, 'את חייבת להיות בגלי צה"ל, זה מתאים לך'. לא האמנתי לרגע שאתקבל. חשבתי שאני הולכת לאודישנים רק בשביל החוויה. כשקיבלתי טלפון שהתקבלתי, התחלתי לבכות, 'אמא, אני בפנים'. זה ניצחון אישי שלי וניצחון למשפחה שלי שחשבה שגל"צ שייכת לאליטה האשכנזית".

   

  מה הצדדים המרוקאיים באופי שלך?

   

  "אנחנו מרוקאים הלוך וחזור. זה מגה־קלישאה, אבל זו כל הדאגה המוגזמת הזאת לפרטים הקטנים, לדאוג לכולם לפני הדאגה לעצמי. אני מאוד מתחברת לתרבות שלנו ולהיסטוריה, ועונדת בעיקר את התכשיטים של הסבתות שלי — טבעות, שעונים, גורמטים כבדים. יש לי תחושה שזאת תרבות שקצת הולכת ונעלמת".

   

  באיזה אופן?

   

  "סבתא שלי תמר נפטרה לא מזמן. אנחנו משפחה מאוד שמחה, ופתאום אנחנו לא. זו סבתא שגידלה אותנו, האכילה אותנו מהיד שלה וחשבתי שהיא תחיה לנצח. אבל המורשת המרוקאית היא עוצמתית וחשוב לי להזכיר את זה — לא כדי להבעיר איזה סכסוך אשכנזי־ספרדי, אלא כי זו תרבות נהדרת".

   

  שמעת מהסבים סיפורים על קיפוח?

   

  "דפקו אותם ביג טיים, אפילו בלי למצמץ. אבל סבא וסבתא שלי נלחמו את מלחמתם, ואנחנו ההוכחה שהם הצליחו. אני כאן, מסבה להם גאווה אינסופית, וזה עושה לי טוב. בשנה שעברה, כשהשלטים ל'כדברא' נתלו בכל מקום, סבתא שלי הייתה מצלמת ושולחת לי אותם. עכשיו מוזר לי שהשלטים נתלו וסבתא שלי לא פה. היא גם הייתה החברה הכי טובה שלי, אפשר היה לדבר איתה על בחורים, על משחק, על הכל".

   

  מה היא הייתה אומרת לך על בחורים?

   

  "היא הייתה שואלת מיהו, מה שמו המלא — כי אצלנו הגימטריה ותורת האותיות עובדות שעות נוספות. שואלת 'תגידי, הוא מכבד אותך? מפנק אותך?' לפי השקלול הסופי היא הייתה אומרת לי אם להשאיר אותו או לא".

   

  מוזיקה מזרחית היא עדיין סדין אדום בגלגלצ?

   

  "אני יכולה להעיד על גלגלצ רק מהרגע שנכנסתי אליה, וכשאני נכנסתי, לא הרגשתי את זה. מבחינתי, כשמשמיעים את דודו טסה, נסרין, שי צברי, את החדשים של ברי סחרוף ואת אהוד בנאי, זה מזרח־תיכון".

   

  ומה עם המוזיקה הים־תיכונית?

   

  "אין קשר בין המוזיקה המזרחית שיוצאת היום לבין קלאסיקות של אבנר גדסי או חיים משה. את 'הקולות של פיראוס' משמיעים. אבל גם הפופ הים־תיכוני מקבל במה בתחנה; דודו אהרון, משה פרץ ושרית חדד, שהיא המלכה שלנו, עם או בלי כתר. היא באמת עושה מוזיקה טובה".

   

  מה שלא מושמע בגלגלצ הוא לא טוב?

   

  "את זה לא אמרתי. מעולם לא ישבתי בוועדת פלייליסט. אני יודעת שיש שם מלחמות, אבל הן לא על לקדם את האמן שאנחנו אוהבים, אלא לקדם את הפסקול הכי טוב שאפשר יהיה לספק למאזין הגלגלצי הממוצע. אל תשכח את הפרגון בתחנה לעדן בן זקן ולעומר אדם. גם איתי לוי מקבל במה נהדרת".

   

  יונית לוי? לא תודה

   

  אחרי שלוש שנות שירות שבמהלכן דיברה אל עם ישראל על בסיס שבועי באחת התחנות המושמעות במדינה, מלכה יצאה אל העולם האמיתי. "השתחררתי באותה תחושת נחיתות מפוארת", היא מספרת. "לא רציתי ללכת להיות בחדשות. קיבלתי הצעות כאלה, אבל הדבר שאני עושה הכי טוב זה לבדר. כולם אמרו לי, 'מה, את יונית לוי הבאה. תתחילי מעכשיו ותגיעי לשם בעזרת השם', ואני התעקשתי. הקיצר, הרגשתי חרא. ביציאה מהבקו"ם סגרתי את הדלת של האוטו ובכיתי בכי היסטרי, עם נזלת ודמעות. התקשרתי לאבא שלי חנוקה, גמורה, ואמרתי לו, 'החיים נגמרו. מה עכשיו?' הוא אמר לי, 'הכל טוב. ממה את מפחדת?' ואז הגיע האודישן ל'כדברא'".

   

  איך התכוננת?

   

  "נזכרתי שפגשתי בגלגלצ את מגי אזרזר הנפלאה. היא חיבקה אותי ואמרה, 'את מוכשרת ונהדרת והטלפון שלי זמין בשבילך. התקשרתי למגי, והיא עברה איתי על הטקסט בטלפון והרגיעה אותי. היא נתנה לי חיבוק טלפוני ואמרה, 'את תנצחי, את מדהימה. את תעשי את זה'. למזלי, בצילומים עטפו אותי עודד רז הבמאי, שהוא אלוף וקוסם, ומיכל קופר־קרן התסריטאית".

   

  ועכשיו את משלימה את הטרנספורמציה לכוכבת ילדים ועולה על הבמה במופע "יצא משליטה".

   

  "זאת המתנה הכי יפה שיכולתי לקבל. אף פעם לא הייתי על במה, וזה היה החלום שלי. אני יושבת עם שחקנים ידועים כמו עידו מוסרי, שני קליין, תובל שפיר ודניאל ליטמן, ואני אביה הקטנה שהרגע נכנסה לתחום, והם מחבקים אותי. שלא לדבר על זה שהמופע הזה קורע מצחוק".

   

  בעצם הדבר העיקרי שאת עושה היום שפונה למבוגרים זה ההגשה ב"צינור".

   

  "גיא לרר היקר הציע לי להיכנס למשבצת והוא נתן לי במה נפלאה. ואז גיא עזב וטל ברמן הגיע, ואני מודה שאני קצת מעריצה של טל. הוא ראה שאני לחוצה לפני השידור הראשון ואמר לי, 'תשחררי. זה רק טלוויזיה. יהיה בסדר. את טובה'".

   

  ומה הלאה?

   

  "החלום שלי הוא לשחק למבוגרים, אבל אני לא מאיצה בגורל. יש לי חיבור מדהים עם בורא עולם, וכל מה שקורה אני אומרת לו תודה. אני יודעת שהוא לא שוכח אותי".

   

   

  העונה הראשונה של "כדברא" זמינה ב־VOD של Yes

   

   


  פרסום ראשון: 14.03.18 , 20:16