ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הילה ורני רהב | צילום: רון קדמי
  זמנים מודרנים  • 17.03.2018
  "רני רהב הון-שלטון-טייקון היה נכון אולי לומר לפני שש-שבע שנים. מאז כל כך התפכחתי עד שאני בז לאותו רני רהב שהיה"
  הילה ורני רהב מחזיקים במשרד יחסי הציבור המוביל במדינה, נשואים ועובדים יחד כבר קרוב ל־30 שנה. אז לצד שאלות על התרועעות עם טייקונים ופרשת אייל גולן, ביררנו גם מי שם יד על השני ראשון, מי ביקש להתחתן ומי מציץ למי בנייד
  רז שכניק | צילום: רון קדמי

  את עבודת יחסי הציבור הראשונה שלו עשה רני רהב על עצמו בגיל 16. המטרה: להשיג את המלכה של תיכון בליך ברמת־גן, הילה קליין, לימים אשתו. אלא שקליין הנערה לא ממש לקחה את רהב ברצינות הרומנטית המתבקשת. "אני הייתי בתיכון לא נחשב, רביבים ברמת־גן", הוא מסביר, "והיא באחד מהתיכונים המפוארים בארץ. היא הייתה מוצלחת. אני הייתי תלמיד לא טוב ודיסלקטי. לא ידעו לאבחן אז".

   

  לפחות הוצאת בגרות מלאה?

   

  "חוץ מאנגלית".

   

  למה שלא תנסה שוב?

   

  רני: "אין סיכוי".

   

  הילה: "הוא דווקא השתפר פלאים".

   

  רני: "באמת שהאנגלית שלי עלתה פלאים, חבל שלא ראית את הווידיאו שעשיתי לנשיאת איי מרשל. אבל עניין האנגלית אף פעם לא הפריע לי בחיים".

   

  הילה: "רני העלה את הרמה באנגלית כי לא מעניין אותו אם יהיו לו טעויות או יצחקו טיפה. הוא מדבר, אנשים מתקנים וככה הוא לומד. אני דוברת לא מעט שפות ומפחדת קצת לנהל שיחה, חוששת לטעות".

   

  אילו שפות את דוברת?

   

  רני: "אני אומר לך, כי היא לא תשוויץ. אנגלית, צרפתית, גרמנית, רומנית, מהתקופה שלמדה רוקחות ברומניה, וקצת יידיש. כשאנחנו אוכלים ארוחת ערב עם השגרירה של צרפת אני צריך לומר לה, 'הילה, תדברי בצרפתית'. אבל לא נעים לה כי היא מרגישה שהיא לא תדבר פרפקט. אני, אם היו לי ארבעה אחוזים מהצרפתית שלה, הייתי מדבר עם השגרירה רק בשפת אמה".

   

  צילום: רון קדמי
  צילום: רון קדמי

   

  אנחנו קצת נסחפים. נחזור להיכרות שלכם.

   

  רני: "הילה הייתה מרמת־אפעל, הילדה הכי יפה בתיכון עם מכונית קטנה, פיאט 127, וברמת־גן של אותה תקופה לאף אחד לא הייתה כזו פיאט. כשהיא הייתה עוברת ברחוב כולם היו מסתובבים לראות מי זו, והיא לא בדיוק הסתכלה עליי. היה לה חבר מקסים, שהיה גם חבר שלי".

   

  זה נכון שלא הסתכלת?

   

  "כן, היה לי בן זוג, ואהבתי אותו. רני ואני היינו רק חברים טובים, מבלים פה ושם. יום אחד החבר שלי ואני נפרדנו, ורני הזמין אותי לארוחת ערב אצלו בבית, בישל לי ארוחה שהבנתי אחר כך שהיא רומנטית. הוא עשה פסטות, לזניה, ארטישוק, סלט מושקע. הייתי בהלם כי כולה היינו בני 17 פלוס. פעם לא בישלו ככה, היום כולם מבשלים עם הטלוויזיה, אבל אז זה היה חריג מאוד שגבר מבשל. ככה הוא רצה להתקרב אליי, אבל אני לא כל כך הבנתי. אז לא הפכנו בני זוג".

   

  הם שמרו על קשר גם במהלך השירות הצבאי. הילה הייתה מש"קית נפגעים בתל השומר, רני היה מש"ק חינוך של חיל האוויר בצריפין. "ואחרי השירות הילה קמה ונסעה".

   

  הילה: "ללמוד רוקחות ברומניה".

   

  רני: "וככה הילה פשוט נעלמה לי, לא טלפון ולא כלום. איננה, התאיידה. לא היו מיילים כדי לשמור על קשר. לא הייתה לי אפילו כתובת ברומניה, לאן לשלוח מכתב. שלחתי לה גלויות שנה טובה לכתובת ברמת־אפעל וכלום. אין מענה".

   

  למה נעלמת לו?

   

  "פשוט שיניתי מסלול ולמדתי. היה לי גם חבר ברומניה. אז לא שמרתי על קשר, אני מודה, אולי זה לא כל כך יפה".

   

  רני: "זה מגעיל! מה זה לא יפה? דוחה!"

   

  הילה: "אבל אז כבר ידעתי שהוא אוהב אותי מאוד".

   

  רני, הסתובבת בלי מצב רוח?

   

  "אני לא נכנס לדיכאון משום דבר חוץ מלא עלינו ממחלה של חברים או משפחה".

   

  אף פעם לא נשבר לך הלב?

   

  "חמסה. בחיים לא. אבל שמע את ההמשך. הגיע עוד ראש שנה ושלחתי שנות טובות להמון אנשים, בסביבות 5,000".

   

  כבר אז התנהלת ככה?

   

  "נו ברור, בסוף שנות ה־80 כבר הייתי בתפקיד של דובר מלונות דן, שלחתי לכל הלקוחות. קיבלתי גם הרבה תשובות בחזרה, ובאיזשהו שלב איבדתי סבלנות לפתוח את המעטפות. ואז ראיתי מעטפה שעליה כתוב השם 'הילה קליין'. פתחתי ואני קורא: 'היי, אני חזרה בארץ, אשמח לראות אותך'".

   

  התרגשת?

   

  "דווקא הייתי אדיש. התקשרתי להילה הביתה, אני זוכר את המספר עד היום, ואמרתי, 'בואי נתראה'. היא באה אליי למחרת, היינו כבר בני 24 וחצי".

   

  הילה: "התחלנו את השיחה מהנקודה שבה הלכתי. לא התעסקנו עם העבר".

   

  רני: "אבל רגע, יש לי תוספת חשובה. לטענתי היא שמה לי יד על הרגל. היא טוענת שלא. מה שכן, שתינו קפה והיא הלכה אחר כך. לא נשארה או משהו כזה".

   

  הילה: "הייתה שיחה כיפית ונעימה. כשהלכתי הביתה רני אמר לי: 'אני רוצה אותך כחברה ולא כידידה, יש לי אלף ידידות. אם את רוצה להיות ידידה שלי, אני לא מעוניין. או חברה או כלום'. לאט־לאט התאהבתי בו. בלי לשים לב הפכתי חלק ממנו, ואז הבנתי שאהבתי אותו עוד הרבה לפני. אחרי כמה חודשים עברתי אליו".

   

  רני: "היא ממש השתלטה לי על חדר הארונות".

   

  הילה: "היינו מארחים המון בבית. רני אלוף המטבח. לדירה הצנועה הגיעו כל בכירי הממשלה והמשק הישראלי".

   

  זמן קצר אחרי שהפכו לזוג הם אירחו אירוע מהדהד במושגים של אותה תקופה, ארוחת בוקר בהשתתפות הגברות הראשונות סוניה פרס, ראומה ויצמן ולאה רבין. "שתבין, לאה וסוניה באותו סלון זה רגע מכונן שלא קרה כמעט בהיסטוריה הישראלית", מסביר רהב, "אישה מדהימה וצנועה בשם צפירה הולצמן, הבת של פנחס ספיר, אמרה לי שסוניה וראומה, המתנדבות המרכזיות בעמותת מיח"א, מחנכי ילדים חירשים, ביקשו ממנה ליצור איתי קשר ושאעזור במכירת כרטיסים לאירוע עם הפילהרמונית של ברלין. היום יש כל ערב התרמה, אז לא ממש. אמרתי לה, 'אם ראומה וסוניה יחתמו איתי על מכתב אחד, אוציא לכל החברים שלי את ההזמנה'".

   

  אבל סוניה לא אהבה מינגלינג כזה. מה היא ענתה לבקשתך?

   

  "שאם רני רהב מבקש, היא חותמת על כל דבר, למרות שכולה הייתי בן 25. לכבוד יציאת המכתב בחתימת סוניה וראומה עשיתי אצלנו ארוחת בוקר מיוחדת, למרות שאפילו מקרר של ממש לא היה לי, אלא צידנית".

   

  די, נו, אלה שנות ה־90, לא ה־60.

   

  "אבל ההורים חינכו שאם אין לא קונים, ואם יש אז קונים הכי טוב, עד שקניתי מקרר של תדיראן. התקשרתי ללאה רבין, שהייתה יו"ר אלוט וחברתי הטובה ביותר, למרות שזה אירוע של מיח"א, וביקשתי שתבוא. אף אחד לא האמין שלאה תבוא, אבל זה קרה. באותו בוקר מודיעה כרמית גיא בחדשות שרימון הוצמד למכונית של סוניה פרס. וכולם נכנסו לפאניקה, שסוניה בטח כבר לא תבוא. אמרתי שסוניה תהיה בדיוק בעשר בבוקר, וכך היה. היא הגיעה עם הדייהטסו שרייד הקטנה. במהלך האירוע היא התלהבה ממפית לבנה מרומניה שהילה נתנה לי מתנה, ואמרתי לה, 'סוניה, זה שלך במתנה, מהילה וממני'".

   

  שוחד חמור. נשמע כמו תיק 20 אלף.

   

  "סוניה באמת אמרה לי: 'אתה בטוח שאתם רוצים לתת לי?' אמרתי שבוודאי, ומאז כל שנה בפסח, כשסוניה הייתה מתקשרת לאחל חג שמח, היא הייתה אומרת, 'רני, אני שומרת על המפית, היא כל כך יפה'. כך היה עד שנפטרה".

   

  הילה: "הייתי בשוק שרני נתן את המתנה שלי, אבל פירגנתי".

   

  הם התחתנו אחרי שלוש שנים של חברות, בינואר 1992. "היא ביקשה להתחתן", אומר רני. "זה נכון", מאשרת הילה, "הוא לא הציע נישואים וכל הזמן עבד. יום אחד קמתי קרבית ושאלתי אותו, 'מה קורה, אתה לא רוצה שנתחתן? כי אם לא, אז אמשיך הלאה'. ורני אמר, 'וואי, בכיף, רעיון מקסים'. אז לא קיבלתי הצעה רשמית ואין לי טבעת אירוסים עד היום, אבל התחתנו. רני ישר צילצל לדן אכדיה בהרצליה והתחיל להריץ את החתונה. הודענו למשפחות".

   

  כמה מוזמנים היו?

   

  שניהם ביחד: "שלושת אלפים".

   

  לא יותר מדי? זו אחת הביקורות עליך, שאתה עושה הכל מוגזם ומנופח.

   

  הילה: "לא, היו לנו המון חברים ורצינו את כולם שם".

   

  רני: "ממש לא, מה אכפת לי מהביקורות? כל עוד זה מהכסף שלי, הכל בסדר. אני לא מכיר בנאדם בגיל 27 שמימן הכל מכספו ולא לקח שקל מהוריו או הורי אשתו. אני רוצה לראות מי יגיד מילה רעה".

   

  הילה: "יש עלינו ביקורות, מעת לעת, והרוב המכריע הוא תשבחות. אבל אנחנו נוטים לא להתייחס גם לזה וגם לזה".

   

  רני: "כיף גדול עד היום לראות בווידיאו את מאות האנשים מגיעים לדן אכדיה. אלה רגעים יפים. המון אנשים כבר אינם. בבר־מצווה של הבן שלנו, רועי, הצבנו מסך אחד שהקרין את סרט החתונה, ומסך אחד עם סרט הברית שלו".

   

  צילום: רון קדמי
  צילום: רון קדמי

   

  לפעמים לא מסכימים

   

  רהב פתח את חברת יחסי הציבור שלו, רהב תקשורת, ב־1991. הילה הצטרפה שנתיים אחרי. "היא ביקשה לעבוד איתי", נזכר רני, "עניתי ישר, 'אנשים שעובדים יחד מתגרשים אחרי שנה'. היא הבטיחה שנסתדר ואמרתי, 'את תתחילי מלמטה, מעוזרת תקציבאית, מה את יודעת על יחסי ציבור? שנתיים אחרי עשיתי מסיבה לעובדים ובלי להודיע לה קמתי והכרזתי, 'אני רוצה להודיע על מינוי מנכ"ל ומבקש לעדכן שזו תהיה הילה רהב'".

   

  הילה: "לא ציפיתי, התרגשתי מאוד. היינו אז עסק יותר קטן".

   

  רני: "אבל עדיין חברת היח"צ הכי גדולה בישראל כבר, ונשארנו ככה".

   

  וריבים בעבודה אין?

   

  הילה: "לא ממש, לפעמים אנחנו לא מסכימים, אבל במהלך השנים הפכנו די דומים בהשקפות שלנו לגבי עבודה. אני די אוהבת לתת לרני את ההחלטה האחרונה, אחרי שהכנסתי את התובנות שלי. אין פה אגו. הוא מקשיב למה שאני אומרת ובסוף גם, ברוב המקרים, עושה מה שאני מציעה. אנחנו משלימים אחד את השנייה, ואני מרגישה שהפכנו דומים. יש לנו חוק: לא הולכים לישון בלילה בריב אף פעם, גם אם יש חיכוכים ולא מסכימים".

   

  רני: "וברור לך שתמיד אני זה שצריך להתנצל. בוודאי".

   

  הילה: "קשה להתווכח עם רני כי יש לו זיכרון פנומנלי והוא מזכיר לך מה שאמרת לפני שנים. אני לא זוכרת אפילו מה היה ואז אני אומרת לעצמי בלב, 'הוא צודק'".

   

  רני: "ובכל זאת אני מתנצל. 12 בלילה זו תמיד שעת פיוס. במהלך היום אנחנו לא מדברים בכלל על דברים אישיים".

   

  היה פעם משבר קשה ביניכם?

   

  שניהם: "לא היה מעולם. אנחנו חברים הכי טובים".

   

  אגב, איך שומרים על זוגיות טובה אחרי כמעט 30 שנה?

   

  הילה: "להיות החברים הכי טובים, לדבר על הכל. אני מעריצה את רני. התשוקה לא נעלמה לנו. הוא מפנק אותי מאוד. אני שומרת את כל הפתקים שהוא כותב לי".

   

  רני: "אני לא ממש יכול להפתיע אותה כי היא כל שלוש שעות נכנסת אליי, לוקחת את הטלפון ועוברת על כל ההודעות. ככה אני לא צריך לספר לה בסוף היום מה היה, ואין טענות ממנה על 'למה אתה לא מספר לי ומשתף אותי'".

   

  אתה מציץ גם בטלפון שלה?

   

  "לא. שאני אתחיל להסתכל גם על ההודעות שלה? אפשר להשתגע. מנסים לחדש, לדאוג לפרח שהילה הכי אוהבת בעולם, לכתוב פתק קטן. אם יש שיר שאני אוהב, היא לא תשלח בדיגיטלי אלא תחפש את הדיסק עצמו שבו יש את השיר ותרכוש. היא ראתה, למשל, שיש הופעה של אוליביה ניוטון־ג'ון שאני אוהב, בלונדון, קנתה את הכרטיסים ואמרה לי שנוסעים. אלה דברים קטנים ומרגשים".

   

  הילה: "אני לפעמים מביאה את העבודה הביתה, ורני לא אוהב. אם אני מתחילה לדבר על עבודה, הוא מקשיב אבל לא משתף פעולה כל כך, תלוי כמה זה דחוף".

   

  בנם, רועי בן ה־24, היה קצין מצטיין ב־8200, ובימים אלה יזם יחד עם ברק בן־עזר את הנפקת המטבע הווירטואלי למדינת איי מרשל. "באיי מרשל חוקקו את חוק המטבע, וכולי תקווה שהמטבע יונפק, וזה כבוד גדול בשבילנו והישג היסטורי כי זו המדינה הראשונה בעולם שעושה חוק כזה", מתגאה האב רהב.

   

  לפי הנתונים שמציג רני רהב, מייצגת רהב תקשורת 170 חברות, "בלי עין הרע, חמסה", הוא מוסיף. במהלך העשור האחרון חוו בני הזוג גם ימים פחות טובים בעסק, עם עזיבות של שמות גדולים, כמו שרי אריסון, לב לבייב ועידן עופר, שלוש משפחות שחולשות על תמהיל עסקי רחב מאוד. מעבר לשכר הנדיב ששילמו על הייעוץ התקשורתי, העזיבות היוו מכות יוקרתיות. אחרי הכל, מדובר בשלושה שמות שכל משרד יחסי ציבור רוצה לשים בחלון הראווה שלו, כאלה שמנפקים סביבם התעניינות תקשורתית אינטנסיבית.

   

  "שרי אריסון היא חברה מאוד קרובה ואישית של הילה ושלי", הוא מסביר, "אנחנו ממשיכים לטפל בבנק הפועלים, ושרי הגיעה להחלטה לפני הרבה שנים שהיא צריכה, ובצדק מבחינתה, דוברת פנימית בקבוצת אריסון. כל עוד שרי לא לקחה חברה חיצונית במקומי, אין לי עם זה שום בעיה. גם לבייב לקח דוברת פנימית במקומי, ולכן גם עם זה אין לי בעיה. עידן עופר לקח במקומי שישה משרדים, ואני מאחל לו גם היום את כל הטוב שבעולם".

   

  אין פה פגיעה אישית?

   

  רני: "כדי להצליח ולהמשיך להיות החברה הגדולה בתחום אתה צריך להיות נטול אגו לחלוטין ולהתעסק רק בעיקר. זה אפילו לא עושה שריטה אחת קלה מבחינתי, כי יש תמיד את 170 הלקוחות שצריך לדאוג להם 24 שעות ביממה. העזיבות שאתה מדבר עליהן היו לפני עשר שנים. ייצגנו אז 120 לקוחות, והיום אנחנו עובדים עם 170".

   

  הילה: "אני יותר אמוציונלית ממנו ולוקחת יותר ללב, אבל מתאוששת בהמשך כי אין לנו זמן להתעסק באגו שנפגע. לפעמים כואב לי הלב אחרי שלקוח עוזב ואני אומרת, 'איך זה קורה, נתנו את הנשמה'. אבל בסוף אתה מתקדם. את שרי אריסון אני מאוד אוהבת באופן אישי, ואני חושבת שיש המון דברים טובים שהיא עשתה. כשהיא אמרה 'השלום מתחיל בתוכי' עשו מזה בדיחה, אבל זה סלוגן שתפס, וכל אחד אומר את זה היום לעצמו".

   

  רני, מזהים אותך עם טייקונים.

   

  "אתה מתכוון, 'זיהו אותך בעבר'. זה מפריע לי כי זה מאוד־מאוד לא ככה היום. בשש השנים האחרונות 60% מהלקוחות שלנו הן חברות של אנשים צעירים, מצליחנים ובועטים, ישראל החדשה, והמון חברות שלנו נמצאות במקומות כמו שדרות, ירוחם, נהריה ושלומי, ובזכותן אני מבקר בכל הארץ. הקלישאה שנקראת 'טייקונים' פסה מהעולם. אין טייקונים בישראל וגם לא היו, פשוט התקשורת המציאה. את האהבה האמיתית אני מקבל מהרחוב. אנחנו מטיילים, הילה ואני, ואין רגע נתון שלא עוצרים אותנו, מחבקים אותנו ומדברים איתנו באהבה - וזה בכל הארץ".

   

  מבקשים סלפי?

   

  "המון. זה מאוד מרגש, ואני לא מאלה שאגיד שאני לא אוהב ולא רוצה להצטלם. בוא נגיד את האמת. רני רהב־הון־שלטון־טייקון היה נכון אולי לומר לפני שש־שבע שנים. מאז רני רהב כל כך התפכח, עד שהוא בז לאותו רני רהב שהיה. רני רהב אז טעה. לא הבנתי אז מה בדיוק קורה וחשבתי שהכל בסדר, ולימים הבנתי שהכל היה לא בסדר".

   

  תסביר.

   

  "למשל, לא ייתכן שחברה לוקחת כסף על אג"חים מהציבור ולא מחזירה, זה פשע. לא ייתכן שמנכ"ל חברה ירוויח 300 אלף שקל לחודש כשהעובדים שלו לא סוגרים את החודש".

   

  אבל זה מה שתמיד היה כאן. איך התעוררת פתאום?

   

  "לא ידעתי שזה מה שקורה בפועל. כשהבנתי את זה, הרגשתי בושה".

   

  מה עשית עם זה?

   

  "טיפלתי ותיקנתי בסביבה שלי. אני מניח שאין חברה אצלי ב־170 המיוצגות שמתנהגת ככה, לא משלמת אג"ח או מקפחת את העובדים הקטנים. זה לא קיים, ואם זה יקרה אני אהיה שם להעיר. בזה צדקו, בפער המטורף בין מנכ"ל לבין אחרון העובדים, זה פער חברתי שאסור שיקרה".

   

  יכול להיות שהמחאה החברתית ב־2011 הכתה בך?

   

  "אירחתי אז את כל ראשי המחאה והצדעתי להם. אני חושב שדפני ליף צריכה לקבל פרס ישראל עכשיו. כן, המחאה החברתית שינתה אותי גם. בהתחלה לא הייתי ממש בעדם, לא לקחתי את הצד שלהם, אני מודה. אבל עם הזמן הבנתי את החשיבות. אחרי המחאה החברתית הבנתי שקורה פה משהו, שהיו פה דברים שלא בסדר וצריך לטפל בהם מהיסוד. אני עדיין חושב שהממשלה, ולא משנה איזו ממשלה, חייבת גם היא לעשות את שלה ולהמשיך ולהוריד מסים עד כמה שאפשר על מנת להקל על האזרח".

   

  הילה: "גם אצלי המחאה החברתית שינתה את המחשבה. הבנתי שמשהו לא תקין בגדול. ניסינו לשנות גם בסביבה שלנו. רני למשל דרש מכל החברות שאנחנו עובדים איתן, כתנאי בסיסי, לתרום לקהילה. היום יש ממש מחלקות בגופים גדולים שאחראיות על הצד של התרומה לקהילה ועל זה רני נלחם".

   

  הילה ורני רהב מתנדבים ב־12 עמותות ומסייעים ל־50 עמותות אחרות. בנוסף, הם תומכים באמנות ישראלית על ידי סיוע לאמנים צעירים. ברשותם אוסף שכולל מאות יצירות. "לאה רבין לימדה אותנו איך ליצור אוסף", נזכר רני, "בהתחלה היינו רוכשים בתשלומים יצירות, לא יכולנו לקנות בבת אחת. קנינו עבודות מאמנים צעירים ממש בתחילת דרכם. תמיד קנינו מה שאהבנו, ולא לפי החשיבה כמה זה יהיה שווה עם השנים. העצה שלי לאנשים שמתעניינים באוספי אמנות: תקנו רק לפי הטעם שלכם, אל תחשבו כלכלית".

   

  הילה ורני בחתונתם, עם יצחק רבין ז"ל
  הילה ורני בחתונתם, עם יצחק רבין ז"ל

   

  בקשר הדוק עם כל ראש ממשלה

   

  הימים האחרונים מוצאים את רהב מגונן על תעשיית הדוברות ויחסי הציבור אחרי שניר חפץ, יועץ התקשורת של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הפך לעד מדינה. רהב מרגיש שהמעבר החד שעשה חפץ מכתים את העסק שמפרנס אותו ומעלה סימני שאלה רבים סביב פעולתו של יועץ התקשורת. "יועץ התקשורת הוא איש אמון ואיש סוד", הוא מסביר, "איש סוד שרואה שהלקוח שלו עושה דברים שלא ייעשו צריך לעצור בעדם ולא להמשיך לקבל ריטיינרים בעשרות אלפי דולרים ובאותו הזמן לתעד את הלקוח שלו ולשמור את זה בארכיון ליום שהמשטרה תופיע. זה חמור ביותר שתופעת עדי המדינה בישראל מתקיימת ללא עונש הולם, זאת משום גורם ההרתעה. מחר יקום יועץ נוסף שיקבל ריטיינרים מצד ב, ג, ד, וביום מן הימים שבו המשטרה תופיע הוא יפליל את הלקוח ויצא ללא שריטה, חרפה גדולה".

   

  עד מדינה הוא מלשן?

   

  רני: "מבחינתי חוקרי המשטרה ופרקליטי המדינה הם שליחי ציבור ומחובתם להגיע לאמת".

   

  נתניהו צריך להתפטר?

   

  "אני לא עונה לשאלות פוליטיות אבל אני אגיד שראש ממשלה בישראל צריך להתפטר רק אם יוגש כתב אישום נגדו על ידי הפרקליטות".

   

  כשחבר שלך, רה"מ לשעבר אהוד אולמרט היה נתון בחקירות, ביבי דרש ממנו להתפטר.

   

  "אני חושב שהקואליציה של אולמרט הייתה אז לא הוגנת ואולמרט טעה כשהתפטר לפני שהוגש נגדו כתב אישום. מדינת ישראל הפסידה במשך שנה ראש ממשלה מעולה. עם כל הכבוד למשטרה, ואני מצדיע לכל שוטר ושוטרת במדינה, כי בזכותם נשמרת הדמוקרטיה, ההמלצה שלה היא בגדר המלצה ורק היועץ המשפטי לממשלה יכול להכריע בנושא".

   

  נתניהו ואתה בקשר?

   

  "מאז שאני זוכר את עצמי, אני בקשר הדוק עם כל ראש ממשלה בישראל. כך גם עם נתניהו ולא אכנס לזה".

   

  מה דעתכם על קלטת שרה?

   

  רני: "לא הבעתי דעה בנושא ולא אכנס לזה גם עכשיו. במקום שבו מעורבת תקשורת באופן אקטיבי אני לא חושב שרני רהב, יו"ר החברה הגדולה במדינה בתחום הייעוץ התקשורתי, יכול להביע את דעתו. במקרה הזה הקלטת פורסמה באתר וואלה וזה לא הוגן שאביע את דעתי כרני רהב כי מאחורי חברות שאני מייצג וזה לא נכון מבחינתי".

   

  לא הבנתי.

   

  "אם אני אצא בעד שרה, כאילו אפתח חזית נגד וואלה. אם לא, אז אני כביכול נגד שרה, ואף פעם לא יצאתי נגד אשת ראש ממשלה בישראל".

   

  אבל אתה יכול לומר משהו כמו שאמר נתניהו, 'קורה, היא כעסה'.

   

  "כקונסול זר של מדינה זרה אני לא מתבטא בנושא".

   

  עכשיו הפלת את זה על יחסים בינלאומיים עם איי מרשל.

   

  שתיקה.

   

  אוקיי. למי תצביע?

   

  "גם את זה לא סיפרתי מעולם".

   

  ידוע שאתה חבר של יאיר לפיד. יש לו סיכוי להיות ראש ממשלה?

   

  "אנחנו חברים קרובים ובהחלט יש לו סיכוי. בינתיים יש ראש ממשלה במדינת ישראל".

   

  לפיד ביקש ממך עצות?

   

  "מעולם לא התייחסתי למי שמתייעץ איתי מבין 120 חברי הכנסת וראשי המדינה. הדלתות שלי פתוחות לכל נבחרי הציבור, אנשי המוסד, השב"כ ומערכת הביטחון, הנשיאים. חלקם בוחר להתייעץ איתי. הקשר תמיד יישאר דיסקרטי".

   

  בוא נלך לצד השני של הסקאלה. תופעת אורן חזן, נתחו בבקשה אותו כיועצי תקשורת.

   

  רני: "הוא יודע להתחבר לז'אנר של תוכניות הריאליטי וזה עוזר לו בקשר עם הציבור. הוא למעשה חי בתוכנית טלוויזיה".

   

  הילה: "אני לא מוקסמת ממנו ואני חושבת שעוד חמש שנים הוא יתבגר ויבין יותר".

   

  גם מירי רגב?

   

  רני: "בהרבה מאוד דברים שהיא אומרת, היא מאוד צודקת. השינויים שהיא ביקשה לעשות בגלגלצ היו מוצדקים. אולי הטונים שלה פחות נעימים אבל במדינה שלנו אם אתה לא בא עם 600 טון, לא שומעים אותך. רומסים אותך".

   

  הילה: "אני חושבת שהיא לא מפחדת לומר דברים הפוכים מהרבה מאוד מובילי דעה. אני חושבת שהיא כן הצליחה להגיע להישגים בדברים שהיא סימנה לעצמה, העלאת הפער העדתי למודעות (כן, זה עדיין קיים למרות שכולם טוענים שזה לא קיים), הכיבוד של הפריפריה, השמירה על הקול המזרחי בתרבות הישראלית. ואם לרגע היא נשמעת מסיתה אז אנחנו כמובן נגד, אבל אנחנו בטוחים שאין לה כוונה כזו".

   

  רני: "לפעמים דווקא השמאל הישראלי הרדיקלי לא נותן לאחר להביע את דעתו מבלי שהוא משסע אותו באופן מיידי. זה מאוד חורה לי. מירי רגב, כשבאה לומר משהו על גלי צה"ל, קיבלה צרחות מהשמאל הרדיקלי במקום שיקשיב לה ויבין שצריכים התאמות בגלי צה"ל. עובדה גם שיש התאמות. עובדה ששנים היה קיפוח בכל הנושא של הזמר המזרחי ואנשים לא אוהבים לדבר על זה כי זה לא בון־טון. הילה ואני היינו לא מזמן בהצגה על נעמי שמר בהבימה. שנינו היינו קרובים מאוד לנעמי ז"ל, היא הייתה מגיעה אלינו לארוחה לפחות פעם בחודש, מביאה ספרי שירה עם הקדשות. הכרנו אותה ובכל זאת יצאנו המומים מההצגה".

   

  למה?

   

  "לא הייתי מודע לחרם שחלק מהשמאל הישראלי עשה עליה. ממש בכיתי במהלך ההצגה נבהלתי מעוצמות החרם שעשו עליה. כשהיינו חברים של נעמי, זה היה בתקופה שהיא כבר הייתה חזרה בקונצנזוס".

   

  השבענו על ספר תורה

   

  בנובמבר 2010 הכניס רהב למשרד שלו לקוח חדש בשם אייל גולן, אף שעד אז לא נגע בתחום המוזיקה.

   

  "ישבה במשרד שלי אישיות ממלכתית מירושלים, לא ניכנס למי", הוא מספר, "ושאלה, 'למה אתה לא לוקח את אייל גולן?' עניתי: 'אייל גולן זה זמר, מה לו ולחברה הגדולה בישראל, הוא ירצה לעבוד מסודר כמו שאנחנו עובדים, מפעל שווייצרי? וההוא ענה, 'זה מה שהוא רוצה'. את השירים של אייל תמיד אהבתי והסבירו לי שבהיקף הפעילות הוא כמו חברה קטנה. הייתי מופתע מהפנייה ואמרתי, 'אם הוא רוצה לעבוד מסודר ומאורגן, אני אשמח לפגוש אותו לקפה כי אני מעריץ את המוזיקה שלו'. הילה בכלל מכירה את כל השירים שלו בעל פה. הוא בא לשיחה. אמרתי שיש לי קווים ברורים, כמו למשל איסור לדבר עם עיתונאים בלי שאנחנו על הקו. אייל אמר לי, 'אני איתך'".

   

  לייצג זמר זה לא כמו לקדם מעדן חלב?

   

  הילה: "זה היה אתגר, לקחת משהו אחר. אני אהבתי את הרעיון, אני מאשרת כל לקוח אגב, אבל בשקט".

   

  רני: "אם הילה לא מאשרת, אף לקוח לא נכנס".

   

  הילה: "עשינו חושבים לגבי אייל, חשבנו לעצמנו שחשוב להוסיף עוד תחום פעילות. מאז שאייל נכנס קיבלנו די הרבה פניות מזמרים וזמרות מהטופ, ואמרנו לכולם לא".

   

  רני: "כי אנחנו רק עם אייל גולן. נקודה".

   

  פרשת הקטינות שממנה גולן יצא זכאי מצאה את רהב עומד בפרונט וחוטף לא מעט מכלי התקשורת, מאחר שגולן שתק ורהב היה צריך להתמודד עם הביקורות על התנהלותו של הזמר. "נדמה לי שלומדים את ניהול המשבר הזה בכל בתי הספר לתקשורת, בעיקר בהיבט של לא נוטשים לקוח אם מאמינים בו. כי אם אתה מאמין בלקוח שלך, לך איתו עד הסוף. גם אם 50% מהלקוחות שלך מאיימים לעזוב אותך, לימים הם יעריכו אותך עוד יותר".

   

  לקוחות באמת איימו אז לעזוב אותך?

   

  "היו כמה גדולים מאוד שרצו לעזוב אם לא נעזוב את אייל גולן. הם חששו שידבק בהם כתם".

   

  הילה: "הם אמרו לי שלא מתאים להם להיות מיוצגים בחברה שמייצגת את אייל גולן, עוד לפני שהתברר באמת מה קורה".

   

  רני: "הסברתי להם, 'אנחנו לא נעזוב את אייל, כי הוא לא אשם, ואנחנו לא נעזוב אתכם אם יקרה לכם אסון כזה. למרות האיומים, אף לקוח לא עזב. אחת הלקוחות הגדולות אפילו הודתה שהיא טעתה, כמה חודשים אחרי, שלחה למשרד זר פרחים ואמרה, 'אני בטוחה שאם יקרה לי משהו כזה, לא תעזבו אותנו. למדתי שיעור בחיים'. הרי הוכח שהעדויות נגד אייל היו עדויות שקר. גם כשקיבלנו חיצי רעל מהציבור על הטיפול בו, זה ממש לא עניין אותנו, כי האמנו בדרך שלנו".

   

  אתה מקבל את ההודעה שזמר מפורסם נחשד בקיום יחסי מין עם קטינות. מה הייתה תגובתך הראשונה?

   

  "אייל גר אז במלון. הילה ואני נכנסנו איתו לחדר צדדי והשבענו אותו, על ספר תורה, שיענה לנו על הכל. הסתכלתי לו בעיניים ושאלתי, 'עשית או לא עשית'. הוא סיפר לנו הכל. הבנו שהוא לא עשה כלום, למעט המקרה עם האבא ושתי הבחורות, שבו הוא הודה והתנצל. אמנון גולדנברג ז"ל, גדול עורכי הדין של מדינת ישראל, אמר בעבר שהאמת היא אופציה ואייל בחר באמת. אחרי השיחה ההיא החלטתי, 'אני נלחם עבור אייל גולן'. הבנתי שאין מצב שהוא עשה מה שמייחסים לו".

   

  והמקרה עם האב?

   

  "הרגשתי במבוכה מזה, ואייל גם התנצל ואמר לי: 'רני, קמתי והלכתי באותה סיטואציה'. אני יודע שאף גבר במדינת ישראל לא היה קם באמצע אקט, סוגר רוכסן והולך אחרי שהתברר שהבחורה שיקרה לגבי גילה. ושאף אחד לא יקום ויגיד לי אחרת, אף יפה נפש ומלוקק כזה או אחר לא היה עוזב. אייל גולן עשה את זה והוא הוכיח שהוא גבר אמיתי ובעיניי, עד כמה שיישמע מצחיק, הוא קנה את עולמו דווקא שם. כי אף גבר גם לא היה שואל את הבחורה בת כמה היא ולא היה מפסיק כשהבין שהיא משקרת. הבחורה אמרה לו שהיא בת עשרים פלוס. ואני ראיתי איך היא נראית, לא יום פחות. ברגע שאייל הבין שהיא עבדה עליו, הוא קם והלך".

   

  הילה: "גם אני האמנתי לאייל. הורים לא בוחרים, והייתה לאייל בעיה עם האבא מילדות, לעומת אמא שגידלה אותו לתפארת. כשילד גדל עם כזה חסך של אב ורוצה להשלים את החסר או לפצות עצמו על כל השנים שבהן האבא לא היה נוכח ולא תמך, לפעמים עושים טעויות. אייל למד מזה".

   

  מה הייתה האסטרטגיה שלכם?

   

  רני: "אלה דברים מקצועיים שאני שומר לעצמי. אבל נהגנו 100% נכון, ועובדה שאייל הוא הזמר המושמע ביותר ברדיו הישראלי".

   

  הילה, מה דעתך על קמפיין MeToo#?

   

  "ברור שזה שינה את פני העולם. הדור הצעיר שגדל עכשיו מבין שהוא צריך להתלונן, גברים או נשים. שמעתי שאומרים שהקמפיין אגרסיבי מדי, בעיניי זה לא נכון. גברים צריכים לדעת את הגבולות שלהם. ככל שזה ירתיע יותר, כך הרווחנו כנשים".

   

  הוטרדת פעם?

   

  "אף פעם. רני באמת שאל אותי אם זה קרה לי, בצבא, נגיד".

   

  רני: "אמרתי לה, 'את אישה כל כך יפה, סקסית ומיוחדת, בטח הטרידו אותך פעם'".

   

  הילה: "אפילו הערות לא ספגתי. התמזל מזלי כנראה".

   

  רני, תגיע פעם לפוליטיקה?

   

  "בגיל 13 נשבעתי שלא אכנס לפוליטיקה כי ראיתי כמה מלוכלך זה. הייתי הילד הראשון בתנועה הדמוקרטית לשינוי של יגאל ידין ואמנון רובינשטיין. היום אני חושב אחרת. יום אחד אכנס לפוליטיקה".

   

   

  razs@yediot.co.il

   

   


  פרסום ראשון: 17.03.18 , 22:33