חמישי 21 בפברואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אוראל כהן
  חדשות • 19.03.2018
  "אמרתי להם להשמיד את הטלפון. אני כבר השמדתי"
  בחסות הסכם עד המדינה, סיפר ניר חפץ לחוקרים כיצד ביקש מבני הזוג אלוביץ' "למחוק את האס־אם־אסים משרה" שהכילו לכאורה הנחיות להטיית הסיקור באתר וואלה • אלא שהמחיקה לא הספיקה: החוקרים השיגו את התכתובות ממנכ"ל האתר אילן ישועה והבינו שבוצע ניסיון השמדת ראיות • רק כאשר שיבוש החקירה נחשף, חפץ החליט לחלוק עם המשטרה את העתקי הראיות ששמר • גורמים המעורים בחקירה: "הוא הביא ראיות שמסבכות את נתניהו עד הסוף"
  אלי סניור

  "תמחקו את האם־אם־אסים משרה. תשמידו את הטלפון", אלה חלק מההוראות שהעביר ניר חפץ לבני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' עם תחילת החקירה בפרשת וואלה־בזק. לפי החשד ההוראות האלה היו חלק ממסכת שיבושים עניפה שבוצעה בחקירת תיק 4000.

   

  חפץ עצמו השמיד את הטלפון שלו, שכלל מסרונים והקלטות המעידים על הקשר בין המעורבים בפרשה. אלא שלאחר שחתם על הסכם עד מדינה, חשף חפץ כי שמר העתקים של ההקלטות והחביא ראיות נוספות במכשירים אחרים. דבר נוסף שסייע למשטרה לעקוף את שיבוש החקירה ולהגיע לחומרים החסרים היה חלקו של מנכ"ל וואלה אילן ישועה בפרשה. החשודים לא לקחו בחשבון שישועה דאג לשמור את העדויות והתכתובות שהעידו על הניסיונות להטות את אופן הסיקור של הזוג נתניהו באתר. "חלק מהחומר הם הצליחו להעלים, אבל הרוב נתפס בסופו של דבר", אמרו ל"ידיעות אחרונות" גורמים המעורים בחקירה.

   

  חשף את השיבוש. אילן ישועה | צילום: עמית שעל
  חשף את השיבוש. אילן ישועה | צילום: עמית שעל

   

  מלבד העובדה שנעצר בחשד לתיווך לשוחד, אחד החשדות המרכזים נגד ניר חפץ היה שיבוש הליכי חקירה. על פי חשד המשטרה, חפץ היה האיש שהעביר הוראות מראש הממשלה נתניהו למנכ"ל משרד התקשורת שלמה (מומו) פילבר ומשם לבעל השליטה בבזק שאול אלוביץ'. חפץ היה גם מי שקישר בין שרה נתניהו לאיריס אלוביץ', שהיא זאת שהעבירה בפועל למנכ"ל וואלה מסרונים עם תלונות לגבי אופי הסיקור של הזוג נתניהו.

   

  כעת מתברר כי לפני כשנה, כשהחקירות רק החלו, נלחצו בסביבת ראש הממשלה מתיעוד הבקשות לזוג אלוביץ' ויועץ התקשורת של משפחת נתניהו ניר חפץ היה זה שנשלח לבצע את עבודת הניקיון. על פי המידע שבידי המשטרה חפץ הורה לאיריס ולשאול אלוביץ' למחוק את המסרונים שקיבלו משרה נתניהו ואף הורה להם להשמיד את הטלפון.

   

  השמידו את הטלפונים. הזוג אלוביץ' | צילום: אוראל כהן
  השמידו את הטלפונים. הזוג אלוביץ' | צילום: אוראל כהן

   

   

  "זאת הייתה פעולת שיבוש כמו של העבריינים הגדולים ביותר", אמרו גורמים המעורים בסיפור, "מי שאין לו מה להסתיר לא פועל ככה לשבש". כשהראו החוקרים לחפץ חלק מהראיות שהגיעו לידיהם המצביעות באופן ברור על כך שפעל לשבש בצורה קשה את החקירה, הוא נלחץ. זה גם היה אחד הגורמים שהביאו אותו לחתום על הסכם עד המדינה. חפץ החל להבין שהוא מסובך מאוד בעניין, והחוקרים נתנו לו להבין שהוא צפוי לשלם מחיר כבד על פעולותיו.

   

  העבירה מסרונים. שרה נתניהו | צילום: יאיר שגיא
  העבירה מסרונים. שרה נתניהו | צילום: יאיר שגיא

   

  אחרי שחתם על הסכם עד המדינה, חפץ פתח הכל בפני החוקרים והסביר: "כשהתחילו לצוץ הסיפורים הבנתי שצריך למחוק הכל. אמרתי לשאול ולאיריס תמחקו את האס־אם־אסים. תשמידו את הטלפון. אני את שלי השמדתי". לצד הפרטים הללו חפץ החליט לחשוף את "נשק יום הדין" שהחזיק באמתחתו. מתברר כי היועץ הנאמן של משפחת נתניהו השאיר גיבויים של הקלטות ושל מסרונים בעייתיים בכמה מקומות. "הוא הביא ראיות שמסבכות את נתניהו עד הסוף", סיכמו אותם גורמים.