שני 20 בינואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: דנה קופל
  חדשות • 19.03.2018
  מנגינה עצובה
  מקהלת עמותת "אור למשפחות", המורכבת מהורים שכולים, הייתה אמורה להשתתף בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות • אבל אז גילו חברי המקהלה שהופעתם בטקס בוטלה, ללא הסבר • אתמול הם העבירו עצומה לשרת התרבות רגב שבה ביקשו שתחזור בה מההחלטה • "ראינו את ההשתתפות בטקס כהבעת תודה לבנים"
  קורין אלבז־אלוש

  לאחר שהופעתה בטקס הדלקת המשואות בוטלה במפתיע, שוקלת מקהלת ההורים השכולים של עמותת "אור למשפחות" לפנות לנשיא המדינה, ראובן ריבלין, ולבקש ממנו שיזמין אותה להופיע בבוקר יום העצמאות, בטקס המסורתי שנערך בבית הנשיא. במקביל, אתמול העבירו כ־300 הורים שכולים עצומה לשרת התרבות מירי רגב, בבקשה שתחזור בה מהחלטת ביטול ההופעה.

   

  מקהלת עמותת "אור למשפחות", המורכבת מכ־70 אמהות ואבות שכולים, הייתה אמורה לקחת חלק בטקס הדלקת המשואות, שיפתח את חגיגות יום העצמאות ה־70 למדינה.

   

  כאשר המקהלה לא הוזמנה לחזרות לטקס פנו אנשי העמותה, בראשות סגן־אלוף (מיל') עירית אורן־גונדרס, למשרד התרבות במטרה לברר מדוע. ההורים השכולים נדהמו לגלות שהופעתם בטקס בוטלה, ללא שום הסבר מניח את הדעת. "זה קשה, כל ההורים מרגישים מאוד רע עם ההחלטה הזאת", אמר עמוס שלו, ששכל את בנו הטייס ניסן ז"ל, במלחמת לבנון השנייה. "כולם התכוננו לרגע הזה. המשפחות התרגשו מהמעמד ואז ביטלו את הכל. פנינו לשרת התרבות מירי רגב והיא טענה שהיא לא מתערבת בנושא הזה".

   

  שלו פירסם פוסט בפייסבוק שזכה למאות שיתופים ובו קרא לשרה רגב להחזיר את ההופעה. "הורים שכולים שרים ביום העצוב ביותר בשנה!", כתב. "זה אמור היה להיות רגע מרגש בחיי ההורים ואחד מרגעי השיא של הטקס. ההורים ראו את השתתפותם בטקס כמעין תודה לבנים שבזכותם מתאפשר הטקס הזה וקיומה של מדינת ישראל".

   

  מנגד, הארגונים היציגים של משפחת השכול — יד לבנים וארגון אלמנות ויתומי צה"ל — פנו לשרה רגב וביקשו ממנה לוותר על השתתפות משפחות שכולות בטקס הדלקת המשואות, שכן גם הורים שכולים שאינם חברים במקהלה ביקשו להופיע בטקס, ולכן רצוי למנוע העדפה כזו או אחרת ופגיעה ברגשות המשפחות. השרה רגב קיבלה את עמדת הארגונים ומסרה בתגובה: "אני אוהבת ומחבקת את משפחת השכול ולאור הרגישות החלטתי שלא להתערב בעניין על פי בקשתם".

   

  בעקבות הסערה העלה אתמול דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, רעיון חלופי, שהמקהלה תופיע בבוקר יום העצמאות בטקס בבית הנשיא. "הטקס בבית הנשיא הוא מכובד מאוד", אמר בניהו. "ההתנהלות סביב הופעתם כואבת מאוד. מגיע להורים האלו להופיע ובפרט שהבטיחו להם מבעוד מועד".

   

  ובתוך כך, לכבוד חגיגות יום העצמאות ה־70 של ישראל הוחלט בצה"ל ובשמרד הביטחון לאפשר למי שהשתמט משירות צבאי ומתגורר בחו"ל לחזור ארצה מבלי לחשוש ממעצר בנמל התעופה, כך דווח אמש בחדשות 2. המשתמטים יוכלו לשוב לישראל לתקופה של חודש וחצי בלבד, מ ה־1 באפריל עד ה־15 במאי.

   

   

   

   

   

  ידיעות אחרונות